Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Ποιό είναι το έτος δημιουργίας?

Δεν έχω πάρει ακόμη συμβόλαια στα χέρια μου..Αλλά απο συζητήσεις γύρω στο 1990.. Αν βρεθουν τα συμβόλαια μπορώ να επικαλεστώ προυφιστάμενο του 2003 και ας είναι παρόδιο;;;

Edited by JovannaSar
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, dimitris GM said:

αρα, μετα το Δ 270/85.

Δες και τι βεβαιωνει ο μηχανικος για τον 651...

 

Δεν έχω παλαιότερη βεβαίωση 651..Εγώ κάνω το τοπογραφικό και θέλω να δω αν ένα παρόδιο με ανεπαρκές πρόσωπο μπορεί να επικαλεστεί το προ του 2003 από τη στιγμή που έχει πρόσωπο και σε αγροτική οδό..

 

Θεωρώ πως δεν γίνεται να επικαλεσυώ το προυφιστάμενο του 2003 από τη στιγμή που έχω πρόσωπο και σε κύρια δημοτική..Απλά θέλω να το επιβεβαιώσω μήπως μου ξεφευγει κάτι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω πώς μπορεί  να εμπίπτει στήν παρέκκλιση μεταξύ 78 με 85 

Αφου λες οτι το 1990 εγινε ενα συμβολαιο...πως αλλοιως εχεις ετος δημιουργιας?

Σε αυτο  δεν επισυναφθηκε τοπογραφικο με δηλωση για τον 651?

 

δες τα ΠΜ

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

Δεν βλεπω πώς μπορεί  να εμπίπτει στήν παρέκκλιση μεταξύ 78 με 85 

Αφου λες οτι το 1990 εγινε ενα συμβολαιο...πως αλλοιως εχεις ετος δημιουργιας?

Σε αυτο  δεν επισυναφθηκε τοπογραφικο με δηλωση για τον 651?

 

 

Δεν έχω ακόμη πάρει τα έγγραφα στα χέρια μου..Αλλά ακομη και αν πάρω το συμβόλαιο με το τοπογραφικό θα ήθελα να έχω δική μου ξεκάθαρη εικόνα, να μην βασιστώ μόνο στο παλιό τοπογραφικό..

Σαφώς δεν εμπίπτει στην παρέκκλιση 78-85.. Γιαυτο προβληματίζομαι αν μπορώ να χρησμοποιήσω εκείνη του 2003 ή με περιορίζει το πρόσωπο στην κύρια δημοτική και δεν μπορώ να κάνω κάτι

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JovannaSar said:

... θέλω να δω αν ένα παρόδιο με ανεπαρκές πρόσωπο μπορεί να επικαλεστεί το προ του 2003 από τη στιγμή που έχει πρόσωπο και σε αγροτική οδό..

Ας δούμε ιστορικά στα προεδρικά διατάγματα περί εκτός σχεδίου δόμησης τι συνέβη. Το  ΠΔ/6-10-78  ως κατά κανόνα αρτιότητα είχε τα 4.000 μ χωρίς καμία απαίτηση για πρόσωπο ακόμη και σε περιπτώσεις παρόδιων και μετά είχε τις περιπτώσεις κατά παρέκκλιση αρτιότητας που αφορούσαν γήπεδα μικρότερης επιφάνειας με πρόσωπο σε οδό ή τα εντός ζώνης 500 μ.

Στη συνέχεια το ΠΔ/24-5-85   (ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85)  κράτησε τον κανόνα αρτιότητας των 4.000 τμ, αλλά εισήγαγε κανόνα αρτιότητας και στις περιπτώσεις παρόδιων γηπέδων απαιτώντας επιπλέον, πρόσωπο 45 μ και βάθος 50 μ. Για να μην αδικήσει όμως τα ήδη υφιστάμενα παρόδια κατά την 31-5-85  τα οποία  δεν διέθεταν το ελάχιστο πρόσωπο και βάθος, έδωσε την παρέκκλιση για γήπεδα μετά το 78 και πριν το 85 χωρίς καμία απαίτηση προσώπου. 

Στο διάταγμα του 85 φάνηκε (από τον 2ο κανόνα αρτιότητας για παρόδια γήπεδα) ότι δεν θέλησε να δώσει αρτιότητα καθολικά σε όλα τα παρόδια γήπεδα 4.000 τμ που δεν πληρούσαν τον κανόνα προσώπου ή βάθους και τα περιόρισε μόνο σε αυτά που δημιουργήθηκαν από την ημερομηνία του ΠΔ/6-10-78 μέχρι την 31-5-85. Αν ήθελε να ισχύει γενικώς αυτή η παρέκκλιση θα έλεγε για παρόδια γήπεδα 4.000 τμ ανεξαρτήτως χρόνου δημιουργίας τους και φαίνεται ότι ο λόγος που δόθηκε αυτή η παρέκκλιση είναι ότι αυτή η περίπτωση δεν μπορούσε να ενταχθεί σε αυτή της κατά κανόνα αρτιότητας των μη παρόδιων γηπέδων ελάχιστης επιφάνειας 4.000 τμ.

Η γνώμη μου είναι ότι το γήπεδο που εξετάζεις με επιφάνεια 4.000 τμ σε χαρακτηρισμένη κύρια δημοτική οδό με έτος δημιουργίας το 1990 μη έχοντας το απαιτούμενο πρόσωπο/ βάθος 45/50 μ δεν είναι άρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είσαι και εσύ της άποψης ότι εφόσον είναι παρόδιο δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός και να χρησιμοποιήσω το πρόσωπο στην αγροτική οδό...Σε ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Στην εκτος σχεδιπυ δόμησ ο σδ πλέον είναι 0,18...Επομένως η μέγιστη δόμηση είναι 180 ή 186 τμ στα γήπεδα από 2000 έως 4000 τμ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για χρήση κατοικία παλαιότερα σε γήπεδο από 2.000 τμ μέχρι και 4.000 τμ η επιτρεπόμενη δόμηση ήταν 200 τμ. Πλέον  είναι 186 τμ. Ο ΣΔ=0,18 είναι ο γενικός συντελεστής όπου δεν ορίζεται διαφορετικά. Στην κατοικία για παράδειγμα ισχύει το άρθρο 6 ΦΕΚ 270/Δ/85 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.