Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Όταν είσαι νέος μηχανικός και δουλεύεις μόνος σου. Μόνο δύσκολα σου τυχαίνουν.

 

Δύσκολο οικόπεδο.

Μεγάλο κτιριολογικό που τελικά ένα τεχνικό γραφείο δεν μπορεί να το διαχειριστεί.

Μη συμβατικές κατασκευές.

Επείγοντα περιστατικά (το γραφείο τσακώθηκε με τους συνεργάτες του).

Κατεπείγοντα περιστατικά (η άδεια έπρεπε να έχει βγει εχτές).

Παλαιοί συνεργάτες που έχουν μεγάλο έργο.

Συμφοίτησες σου που έχουν μεγάλο έργο.

Και που και που κάποια μικρή άδεια για αλλαγές χρήσεις με τόσο τρέξιμο που ίσως δεν αξίζει τον κόπο.

Οι νομιμοποιήσεις καλό είναι να αποφεύγονται.

 

Άμα κάτι ήταν εύκολο δεν θα στο δίνανε.

Link to comment
Share on other sites

...Πάντως, ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα. Στη σχολή μου έχω διδαχθεί τα βασικά: θεωρητικά ΜΠΟΡΩ! (Εγώ λέω και πρακτικά)

 

Αυτό λέμε Γίαννη τόσο καιρό. Οτι κακός σου έχει δώσει το δικαίωμα ο νόμος να κάνεις τοπογραφικά.

 

Κι εγώ ως μηχανολόγος έχω κάνει βασικά μαθήματα στατικής, δυναμικής, ταλαντώσεων και αντοχής υλικών αλλά δεν μπορώ να υπογράψω στατικά ούτε από καλύβι.

 

Δεν διακρίνεις μια αδικία??

 

Όσο για τα μητρώα πιστεύω οτι υπάρχει μια βάση στην άποψη του χάρη αλλά από την άλλη υπάρχει και μια βάση στην άποψη οτι οι μεγαλοεταιρίες θα γίνουν μεγαλύτερες και τα συνοικιακά γραφεία θα πιάσουν πάτο με αυτό το μέτρο.

Το ιδιο ακριβώς σκεπτικό πιστεύω οτι είναι αξιόλογο για τον τρόπο υπολογισμού των αμοιβών. Δλδ θές να βγάλεις άδεια στο μεγαλοκαρχαρία? Πλέρωσε!!

Θες να πάς σε νέο? Θα έχεις χαμηλότερους συντελεστές για τα φορολογικά και έτσι η αμοιβή θα βγαίνει μικρότερη...ΝΟΜΙΜΑ... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εγώ ρωτώ: Ο μηχανικός περιβάλλοντος ή ο χημικός μηχανικός αμέσως μετά την λήψη του πτυχίου του, έχει την εμπειρία να ολοκληρώσει με επιτυχία μια τέτοια μελέτη; Και μιλάω για την πλειοψήφία των αποφοίτων. Γιατί μπορεί όντως κάποιος που έχει ασχοληθεί επισταμένα με το συγκεκριμένο αντικείμενο ή έχει κάνει διπλωματική, ίσως να μπορεί να το κάνει.

 

Με το παραπάνω παράδειγμα δεν θέλω να πω ότι μπορούν να τα κάνουν όλοι όλα. Απλά επειδή - όπως έχουν πει πολλοί - ζούμε στην Ελλάδα, αυτό είναι το σύστημα, δεν υπάρχουν δουλειές για όλους και ο καθένας προσπαθεί να επιβιώσει όπως μπορεί...

Πολιτικός μηχανικός είμαι... τοπογραφικά μου τύχανε, τοπογραφικά θα κάνω...

