Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Όπως τα είπε ο mantzaras! Οι πολιτικοί μηχανικοί έχοντας διδαχθεί σε βάθος και ενδελεχώς αντοχή των υλικών και μηχανικές είναι σε θέση να εκτιμήσουν ποσοτικά την αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής. Όπως έχω ξαναγράψει κανένας πολιτικός μηχανικός δεν θέλει να κλέψει το γεωλογικό σφυρί και την πυξίδα απο κανένα γεωλόγο. Δεν θα κάνει τομές δεν θα αποφανθεί για τα ορυκτά και δεν θα κάνει κατάταξη εδαφών. Αλλά σχεδιασμό θεμελιώσεων , αντιστηρίξεων κτλ ποιός θα τα κάνει?

 

Αγαπητή christine ...τι να σου πω...άσε δε λέω τίποτα...δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν όταν υπάρχει τομέας για γεωτεχνικά κάποιος να επικαλείται ότι δεν υπάρχει συνάφεια των ΠΜ με γεωτεχνικές μελέτες?

Ο τομέας αυτός ασχολείται με την μηχανική συμπεριφορά κυρίως των εδαφών (και όχι με άλλα αντικείμενα που προφανώς σε όλη την έκταση τους καλύπτονται από γεωλόγους). Αντιμετωπίζει κυρίως την αλληλεπίδραση εδάφους - κατασκευών και μέτρα αντιμετώπισης επιδράσεων εδάφους στις κατασκευές. Δεν πιστεύω ότι ποτε ΠΜ θα ασχοληθεί με στρωματογραφία ή χημική σύσταση εδαφών ή θεωρία λιθοσφαιρικών πλακών κλπ.

 

Ποιος μίλησε οτι δεν υπάρχει συνάφεια?Κάνε μας 1 quote αν το είδες κάπου

Το θέμα που θίξαμε είναι οτι ο συγκοινωνιολόγος,ο υδραυλικός και ο γεωτεχνικός πολ.μηχ υπογράφουν εξίσου απεριόριστα ενώ πχ ο Μηχανικός Ορυκτών Πόρων ή ο χρήστης με διδακτορικά στα γεωτεχνικά που είναι γεωλόγος όχι

Ξαναλέω εσείς βλέπετε σε αυτό εύνοια υπερ του υδραυλικού μηχανικού πχ σε σχέση με τον μηχανικό ορυκτών πόρων ή όχι?

 

Δεν διαφωνώ οτι και οι άλλες ειδικεύσεις πολ.μηχ έχουν γνώση περι των γεωτεχνικών προφανώς διδαχθήκανε κάποια πράγματα αλλά να υπογράφουν απεριόριστα?

 

edit

 

Δεν θα το γράψω 100 φορές προφανώς θεωρώ αυτονόητο οτι ο γεωτεχνικός πολ,μηχανικός είναι ο κατεξορχήν αρμόδιος για τα γεωτεχνικά

Link to comment
Share on other sites

Μαντζάρα δε διάβασες καλά τη έγραψε ο ZaXoYs. Προφανώς ένας Πολιτικός μηχανικός με κατεύθυνση γεωτεχνικού ξέρει να εκπονεί γεωτεχνικές μελέτες αλλά ένας συγκοινωνιολόγος ή ένας υδραυλικός όχι. Και από ό,τι θυμάμαι τότε που σπούδαζα και εγώ στο ΕΜΠ στους πολιτικούς υπήρχαν 5 τομείς αλλά 3 κατευθύνσεις. Αν έχει αλλάξει κάτι από τότε δεν ξέρω.

Πάντως σαφέστατα θα συμφωνήσεις ότι το θέμα είναι πολύπλοκο (των επαγγελματικών δικαιωμάτων) γι'αυτό και βλέπεις συνεχώς νέα topics που όλοι μαλώνουν με όλους σαν καφενείο γιατί ο καθένας θέλει να προστατεύσει τα συμφέροντα του.

