Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Έχω προς τακτοποίηση φωταγωγό ο οποίος έχει μετατραπεί σε κατοικία εντός νομίμου περιγράμματος και ιδεατού στερεού εκτός όμως όγκου διότι είναι μεγαλύτερος από 1,20 * 1,20. Τακτοποιήται με τον 3843 ή όχι επειδή δέν μετράει στόν όγκο?;)

 

Έχω κι εγώ μια τέτοια περίπτωση. Είναι εντός του ιδεατού στερεού αλλά δεν έχει προσμετρηθεί στον όγκο. Μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά μου είναι πρακτικά αδύνατο να διαβάσω πάνω από 100 σελίδες αφού σε αναζήτηση δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς_ Προχώρησε άφοβα :smile:

 

εγκύκλιος 8 15/06/2010

"4) Στην έννοια ‘προσθήκη χώρων εντός του όγκου των κτιρίων’ περιλαμβάνεται η

δημιουργία παταριών, σοφιτών, καθώς και χώρων εντός του όγκου της pilotis,

φωταγωγού ή άλλου ανοιχτού χώρου, που προσμετράται στην κάλυψη, δεδομένου

οτι ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το

συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν. Διευκρινίζεται οτι

για τους χώρους αυτούς των οποίων η χρήση έχει μετατραπεί την ευθύνη για τη

στατική επάρκεια και τις γενικές ή ειδικές συνθήκες ασφάλειας φέρει ο ιδιοκτήτης."

Link to comment
Share on other sites

"Εγκεκριμένος κτιριακός όγκος είναι το κέλυφος του κτιρίου που φαίνεται στην οικοδομική άδεια από το δάπεδο του υπογείου μέχρι το δώμα ή την στέγη. Σε αυτόν συμπεριλαμβάνονται τα υπόγεια, η pilotis, οι αρχιτεκτονικές προεξοχές, τα πατάρια, ο χώρος κάτω από την στέγη (σοφίτα), οι ημιυπαίθριοι, ο μηχανολογικός όροφος, η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων."

 

Κι εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι αλλά ανησυχώ γι αυτό ρωτώ μήπως είχε κάποιος διαφορετική εμπειρία. Σ'ευχαριστώ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο νόμος αναφέρει πως μπορεί να τακτοποιηθεί ότι βρίσκεται μέσα στο διάφανο μπλε κουτί της παρακάτω εικόνας.

Επειδή όμως όλα είναι θέμα ερμηνείας όσον αφορά τη νομοθεσία, υπάρχουν πολεοδομίες που δε δέχονται επιφάνειες που δεν έχουν προσμετρήσει στον όγκο της οικοδομικής άδειας

hmiyp.jpg

Link to comment
Share on other sites

gousgounis:

Το σχήμα σου δεν είναι ακριβές.

Το περιγραμμά σου έπρεπε να περιορίζεται στην ταράτσα του δώματος, και όχι να περιλαμβάνει και το ύψος μέχρι τον κορφιά της στέγης, γιατι τότε θα περιλάμβανε κλεισμένα δώματα, πέργκολες σε απολήξεις και άλλα.

Ο νόμος είναι σαφής: Δεν λέει πουθενα ότι τακτοποιούνται χώροι που έχουν προσμετρήσει στον όγκο, και το γράφει ακριβώς η εγκύκλιος που σας παρέθεσα παραπάνω, δεδομένου

οτι ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το

συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν."

Εξάλλου με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να τακτοποιούνται τα υπόγεια που έχουν υποστεί αλλαγή χρήσης αφού ούτε αυτά συμμετέχουν στον συντελεστή κατ'όγκον.

 

Οι λέξεις κλειδί είναι Ο,ΤΙ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ και όχι ό,τι στον συντελεστή όγκου.

Αν δεν το δέχονται κάποιες ΠΟλεοδομίες κακώς το κάνουν, και καλό είναι να έχετε τις εγκυκλιους παραμάσχαλα σε κάθε επίσκεψη στις υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

εσυ ωραια τα λες συναδελφε...αντε τωρα πως να πω σε εναν πελατη οτι στην μια πολεοδομια μπορει και στην αλλη οχι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε Akius, πήγαινε την εγκύκλιο στον υπάλληλο της Πολεοδομίας για να πειστεί, δεν μπορώ να καταλάβω γιατι κάνουμε την ζωή μας δύσκολη. Είναι σαφής η διατύπωση της εγκυκλίου και δεν επιδέχεται καμμία αμφισβήτηση. Πάμε και μαζί αν θέλεις :smile:

Link to comment
Share on other sites

θα παω σημερα...αν φαω πορτα ετοιμασου για καφε-παρεα

 

αν καταφερεις να το περασουμε εγω σου πληρωνω 2 αμοιβες ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα άφοβα, για πληρωμή μου αρκεί ένας καφές :smile:

Αν σου είναι εύκολο στείλε απάντηση γιατο τι σου απάντησε σήμερα, και τα λέμε και μέσω pm.

Δεν θα το αφήσουμε να περάσει έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.