Μετάβαση στο περιεχόμενο

MBA στην Ελλάδα


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελείωσα τη ΘΕ50 του ΕΑΠ το άρτι ολοκληρωθέν ακαδημαικό έτος.  Σκέφτομαι να πάρω την 51 (χρηματοοικονομική) το επόμενο.  Συγκριτικά με την 50, είναι δυσκολοτερη η 51?  Το ρωτάω διότι σκέφτομαι να πάρω και μια δεύτερη το 2013-14. Τι προτείνετε?  Όσοι έχουν εμπειρία, ας την καταθέσουν σας παρακαλώ.

 

Επίσης, σχετικά με τη μέχρι τώρα εμπειρία μου στο ΕΑΠ, 8α έλεγα καλή η οργάνωση, πολύ όμως η ύλη...  Πιστεύω πως αν κάποιος μελετάει κατά τη διάρκεια του έτους, παραδίδει τις 4 wa, στο τέλος δεν έχει πρόβλημα, αφού οι εξετάσεις είναι παραπλήσιες των 4 wa.

 

Επίσης, σε αυτά τα ΜΒΑ που διαρκούν 1 έτος, δηλαδή οι φοιτητές παρακολουθούν τις 4 ΘΕ + τη διπλωματική και τα βγάζουν πέρα, επιτυχώς?  Πως είναι εφικτό αφου, η ύλη είναι τόσο μεγάλη, και απαιτείται ο απαραίτητος χρόνος για την αφομίωσή της.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει κανένα αλλα ΜΒΑ από άλλο φορέα, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση, έχω όμως την αίσθηση πως στο ΕΑΠ, επειδή είναι distance, και υπάρχει η πεποίθηση πως άρα θα είναι εύκολο, έχουν αυξήσει σκοπίμως την ποσότητα ύλης, με αποτέλεσμα να είναι τόσο δύσκολο, εκ των πραγμάτων...  Θυμάμαι πως ο καθηγητής μας, στις συναντήσεις μας έλεγε πως οι ασκήσεις που κάνουμε με τις τάδε εξισώσεις, ούτε κατά διάνοια οι αντίστοιχοι καθηγητές στο ΑΛΒΑ δεν γράφανε καν στον πίνακα.  (Είχε συναδέλφους του εκεί, οπότε είχε μέτρο σύγκρισης.)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν θέλει κάποιος να με βοηθήσει να συγκεντρώσω υλικό, παραθέτω ένα ερωτηματολόγιο που κάνω για το μεταπτυχιακό μου στο MBA στο πανεπιστήμιο Δυτικής Ελλάδας. Είναι στα πλαίσια του μαθήματος του marketing, είναι πολύ απλό και ανώνυμο φυσικά. Αν κάποιος μπορεί να θυσιάσει 10 λεπτά από το χρόνο του, θα το εκτιμούσα βαθύτατα. 

 

https://docs.google.com/forms/d/1L033P_j97pTU-7yUWLIQAJ4oupRvI5jm86kINmspveE/viewform

 

Επειδή είμαι on the run φεύγω και θα επιστρέψω για να συνεισφέρω και στην ουσία του τόπικ για τα μεταπτυχιακά MBA και να πω εντυπώσεις από το δικό μου.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Επειδή αναμένεται να περάσω συνέντευξη για εισαγωγή σε μεταπτυχιακό (MBA) μπορεί κάποιος να αναφέρει πιθανές ερωτήσεις/παγίδες...μιας τέτοιας συνέντευξης...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Όπως είπαν κι άλλοι, στην Ελλάδα το MBA θέλει προσοχή. Γενικά στο MBA αυτό που πληρώνει κανείς στο εξωτερικό είναι οι συμφοιτητές (π.χ. μπορεί να έχεις συμφοιτητές που ήδη δουλεύουν σε top θέσεις) και το networking που κάνει κατά τη διάρκεια του προγράμματος (π.χ. career days). Στην Ελλάδα απίθανο να βρεις συμφοιτητές με τέτοιες θέσεις σε ένα ΜΒΑ, και επίσης δεν θα βρεις εύκολα εργασία μετά που να δικαιολογεί τα δίδακτρα που πλήρωσες.