 

edit

ο ZaXoYs μάλλον πληκτρολογεί πιο γρήγορα από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά αλλά όποια κυβέρνηση προσπαθήσει να κινηθεί με την λογική "ο καθένας στην ειδίκευσή του" τότε όλοι οι Π.Μ. θα ξεσηκωθούν φωνάζοντας για απαξίωση και κατάτμηση των πτυχίων τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυο χρόναι αποκλείεται να κάνατε εδαφομηχανική (2 εξάμηνα πιθανότατα)

Και εγώ έχω κάνω 1 εξάμηνο τεχνική γεωλογία και 1 εξάμηνο εδαφομηχανική όντας μηχανικός περιβάλλοντος να κάνω και εγώ γεωτεχνικά? (Με την λογική σου ναι με την δική μου όχι)

 

Το θέμα πχ με τα γεωτεχνικά είναι οτι 1) Υπάρχει όριο στις γεωτεχνικές μελέτες που υπογράφει ο πολ.μηχ?

2) Ο πολιτικός μηχανικός ανεξαρτήτου ειδίκευσης πχ ο συγκοινωνιολόγος υπογράφει ενώ πχ ο Μηχανικός Ορυκτών Πόρων όχι - αν εσύ δεν το θεωρείς αυτό εύνοια υπέρ των πολ.μηχ δεν νομίζω οτι έχει νόημα η συζήτηση

 

 

Αν θες απάντησε μας και ποιος πιστεύεις ΕΣΥ οτι θα έπρεπε (και ποιος γνωρίζει κατά την άποψη σου να ασχοληθέί με γεωτεχνικά?)

Ο συγκοινωνιολόγος πχ ο υδραυλικός ή ο Μηχανικός ορυκτών πόρων ?

(ο πρώτος μπορεί σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσια - ο δεύτερος όχι )

 

 

Από το στομάχι μου τα έβγαλα?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω αναφερθει εκτενως και λεπτομερως στις σελιδες 1 και 2 αυτου του θεματος για το αν οι ΠΜ ειναι η πλεον ευνοημενη ειδικοτητα , και για το θεμα των επαγγελματικων δικαιωματων ,αλλα επειδη βλεπω οτι υπαρχει μενος κατα των "κλεφτων των ψωμιων" Πολιτικων Μηχανικων - ενας απο τους οποιους ειμαι και εγω-, το οποιο συνοδευεται απο απαξιωτικες και προσβλητικες εκφρασεις σαν την παραπανω και πολλες φορες απο ατεκμηριωτες θεσεις εχω να σας πω επιγραμματικα (οσο γινεται) πλεον τα εξης.

 

Απο τη στιγμη που τα δικαιωματα σας , ολων , εμπλεκονται λιγο ή πολυ με των υπολοιπων ειστε και εσεις κλεφτες του ψωμιου των αλλων.

 

Κι εσυ τοπογραφε γιατι μπορεις να υπογραψεις στατικα και αρχιτεκτονικα.

Κι εσυ αρχιτεκτονα γιατι μπορεις να υπογραψεις στατικα και τοπογραφικα

Κι εσυ μηχανολογε ως προς τους ηλεκτρολογους και τους Χημικους Μηχανικους με τους οποιους ησουν χρονια σε αντιπαραθεση.

 

Η δε σταση σας ειναι σε μεγαλο βαθμο υποκριτικη διοτι ταμπουρωνεστε κι εσεις πισω απο τον γενικο τιτλο του πτυχιου σας και φωναζετε για εμας.

 

Δηλαδη για παραδειγμα

 

Ο Μηχανολογος που εχει παρει κυκλο Κατασκευαστού Μηχανολόγου Μηχανικού (ΚΜΜ), ειναι καλα οταν υπογραφει ενεργειακα , υδρευσεις , αποχετευσεις κι ας μην εχει κανει ενα μαθημα πανω σε αυτα.

