Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέση προγράμματος σπουδών και επαγγελματικών δικαιωμάτων των σχολών ΜΠΔ και ΜΜ


vaggelhs92

Recommended Posts

Συμφωνώ σε όλα με τον ZaXoYs.

Οι ΜΠΔ να έχουν δικαιώματα ΜΠΔ, οι ΜΜ να έχουν δικαιώματα ΜΜ, οι ΝΜΜ να έχουν διακαιώματα ΝΜΜ, οι ενεργειακοί ΗΜΜΥ να έχουν δικαιώματα ΗΜ και οι πληροφορικοί ΗΜΜΥ να έχουν δικαιώματα ΜΥ.... Τι πάει να πει κοινά δικαιώματα ΗΜΜΥ, ΜΜ, ΝΜΜ, ΜΠΔ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως έφτασε ο καιρός να έχουν όλοι τα δικαιώματα που τους δίνουν οι σπουδές τους , η εμπειρία τους και οι τυχόν μεταπτυχιακές σπουδές τους ?

Μήπως έφτασε ο καιρός της ομαδικής εργασίας ?

 

Μήπως το ατομικό τεχνικό γραφείο τελειώνει ?

 

Νομίζω ότι όσο πιό απαιτητική γίνει η δουλειά τόσο πιό πολύ δουλειά θα υπάρχει ?

 

Και μελέτη , επίβλεψη , κατασκευή , έλεγχος και παραλαβή του έργου είναι διαφορετικά αντικείμενα που μπορούν να δώσουν δουλειά σε αρκετούς και να κάνουν τα έργα πιό ποιοτικά .

Link to comment
Share on other sites

zaxous, απορώ γιατί εξάπτεσαι? Το ότι είπα την γνώμη μου για το πρόγραμμα σπουδών των ΜΠΔ δεν σημαίνει οτι δε γουστάρω το γεγονός ότι έχουν Ε.Δ. Μηχανολόγου (άσε που εντελώς αυθαίρετα έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτό με ενοχλεί γιατί παίρνουν κομμάτι πίτας που μπορούσα να έχω εγώ σαν ΗΜΜΥ)... Εγώ απλά είπα κάτι απλό, που το έχω ήδη πει χιλιάδες φορές στο foroum: Τα Ε.Δ. να δίνονται αναλόγως των προγραμμάτων σπουδών , τον κύκλο που έχει διαλέξει ο καθένας μας και με εξετάσεις σωστές και δίκαιες, όχι αυτές τις γελοίες, κατα τη γνώμη μου, που γίνονται τώρα...

Θες να στο θέσω και αλλιώς? Εγώ ειμαι Ενεργειακός ΗΜΜΥ, άρα δε θεωρώ ότι δικαιούμαι να ύπογράφω σαν Μηχανικός Υπολογιστών μελετες κτλ... Όπως όμως και ένας Μηχανικός Υπολογιστών δε μπορεί να υπογράφει σαν Ενεργειακός μελέτες, επιβλέψεις κτλ... Και όχι γιατί γίνεται μάχη για το ποιος θα πάρει περισσότερες δουλειές αλλά γιατί πολύ απλά δε θα έχει ο καθένας μας τις απαραίτητες γνώσεις: Μπορώ εγώ με τα βασικά μαθήματα ενός ΜΥ να υπογράφω πολύπλοκες μελέτες που αφορούν σε hardware, αρχιτεκτονικές δικτύου κτλ? Δε νομίζω...

Στην τελικη, όπως έχω ξαναπεί, ας πάρει ο καθένας τα Ε.Δ. που νομιζει ότι μπορεί να υποστηρίξει...Στην μάχη της αγοράς εργασίας θα δείξει ο καθένας μας την αξία του... Απλά όμως ένας ΜΠΔ δε θα μπορεί εύκολα να δουλέψει στις Μεταλλικές Κατασκευές ή σε ένα τεχνικό γραφείο που θα κάνει ενεργειακές μελέτες (ΚΕΝΑΚ)... Θα είναι όμως πολύ καλός σε Βιομηχανίες, Βιοτεχνίες κτλ

Λέω κάτι τοσο εμπαθές για τους ΜΠΔ? Δε νομίζω ότι τους θίγω όταν και οι ίδιοι ξέρουν αυτά...

Link to comment
Share on other sites

spgirl μα τα ίδια λέμε ακριβώς και εγώ συμφωνώ απολύτως σε όλα αυτά που γράφεις

 

Και για τους ΜΠΔ ακόμα έχουμε ακριβώς την ίδια άποψη

 

Απλώς σημειώνω επανειλλημένα (και κάποιοι ενοχλούνται , δεν ανήκεις σε αυτούς) οτι πολλοί συνάδελφοι που μας λένε πχ για ελλείψεις των ΜΠΔ σε σχέση με τους μηχανολόγους (που όντωες ΔΕΝ έχουν το ενεργειακό κομμάτι ) δεν έχουν πρόβλημα που οι μηχανολόγοι κάνους τους ηλεκτρολόγους και ανάποδα

 

Εγώ το θεωρώ αυτό περισσότερο απαράδεκτο ( αφού όπωςς είδαμε και προηγουμένως οι μηχανολόγοι πχ κάνουν 2 ηλεκτρολογικά μαθήματα , ε συγγνώμη κιόλας αλλα΄ηλεκτροτεχνία έκανα ακόμα και εγώ ...)

