Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

@ tpanag ήσουν και εσύ σήμερα Σωκράτους? Απ' τις πιο απίθανες μέρες....ένας απόλυτος πανικός!! Ο κος Δημήτρης είχε τρελαθεί...και ενώ ήταν μόνος για τις σχετικά νέες άδειες, όπου γίνεται πανικός, υπάρχουν 3-4 υπάλληλοι για τις πιο παλιές και δν δημιουργείται ουρά σε αυτούς....ανοργάνωτοι πλήρως!! Η ουρά για πρωτόκολλο είχε βγει εκτός κτιρίου σχεδόν και η αιθουσα στο ισόγειο γεμάτη!! Το ανησυχητικό είναι πως μάλλον θα χειροτερευόυν τα πράγματα όσο τελειώνει η προθεσμία....

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που πήγα δεν έφτανε εκτός κτιρίου η ουρά. Και τα περίμενα χειρότερα να πω την αλήθεια. Αλλά υπάρχει έλειμμα ενημέρωσης όπως παντού, με τη διαφορά ότι έχουν και περίεργη διαδικασία αυτοί. Μπορούσαν να έχουν ένα τυπωμένο χαρτί που να περιγράφει τα βήματα που πρέπει να κάνουμε και από ένα χαρτί πάνω από τα κεφάλια τους που να λένε τι ουρά είναι η καθεμία! Απλά δεν προχωρούσε γρήγορα η κατάσταση και όποιος επέστρεφε έγγραφα για να πάρει την ταυτότητά του, αναγκάζοταν να περιμένει ξανά να διακόψει το Δημήτρη που ταυτόχρονα, άνοιγε φακέλους για να δώσει σχέδια, σφράγιζε αντίγραφα σε όσους τα έφερναν φωτοτυπημένα και ξαναέβαζε πίσω στους φακέλους όσα δεν ήθελαν σφράγισμα. One man show...

@Myri Ευχαριστώ! Πήρα χαρτάκι με σφραγίδα από το ισόγειο (στον 1ο δεν ανέβηκα καθόλου). Έδωσα το φάκελο και μου τον σφράγισαν άρα μάλλον δεν χρειαζόταν σήμερα τουλάχιστον να είχα ανέβει πρώτα πάνω. Ε πιστεύω ότι δε θα τον χάσουν...

Link to comment
Share on other sites

σε άλλες Πολεοδομίες γιατί εξυπηρετούν αυθημερων;

έχουν περισσότερο κοσμο;

πχ στην Αργυρούπολή 3 άτομα βλέπω

 

ανέκαθεν στην Παλήνη και στην Κηφισιά ήταν απρόθυμοι να εξυπηρετήσουν

 

Το κακό με τη κεντρίκη πολεοδομία στη Θεσσαλονίκη είναι πως το αρχείο τους βρίσκεται στη Θέρμη και φέρνουν απο εκεί κάθε μέρα τους φακέλους. Αν σκεφτείς οτι βγαίνουν 500 νούμερα και σε μισή ώρα δεν υπάρχει νούμερο, τότε προσωπικά τους δικαιολογώ. Ειδικά αν σκεφτώ οτι είναι οι μοναδικοί εκεί μέσα που πραγματικά δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα λεγόμενα του Nrg πως στις υπόλοιπες "μικρότερες" Πολεοδομίες της Περιοχής της Θεσσαλονίκης (Εύοσμος, Καλαμαριά, Κορδελιό, Λαγκαδά, Θέρμη κλπ) το αρχείο τους βρίσκεται στο ίδιο κτίριο. Έτσι το να σου φέρουν τον φάκελο για να βγάλεις τα αντίγραφα είναι μια διαδικασία να μαζευτούν μερικοί φάκελοι, να κατεβώ στο υπόγειο να στο φέρω. Βάλε και το γεγονός πως η Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκης καλύπτει μεγάλο όγκο αδειών, μειώθηκε και το προσωπικό στο τμήμα αυτό οπότε όπως καταλαβαίνεται το θέμα έκλεισε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διευθετηθεί άμεσα το θέμα με την παράταση, επίκειται ναυάγιο στη διαδικασία και θα έχουμε και στεναχώριες με μηνύσεις προς ανθρώπους που δε φταίνε αλλά και προς την ηγεσία του υπουργείου (η οποία φταίει) γιατί αρνούνται να παραλάβουν αιτήσεις που προβλέπεται από νόμο να παραλαμβάνονται και μάλιστα άμεσα. Σήμερα στην Πολεοδομία Ταύρου κυριολεκτικά με έδιωξαν με το "καλημέρα". Ένα άτομο, για αρχείο, καταχώρηση αιτήσεων ρύθμισης, πρωτόκολλο κλπ.