 

Ο Ηλεκτρολογος που εχει παρει κυκλο ηλεκτρονικης & υπολογιστων ειναι ενταξει να υπογραψει ηλεκτρικη εγκατασταση ενος μεγαλου κτιριου ετσι ?

 

Αμα λοιπον τα βαλουμε κατω , ολα ομως , σε επιπεδο διδαχθεντων μαθηματων , και αντιστοιχισουμε αναλογα και τα επαγγελματικα δικαιωματα αλλοι θα διαμαρτυρηθουν , οχι οι Πολιτικοι Μηχανικοι . Στην τελικη σιγα τα ψιχουλα που θα μας λειψουν απο μια μελετη θερμομονωσης ή υδρευσης /αποχετευσης.

 

Οσο για αυτα που λες christine , "κλεφτη ψωμιου" κι εσυ , γιατι και εσυ δικαιουσαι υπογραφη αρχιτεκτονικων και στατικων , ασχετως αν το κανεις η οχι οπως δεν ξερεις τι κανουμε ολοι οι ΠΜ κα μας κατηγορεις συλληβδην, ,εγω λεω οτι οι Πολιτικοι Μηχανικοι φταιμε μεχρι και για τον 2ο Παγκοσμιο Πολεμο.

 

Ξεχνας οτι δεν υπηρχε σοβαρη Πολεοδομικη πολιτικη απο το κρατος.

 

Ξεχνας οτι τις δεκαετιες 50-60 λογω πολιτικων καταστασεων ο πληθυσμος των 2 μεγαλων πολεων υπερδιπλασιαστηκε απο την εσωτερικη μεταναστευση.

 

Δες φωτογραφιες της εποχης να δεις τις παραγκες , τα χαμοσπιτα και την αθλιοτητα στο Δρουγουτι , τη Κοκκινια και αλλου. Η αντιπαροχη ειτε το θελουμε ειτε οχι με τα ασχημα της στεγασε ταχυτατα ολον αυτον τον κοσμο και μαζι του εδωσε και δουλεια να ζησει .

 

Αρχιτεκτονες υπηρχαν και τοτε.Κι αυτοι εκαναν αντιπαροχες. Αλλα τοτε οπως και σημερα ηταν (πολυ) λιγοτεροι απο τους Πολιτικους Μηχανικους γι αυτο και οι τελευταιοι ειχαν την μεγαλυτερη συμμετοχη . Αν δεν συνεβαιναν αυτα , θα ειχαμε φαβελες για χρονια γυρω απο την Αθηνα.

 

Οσο για τους Αρχιτεκτονες και την αισθητικη εχω να πω το εξης: Καλος μηχανικος γινεσαι σπουδαζοντας. Καλος Αρχιτεκτονας οχι. Πρεπει να το'χεις και μεσα σου σαν ταλεντο. Μια προσεκτικη ματια στις πολεις αποδεικνυει που μπορει να φτασει το μεγεθος της κιτσιας περιβεβλημενης με τον αρχιτεκτονικο μανδυα.

 

Και ενα τελευταιο. Εχω πει και επιμενω οτι υπαρχουν βασικες εργασιες που απαιτουν ενα minimum γνωσεων που το εχουν αρκετοι. Τωρα αν νομιζετε οτι τιθεται θεμα ακριβειας στην αποτυπωση ενος χωραφιου που τα ορια του οριζονται απο το που οργωνει ο καθενας τοτε επιτρεψτε μου να διαφωνω.

 

Κι οπως λετε και εσεις συγγνωμη για το υφος αλλα με πνιγει κι εμενα , τον κλεφτη , η αγανακτηση.

Link to comment
Share on other sites

Από το στομάχι μου τα έβγαλα?

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς !

Έκανα μια ερώτηση και δεν απάντησε κανείς?

