Μετάβαση στο περιεχόμενο

MBA στην Ελλάδα


Recommended Posts

Λες δηλαδή ότι μετράει το Πανεπιστήμιο? Δεν ξέρω, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει κάποιος στο κορς του χαξ που γίνεται κάθε χρόνο στις γιου ες παρά να σκάει τζάμπα χρήμα σε Πανεπιστήμια.

 

Η επιλογή Πανεπιστημίου έχει να κάνει κυρίως με τις πόρτες που ανοίγουν τα κονέ που κάνεις με φοιτητές και καθηγητές, και όχι με τις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Όποιος κάνει στην Ελλάδα ΜΒΑ για να του ανέβει ο μισθός, ζει στη χώρα του Οζ. Προσωπικά το κάνω από ενδιαφέρον και μόνο, και από παλιές κάβλες-απωθημένα που βγήκαν στην επιφάνεια.

 

2. Η ύλη του ΜΒΑ είναι τυποποιημένη παγκοσμίως. Κάποια πανεπιστήμια την φουσκώνουν αν τους παίρνει, κάποια την ξεφουσκώνουν, γενικά όμως τα ίδια ακριβώς πράγματα διδάσκονται.

 

3. Η επιλογή του Πανεπιστημίου που θα κάνει ο καθένας το ΜΒΑ του εφάπτεται ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στον τηλεφωνικό κατάλογο των συμφοιτητών που θέλει να αποκτήσει. Αν π.χ. εγώ ήθελα να έχω στο κινητό μου το γιό του Σείχη του Ομάν, θα πήγαινα στο london school of economics. Από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει, ή που μου πέφτει πολύ ακριβά να το έχω, βολεύομαι με εγχώριο πανεπιστήμιο.

 

4. Το ΜΒΑ εντός Ελλάδας αναγνωρίζεται από το Οικονομικό Επιμελητήριο ως βασικός τίτλος σπουδών, επομένως κάποιος με ΜΒΑ μπορεί να πάρει άδεια άσκησης επαγγέλματος οικονομολόγου αν το επιθυμεί. Το τί θα την κάνει αυτή, είναι το ίδιο με τους μηχανικούς, αν είναι τρόμπας θα καταλήξει με μια άδεια οικονομολόγου στον πρωκτό του.

 

5. Όποιος μιλάει υποτιμητικά για ΜΒΑ ανάλογα με το πανεπιστήμιο που το κάνει, δεν έχει ιδέα τί του γίνεται. Η ύλη είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, αν πιστεύει κάποιος ότι θα έχει μεγαλύτερη αξία το πτυχίο του από το LSE σε σχέση με την ασοε, είναι κορόιδο και καλύτερα θα ήταν να φάει τα λεφτά αυτά στην πρέζα, ή στα μπουζούκια, ή whatever.

 

6. Δύο ενότητες το ίδιο έτος στο ΕΑΠ βγαίνουν με ΑΙΜΑ, και όταν λέμε αίμα εννοούμε ΑΙΜΑ. Αν κάποιος δουλεύει, έχει γκόμενα/σύζυγο/παιδιά και είναι φυσιολογικός άνθρωπος, τότε να ετοιμαστεί να χάσει από τον ύπνο του. Δεν είναι ότι δεν βγαίνουν, είναι το ΤΙΜΗΜΑ με το οποίο βγαίνουν.

 

7. Αν ήμουν πλούσιος γιάπης χωρίς προβλήματα, θα έκανα ΜΒΑ και DBA στις Ηνωμένες Πολιτείες.

 

8. Επειδή θίχτηκε κ αυτό, πιό εξειδικευμένα μεταπτυχιακά π.χ. στον τραπεζικό τομέα, αναγνωρίζονται περισσότερο από το ΜΒΑ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ο υποψήφιος δουλεύει ήδη σε καλό αντίστοιχο πόστο και έχει τα κονέ να ανέβει πιό πάνω. Κατά τη γνώμη μου μάλιστα, το ΜΒΑ ή άλλο τραπεζικό μεταπτυχιακό θα τον βοηθήσει μόνο για να μην είναι βλάκας, και δεν θα τον βοηθήσει ως χαρτί. Ως χαρτί, είναι μόνο για το ονόρε και ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ στην αγορά.