Δεν ξέρω; Θα φροντίσω να μάθω, και αν είμαι ευσυνείδητος θα φροντίσω να μάθω καλά. Αν δεν είμαι θα κάνω πασαλείμματα και όπου περνάνε (και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι)

Πάντως, ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα. Στη σχολή μου έχω διδαχθεί τα βασικά: θεωρητικά ΜΠΟΡΩ! (Εγώ λέω και πρακτικά

 

Καταλαβαίνω την διαφορά στον τρόπο σκέψης μας

(Ξαναλέω οτι αν δεν έχεις κάνει φυσικές , χημικές - βιοχημικές διεργασίας κατ'εμε ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι σχεδιάζεις πχ βιολογικό στην ουσία βγάζεις κάποια νούμερα για τα μπετά των δεξαμενων) αλλά έστω οτι το δέχομαι

(Να θυμίσω οτι συμφωνα με την νομοθεσία ο πολ.μηχ οποιαςδήποτε κατεύθυνσης μπορεί να κάνει μελέτη επεξεργασίας λυμάτων)

Η ερώτηση που ακολοθεί είναι το κάνειωαν του τύχει? Η΄απάντση όπως φαντάζεστε όλοι είναι ΝΑΙ (αφού του το επιτρέπει η νομοθεσία ..το πολύ πολύ να μην δουλέψει σωστά...)

 

Να υπενθυμίσω εδώ οτι η σχεδίαση και κατασκευή βιολογικών πχ δημοπρατείται σαν "υδραυλικό έργο " ,την στιγμή που στο ΜΕΚ υπάρχει ειδική κατηγορία για επεξεργασία αποβλήτων με συνέπεια να μπορούν να πάρουν μέρος οι πολιτικοί και οι τοπογράφοι και όχι οι χημικοί μηχ ενώ ξέρουν σαφώς περισσότερα για το αντικείμενο , δείχνει αυτό κάτι ή όχι?

 

 

Αν το δεχτούμε αυτό και τα ΤΕΙ κατ'εμε έχουν "διδαχθεί τα βασικά" (Δεν μιλάμε για τις εποχές που είχαν πχ καθηγητές χωρίς διδακτορικό αλλά για σήεμρα ) δεν καταλαβαίνω γιατί να έχουν διαφορετικά δικαιώματα

(Εγώ με βάση τα έχω γράψει περι ειδικεύσεων και διαφορετικών δικαιώματων μπορώ να το ισχυρίζομαι και να μιλάω για επιστημονική επάρκεια κατά την άποψη μου - οι υπόλοιποι που λέτε οτι μαθαίνετε τα "βασικά" δεν το νομίζω )

 

Ξαναλέω οτι ΔΕΝ θέλω να γίνει το παρόν flame ΑΕΙ - ΤΕΙ αλλά να δείξω οτι αν αντιμετωπίζουμε τα πράγματα σύμφωνα με ένα σκεπτικό αυτό πρέπει να ισχυει για ΟΛΟΥΣ

 

ΥΓ.Άσχετο αλλά μιας και αναφέρθηκε στο tuc έπειτα από΄αίτηση μας στην Γ.Σ τμήματος μας δίνουν πιστοποιητικό το οποίο λέει οτι διδαχθήκαμε τα Χ μαθηματα σχετικά με υπολογιστές και έτσι παίρνουμε ένα χαρτί (νομίζω τα μαθήματα αυτά πρέπει να είναι παραπάνω από 4 ) που ισχύει στο ΑΣΕΠ αντί για το κάθε ECDL

 

Επίσης για την υποτίμηση των πτυψίων μας περι ecdl το ΤΕΕ αποφάσισε οτι καμία ειδικότητα μηχανικών δεν εξαιρείται απο τις ΜΠΕ ,αποτέλεσμα ειδικότητες όπως αεροναυπηγοί ή πολιτικοί με 1 μάθημα για περιβάλλον να παίρνουν μελετητικό για ΜΠΕ αυτό αποτελεί ή όχι απαξίωση του πτυχίου μας?

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει αυτήν η κουβέντα να πάει κάπου αποφεύγοντας τα flames, πρέπει να γίνει διακριτό ποιος είναι ο εχθρός.

Είναι το θεσμικό πλαίσιο ή είναι αυτοί που το χρησιμοποιούν?

 

Προσωπικά πιστεύω πως ο εχθρός είναι το θεσμικό πλαίσιο.

Και ο λόγος είναι προφανής και ισχύει απο πολύ παλιά στην Ελλάδα.

