Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κέντρο Ελαστικής Στροφής και Κέντρο Βάρους


 

Recommended Posts

Ίσως δεν διευκρίνισα ότι γενικά κάθε διάφραγμα θα έχει το δικό του κέντρο στροφής, παρεκτός κι αν υπάρχει στον φορέα διπλή συμμετρία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τo Kέντρο δυσκαμψίας(κέντρο ελαστικής στροφής) μπορώ να το υπολογίσω με κάποιο τρόπο? Με ποιους τύπους?

 

Θέλω να πειραματιστώ σε ένα απλό ορθογωνικό κτίριο, γι' αυτό ρωτάω..!!!

 

Παιδιά κι εγώ, επειδή δεν τα μάθαμε εμείς αυτά στην Αγγλία, το ΚΕΣ πώς υπολογίζεται με το χέρι; Ποιοί οι μαθηματικοί τύποι και ποιές οι εξισώσεις; Είναι δύσκολο πολύ να υπολογιστεί; Αναφέρομαι σε ένα κανονικό κτίριο με σχετικά απλή γεωμετρία. Κανένα αξιόλογο βιβλίο να προτείνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα είναι η αδυναμία προσδιορισμού στα πολυώροφα κτίρια (μικτά ασύμμετρα πολυώροφα κτίρια, μικτά κτίρια είναι τα κτίρια που αποτελούνται από τοιχεία και πλάισια).

Η μη ύπαρξη ελαστικού άξονα στα μικτά ασύμμετρα πολυώροφα κτίρια αποτελεί εμπόδιο στην επέκταση συμπερασμάτων του μονώροφου κτιρίου τόσο για τον προσδιορισμό της δομικής εκκεντρότητας όσο και για την εκτίμηση της ακτίνας δυστρεψίας re.

 

Παλιότερα ο Ρουσόπουλος μελέτησε διατμητικά πολυώροφα κτίρια και μόνο εκεί έχει έννοια ο ορισμός του ελαστικού κέντρου κάθε ορόφου ξεχωριστά.

 

Επίσης για μικτές πολυόροφες κατασκευές όταν η μέθοδος προσδιορισμού των κέντρων αντίστασης βασίζεται στο κέντρο βάρους των καμπτικών δυσκαμψιών (των ροπών αδρανείας των στύλων) τότε αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλα σφάλματα στην εκτίμηση της στρέψης των ορόφων.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν διευκρίνισα ότι γενικά κάθε διάφραγμα θα έχει το δικό του κέντρο στροφής, παρεκτός κι αν υπάρχει στον φορέα διπλή συμμετρία...

 

Άρα μιλάμε για άξονα και όχι για μοναδικό σημείο όπως είναι το ΚΒ; Το ΚΕΣ που υπολογίζουν τότε τα διάφορα προγράμματα ανάλυσης, σε ποιό επίπεδο βρίσκεται στον κατακόρυφο άξονα;

 

 

Παλιότερα ο Ρουσόπουλος μελέτησε διατμητικά πολυώροφα κτίρια και μόνο εκεί έχει έννοια ο ορισμός του ελαστικού κέντρου κάθε ορόφου ξεχωριστά.

 

Το κέντρο διάτμησης μίας διατομής σχετίζεται εννοιολογικά με το ΚΕΣ ενός κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να λύσεις τον φορέα για μία κάποια κατακόρυφη ροπή. Τα διαφράγματα θα στραφούν όπως είναι φυσικό, κατά την φορά της ροπής, γύρω από κάποιο σημείο. Το σημείο αυτό είναι το κέντρο στροφής και μπορεί να υπολογιστεί εύκολα από τα ux, uy δύο διακριτών κόμβων του διαφράγματος.

 

Αυτη τη ροπή μπορώ να την τοποθετήσω οπουδήποτε???

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος το Κ.Ε.Σ έχει νόημα μόνο στη θεωρία του μονόροφου όπου δεν λαμβάνονται υπόψη οι αλληλεπιδράσεις των καθ' ύψος επάλληλων μαζών που απαρτίζουν τις πολυόροφες οικοδομές.Στις περιπτώσεις αυτές αν δεν απατώμαι υπολογίζεται ένας πλασματικός πόλος στροφής του κτιρίου ο οποίος είναι αποτέλεσμα της συμμετρίας του φορέα σε κάτοψη αλλά και καθ' ύψος καθώς και της αλληλεπίδρασης των μαζών (σε μετακινήσεις κόμβων) η οποία προκύπτει απο την ιδιομορφική ανάλυση και τις συμμετοχές των μαζών (διαφράγματα) σε αυτή.Ο πλασματικός πόλος στροφής στην ουσία είναι άξονας περιστροφής του κτιρίου και αποτελεί κατα κάποιο τρόπο τη σύνθεση των επιμέρους Κ.Ε.Σ των ορόφων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη ροπή μπορώ να την τοποθετήσω οπουδήποτε???