Τοποθετήθηκα δε αναλυτικότατα

 

avgoust συμφωνώ με τα περισσότερα από τα παραπάνω όπως ίσως έχεις δει συχνά χρησιμοποιώ παρόμοια παραδείγματα και επαναλαμβάνω οτι στρεβλώσεις υπάρχουν παντού και πχ αν μιλήσουμε για minimum γνώσεων να έχουμε ίσα μέτρα και σταθμά όπως για τους πολ.μηχ και μηχανολόγους-ηλεκτρολόγους να δούμε και τα ΤΕΙ.

 

Ειλικρινά σε επίπεδο επαγγελματικών δικαιωμάτων πιστεύει κανείς οτι αν ανοίξει αυτή η συζήτηση επι της ουσίας κυρίως οι πολ,μηχ και οι ηλεκτρολόγοιι-μηχανολόγοι υπάρχει περίπτωση να κερδίσουν κάτι?

Μόνο να χάσουν έχουν γι'αυτό και μένουμε στην νομοθεσία του 30

 

edit:

Συνάδελφε Chris_p αναφερόμουν όπως έχει το σύστημα σήμερα (με εξάμηνα) χαίρομαι που αναγνωρίζεις πάντως την ανάγκη για διαβάθμιση γιατί άλλοι συνάδελφοι σου δεν το κάνουν

Σίγουρα είναι ευθύνη της πολιτείας αλλά όπως έγραψα παραπάνω, ε μας βολεύει και λιγάκι (εως αρκετά) γι'αυτο και διαιωνίζεται η κατάσταση)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ZaXoYs και mantzaras.

 

Δύο χρόνια εδαφομηχανική σίγουρα (τρίτο και τέταρτο έτος) με τον κ. Βαλαλά.

 

Δεν θυμάμαι αν κάναμε ένα ή δύο έτη τεχνική γεωλογία.

 

Δεν είχαμε εξάμηνα, είχαμε έτη.

 

Και δεν ζήτησα να γίνω γεωτεχνικός, το έγραψα :

 

"Και το μόνο που ζητάω να μπορώ να υπογράφω απλές - απλούστατες - μελέτες, το όριο των οποίων ας το καθορίσει η πολιτεία και δεν θέλω να γίνω γεωλόγος."

 

Οσο για την christine

 

Δεν φταίει το μαχαίρι (μηχανικοί) γιά τον φόνο, φταίει ο φονιάς (πολιτεία, η οποία είμαστε όλοι εμείς). Και το ότι δεν παίρνεις εργασίες στατικών δεν σημαίνει ότι το ίδιο κάνουν οι συνάδελφοί σου. Και δεν πιστεύω να διαμαρτυρήθηκες στον σύλλογό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συναδελφοι Πολιτικοι Μηχανικοι,

Εκτιμω τους ανθρωπους με χιουμορ, και γι αυτο εκτιμω και εσας με βαση τις απαντησεις που δωσατε παραπανω.

 

Πρωτα απ'ολα φανταζομαι θα αστειευστε οταν μιλατε για καταπατηση των επαγγελματικων δικαιωματων απο ολες τις ειδικοτητες Μηχανικων.

Οι Πολιτικοι Μηχανικοι εχετε πληρη και απεριοριστα δικαιωματα σε ολες τις κατηγοριες εργοληπτικων που συμμετεχετε.Μπορειτε να ανεβασετε την ταξη του εργοληπτικου σας στα ενεργειακα π.χ. ακριβως οπως μπορουν και οι Ηλεκτρομηχανολογοι.Καμμια διαφορα και πληρης εξισωση.

Εσεις αντιστοιχως εχετε παραχωρησει καποια περιορισμενα δικαιωματα στα στατικα, στους Τοπογραφους και τους Αρχιτεκτονες και αυτα μεχρι διωροφο.