Τα κεκτημένα δεν απεμπολούνται έστω και αν είναι καταχρηστικά.

 

 

υ.γ. Πως υπογράφει πολιτικός μηχανικός ενεργειακά, αφού δεν μπορεί να έχει την κατηγορία 14??

Οπως αναφέρθηκε παραπάνω ο ΠΜ μπορεί να έχει τις παρακάτω ειδικότητες σύμφωνα με το Π.Δ. 541/1978 (ΦΕΚ-116 Α') : Περί Κατηγοριών Μελετών

 

1. Χωροταξιακαί και Ρυθμιστικαί Μελέται.

2. Πολεοδομικαί και Ρυμοτομικαί Μελέται.

6. Αρχιτεκτονικαί Μελέται Κτιριακών 'Εργων.

8. Στατικαί Μελέται (Μελέται φερουσών κατασκευών και μεγάλων ή ειδικών τεχνικών έργων).

10. Μελέται Συγκοινωνιακών 'Εργων (Οδών, σιδηροδρομικών, γραμμών, μικρών τεχνικών έργων, έργων υποδομής αερολιμένων και κυκλοφοριακαί).

11. Μελέται Λιμενικών 'Εργων.

13. Μελέται Υδραυλικών 'Εργων (Εγγειοβελτιωτικών 'Εργων, Φραγμάτων, Υδρεύσεων και Αποχετεύσεων).

16.Μελέται Τοπογραφίας (Γεωδιατικαί, Φωτογραμμετρικαί, Χαρτογραφικαί, Κτηματογραφικαί και Τοπογραφικαί).

21. Γεωτεχνικαί Μελέται και 'Ερευναι.

27. Περιβαλλοντικές Μελέτες

 

Αλλά ναι υπάρχουν 3 ΠΜ που έχουν αυτή τη κατηγορία σε σύνολο 285 μελετητών σε αυτή τη κατηγορία. Πως έγινε αυτό?????

 

Επίσης για την κατηγορία 27, απαιτείται αναλυτική κατάσταση διδαχθέντων μαθημάτων βασικού πτυχίου και τυχόν πιστοποιητικά MASTER ή λοιπών σπουδών.

 

Ψάχνοντας στα μητρώα μελετητών για την περιοχή μου, δεν είδα πολιτικό μηχανικό να έχει τις κατηγορίες 1,6

Οι περισσότεροι έχουν 8 και 13

Ενας είναι 2,8

Ενας άλλος 13,27

Αυτοί όμως είναι το 4% του συνόλου των πολιτικών μηχανικών.

 

Σε σύνολο 2229 μελετητών ΠΜ στην χώρα έχουμε

κατ 1 39 ---> 1,75%

κατ 2 46 ---> 2,06%

κατ 6 158 --> 7,09%

κατ 8 1410 --> 63,26%

κατ 10 720 --> 32,30%

κατ 11 147 --> 6,59%

κατ 13 784 --> 35,17%

κατ 16 268 --> 12,02%

κατ 21 523 --> 23,46%

κατ 27 293 --> 13,14%

 

Εχει πολύ ενδιαφέρον να γίνει μια σύγκριση με τις άλλες ειδικότητες τι ποσοστό υπάρχει στις εμπλεκόμενες κατηγορίες.

 

Υπάρχουν 16 ΑΜ (0,83%) που έχουν την κατηγορία 8 σε σύνολο 1445 με την ίδια κατηγορία, δηλαδή ποσοστό 1,11%

 

Ενώ 158 ΠΜ (7,09%) που έχουν την κατηγορία 6 σε σύνολο 1840 με την ίδια κατηγορία, δηλαδή ποσοστό 8,59%

 

Επίσης οι ΠΜ είναι το 23,93%, οι ΑΜ το 20,59%, οι ΑΤΜ το 17,18% οι ΗΜ,ΜΜ,ΗΜΜ το 9,67% στο σύνολο των 9316 μελετητών.

