Μετάβαση στο περιεχόμενο

MBA στην Ελλάδα


Recommended Posts

Να πω και γω τη γνώμη μου:

Μιλώντας αποκλειστικά για την Ελλάδα , αυτή τη στιγμή το ΜΒΑ είναι κάτι ακριβό και που δεν θα επιστρέψει τα λεφτά του. Σε πάμπολες περιπτώσεις τις σχετικές θέσεις τις παίρνει κάποιος που ξέρει κάποιον καλύτερα από σένα. Αν θες κυρίως για την απόκτηση γνώσεων, τότε πάσο. Σε αυτή την περίπτωση θέλω όμως να προσθέσω ότι το γενικό ΜΒΑ είναι παντού το ίδιο από θέμα μαθημάτων ( όπως ήδη προανέφεραν). Αν δείτε υπάρχουν πλέον αρκετά εξειδικευμένα ΜΒΑ, στοχευμένα δηλαδή σε πιο συγκεκριμένες κατηγορίες , πχ ΜΒΑ σε προτζεκτ μανατζμεντ.

Επίσης , να συμφωνήσω με κάποιον που είπε περίπου ότι: Ο μηχανικός που κάνει ΜΒΑ κατευθύνεται προς άλλη επαγγελματική κατεύθυνση, η οποία δεν είναι καθαρά αυτή του παραδοσιακού μηχανικού. Είναι μάλλον πιο πολύ μάνατζερ παρά πρακτικός μηχανικός. Δηλαδή δεν είναι τόσο πολύ αυτός που θα τρέχει στο εργοτάξιο να κάνει επιβλέψεις όσο αυτός που θα οργανώνει μια εταιρεία και τις εργασίες της. Ελπίζω να είναι κατανοητό το παράδειγμα. Τώρα, πόσο βρίσκει εφαρμογή αυτό στην Ελλάδα....

Κλείνοντας, πιστεύω ότι είναι καλύτερο για κάποιον να δουλεύει ( αν βρίσκει δουλειά πια), να έχει κατασταλάξει στον τομέα του και το τι θέλει ακριβώς και τότε να ψάξει το κατάλληλο εξειδικευμένο ΜΒΑ που θα τον καλύπτει και να το κάνει παράλληλα με την εργασία του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά στα ΜΒΑ του ΕΜΠ , τεχνοοικονομικά και athensmba , υπαρχουν ελπίδες να μπει κάποιος χωρίς βύσμα? Τι παίζει ?

 

καμια περιπτωση χωρις βυσμα, η τουλαχιστον τεραστιο βαθμο πτυχιου συναφες με τη σχολη που παρεχει το mba.

 

στο τεχνοοικονομικα εκανα αιτηση 3 φορες κ ουτε που εξεταστηκε. Η αιτιολογια ηταν οτι ο βαθμος πτυχιου ηταν κατω απο 7, αλλα ξερω μπουμπουκια που μπηκαν με χαμηλοτερο του δικου μου. Μεγαλο αισχος. Οι θεσεις ειναι 80 λ εκ τελει μπαινουν φυτευτοι 220. ΜΕΓΑΛΟ ΑΙΣΧΟΣ κ κριμα για τη σχολη. Ολα τα πολιτικα βυσματα μπαινουν αερα με κοκκινο χαλι.

 

Στο athensmba ειναι δυσμενεστερα τα πραγματα. Νομιζω οτι απαιτουνται και καποιου ειδους εξετασεις για να γινει κανεις δεκτος. Δεν ειμαι σιγουρος.

 

Στην ασοεε οι θεσεις ειναι 15, οποτε εκτος συζητησης.

 

Δοκιμασε κληρωση εαπ. Ασε που απο θεμα υλης ειναι πιο αναλυτικο και πληρες σε σχεση με τα υπολοιπα. Μειονεκτημα ειναι τα πολλα χρονια που απαιτουνται.