 

Νομίζω ότι κάλυψα πολλές ανησυχίες. Χρόνια πολλά και πάλι.

 

Προσκυνώ! ;)

Μας έβαλες τα γυαλιά!

Link to comment
Share on other sites

-Καλη χρονια σε ολους!

 

1) Το MBA εχει καταντησει λιγο μοδα, ενα μεγαλο μερος οσων κανουν ΜΒΑ εχουν μικρη/ανυπαρκτη προυπηρεσια η/και αγνοουν πληρως τι

προκειται να σπουδασουν η που προκειται να τους φανει χρησιμο.

 

2) Ασφαλως και παιζει τερραστιο ρολο το ιδρυμα που θα το κανεις, ειναι το ιδρυμα που θα δοσει κυρος στο πτυχιο και θα ανοιξει πορτες

στον πολιτισμενο κοσμο. Για οποιον κανει MBA εδω ειναι μαλλον αδιαφορο αν θα κανει στο ΠΑΠΕΙ, το ΕΑΠ η στο Μακεδονιας. Ετσι κι αλλιως

εντος δεν θα εκτιμηθει ενω εκτος θα θεωρηθει εξ`ισου ασημαντο.

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΒΑ έχει αντίκρυσμα στο εξωτερικό.....Στην Ελλάδα είναι ακόμα στο στάδιο της μόστρας και του μάρκετινγκ όσα περισσότερα χαρτιά έχες τόσο καλύτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή Πανεπιστημίου έχει να κάνει κυρίως με τις πόρτες που ανοίγουν τα κονέ που κάνεις με φοιτητές και καθηγητές, και όχι με τις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας

 

Μονο αυτο φτανει, πιθανον αντε να εχει ορισμενους καλυτερους καθηγητες ειδικα εαν ειναι top αλλα σαν υλη δεν αλλαζει κατι.

 

zavi θα διαφωνησω σε κατι, αλλο να κανεις ΜΒΑ σε ενα της κωλοπετινιτσας κ αλλο πχ στο LSE ή στο Chicago , δεν αντιλεγω η υλη ειναι ιδια, αλλα αλλο να σου κανει μαθημα (η να σου μιλαγε:) ) ο Friedman κ αλλο ενας καθηγητης που αναμασα την θεωρια του.

 

Φυσικα ο προσωπικος παραγοντας ειναι το πιο σημαντικο, αλλα θελωντας κ μη ενα καλο πανεπιστημιο εχει τους καλυτερους καθηγητες να διδασκουν τα state of the art σε καθε ειδικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν τον ήξερa τον Mr Arnoldo και το Delta model. Παρήγγειλα αυτό όμως ... και βλεπουμε για τα courses !

Edited by astranalysis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλήμερα και από έμενα!

 

Tην περασμένη εβδομάδα έκανα αίτηση στο icbs του kingston university για MBA σε operations management....το θέμα είναι πως εκτός από ένα σκασμό σεμινάρια 

που έχω κάνει και lower δεν έχω κάποιο πτυχίο από ΤΕΙ,ιεκ,πανεπιστήμιο  κ.τ.λ.....μόνο τεε!Βέβαια έχω 11 χρόνια προϋπηρεσία και μου είπαν ότι είναι συμψηφίζεται

με σπουδές!

 

Αυτοί μου φάνηκαν θετικοί,αλλά τι ελπίδες έχω να με δεχτούν χωρίς προπτυχιακό???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Το ΜΒΑ εντός Ελλάδας αναγνωρίζεται από το Οικονομικό Επιμελητήριο ως βασικός τίτλος σπουδών, επομένως κάποιος με ΜΒΑ μπορεί να πάρει άδεια άσκησης επαγγέλματος οικονομολόγου αν το επιθυμεί."

 

Αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω έχετε κάποιο link που να το επιβεβαιώνει γτ δε βρήκα τπτ παρεμφερές;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπες στο οικονομικο επιμελητηριο κ δες τα δικαιολογητικα εγγραφης κ αδειας ασκησης επαγγελματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.