Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετασχηματιστής απο 220V, 50Hz σε 120V, 60Hz, 6A


ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

Recommended Posts

Ψάχνω να βρω ενα μετασχηματιστής για μία συσκευή:

με τα εξής χαρακτηριστικά:

απο 220V, 50Hz σε 120V, 60Hz, 6A.

Μπορεί κάποιος να μου πεί μία εταιρεία για να το προμηθευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν θες μετασχηματιστή αλλά inverter... Όσο για εταιρία, δοκίμασε στο google "αντιστροφέας 120V 60Hz"... Μην κάνουμε και διαφήμιση! :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω ενα μετασχηματιστής για μία συσκευή:

με τα εξής χαρακτηριστικά:

απο 220V, 50Hz σε 120V, 60Hz, 6A.

Μπορεί κάποιος να μου πεί μία εταιρεία για να το προμηθευτώ.

 

Πρώτη φορά ακούω τέτοιο μετασχηματιστή........

 

Μάλλον θες inverter όπως λέει και ο Αλέξης ή φορτιστή για την συσκευή, στον οποίο μέσα θα υπάρχει μετασχηματιστής......

 

Αν θες φορτιστή τότε αυτά τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις είναι κάπως διαφορετικά από ότι πρέπει.....

Συγκεκριμένα αυτό είναι το input του και πιο σωστά γράφεται:

Input:120V-220V ~ 6 A 50-60 Hz, αλλά μου φαίνεται πολύ παρατραβηγμένο να ζητάς κάτι τέτοιο.....

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για inverter όπως πολυ σωστά σου είπαν και οι παραπάνω συνάδελφοι.Η συχνότητα αλλάζει μόνο με inverter,αλλά θα χρειαστείς και Μ/Τ για υποβιβασμό της τάσης.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είναι κάτι απαιτητικό και είναι απλά μία ακόμα συσκευή από το Αμέρικα!! ίσως να σε βολέψει ένας απλός φθηνός και τίμιος μετασχηματιστής. http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=19&page=2&cf=

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις να κάνεις με μετατροπή συχνότητας, τότε οδηγήσε σε λύση με inverter, εκτός και εάν το είδος της συσκευής/καταναλωτή μπορεί να λειτουργήσει χωρίς να επηρρεάζεται από το χρονισμό λόγω συχνότητας

 

για τι συσκευή πρόκειται?

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις να κάνεις με μετατροπή συχνότητας, τότε οδηγήσε σε λύση με inverter, εκτός και εάν το είδος της συσκευής/καταναλωτή μπορεί να λειτουργήσει χωρίς να επηρρεάζεται από το χρονισμό λόγω συχνότητας

 

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να εξεταστεί, αν η τάση λειτουργίας στην διαφορετική από την ονομαστική συχνότητα, είναι το πολύ 10% μεγαλύτερη από την τάση στην ονομαστική συχνότητα. Το ίδιο και για το ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.