Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΥ αμοιβής μετά την αύξηση του συντελεστή ΦΠΑ


Recommended Posts

Εμμ...βασικα...αν το θετεις ετσι...χμμ....οχι......

Οταν πρωτοκολλησα την αδεια εκανα την πληρωμη που επρεπε, αλλα δεν εκοψα ΑΠΥ τοτε. Θα κοψω τωρα ενα γενικο για το συνολο των αμοιβων.

Αρα, το 2009 δεν ειχα κοψει ΑΠΥ αλλα ουτε και ειχα καταθεσει ΦΕΜ.

Τα κανω και τα δυο τωρα. Στο συνολο των αμοιβων καταθετω και το συνολικο ΦΕΜ που τους αναλογει.

Οποτε...το ενα φαουλ μου αναιρει το αλλο?!

Link to comment
Share on other sites

Irini

 

Αυτό που έκανες δεν είναι φάουλ είναι... πέναλτι

Στην ουσία έκρυψες (ας το πούμε ετεροχρονισμό!!!) εισόδημα του 2009

 

Φαντάσου την περίπτωση να έστελνε το ΤΕΕ την κατάσταση αμοιβών, που μας στέλνει κάθε χρόνο, εκτός από μας και στην αντίστοιχη εφορία!!!

 

Γενικά αυτά τα πράγματα θέλουν πολύ προσοχή

 

Υγ Για το 17:56 Irini

Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την διεύθυνση; έλεγξέ το

Όχι δεν στέλνουν την κατάσταση στην εφορία...

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο, και επειδη το εχω ξαναδιαβασει καπου εδω μεσα, εγω εχω να δηλωσω οτι δεν εχω λαβει ποτε κατασταση αμοιβων απο το ΤΕΕ. Και δεν ειμαι η μονη απ οσο ξερω.

Αν ειναι να στελνουν τις καταστασεις στην Εφορια, ας μας τις στειλουν εμας πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

cna>

συμφωνώ απόλυτα στο αποδώ και πέρα τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο δύσκολα, και θα ψάχνουν να βρουν και τον πόντο, λες και δεν ξέρουν σε ποια επαγγέλματα γίνεται η μεγάλη φοροδιαφυγή... Θέλετε κύριοι να κυνηγήσετε νέα έσοδα? Ας τσεκάρετε εκτός των άλλων χρόνια ολόκληρα πως εισπράττουν αμοιβές οι διακοσμητές και οι διακοσμήτριες.

 

Η εισηγήτρια του ΤΕΕ που έδωσε τον προσδιορισμό του απρόθεσμου ΦΕΜ ήταν η κα. Κατερίνα Πέρρου, δικηγόρος - φορολογική σύμβουλος του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

εχω κόψει ένα ΔΠΥ πελάτη ο οποίος μου ανέθεσε τακτοποίηση ημιυπαίθριου. Υπάρχει πρόβλημα που δεν έχω κόψει το δελτίο κατάθεσης στην ΕΤΕ, φεμ κλπ 15 μέρες τώρα πλεόν μετά?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά (εδώ και καιρό) πρακτικά απο εδώ και πέρα, οποτεδήποτε εισπράττουμε χρήματα, καταθέτοντας αμοιβή στην τράπεζα, κόβουμε ΑΠΥ.

 

Όσον αφορά την δική σου περίπτωση δεν έχεις πρόβλημα. Πρακτικά θα μπορούσες να κρατήσεις τα χρήματα όσο θέλεις, αρκεί όταν κατέθετες την αμοιβή στην ΕΤΕ, να έκοβες και ΑΠΥ (εντός 10ημέρου)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω μια άλλη απορία. Μου ανατέθηκε έκδοση Ο.Α. όταν το ΦΠΑ ήταν 19%. Έκοψα μια ΑΠΥ τότε 2000 ευρώ ως προκαταβολή για έκδοση Ο.Α. Τώρα κατέθεσα τα χρήματα στην τράπεζα είναι 23% το ΦΠΑ. Η ΑΠΥ που θα κόψω θα είναι το ποσό που κατατέθηκε μείον την προκαταβολή. Τη γίνεται με την διαφορά του ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Το ποσό που θα κόψεις τώρα θα υπόκειται σε ΦΠΑ 23%. Με δεδομένο ότι έκοψες ΑΠΥ για την προκαταβολή και έχεις αποδώσει το αντίστοιχο ΦΠΑ στην εφορία βέβαια. Θα πρέπει βέβαια να συνεννοηθείς με το ΤΕΕ ώστε η εντολή πληρωμής που θα εκδοθεί να μην συμπεριλαμβάνει την προκαταβολή που εισέπραξες μιας και δεν μπορείς να καταθέσεις ποσό μικρότερο από αυτό της εντολής.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν η εντολή πληρωμής είναι 6000 ευρω πράδειγμα, θα συνεννοηθώ με το τεε ώστε να μου στείλουν μια εντολή 4000ευρω; Έτσι κατά κάποιο τρόπο και όχι επιτηδευμένα γλυτώνω ένα ποσό ΦΠΑ.

Αν είναι έτσι και εγώ κατέθεσα χρήματα 6000 ευρω τι πρέπει να κάνω. Μπορώ να ζητήσω σε επόμενη εντολή πληρωμής, για την ίδια πάντα άδεια, να μου αφαιρέσουν τα 2000;

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα να κανεις μια αναζητηση, θα βρεις πολλα σχετικα θεματα...

 

Στο θεμα σου..

Αν εκοψες ΑΠΥ και δεν εκανες την καταθεση, θα κανεις καταθεση ολο το ποσο τωρα. Θα καταθεσεις την αμοιβη με το τρεχον λ, την τρεχουσα ΕΤΑ και το τρεχον ΦΠΑ. Τωρα για τη διαφορα θα τα βρεις με τον ιδιοκτητη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.