 

Μπορείς, αλλά δώσε βάση σε όσα είπε ο Archytas στο #53. Έχε υπόψη σου ότι σε μη συμμετρικούς φορείς τα ΚΕΣ των πλακών δεν έχουν καμία σχέση με τους πόλους στροφής κατά την μετελαστική παραμόρφωση. Για πιο λόγο θες να βρεις τα ΚΕΣ;

 

Τινάκι, το ΚΕΣ είναι σημείο. Απλά -γενικά- κάθε διάφραγμα έχει το ΚΕΣ σε άλλη θέση (όπως μπορεί να συμβεί και με το ΚΒ). Αν ο φορέας έχει σε κάτοψη διπλή συμμετρία και καθ' ύψος είναι απολύτως κανονικός, τότε όλα τα ΚΕΣ βρίσκονται στην ίδιο άξονα. Μόνο σε αυτή την περίπτωση μπορείς να υπολογίσεις την θέση τους εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επαναφέρω το ερώτημα που είχα κάνει για τον υπολογισμό του ΚΕΣ.

Όλες αυτές τις μέρες διάβαζα το βιβλίο δυναμικής μου για τις στρεπτικές διεγέρσεις καθώς και μερικά paper που βρήκα στο διαδικτύο. Το συμπέρασμα μου είναι το εξής:

Για ένα μονώροφο μονοσυμμετρικό σύστημα(άξονας συμμετρίας είναι ο χ) έχουμε το παρακάτω μητρώο δυσκαμψίας και μητρώο μάζας(στα επισυναπτόμενα)

 

Το ei είναι η στατική εκκεντρότητα

Αν λύσω το ιδιοπρόβλημα (Κ-ω^2*Μ)*φ=0, θα βρω τίς ιδιομορφές και στην συνέχεια τις μετακινήσεις και εντατικά μεγέθη. Για να γίνουν όλα αυτά απαραίτητη είναι η γνώση του ei...!!!το οποίο εγώ αυτό ψάχνω.

 

Αν μπορείτε βοηθήστε με γτ δυστυχώς στην σχολή μου δεν έγινε καμία αναφορά για την εύρεση του κεσ

post-45745-131887249339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πως βρήκες τα Κχχ, Κψψ; Μάλλον επέβαλλες μοναδιαία μετατόπιση του διαφράγματος κατά τον αντίστοιχο άξονα και βρήκες την συνολική δύναμη που αναπτύχθηκε. Προφανώς γνωρίζεις τον βαθμό συνεισφοράς κάθε μέλους. Δηλαδή το φορτίο με το οποίο συνεισφέρει κάθε υποστύλωμα ή τοιχείο στο αντίστοιχο Κ. Αφού ξέρεις την δύναμη που αναπτύσσεται σε κάθε μέλος, μπορείς να βρεις και σε ποιον άξονα κείται η συνισταμένη τους (που είναι το Κ). Το σημείο στο οποίο τέμνονται οι δύο φορείς των διανυσμάτων της δυσκαμψίας (ο κατά Χ και ο κατά Ψ) είναι το κέντρο ελαστικής στροφής.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συνάδελφε δεν σε καταλαβαίνω....!!!!

 

Για να βρω το Κχ και Κψ από την κλασική στατική έβαλα μια μοναδιαία μετακίνηση στο τοιχείο.Την προσφορά του κάθε μέλους μου φυσικά και την ξέρω. Η κάτοψη μου είναι 3.20*6.00μ, όπου στην αριστερή πλευρά έχω τοποθετήση ένα τοιχείο(30*3.20) και στην δεξιά 2 υποστηλώματα(40*40).

Το Κψ=61444*10^3(τοιχείο)+24000(υποστ)

Κχ=96*10^3(τοιχειο)+24000(υποστ)

 

Με αυτά τα στοιχεία πως θα βρω τους δύο άξονες και μετά την τομή τους????

 

Υ.Γ. Να σημειώσω πως τόσες μέρες που έψαχνα, βρήκα το εξής Po{x=-ux/θ, y=-uy/θ, OMΩΣ αυτό απαιτουσε την εύρεση πρώτα τον μετακινήσεων ενός κόμβου πραγματο οποίο δεν γίνεται αν δεν ξέρω την απόσταση του κεσ απο κ.β.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.