Μετάβαση στο περιεχόμενο

MBA στην Ελλάδα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μην ξεχναμε υπαρχει και το μεταπτυχιακο του ALBA ......φυσικα πολλα τα διδακτρα !! :shock:

 

Το κορυφαιο μεταπτυχιακο στην Ελλαδα και ενα απο τα 30 καλυτερα ΜΒΑ στην Ευρωπη.

 

Βεβαια δεδομενα ειναι τα εξης :

 

1) Παρα πολυ δυσκολη η εισαγωγη

2) Εξαιρετικα απαιτητικο προγραμμα σπουδων

3) Πολυ υψηλα διδακτρα

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Πηγα προσφατα μια ημεριδα για μεταπτυχιακα στην Αθηνα, στην οποια επαιρναν μερος πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου και το καθενα ειχε δικο του τραπεζι, υπευθυνο, φυλλαδια κλπ. Ηταν και το ALBA και πηγα να ρωτησω και μετα εψαξα και στο διαδικτυο για τα μεταπτυχιακα του και το MBA. Φαινεται να εχει γενικα πολυ καλα προγραμματα και το σημαντικοτερο : αν στο GMAT παρεις πανω απο 700 τοτε εχεις μειωση 60% στα διδακτρα για το ΜΒΑ και 40% στα αλλα μεταπτυχιακα.

 

Το ΜΒΑ ή καποιο αλλο μαστερ σε finance εγω θα το εκανα για τον εαυτο μου, ωστε να εχω και γνωσεις οικονομικων , διοικησης που στο κατω κατω μπορεις να τα εφαρμοσεις και στην δουλεια μας αν εχεις ενα τεχνικο γραφειο. Οσο απιαστος και να εισαι στη δυναμικη αναλυση κατασκευων με πεπερασμενα ή στη γεφυροποϊια, παλι μπορει να χρεωκοπησεις αν δεν εχεις βασικες γνωσεις αγορας. Αλλα για να παω να δουλεψω σε τραπεζα, πετωντας τοσα χρονια σπουδων και προσπαθειας δν μ κανει η καρδια και ουτε το βρισκω πολυ ενδιαφερον το αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ξεφυλλίζοντας τυχαία διάφορα βιογραφικά κατά καιρούς, μηχανικών που έκαναν ΜΒΑ, τελικά κατέληξαν σε μανατζεράδικο πόστο καμία σχέση με το καθαρά μηχανιλίκι που λέμε.... Φυσική εξέλιξη το θεωρώ, άλλωστε δεν κάνει ΜΒΑ μηχανικός για να καταλήξει σε στατικές ή Η/Μ μελέτες....ή να τρέχει σε εργοτάξια...

 

Ασχετο...Πόσο δύσκολο είναι για κάποιον που δεν έχει γνώσεις οικονομικών, διοίκησης από πρώτο πτυχίο να παρακολουθήσει επιτυχώς ΜΒΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο...Πόσο δύσκολο είναι για κάποιον που δεν έχει γνώσεις οικονομικών, διοίκησης από πρώτο πτυχίο να παρακολουθήσει επιτυχώς ΜΒΑ?

 

ειδικα για τους μηχανικους ειναι αρκετα ευκολο. Τα περισσοτερα μαθηματα εχουν διδαχθει ηδη στο βασικο κυκλο σπουδων (στατιστικη, βασικες οικονομικες θεωριες, ανατοκισμοι, μακρο-μικρο κλπ) κ οσον αφορα λογιστικη κλπ οι περισσοτεροι εχουν ηδη καποια αρχικη εικονα λογω φορολογιας εισοδηματος κ σε εννοιες cash flow για αναλυση επενδυσεων.

 

Αυτο οσον αφορα τα καθαρα πρακτικα μαθηματα

 

Τωρα για τα θεωρητικα μαθηματα οπως αναλυση μαρκετινγκ κ στρατηγικης, ειναι καθαρα θεμα διαβασματος κ κατανοησης, οπως επισης και για ευρωπαικη νομοθεσια ειναι θεμα διαβασματος.

 

Αυτα που ειναι λιιιιγο πιο προχω κ εχουν καποιο μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας ειναι η αναλυση χαρτοφυλακιου (ομολογα, μετοχες, αμοιβαια κεφαλαια, αξιολογηση εταιρειων) αλλα οποιος εχει ορεξη, το καταφερνει.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο για μενα ειναι το προς τα που θα κινηθει η χωρα απο δω και περα.