 

Ενδιαφέρον πράγμα η στατιστική....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

erling μιλάμε για ΜΕΚ όπου οι πολιτικοί μηχανικοί υπογράφουν βιομηχανικά/ενεργειακά (κοίτα http://www.civ.uth.gr/docs/Parousiaseis_Imeridas.pdf ) σελ 7 μιας και το σαιτ του ΜΕΚ είναι κάτω

Για την κατηγορία 27 ισχύουν όσα είπες αλλά με έστω ένα (1) μάθημα ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟ παίρνεις το μελετητικό (με τις ευλογίες του ΤΕΕ)

(η μήπως πιστεύεις οτι αυτο το 13 % είχε πάρει κατεύθυνση με περιβάλλον όπου υπήρχε? προφανώς όχι)

Επαναλαμβάνω οτι ειδικά για την 27 αναφέρομαι σε όλους τους μηχανικους και όχι μόνο(

Ακόμα και από την σχολή του topic starter : Μηχανικός Παραγωγής και διοίκησης ξέρω άτομα που με 1 μάθημα πήραν την 27

Βέβαια επειδή βολεύει σχεδόν όλους η υφιστάμενη κατάσταση δεν μιλάμε για υποβάθμιση πτυχίων σε αυτή την περίπτωση

 

Έχω κάνει και εγώ ένα εξάμηνο εδαφομηχανική και 1 γεωλογία να πάρω μελετητικό στα γεωτεχνικά μήπως? :razz:

έκανα και εγώ το εξάμηνο μου τοπογραφία και άλλο1 gis (μερικοί παίρνουν και επιλογής τηλεπισκόπηση να πάρω και εγώ μελετητικό τοπογραφία?:razz:

Φαντάζομαι με 1 εξάμηνο ακτομηχανική μπορώ να πάρω λιμενικά :razz:

Και η λίστα συνεχίζεται ...

Μα είναι λογική αυτή ?Και μετά φωνάζετε για τα ΤΕΙ ...

 

Δηλαδή είναι τόσο ακραίο να παίρνει ι πχ ΜΕΛ τοπογραφίας ,ΜΠΕ ή ο πολ.μηχ που αχολήθηκε με αυτό ή έκανε μάστερ σε αυτό ή δούλεψε σε αυτό και όχι αυτοδίκαια ΟΛΟΙ?

(προσοχή και δεν είπαμε καν να τους αφαιρεθει καμία δυνατότητα φαντάσου να συζητάγαμε και αυτό όπως στο εξωτερικό)

έχουμε μπερδέψει την προσαρμοστικότητα με την ασυδοσία

 

Οι τοπογράφοι γιατί δεν παίρνουν ΜΕΛ στατικά?

είναι θεμιτό κατά την άποψη σας να έχουμε ΑΛΛΑ κριτήρια για τα δημόσια και άλλα για τα ιδιωτικά έργα?

 

Προσοχή δεν λέω οτι είναι σωστό επαναλαμβάνω απλώς οτι υποστηρίζω οτι χρησιμοποιούμε άλλα μέτρα και σταθμά όπου μας βολεύει

 

Γι'αυτούς που λένε οτι αυτά τα δικαιώματα μας έδωσαν κλπ

Να υπενθυμίσω επίσης οτι μέχρι το 1965 οι Ηλεκτρολόγοι & Μηχανολόγοι Μηχανικοί είχαν τα ίδια δικαιώματα περι στατικών & αρχιτεκτονικών εργασιών με αυτά που έχουν οι τοπογράφοι σήμερα !

http://www.kkengineering.gr/legislation/dikaiomataMixanikon/Egk-51502-67.txt να γυρίσουμε λοιπόν και πριν αυτή την απόφαση΄αφού στην αρχή είχαν άλλα δικαιώματα? ή μήπως (λέμε τώρα ) οι εποχές και οι απαιτήσεις αλλάζουν?

Link to comment
Share on other sites

ZaXoYs με έχει μπερδέψει αυτό το υπογράφουν.

Το ΜΕΚ είναι κατασκευαστική εμπειρία, άρα αφορά την κατασκευή και όχι την μελέτη. Τι μελέτες υπογράφουν οι κατασκευαστές?

