Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

Ναι στον Περισσό γίνεται χαμός!!

Πάντως Αργυρούπολη πήγα σήμερα ήταν κλειστά,

ένας συνάδελφος είπε το ίδιο και για το Αιγάλεω..

Πρέπει να δώσουν παράταση και γρήγορα, γιατί με αυτές τις καθυστερήσεις

δε θα προλάβουμε..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dinako, έστειλα στην Αγία Παρασκευή δύο φακέλους στις 27-10-2010, και αφού έσπασα τα τηλέφωνα μια εβδομάδα και δεν σήκωνε κανείς, πήγα προχθές ο ίδιος στο Πρωτόκολλο. Περιττό να σού πω ότι ο φάκελος δεν έχει ακόμη πρωτοκολληθεί... Μού είπαν να ξαναδοκιμάσω σε καμιά δεκαριά μέρες... Επίσης, είπαν ότι δεν έχω πρόσβαση στο χώρο που "στιβάζουν" τα "ταχυδρομικά' ώστε να ψάξω να βρω αν τουλάχιστον έφτασε ο φάκελος... Γι' αυτό τρέχουμε οι φουκαράδες χαράματα στις Πολεοδομίες...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Μήπως πήγε κανείς σήμερα πολεοδομία Περισσού???

Τους πήρα τηλ να δω αν θα έχουν στάση εργασίας αύριο και μου παν οτι δεν ξέρουν ακόμα και ότι έχει αλλάξει το σύστημα και αν παω γύρω στις 7:30 είναι καλά και θα προλάβουν να με εξυπηρετήσουν..

Ισχύει κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , αύριο λέω να πάω πολεοδομία περισσού για 2 Η/χ. Κάπου διάβασα τώρα ότι δεν δέχονται Παρασκευή. Ισχύει? Μη ξυπνήσω 5 (@#$#!) για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά. Έφτασα 7 ήμουν το 22. Καθένας έλεγχε μέχρι 5 φακέλους. Τους πήραν με τη σειρά που είχαμε τα ονόματα στη λίστα έξω, μέχρι έναν αριθμό (άγνωστο το πόσους) και μας μοίρασαν σε υπαλλήλους.Από κει και πέρα ήταν και θέμα υπαλλήλουυ. 12 τέλειωσα εγώ σαν 22 νούμερο ενώ το 13 που ήταν σε άλλο υπάλληλο τέλειωσε μετά από μένα. Τζόγος με άλλα λόγια. Δέχονται κάθε μέρα τελικά

Link to comment
Share on other sites

Στη Νομαρχία Πιερίας ζητάνε Ε1 για βεγαίωση πρώτης κατοικίας και συνυπογραφές λοων των ιδιοκτητών της οικοδομής για τακτοποίηση πυλωτής ή κλειστού χώρου στάθμευσης!!!

Έχω περιπτώσεις που οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες είναι κάτοικοι εξωτερικού!Τι θα γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις δηλαδή?Ο άνθρωπος θέλει να "νομιμοποιήσει" τη χρήση του χώρου και δεν τον αφήνουν!!!Σκεφτείτε αφού λήξει ο νόμος να φάει καμιά καταγγελία και να τρέχει γιατί η πολεοδομία ζητο'υσε συνυπογραφές!!!

Επίσης σε τακτοποίηση πυλωτής πελάτης μου εκβιάζεται απο άλλον ιδιοκτήτη και ζητά 15000 για να συνυπογράψει, αλλιώς λέει θα κάνει καταγγελία στην πολεοδομία!!!

 

Ελλάς το μεγαλείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Στη Νομαρχία Πιερίας ζητάνε Ε1 για βεγαίωση πρώτης κατοικίας και συνυπογραφές λοων των ιδιοκτητών της οικοδομής για τακτοποίηση πυλωτής ή κλειστού χώρου στάθμευσης!!!

Έχω περιπτώσεις που οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες είναι κάτοικοι εξωτερικού!Τι θα γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις δηλαδή?Ο άνθρωπος θέλει να "νομιμοποιήσει" τη χρήση του χώρου και δεν τον αφήνουν!!!Σκεφτείτε αφού λήξει ο νόμος να φάει καμιά καταγγελία και να τρέχει γιατί η πολεοδομία ζητο'υσε συνυπογραφές!!!

 

Θέτεις 2 διαφορετικά ζητήματα. Άλλο νόμιμα κλειστός χώρος στάθμευσης με χιλιοστά (που αποτελεί δηλαδή ανεξάρτητη ιδιοκτησία) και άλλο χώρος στην πυλωτή που αυθαίρετα κλείστηκε και έγινε κατοικία. Στην 1η περίπτωση δε μπορούν να ζητάνε συνυπογραφές. Στη 2η όμως καλά κάνουν εφόσον πρόκειται για κοινόχρηστο χώρο. Η γνώμη μου είναι ότι περιπτώσεις σαν τη 2η, δε θα έπρεπε να υπάγονται καν στο Ν. 3843, αλλά εφόσον τελικά υπάγονται πρέπει έστω με το αστείο αυτό ημίμετρο των "συναινέσεων" κάπως να αντιμετωπιστεί το ιδιοκτησιακό. Αυτοί που είναι στο εξωτερικό ας πάνε σε ένα προξενείο να κάνουν εξουσιοδοτήσεις και να τις στείλουν ταχυδρομικά. Τι να κάνουμε τώρα δηλαδή... Ας το θυμόταν νωρίτερα και όχι στο παραπέντε ο πελάτης σου...

 

 

Επίσης σε τακτοποίηση πυλωτής πελάτης μου εκβιάζεται απο άλλον ιδιοκτήτη και ζητά 15000 για να συνυπογράψει, αλλιώς λέει θα κάνει καταγγελία στην πολεοδομία!!!

 

Υπάρχουν τμήματα της ΕΛ.ΑΣ που ασχολούνται με θέματα εκβιασμών. Υπάρχει και το ΣΔΟΕ που μπορεί να ασχοληθεί με το "οικονομικό" θέμα.

Στην τελική αν νομίζει ο "ξύπνιος" ότι καταγγέλοντας το γείτονά του στο ίδιο το κτίριο που έχει ιδιοκτησία και ο ίδιος, θα τη βγάλει καθαρή, ας το κάνει. Άιντε γιατί πολλοί σταυροφόροι της "νομιμότητας" μας προέκυψαν τον τελευταίο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Έχω περιπτώσεις που οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες είναι κάτοικοι εξωτερικού!Τι θα γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις δηλαδή?

 

Ό,τι έκανα και εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση όπου ένας εκ των δύο ψιλών κυρίων, ήταν κάτοικος εξωτερικού (προξενική αρχή για το γνήσιο της υπογραφής και ταχυδρομική αποστολή). Δεν είναι και κάτι δύσκολο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.