 

 

Η λέξη εμπάθεια δεν απευθυνόταν σε εσένα αλλά στον archytas που επιμένει μετά από όλα αυτά που παρέθεσα χωρίς επειχειρήματα για ουδεμία σχέση .

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ας δούμε και τους τομείς από περιέργεια

Μηχανολόγοι μηχανικοί Βόλου

http://www.mie.uth.gr/n_page.asp?ID=45

1)Τομέας Ενέργειας, Βιομηχανικών Διεργασιών και Αντιρρυπαντικής Τεχνολογίας

2)Τομέας Μηχανικής, Υλικών και Κατεργασίων

3)Τομέας Οργάνωσης Παραγωγής και Βιομηχανικής Διοίκησης

 

όμοια Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΑΠΘ http://www.meng.auth.gr/el/divisions.html

1)Ενεργειακός Τομέας,

2)Κατασκευαστικό Τομέας.

3)Τομέας Βιομηχανικής Διοίκησης

 

Μηχανικοί Παραγωγής και Διοίκησης Ξάνθης http://www.pme.duth.gr//index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=29

1)Τομέας Συστημάτων Παραγωγής

2)Τομέας Συστημάτων Διοίκησης

3)Τομέας Υλικών, Διεργασιών και Μηχανολογίας

 

Συγνώμη, εσύ πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι τα παραπάνω έχουν σχέση.

Δεν βλέπεις ότι δεν υπάρχει σχέση. Και έστω ότι υπάρχει με ποιο δικαίωμα βάση των παραπάνω είναι μηχανολόγοι οι μηχανικοί παραγωγής.

Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να πούμε τα πράματα με το όνομά τους;

 

Αν οι μηχανικοί παραγωγής είναι μηχανολόγοι (εφόσον έχουνε τα δικαιώματα των μηχανολόγων που κατά την γνώμη μέγα λάθος διότι η σχολή μηχανολόγων είναι πολύ δυσκολότερη σε σχέση με των μηχανικών παραγωγής) γιατί ονομάζονται μηχανικοί παραγωγής;

 

Τέλος δεν έχω εμπάθεια με καμία σχολή αλλά έχω κουραστεί να βλέπω τις ηλιθιότητες του υπουργείου παιδείας και του κάθε άσχετου που ανοίγει εξωτικές σχολές για να βολευτούν μερικοί δίχως να υπολογίσουν ότι έτσι υποβαθμίζεται ακόμα περισσότερο η τριτοβάθμια εκπαίδευση.

 

Η χώρα είναι μικρή και ήδη ο αριθμός των σχολών είναι υπεραρκετός. Αυτές τις εξωτικές σχολές δεν έπρεπε να τις ανοίξουν αλλά το πρόγραμμα σπουδών να το ενσωμάτωναν σε προγράμματα μεταπτυχιακών.

 

Αυτά που λέει και ο zavi.

 

edit: Τον Βόλο μην τον αναφέρεις αλλά ανέφερε ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, εσύ πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι τα παραπάνω έχουν σχέση.

Δεν βλέπεις ότι δεν υπάρχει σχέση..

edit: Τον Βόλο μην τον αναφέρεις αλλά ανέφερε ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ.

 

Μάλιστα ΔΕΝ υπάρχει σχέση σύμφωνα με τον συνάδελφο αρχιτέκτονα ,εγώ βλέπω 2/3 τομείς ίδιους ας βγάλει ο καθένας το συμπεράσματα του νομίζω η συζήτηση τελειώνει κάπου εδώ

 

Αυτό που λες για τον Βόλο δεν το αντιλαμβάνομαι (γιατί ΔΠΘ και όχι Βόλος δηλαδή? )και είναι προσβλητικό και για τους αποφοίτους εκτός αν έχεις τελειώσει την σχολή εκεί ή συμμετέχεις σε κάποια επιτροπή αξιολόγησης οπότε θα ήταν σκόπιμο να μας ενημερώσεις σε άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στον Βόλο η σχολή άνοιξε σαν Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας (1985) και μόλις το 2009, το Τμήμα μετονομάσθηκε σε Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών (Π.Δ. 26/16-3-2009).

 

Δεν είναι δηλαδή καθαρή σχολή μηχανολόγων (άλλο αν μετά μετονομάστηκε).

 

α) Τομέας Ενέργειας, Βιομηχανικών Διεργασιών και Αντιρρυπαντικής Τεχνολογίας (ο οποίος αρχικά είχε την ονομασία Τομέας Ενέργειας, Βιομηχανικών Διεργασιών και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος),

β) Τομέας Μηχανικής, Υλικών και Κατεργασιών

γ) Τομέας Οργάνωσης Παραγωγής και Βιομηχανικής Διοίκησης.