Link to comment
Share on other sites

Hans ειμαι αποφασισμένος απο την επόμενη περίοδο που θα μπορώ να κάνω μια αίτηση σε όλα και βλέπουμε.Να δούμε αν και πότε θα τα καταφέρω.έχω νταλαβέρι με μεγάλα έργα και πιστεύω οτι θα με βοηθήσει το ΜΒΑ.Προς Δεκέμβρη δε γίνονται οι αιτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε θεωρω οτι μια επενδυση σε ελληνικο MBA ειναι εξαιρετικα επισφαλης αλλα εφοσον εχεις βασιμες

ελπιδες οτι θα σε βοηθησει στην δουλεια σου εξετασε και εναλλακτικες προτασεις:

 

-Πανεπιστημιο Μακεδονιας, εχει ενα MBA δεν ξερω αν σε βολευει βεβαια η αποσταση.

-Alba, εχουν MBA και μαλιστα με καλο ονομα.

-Πανεπιστημιο Πειραιως, εχει επισης ενα καλο MBA.

 

Τωρα αν δεν καιγεσαι για το χαρτι και θες πιο πολυ γνωσεις υπαρχουν πολλα προγραμματα με

εκπαιδευση εξ`αποστασεως και απο το ΠΑΠΕΙ και απο το ΕΚΠΑ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θα μπορούσα κάποιος, εργαζόμενος στην ΕΕ ως μηχανικός, να παρακολουθεί το ΜΒΑ του ΕΑΠ? 8α πρέπει να έρχεται όμως στην Ελλάδα συχνά για τις γραπτές εξετάσεις και για τα homework. Πόσο συχνά αυτό γίνεται?

Είναι πρακτικά εφικτό κάτι τέτοιο, ή θα πρέπει απλά... να σκοτώσει το ΜΒΑ? Σίγουρα αυτό είναι το νόημα της εξ' αποστάσεως διδασκαλίας, αλλά πρακτικά πρέπει να ζεις εντός των τειχών.

Το έχει αποτολμήσει κάποιος, ζώντας στο εξωτερικό και συνδυάζοντας και τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι τραγικη η διαφορα του να εισαι στην Κρητη η στην Λιμνο και να κανεις το MBA του ΕΑΠ

με το να εισαι στο Βερολινο η στο Λονδινο. Μεσω mail θα επικοινωνεις και στις δυο περιπτωσεις με τους

διδασκοντες και θα παριστασαι στις τελικες εξετασεις.

 

Αλλα ρε φιλε εφοσον θα εισαι στην ΕΕ ως μηχανικος, δεν κανεις εκει ενα MBA που ισως να`ναι ακριβοτερο

αλλα θα εχει μεγαλυτερη αξια και θα τελειωσεις και νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Παρακολουθώ τη θεματική ενότητα ΜΒΑ50 στο ΕΑΠ. Αναζητώ το βιβλίο 'Managerial Economics with student cd, SC. Maurice, CR Thomas'. Eίναι το βιβλίο που προτίνουν οι διδάσκοντες.

 

- Μήπως το έχει κάποιος σε pdf?

- Εψαξα στις βιβλιο8ηκες και το βρήκα στην ΑΣΟΕΕ. Επειδή είμαι επαρχία, θα μεταβώ προσεχώς στην Αθήνα, αλλά σκέφτομαι πως, αφού δεν έχω πασο του πανεπιστημίου αυτού, δεν θα μπορέσω να το δανιστώ και να φωτοτυπίσω ό,τι εγώ χρειάζομαι. Παίζει να δεχτούν την ταυτότητα του ΕΑΠ?

- Αν κάποιος έχει περάσει τη σχετική ενότητα και το επιθυμεί, ας μου στειλει πμ.

- Επίσης, το σχετικό cd, που έστειλαν ταχυδρομικώς, εμένα δεν μου παίζει όλα τα λινκ. Mήπως δεν κάνω κάτι καλά?

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο φορουμ της 50 (ειναι τρισαθλιο) κ ψαξε. Εχω ανεβασει πολυ πραμα παλαιοτερα, ομοιως για την 51, εγω δεν μπορω να μπω γιατι την εχω περασει κ κλειδωνει. Τα θρεντς ομως διατηρουνται

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.