 

Υπάρχουν και εξαιρέσεις. Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά ΜΒΑ είναι της ΑΣΟΕΕ (το international) και το Executive MBA του Διεθνούς Πανεπιστημίου. Και τα δυο είναι στα αγγλικά, δημόσια πανεπιστήμια, και Έλληνες και ξένοι διδάσκοντες, το επιπλέον πλεονέκτημα του δευτέρου είναι πως γίνεται μόνο κατά τη διάρκεια Σ/Κ οπότε έχει και φοιτητές που το παρακολουθούν π.χ. από Βαλκάνια και αλλού οι οποίοι δουλεύουν.

 

Επίσης, το MBA δεν έχει μεγάλη αξία εάν δεν έχει κανείς 3-4 χρόνια εργασιακή εμπειρία, ό,τι μάθεις θα σου φαίνεται θεωρητικό και δεν θα μπορείς να το βάλεις σε context. Καλές αποφάσεις! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά, διάβασα με προσοχή τα όσα γράψατε στο θέμα και θέλω να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις.

 

Είμαι Διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός με ολοκληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις και καθόλου εργασιακή εμπειρία. 

 

Ως απόφοιτος ελληνικής πολυτεχνικής σχολής, δεν είχα καμία επαφή όλα αυτά τα χρόνια με τα κολέγια, το καθεστώς τους και την αναγνώριση των μεταπτυχιακών τίτλων τους, κυρίως στα mba που με ενδιαφέρει.

 

Βρίσκομαι στη Θεσσαλονίκη οπότε αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στις επιλογές αυτής.

 

Έχω να ρωτήσω τα εξής

 

1) Αν είχατε τη δυνατότητα θα επιλέγατε την εργασία σε ένα μεγάλο τεχνικό έργο (μερικών εκατομμυρίων ευρώ), ένα full time mba ή δουλειά και mba ταυτόχρονα? Και αν ναι στο τρίτο ενδεχόμενο να τα ξεκινήσω όλα μαζί ή να περιμένω μερικά χρόνια?

 

2) Αν και πέρασε στα χαρτιά μια νομοθεσία το 2012 για την αναγνώριση των κολεγίων, πάραυτα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ έχει αναγνωρίσει κανείς πτυχίο mba από παράρτημα στο δημόσιο?

 

3) Αναγνωρίζεται στο δημόσιο το mba του ΕΑΠ?

 

4) Ποια η γνώμη σας για το MBA του Americal College of Thessaloniki (branch του Anatolia)? -εδώ καίγομαι να μάθω, διότι μου φαίνεται καλό, παρακολουθήσεις κάθε βδομάδα ακόμα και για το part time και αρκετά project. Είναι αντίστοιχο του ALBA ? Είδα ότι παλιά αυτά τα 2 συνεργαζόταν για το executive mba

 

5) Έχετε υπόψιν κάτι πιο αξιόλογο στη Θεσσαλονίκη? Τι πιστεύετε για ICBS, AMC, CITY? Τι γνώμη για τα MBA AUTH και ΠΑΜΑΚ?

 

6) Γενικότερα τα κολεγιακά mba έχουν κύρος και δικτύωση? Ή αξίζει κανείς να κυνηγήσει τα δημόσια?

 

7) Βαθμός Δυσκολίας? (Συγκριτικά με πολυτεχνείο πάντα)

 

8 )  Γνώμη για τα executive mba?

 

9) Accreditation αν δεν έχει το ίδρυμα από κάποιον από τους 3 μεγάλους που αναγνωρίζουν (AACSB, AMBA, EQUIS) αλλά από κάποιον που αναγνωρίζει ολόκληρο το ίδρυμα (NEASC) έχει αξία? Για το mba πάντα λέμε.

