Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη διάσταση για να μη μετράει επιφάνεια στη δόμηση


Recommended Posts

Παρατήρηση/συμπλήρωση για το πάνω: εάν το κτήριο βρισκόταν σε μικρό οικισμό όπου Δ=2,50 δε θα μετρούσε πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

ΓΟΚ 85 (2000) Αρθρο 7 Συντελεστής Δόμησης

1. Για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο:

Α. Προσμετρώνται:

γ) οι ακάλυπτες επιφάνειες με διάσταση μικρότερη από 1,20 μ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας. Ηθελα να κανω την εξης ερωτηση:σε υπάρχον κτίριο αποτελούμενο από ισόγειο και Α οροφο θέλω να κάνω προσθήκη Β + Γ ορόφου.Το κτίριο κατασκευάστηκε με άδεια του 1987 και έχει δύο φωταγωγούς έναν που φωτίζει το κλιμακοστάσιο διαστάσεων 1.60 x 2.80 και εναν που φωτίζει και αερίζει το λουτρό διαστάσεων 1.20 x 1.20. Ο τότε μηχανικός είχε μετρήσει κανονικά στο Σ.Δ. και τους 2 φωταγωγούς (δεν ξέρω αν έπραξε σωστά).Τώρα εγώ στην προσθήκη που θα ακολουθήσω το περίγραμμά τους θα τους μετρήσω στο Σ.Δ. ή ισχύει η ότι επειδή έχω διάσταση μεγαλύτερη του 1.20 δεν προσμετρώνται?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια δε θα υπολογιστούν στη δόμηση. Μάλιστα στο Διάγραμμα Κάλυψης καλό να ξανα-υπολογιστεί η παλιά δόμηση αφαιρώντας όμως τώρα τους φωταγωγούς (ας υπάρχει και μία σχετική υποσημείωση ώστε οι υπάλληλοι να μην μπερδευτούν) για να ''αυξηθεί'' και το υπόλοιπο δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ ss_sk για την απάντησή σου.Με προβληματίζει αυτό που λες για την παλιά δόμηση.Έχει κάνει λάθος ο παλιός μηχανικός αλλά αν την αλλάξω τώρα εγώ θα την δεχτούν στην πολεοδομία ή θα μου λένε να χρησιμοποιήσω ότι ακριβώς αναφέρει το παλιό Διάγραμμα Κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια παλιά λάθη που συμφέρουν και κάποια που...δεν.

 

Όταν έχουν ''φαγωθεί'' τετραγωνικά μπορείς να επικαλεστείς και νομικό-οικονομικό πρόβλημα. Μένεις με ένα κτήριο λιγότερης επιφάνειας από ό,τι θα μπορούσες - και φταίνε και ο μελετητής/μηχανικός και ο υπάλληλος. Στην ουσία όμως μεγαλύτερη ευθύνη φέρει ο υπάλληλος που ελέγχει, ασχέτως ποιος ήταν και πότε.

 

Αν επιμένει ο υπάλληλος (λόγω άγνοιας ή κακοήθειας) τόνισε του ότι η τελική ευθύνη ελέγχου-έγκρισης είναι της υπηρεσίας και ρώτησε τα τυχόν διαφυγόντα κέρδη (από ενδεχόμενη πώληση ας πούμε) από πού θα τα ζητήσει ο πελάτης, όταν έρθει η ώρα. Λογικά θα...καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

σε υπάρχον κτίριο αποτελούμενο από ισόγειο και Α οροφο θέλω να κάνω προσθήκη Β + Γ ορόφου.Το κτίριο κατασκευάστηκε με άδεια του 1987 και έχει δύο φωταγωγούς έναν που φωτίζει το κλιμακοστάσιο διαστάσεων 1.60 x 2.80 και εναν που φωτίζει και αερίζει το λουτρό διαστάσεων 1.20 x 1.20.

 

εως ποια στάθμη φθάνουν οι φωταγωγοί ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τι ενοείς μεχρι ποια στάθμη theo? Τώρα φτάνουν στην οροφή του Α ορόφου και μετά την προσθήκη θα φτάνουν στην οροφή του Β ορόφου (2 όροφοι προσθήκης Β+Γ)

 

Θα φτάνουν έως την οροφή του Β διότι ο Γ οροφος δεν θα καταλαμβανει όλη την κάτοψη αλλά κάποια τετραγωνικά.Δημιουργείται πρόβλημα με αυτό στο Σ.Δ.?

 

Εκανα λάθος. ο φωταγωγός ο ένας τουλάχιστον που φωτίζει το κλιμακοστάσιο θα φτάνει αναγκαστικα στην οροφή του Γ οροφου (μη βατό δώμα).

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη είναι από το 0,00 δλδ έως την τελική στάθμη της πλάκας οροφής του τελευταίου ορόφου ?

 

Σε ρώτησα μήπως και δεν φθάνουν έως το 0,00 και αυτό θα μπορούσε να περιπλέξει τα πράγματα.

 

Αλλά όπως τα λες είσαι εντάξει .Δεν μετράνε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.