 

Οι τομείς αυτοί λειτουργούν ακόμη και σήμερα.

Για την ιστορία και μόνο το 1993 η Σχολή Επιστημών Παραγωγής, στην οποία ανήκε και το Τμήμα, μετονομάσθηκε σε Σχολή Τεχνολογικών Επιστημών (Π.Δ. 177/28-4-1993), και το 2001 μετονομάσθηκε σε Πολυτεχνική Σχολή (Π.Δ. 165/5-7-2001), όνομα που διατηρεί μέχρι σήμερα.

 

 

 

Και μην ξεχνάμε ότι στον Βόλο μιλάμε για Μηχανολόγους Μηχανικών Βιομηχανίας. Έτσι ξεκίνησε.

 

Το θέμα είναι πολύ απλά ότι εν μια νυκτί μετονομάζουμε σχολές και εν μια νυκτί δίνουμε επαγγελματικά διακαιώματα.

 

Για το record δεν έχω καμία εμπάθεια με την σχολή του Βόλου ούτε με τους μηχανικούς παραγωγής.

 

Ο διπλωματούχος μηχανικός του Τμήματος ΜΠ&Δ μπορεί να στελεχώσει τμήματα οργάνωσης, διοίκησης, μεθόδων προγραμματισμού και σχεδιασμού επιχειρήσεων. Επίσης, μπορεί να αναπτύξει κριτικές ικανότητες απαραίτητες για να οργανώνει ανθρώπινους, υλικούς και οικονομικούς πόρους. Μέσα από τις σπουδές του θα αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις για να διοικεί και να επικοινωνεί με τους συνεργάτες του.

 

Δεν είναι αυτό το αντικείμενο του μηχανολόγου μηχανικού και επιτέλους δεν είναι μηχανολόγοι οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Και οι μηχανολόγοι παλιά ήταν και ηλεκτρολόγοι , και οι χημικοί μηχανικοί ήταν μια σχολή με τους μεταλλειολόγους , τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας? Μιλάμε για σήμερα

 

Οκ συνάδελφε για να συνοψίσουμε η άποψη σου :

οι του Βόλου δεν είναι καθαροί μηχανολόγοι (είναι βρώμικοι)

Εγώ τους βλέπω μια χαρά πάντως

 

και ο Μηχανικός Παραγωγής δεν έχει ουδεμία σχέση με τον Μηχανολόγο Μηχανικό (με 2/3 τομείς ίδιους λέω εγώ και το πρόγραμμα σπουδών...)

Θα ήθελα να δω και καμιά άποψη μηχανολόγου που δουλεύει σαν μηχανικός παραγωγής πέρα από την άποψη του αρχιτέκτονα Archytas και του Μηχανικού Περιβάλλοντος ZaXoYs

 

Για μένα όσο σημαντικός είναι ο ενεργειακός μηχανολόγος άλλο τόσο είναι ο μηχανικός παραγωγής , δεν καταλαβαίνω γιατί διαχωρίζεις ανάλογα με την κατεύθυνση ,τόσα χρόνια τόσοι μηχανολόγοι δουλεύουν σαν μηχανικοί παραγωγής.

 

Είναι ο τομέας Παραγωγής και κατά συνέπεια ο Μηχανικός Παραγωγής αντικείμενο του μηχανολόγου μηχανικού όπως υπσοτηρίζω εγώ ή δεν έχουν ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση όπως υπσοτηρίζει ο συνάδελφος archytas?

Για να δούμε απαντήσεις πλην των δυο μας επι της ουσίας όμως

 

Η μηχανική παραγωγής (production engineering) είναι σημαντικότατο κομμάτι της μηχανολογίας ας βγει ένας (1) μηχανολόγος να υποστηρίξειι το ανάποδο !

(Ο συνάδελφος Archytas είπαμε δεν βλέπει ουδεμια σχέση)

 

Για τα δικαιώματα συμφωνώ απολύτως με την συνάδελφο spgirl

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=221842&postcount=33

 

Περιμένω απόψεις από μηχανολόγους που ξέρουν όλο το γνωστικό αντικείμενο τους και όχι από μηχανικούς Περιβάλλοντος και Αρχιτέκτονες να δούμε τι ισχύει ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πρωτοετής στο ΜΠΔ στα Χανιά κ έχω "ψιλομπερδευτει".

Καταρχήν να σας πω πως ήθελα Μηχανολόγος (δεν έπιασα τη Κοζάνη για 100 μόρια) και κατέληξα Χανιά.

Μπορείτε να μου πείτε εάν μόλις βγω θα μπορώ να λέγομαι μηχανολόγος μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε εάν μόλις βγω θα μπορώ να λέγομαι μηχανολόγος μηχανικός?

 

Ο καθένας μπορεί να ονομάσει τον ευατό του όπως θέλει, στην Ελλάδα είσαι...

Το θέμα είναι να αποδείξει μετά τι είσαι...

 

Εγώ στην θέση σου θα δήλωνα Υπερ-μηχανικός...(δεν ειρωνευομαι, ούτε πουλάω πνεύμα...)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.