-"Έλα τη Δευτέρα, έχω 100 φακέλους να κοιτάξω"

-"Και αν έρθω τη Δευτέρα και έχεις πάρει εν τω μεταξύ άλλους 50 τι θα γίνει; Θα έρχομαι κάθε μέρα μάταια μέχρι να λήξει η προθεσμία;"

Ο άνθρωπος δεν έχει άδικο. Είχε μια στοίβα δίπλα του και πολύ απλά δεν υπήρχε ούτε διαδικασία για άτυπο πρωτόκολλο. Άφησα το φάκελο και έφυγα.

Για τη Μπιρμπίλη λέγαμε, αλλά μου φαίνεται ο καινούργιος και αν κοιμάται ολόρθος. Ακόμα το "ερευνά" το θέμα της παράτασης; ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ ή θα συνεχίσουν να αναλώνονται όλοι τους σε δηλώσεις επί των οικονομικών θεμάτων; Χρειάζεται 6μηνιαία παράταση τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στην πολεοδομια Αγ. Παρασκευης :

 

Λογω βλαβης του συστηματος αρνουνταν να πρωτοκολλησουν αιτησεις εστω και για φωτοτυπιες σχεδιων.Εξηγησα στον υπαλληλο πως δεν ειναι δυνατον να περιμενει τοσος κοσμος ΜΗΠΩΣ και επανελθει το συστημα και πως κατι πρεπει να κανει.

Του προτεινα μαλιστα να κραταει τις αιτησεις και οταν επανελθει το συστημα να τις περασει μια μια και με σειρα προτεραιοτητας.Αυριο θα επικοινωνουσαμε τηλεφωνικως μαζι του και θα μας εδινε τον Α.Π...

Ε....λες και μιλουσα σε μπατικο τοιχο...η απαντηση σου ηταν οτι αν τους αφησουμε ετσι απλα, μπορει να τους παρει η καθαριστρια και θα χει αυτος την ευθυνη.

Πηρα τις αιτησεις....πηγα στον Α΄οροφο στον προισταμενο και το προβλημα λυθηκε οπως το περιεγραψα....

Μετα απο εμενα ακολουθησαν κι αλλοι φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, πόσος περίπου χρόνος απαιτείται για να υπολογίσει η πολεοδομία πειραιά το πρόστιμο για τον ημιυπαίθριο. Κατέθεσα την αίτηση 4/11. Το ρωτάω γιατί είμαι αγοραστής και καίγομαι να τελειώσει γρήγορα η διαδικασία. Είναι γενικά διαλλακτικοί οι υπάλληλοι της εν λόγω πολεοδομίας (αν τους εξηγήσω το λόγο που επείγομαι) ή είναι απόλυτοι όσον αφορά την τήρηση της σειράς προτεραιότητας?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περιθώριο τυπικά, 2 μήνες. Γιατί βιάζεσαι; Μπορείς να το υπολογίσεις και μόνος σου το πρόστιμο. Δεν πρόκειται να έχεις απόκλιση αν βρεις τη σωστή τιμή ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περιθώριο τυπικά, 2 μήνες. Γιατί βιάζεσαι; Μπορείς να το υπολογίσεις και μόνος σου το πρόστιμο. Δεν πρόκειται να έχεις απόκλιση αν βρεις τη σωστή τιμή ζώνης.

 

Βιάζομαι διότι μέσα Δεκεμβρίου λήγει το συμβόλαιο που έχω στο σπίτι που νοικιάζω και θέλω μέχρι τότε να έχει ολοκληρωθεί η αγορά του ακινήτου για να μπορέσω να μετακομίσω. Ο δικηγόρος μου, μου λεει ότι πριν κάνουμε συμβόλαια πρέπει οπωσδήποτε να έχει πληρωθεί το πρόστιμο και να έχουν τακτοποιηθεί οι ημιυπαίθριοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.