Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι. Είμαι ιδιώτης και εγκλωβισμένος από το νόμο των ημιυπαίθριων καθώς αναθεώρησα την άδεια μου λόγω αλλαγής σχεδίων και εξαιτίας των καθυστερήσεων η σφραγίδα στην άδειά μου έχει ημ/νία 22/7/2009.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια ελπίδα νόμιμης τακτοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι γράψαμε και όλοι μας (χωρίς πρότυπο) και έγινε δεκτή. Άσε που έχει απαντηθεί και από τη Myri στο thread "Ν.3843/2010 - Pilotis". Για ψάξε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι (σχετικά) νέα αρχιτέκτων και μου έχει παρουσιαστεί το εξής: Έχω για τακτοποίηση ένα υπόγειο, στο οποίο η νέα χρήση (άλλη κατοικία) έχει γίνει από τη συνένωση δύο αποθηκών, οι οποίες ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη, του μηχανοστασίου και της δεξαμενής. Εφόσον το μηχανοστάσιο και η δεξαμενή είναι κοινόχρηστα μου ζήτησαν Υπεύθυνη Δήλωση Συνέναισης των υπόλοιπων ιδιοκτητών και στην Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη να αναφέρονται τα ποσοστά συνιδιοκτησίας των κοινοχρήστων. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι να γράψω στην Υπεύθυνη Δήλωση Συνέναισης. Έχει κάποιος κάποιο πρότυπο για τη συγκεκριμένη περίπτωση;

 

Αυτά που σου ζητάνε είναι δικιά τους εφεύρεση, δεν ζητάει τίποτε ο Νόμος οπότε μάλλον πρέπει να κάνεις φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι. Είμαι ιδιώτης και εγκλωβισμένος από το νόμο των ημιυπαίθριων καθώς αναθεώρησα την άδεια μου λόγω αλλαγής σχεδίων και εξαιτίας των καθυστερήσεων η σφραγίδα στην άδειά μου έχει ημ/νία 22/7/2009.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια ελπίδα νόμιμης τακτοποίησης?

 

Αλέξανδρε μόνο εάν ο χώρος που θες να τακτοποιήσεις δεν έχει σχέση με την αναθεώρηση. Δηλαδή εάν θες να τακτοποιήσεις υπόγειο που υπήρχε στα σχέδια πριν την αναθεώρηση και εσύ έχεις κάνει αναθεώρηση ως προς τα αρχιτεκτονικά του ορόφου για παράδειγμα τότε το υπόγειο σου για παράδειγμα τακτοποιείται με την πρώτη ημερομηνία.

 

Αν όχι τότε δεν θα το δεχτούνε.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ως νέα μηχανικός; Πρόκειτε να αγοράσω ένα κατάστημα που θέλω να κάνω ένα παταράκι για αποθηκευτικό χώρο. Μπορώ να το τακτοποιήσω πρώτα και να το φτιάχνω παράλληλα, γιατί η προθεσμία πλησιάζει? Τί πιστεύετε;

Ευχαριστώ

 

Άμα δεν σου κάνει κανείς καταγγελία όταν το φτιάχνεις!!!!Γιατί τότε θα φας και πρόστιμο....Εκτός και εάν νομίζεις ότι δεν θα φανούν οι εργασίες (είσαι μακριά από κόσμο...έχεις πίσω πρόσβαση τι να πω) και πάρεις το ρίσκο...

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας και ευκρίνειας.

Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόγεια εκτός περιγράμματος ανωδομής τα οποία είναι νομίμως κατασκευασμένα βάσει αδείας και εντός όγκου υπογείου γίνεται τακτοποίηση ?

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να καταλάβω 2 όροφοι όπως είπες ανήκουν στον ίδιο και έχουν κλείσει οι φωταγωγοί οπότε 2 φάκελοι - 2 αμοιβές - 2 παράβολα των 350Ε κλπ.

 

Το ισόγειο εάν αποτελεί μέρος του Α' ορόφου (1 ιδιοκτησία) τότε πάει με την τακτοποίηση του ορόφου άρα δεν χρειάζεται άλλο παράβολο. Με τη σκάλα τι γίνεται? Πώς έχει μετρηθεί στα σχέδια? Μπορεί να χρειαστεί να μπούνε και τα τετραγωνικά της.....Δεν λέω σίγουρα εξαρτάται εάν έχουν προσμετρηθεί στα τετραγωνικά του Α' ορόφου. Εάν δεν έχουν προσμετρηθεί γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να τα περάσεις.

 

Συνάδελφε για να γίνω πιό σαφής ο χώρος που έχει κλειστεί κατά τα λεγόμενα του πελάτη είναι τμήμα της πλάκας του υπογείου και βρίσκεται σε επίπεδο λίγο υψηλότερο σε σχέση με τη στάθμη του ισογείου-pilotis.Νομίζω ότι μπορώ να προχωρήσω στη τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

@Νικ :

 

Ακριβώς έτσι. Αν φαίνεται στην αρχική άδεια, είναι απλή διατήρηση αλλαγής χρήσης χώρου, άρα γίνεται κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

@petsagouris. Sorry δεν έγινε επίτηδες...

@Maximos75 Κατά τα λεγόμενα του πελάτη σου δεν βλέπω γιατί να μην τακτοποιείται, απλά αν θες να τον συμβουλέψεις σωστά κοίτα πως ενώνεται με το διαμέρισμα του Α ορόφου, εάν υπάρχει η σκάλα δηλαδή στα σχέδια γιατί ειδάλλως πρέπει να τη μετρήσεις στα τετραγωνικά. Τώρα εάν δεν θέλει ο πελάτης σου δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.