 

Πάρα πολλές ερωτήσεις τελικά :mrgreen:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Edited by ThanosSt
Link to comment
Share on other sites

Θάνο επέτρεψέ μου να σου πω τη γνώμη μου μόνο στην πρώτη ερώτησή σου, τόσο γιατί είναι μακράν η πιο σημαντική, όσο και γιατί δεν έχω πλήρη άποψη για τις υπόλοιπες:

 

Αν είχα τη δυνατότητα, θα επέλεγα προσωπικά την εργασία σε μεγάλο τεχνικό έργο, ιδιαίτερα στη φάση που είσαι. Θεωρείσαι ένας green engineer, έχεις το υπόβαθρο, σου λείπει η εμπειρία. Πιάσε τη δουλειά, δες πως πάει, δες αν σου αρέσει, γράψε προϋπηρεσία, μάζεψε χρήματα και μετά από λίγα χρόνια (2-4 ή κ ακόμα παραπάνω αν μιλάμε για executive) βλέπεις αν ο επόμενος στόχος σου θα είναι ένα ΚΑΛΟ ΜΒΑ από κάποιο δυνατό πανεπιστήμιο του εξωτερικού.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, επιβεβαιώνω τη γνωστή άποψη πως όλα τα ΜΒΑ διδακτικά είναι το ίδιο, και σου προσφέρουν τις ίδιες γνώσεις. Ακριβώς όμως επειδή το παιχνίδι στα μεταπτυχιακά αυτά παίζεται στις γνωριμίες και στο networking, θεωρώ πως η ιδανική πορεία είναι αυτή που σου προανέφερα.

 

Προσπάθησε να ξεφύγεις από τα όρια της Θεσσαλονίκης, εκτός κ αν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Σ'αυτή τη περίπτωση όμως, αν δηλαδή δεν ξεκολλάς από τη Νύφη με τίποτα, κατα πάσα πιθανότητα δεν σου χρειάζεται κάποιο ΜΒΑ, δεν θα σου δώσει πίσω τα λεφτά του...

 

Καλές αποφάσεις κ καλή τύχη σε ό,τι κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

1) Αν είχατε τη δυνατότητα θα επιλέγατε την εργασία σε ένα μεγάλο τεχνικό έργο (μερικών εκατομμυρίων ευρώ), ένα full time mba ή δουλειά και mba ταυτόχρονα? Και αν ναι στο τρίτο ενδεχόμενο να τα ξεκινήσω όλα μαζί ή να περιμένω μερικά χρόνια?

2) Αν και πέρασε στα χαρτιά μια νομοθεσία το 2012 για την αναγνώριση των κολεγίων, πάραυτα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ έχει αναγνωρίσει κανείς πτυχίο mba από παράρτημα στο δημόσιο?

3) Αναγνωρίζεται στο δημόσιο το mba του ΕΑΠ?

4) Ποια η γνώμη σας για το MBA του Americal College of Thessaloniki (branch του Anatolia)? -εδώ καίγομαι να μάθω, διότι μου φαίνεται καλό, παρακολουθήσεις κάθε βδομάδα ακόμα και για το part time και αρκετά project. Είναι αντίστοιχο του ALBA ? Είδα ότι παλιά αυτά τα 2 συνεργαζόταν για το executive mba

5) Έχετε υπόψιν κάτι πιο αξιόλογο στη Θεσσαλονίκη? Τι πιστεύετε για ICBS, AMC, CITY? Τι γνώμη για τα MBA AUTH και ΠΑΜΑΚ?

6) Γενικότερα τα κολεγιακά mba έχουν κύρος και δικτύωση? Ή αξίζει κανείς να κυνηγήσει τα δημόσια?