 

Απ'οτι φαινεται, σε μια νεα ομοσπονδιοποιημενη Ευρωπαικη Ενωση, ο ρολος που μας προετοιμαζουν ειναι αυτος της παροχης υπηρεσιων (low cost πιθανοτατα). Εξυπακουεται πως σε μια τετοια περιπτωση το επαγγελμα του Μηχανικου θα υποβαθμιστει σε πολυ μεγαλο βαθμο, ενω οι διαφορες θεσεις που θα απαρτιζονται απο ΜΒΑ'ers θα προσφερουν πολυ καλυτερες προοπτικες απο τις αντιστοιχες στον αμιγως τεχνικο-κατασκευαστικο κλαδο.

 

Αναμενομενο θα ειναι να δουμε στο μελλον μεγαλο αριθμο Μηχανικων να μετακινουνται προς νεους επαγγελματικους κλαδους

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

http://www.accessmba.com/mba-events/access-mba-events/mba-event-athens-november-12-2012/index.html?ui=9GK7QH1350480112

 

εδω εχει κ ενα ενδιαφερον event για οποιον ενδιαφερεται, αθηνα 12 νοεμβριου.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι το MBA στην Ελλαδα ειναι πεταμενα λεφτα γιατι οι οποιες δουλειες

προκειται να υπαρξουν για εναν Ελληνα μηχανικο με MBA θα ειναι στο εξωτερικο οποτε

ενα ελληνικο MBA δεν προκειται να εκτιμηθει δεοντος εκει.

 

Βεβαια ολα μα ολα εξαρτωνται απο το ποσο γρηγορα θα ανακαμψει η οικονομια αν υπαρξουν

ειχαριστες εκπληξεις τοτε αλλαζει το πραμα...Παντως για εναν 30αρη μηχανικο που σκοπευει

να μεινει Ελλαδα το MBA ειναι εξαιρετικα επισφαλης επενδυση των χρηματων του...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κι από μένα!

Επαναφέρω το θέμα γιατί εδώ και καιρό κι εγώ έχω την απορία ως το προς το ποιο μεταπτυχιακό να επιλέξω!

 

Έχω τελειώσει ΤΕΙ χρηματοοικονομικής βασικά... καμία σχέση με τον κλάδο των μηχανικών αλλά μια και είδα το θέμα αυτό, είπα να απευθυνθώ και εδώ.

 

Έχω περάσει στο μεταπτυχιακό της Τραπεζικής του ΕΑΠ.

Σκέφτομαι όμως να κάνω το e-learning MBA του πανεπιστημίου Λευκωσίας. http://www.mba-online.unic.ac.cy/promo.html

και http://www.mba-online.unic.ac.cy/?lang=el

 

Το μάστερ του εαπ -εάν το επιλέξω- θα το τελειώσω περίπου το καλοκαίρι του '16, ενώ της Λευκωσίας 1+ χρόνο νωρίτερα. Και εγώ είμαι ήδη 28.

 

Ξέρω ότι το κύρος των ελληνικών πανεπιστημίων είναι μεγαλύτερο απ'ότι των κυπριακών. Όμως η ειδικότητα ΜΒΑ καλύπτει όλους τους κλάδους οικονομικών, σε αντίθεση με την τραπεζική που είναι κάτι εξειδικευμένο.

 

Χρειάζομαι γνώμες, please! Είμαι αρκετά μπερδεμένη. Επίσης, όποιος ξέρει κάτι σχετικό με το ΜΒΑ της Λευκωσίας, ας με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως μια η αλλη ειναι το θεμα. Στο ενα θα παρεις μεταπτυχιακο απο το Ελληνικο Ανοικτο Πανεπιστημιο στο αλλο απο το Κυπριακο. Τωρα μια χρονια πανω μια κατω δεν χαλασε ο κοσμος. Σκεψου πως στο ΕΑΠ υπαρχουν και πολυ μεγαλυτεροι απο σενα στην ηλικια με οικογενειακες υποχρεωσεις κιολας.

 

Παντως επειδη ο κολλητος μου εχει σπουδασει στο ΠαΠει Τραπεζικη και τωρα εργαζεται σε τραπεζα, μου εχει πει πως τα εξειδικευμένα μεταπτυχιακα, στον οικονομικο κλαδο, εχουν μεγαλυτερη αναγνωρισιμοτητα απο τα ΜΒΑ, που πλεον εχει ο καθενας.

 

Τα διδακτρα ειναι ιδια και στα δυο?

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.