Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΥ αμοιβής μετά την αύξηση του συντελεστή ΦΠΑ


Recommended Posts

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για την είσπραξη των προκαταβολών. Δεν γλιτώνεις πάντως κανέναν ΦΠΑ γιατί έλαβες μέρος της αμοιβής σου σε πρότερο χρόνο και απέδωσες ΦΠΑ κανονικά. Το ΤΕΕ βασικά το ενδιαφέρει πρώτα να πληρωθείς εσύ όπως πρέπει και μετά να αποδοθούν στο κράτος αυτά που του αναλογούν. Αν το κράτος αύξησε τον ΦΠΑ είναι δικό του πρόβλημα.

Όπως είπα και πριν, πήρες προκαταβολή αμοιβής και απέδωσες τον αναλογούντα ΦΠΑ κανονικά. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα...

Χμμμ...Συν αυτό που είπε ο terry γιατί θεώρησα ότι είχες πληρωθεί μέσω τραπέζης την προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι μικρή και δεν με πειράζει. Το θέμα είναι ότι τώρα πρέπει να κόψω ΑΠΥ το υπόλοιπο ποσό δηλαδή 4000ευρω με 23%φπα. Αφού όμως η εντολή πληρωμής εμπεριέχει όλο το ποσό και τις 6000ευρω με 23%(7380 με ΦΠΑ), ενώ εγώ έχω κόψει ΑΠΥ 2000 με 19%(2380 με ΦΠΑ) και 4000 με 23%(4920 με ΦΠΑ). Σύνολο 7300. Αυτά τα ποσά δεν συμπίπτουν. Τι κάνω με την διαφορά, θα έχω πρόβλημα με την εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Mε την εφορια δεν εχεις προβλημα. Κατεθεσε κανονικα ολη την αμοιβη και κοψε ΑΠΥ μονο για τη διαφορα (4000Ε) συν το τρεχον ΦΠΑ...Αφου εχεις κοψει ΑΠΥ δεν εχεις προβλημα...Αν δεις στο εντυπο της ΕΤΕ λεει καθαρη αμοιβη και το ΦΠΑ ειναι ξεχωριστα...Εσυ εχεις διαφορα στο ΦΠΑ. ΚΑι το ΦΕΜ βασει της καθαρης αμοιβης πληρωνεται και οι κρατησεις και ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ...Δεν εχεις προβλημα..

 

ΥΓ.Αλλα με αλλαγη σε ΕΤΑ και λ δεν νομιζω να ειναι μικρη η διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Από οταν πήρα την προκαταβολή δεν άλαξαν λ και ΕΤΑ μόνο ΦΠΑ.

Αλλα και πάλι δεν έχει συμασία γιατί την αμοιβή, τώρα που έγινε η κατάθεση την έβγαλα στους εργοδότες. Οπότε αυτοι μου εδωσαν να καταθέσω μαζί με την προκαταβολή 7380 ευρω και εγώ εκοψα 2 ΑΠΥ συνολικα 7300. Άρα γλυτώνω ΦΠΑ 80ευρω; Λέτε να έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πρωτοκολλησει και μετα αλλαξει το λ, μπορεις για τις αμοιβες μελετων να κρατησεις το παλιο λ.

ΕΤΑ χρησιμοποιεις παντα το καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.