7) Βαθμός Δυσκολίας? (Συγκριτικά με πολυτεχνείο πάντα)

8 )  Γνώμη για τα executive mba?

9) Accreditation αν δεν έχει το ίδρυμα από κάποιον από τους 3 μεγάλους που αναγνωρίζουν (AACSB, AMBA, EQUIS) αλλά από κάποιον που αναγνωρίζει ολόκληρο το ίδρυμα (NEASC) έχει αξία? Για το mba πάντα λέμε.

 

1) εργασια σε μεγαλο εργο με τα χιλια. Η προυπηρεσια ειναι πιο σημαντικη απ' οτιδηποτε αλλο σημερα. Τωρα να εχεις δουλεια και να προτιμησεις ΜΒΑ μου φαινεται εντελως παραλογο , εκτος εαν δεν εχεις οικονομικες ανησυχιες. Δουλεια και ενα δυσκολο ΜΒΑ  βγαινουν με απιστευτη δυσκολια. Πιστευω πως δεν βγαινουν καν.

 

2) Πιστευω πως ειναι θεμα χρονου η αναγνωριση των πτυχιων των κολλεγιων. Τωρα για εργασια στο δημοσιο για καμμια 10αρια χρονια ξεχνα το οποτε μονο για ιδωτικο τομεα μιλαμε, οπου εκει δεν υπαρχουν αναγνωρισεις και τετοια πραγματα.

 

3) Ολα τα πτυχια του ΕΑΠ ειναι ισοδυναμα με τα αντιστοιχα των κρατικων ΑΕΙ και ΤΕΙ. Μην ξεχνας πως το ΕΑΠ ειναι μακραν η φθηνοτερη λυση και μακραν η πλεον ευελικτη μιας και δεν εχεις παρακολουθησεις. Προυποθεση ειναι να εχεις advanced στα αγγλικα και κατοπιν να κληρωθεις, κατι που δεν ειναι σιγουρο μιας και λογω των παραπανω που ανεφερα εχει μεγαλη ζητηση.

 

4) Το ALBΑ ειναι εκτος συναγωνισμου σε επιπεδο Ελλαδας. Βεβαια το να μπεις αλλα και το να τελειωσεις προυποθετει μεγαλη προσπαθεια. Σκεψου βεβαια και τα διδακτρα των 20.000 € +. Ειπαμε ομως πως παιζεις σε αλλα επιπεδα με το ALBA αρα αν το αντεχεις τολμησε το.

 

5) Τα ΜΒΑ που λες πιο πολυ για φτωχοι συγγενεις μου ακουγονται. Για Ελλαδα δυο ειναι τα ΜΒΑ που μετρανε στην αγορα εργασιας : ALBA και το ΜΒΑ του ΟΠΑ

 

6) Επιλογη σου. Σκεφτεσαι και αποφασιζεις

 

7) Απο  γνωστους που τελειωσαν Μηχανικοι μου εχουν πει τα εξης : Το ALBA ειναι πιο δυσκολο, το ΟΠΑ στα επιπεδα μιας δυσκολης πολυτεχνικης σχολης και τα υπολοιπα πιο ευκολα. Για κολλεγιακα ΜΒΑ φανταζομαι αρκετα πιο ευκολα.

 

8. Τα executive ειναι πιο προσαρμοσμενα στα ωραρια των στελεχων. Συνηθως ειναι Τεταρτη απογευμα και ΣΚ πρωι. Τα θεωρω πιο ενδιαφεροντα μιας και εκει δεν εχεις να κανεις με μηδενικης προυπηρεσιας ατομα οποτε και το επιπεδο παει μια σκαλα πιο ψηλα.

 

9) Δεν γνωριζω να σου απαντησω. Παντως για Ελλαδα δεν νομιζω να ασχολειται κανεις με αυτα...

 

Υ.Γ. Yπαρχουν μεγαλα εργα σημερα στην Ελλαδα?

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.