 

Τα στοιχεία που παρέθεσα είναι από το ΥΠΕΧΩΔΕ (έδωσα και το site) και τα έβαλα απλά για να δειξω ότι όλοι χρησιμοποιούν τον νόμο όπου μπορούν ώστε να κερδίσουν.

 

Και τέλος δεν διαφωνούμε, αφού ξεκίνησα λέγοντας πως ο εχθρός είναι το νομικό πλαίσιο και όχι αυτοί που το χρησιμοποιούν.

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκο ο όρος υπογράφουν είναι λάθος ! Το θέμα είναι οτι υπάρχουν στρεβλώσεις στο σύνολο των δικαιβμάτων (ιδιωτικά - ΜΕΚ-ΜΕΛ )Πάντως έχει ενδιαφέρον το τελευταίο μέρος του προηγούμενου μου οστ σχετικά με τους ηλεκτρολόγους-μηχανολόγους

Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε απόψεις περι αυτού

Συμφωνώ οτι ο εχθρός είναι το θεσμικό πλαίσιο

(Με νόμους του 34 άλλωστε πως να μην είναι , πόσο μπροστά να είναι και αυτός ο νομοθέτης ...)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, εφόσον έγινε (και ορθά κατά την γνώμη μου) το 1965 αλλαγή των δικαιωμάτων των Ηλεκτρομηχανολόγων - μην παρεξηγηθώ και εγώ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΕΜΠ είμαι, το προηγούμενο υπάρχει.

 

Το αν και πόσο θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο, εξαρτάται από μια σειρά από παραμέτρους. Και ιδιαίτερα βαρένει κατά την γνώμη μου το πόσο ο κάθε κλάδος μηχανικών έχει καταλάβει θέσεις στα κλιμάκια εξουσίας (υπουργοί, υφυπουργοί, γ.γραμματείς κλπ). Κάτι ανάλογο έγινε και με το κτίριο των Ηλεκτρολόγων στην πολυταχνειούπολη. Επειδή ποτέ δεν υπήρχε πρύτανης απ τους Ηλεκτρολόγους, τελικά έπρεπε όλες οι άλλες σχολές να κάνουν κτίρια και στο τέλος οι Ηλεκτρολόγοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά για να κλείσω, σήμερα με τα υπάρχοντα διδασκόμενα μαθήματα, και το γεγονός ότι σαν παλαιότερη σχολή έχει την μικρότερη ειδίκευση αφού η σχολή λειτούργησε να παράγει [highlight=red][glow=red:7c66e75ba3]μηχανικούς της πόλης[/glow:7c66e75ba3], ένας Πολ. Μηχανικός στην Ελλάδα μελετά και κατασκευάζει:

 

Oi πολιτικοί μηχανικοί πήραν το όνομα τους για να ξεχωρίσουν από τους στρατιωτικούς μηχανικούς , οι οποίοι προυπήρχαν (βλ. Ουέστ Πόιντ , από τις παλαιότερες στρατιωτικές σχολές και δικό του τμήμα Πολυτεχνικής)

Οι υπολογισμοί στα τοπογραφικά , είναι πολύ απλοί και ήδη τα έχουμε διδαχθεί.Ακόμη και οι εξαρτήσεις δεν είναι κάτι φοβερό.Απλά οι τοπογράφοι έχουν εντρυφήσει βαθύτερα.Αν κάποιος πελάτης είναι σοβαρός και θέλει ακρίβεια , εννοείται ότι θα απευθυνθεί σε τοπογράφο μηχανικό και εγώ αυτό θα του συνιστούσα.

Όσο αφορά τα στατικά , δεν μπορεί να τα κάνει καμιά άλλη ειδικότητα,

για πολλούς και σοβαρούς λόγους.Απορώ πως κάποιοι μηχανολόγοι επιμένουν και ιδίως για τις μεταλλικές κατασκευές.

Για τα ενεργειακά , σκεφτείτε τι είναι μια ενεργειακή μελέτη.Κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να την κάνει ένας μηχανικός αλλά ομάδα μηχανικών ( Αρχιτέκτονας-Πολιτικός-Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.