Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

^ Υπογράφουν μηχανικοί πάνω σε έγγραφα που ρητώς έχουν ήδη υπογραφεί από άλλο μηχανικό ως μοναδικό συντάκτη; :blink:

Για συνεργάτες (ή "συνεργάτες") που υπογράφει ο ένας του άλλου γνωρίζω αλλά αυτό ακούγεται τραγελαφικό.

Edited by curzondax
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18 ώρες πριν, dimitris GM said:

να ρωτησω κι εγω  με τη σειρα μου...

Εχει καποιος σαφή γνωση, εάν,

αυτο  μετο κτηματολογιο, που το ανηγαγαν σε θεμα  υψίστου  εθνικου συμφεροντος

-και τρεχει η μιση Ελλαδα στην αλλη μιση να μετρησει ραχουλες και πεζουλες..-

το απαιτησαν    -οπως λενε-  οι θεσμοί  επιτακτικα...

ή απλα "το εχωσαν" αναμεσα σε παρομοια  "μη αιτηθεντα αλλά ζητούμενα εμμεσως  και ασαφώς..."  

  ξερωγωτιλενε...

 

Ήταν απαίτηση των θεσμών, που έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί!!! Δεν πρόκειται βεβαίως ούτε τώρα να γίνει..... Απλώς τρέχουν όσοι θέλουν, μπορούν, προλαβαίνουν..... Έχει πολύ δρόμο ακόμα το θέμα αυτό, είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο....

 

Link to comment
Share on other sites

η απαίτηση της τρόικας (τότε), πριν μετονομαστεί θεσμοί ήταν να γίνει ΠΡΙΝ το 20 (όταν ήταν υπό ακύρωση ο κτήμα13).

Οπότε θέτοντας ως ημερομηνία "δημιουργιας" ΕΚ πριν το 20, 

"παράλληλα" απαίτησαν την δημιουργία του

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Έχει πολύ δρόμο ακόμα το θέμα αυτό

Να σχολιάσω κάτι για αυτό, αν και μάλλον αξίζει να ανοίξουν ολόκληρο νήμα για αυτό οι Τοπογράφοι του φόρουμ:

Είναι καταφανές από τη μικρή εμπειρία μου στα προκαταρκτικά σχέδια αγροτικών κυρίως περιοχών, το ότι αν νομίζουν κάποιοι ότι έγιναν λάθη στα κτηματολόγια αστικών περιοχών,  ο πιθανότητα του να γίνουν πολλαπλάσια στις αγροτικές περιοχές είναι ~1.

Όχι απλά πολλοί ιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται, αλλά συχνά δεν γνωρίζουν τα όριά τους (με προκαταρτικά όρια που είναι πολλές φορές άλλα ντ άλλων).

Και μια ερώτηση: Τα προκαταρκτικά όρια πως ακριβώς συνθέτονται; Γνωρίζω ότι υπάρχει γνώση παλαιών κτηματογραφήσεων αλλά κάνουν και αυτόματη ανάλυση δορυφορικών φωτογραφιών;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όλα προγραμματίστηκαν και γίνονται πάρα πολύ γρήγορα, μέσα σε ασφυκτικές ημερομηνίες, χωρίς το κοινό να είναι προετοιμασμένο και βεβαίως κάτω από την πίεση των δανειστών της χώρας μας..... Προφανώς και δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να κτηματογραφηθεί το 70% της ελληνικής επικράτειας μέσα σε ένα εξάμηνο.... Θα γίνει αυτό που γίνεται.... Θα εισπράξουν κάποια λεφτουδάκια οι ανάδοχοι.... Θα τα πάμε μια χαρά με τους δανειστές.... Θα γίνουν οι εκλογές..... Θ' ακολουθηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία.... Κι όλα αυτά θα έχουν ως αποτέλεσμα τα επόμενα 30 χρόνια να συνεχίσουμε ν' ασχολούμαστε άπαντες (π.χ. ιδιοκτήτες, μηχανικοί, δικηγόροι, δικαστήρια κ.λπ.) με το ..."Κτηματολόγιο"!!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

30;;

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω

Με αισιοδοξία θέλουμε 3 γενιές περίπου για μερική "επιδιόρθωση" νομικού.

Για το χωρικό δεν ξέρω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κτηματολόγιο, έτσι όπως γίνεται και αφού πάρουμε υπ' όψιν και το κομμάτι αυτό που ήδη έγινε, σε καμία περίπτωση δεν θα πούμε τέλειωσε και.... ξεμπερδέψαμε- τελειώσαμε με αυτό. Θα συνεχίσει να είναι , προπάντων,  η χαρά των δικηγόρων από τις άπειρες και τώρα υποθέσεις, που θα παν στο "κτηματολογικό δικαστήριο". Παρακολουθώ, αλλά από απόσταση, την διαδικασία του κτηματολόγιου και την κατάθεση των δηλώσεων. Θα βγουν τερατάκια! Μακάρι να να μη δικαιωθώ!!

Πάντα σκέφτομαι να ανεβάσω αποσπάσματα, από ήδη τελειωμένα κτηματολόγια περιοχών, για να δούμε πόσο μας ευγνωμονούν  οι δικηγόροι. 

Μόλις παν να τελειώσουν οι δηλώσεις θα το κάνω. ...... Έτσι για να γελάσουμε.

Γήπεδα που στην τοπογραφική υπηρεσία δίνονται με τέσσερα ζευγάρια συντεταγμένων (4 γωνίες) δίνεται στα αποσπάσματα του κτηματολογίου ... έως και με δώδεκα  ζεύγη .

Πήρα απόσπασμα για γήπεδο στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης που μου το έδωσαν με 46 κορυφές (46 ζεύγη συν/νων. Ήταν ...τα κλικ της περιχαράκωσης μου είπαν. ... Ε ! Αφού ήταν τζάμπα) και σίγουρα θα μπορούσε να δοθεί με πολύ λιγότερες.......................

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 

Ήταν απαίτηση των θεσμών, που έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί!!! Δεν πρόκειται βεβαίως ούτε τώρα να γίνει..... Απλώς τρέχουν όσοι θέλουν, μπορούν, προλαβαίνουν..... Έχει πολύ δρόμο ακόμα το θέμα αυτό, είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο....

 

δλδ 

- ειπαν οτι τους ειπαν οι θεσμοί

- ή τους ειπαν οι θεσμοί  να πούν

- ή ειπαν ας πουμε οτι το ειπαν  "κι αυτο"......

 

διαλιεχτε...

 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι κι αυτοί ξέρουν τι μας είπαν κι αν αυτό που τελικώς είπαν ήταν αυτό που τους είχαν πει να πουν οι θεσμοί.... :-D:grin::grin:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.