Δηλαδη ειναι σαν να παιρνεις απο καποιον 100 ευρω και να του επιστρεφεις πισω τα 40, και να πιστευεις πως ο αλλος θα πρεπει να ειναι και ευγνωμων προς εσενα....

Ειπαμε εσεις τα εχετε ολα σε καθε κατηγορια των "αλλων" και οι "αλλοι" εχουν μονο ενα κομματι απο τα δικα σας.

Αυτη ειναι η "γαλαντομια σας"???????Τοσο μακρια φτανει???

 

Εγω σαν Ηλεκτρομηχανολογος εχω συγκατοικους τους Πολιτικους ( με πληρη δικαιωματα) στα ενεργειακα,τα βιομηχανικα,τα υδραυλικα και σε μεγαλο κομματι των ηλεκτρομηχανολογικων και εγω απο τους Πολιτικους εχω δικαιωμα να χτισω διωροφο χωρις τα στατικα,τις βεραντες και ενα σωρο αλλους περιορισμους....Μηπως θα επρεπε να αισθανομαι και ευχαριστημενος απο αυτη την καταληστευση των δικαιωματων μου????

 

Επισης για το αλλο που εχω βαρεθει να το ακουω και το θεωρω πολυ αδυναμο επιχειρημα.

Οι Ηλεκτρολογοι και οι Μηχανολογοι εχουν ακριβως τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα.Οι Ηλεκτρολογοι διδασκονται υποχρεωτικα Στοιχεια Μηχανων και οι Μηχανολογοι υποχρεωτικα Ηλεκτρολογικα.Οι δυο σχολες σε πολλες περιπτωσεις επιλογης κατευθυνσης εχουν κοινα προγραμματα σπουδων σε ποσοστο ανω του 80%.

Αρα τι θα επρεπε να κανουμε???Να διαχωρισουμε τα επαγγελματικα δικαιωματα των δυο σχολων για μια πολυ μικρη διαφορα στο προγραμμα σπουδων???Ειδικα οταν ολοι ξερουν πως στην βιομηχανια Ηλετρολογοι και Μηχανολογοι κανουν ακριβως τα ιδια πραγματα.Εχετε ποτε ακουσει καποιον Ηλεκτρολογο να παραπονιεται για αυτο??Η καποιον Μηχανολογο???γιατι εγω δεν εχω ακουσει.Για ρωτηστε ομως ποσοι παραπονιουνται για τους Πολιτικους......

 

Ακομα να αναφερω πως αυτο που ειπε ο φιλος Chris το θεωρω καθαρα προβοκατορικο επιχειρημα.Ναι φιλε μου εχεις δικιο πως ο καθε μηχανικος μπορει να εχει μονο 2 εργοληπτικα αλλα για πες μας ποιος ευνοειται ...Ο Πολιτικος που εχει να διαλεξει δυο απο τα 12 η ολοι οι υπολοιποι που εχουν να διαλεξουν δυο απο τα 4 η 5????

Ειναι προφανες πως οι Πολιτικοι θα επιλεγουν συμφεροντολογικα με βαση το τι εχει ζητηση.Π.χ.Οταν η οικοδομη ηταν στα πανω της διαλεγαν ολοι Στατικα, σημερα με το Κτηματολογιο διαλεγουν Τοπογραφικα αυριο με τις Ανανεωσιμες Πηγες Ενεργειας θα διαλεγουν ενεργειακα.Ετσι στεροντας την δουλεια των αλλων θα εχουν αυτοι παντα δουλεια.

 

Τελος μονο να πω πως δεν μπορω να κατανοησω πολλους Πολιτικους Μηχανικους οι οποιοι προσπαθουν να δικαιολογησουν τα "αδικαιολογητα".

 

Y.Γ. Ως τωρα ειχαμε ως θιγομενους απο τους Πολιτικους Μηχανικους τους : Ηλεκτρολογους,Μηχανολογους,Ναυπηγους Μηχανολογους,Μεταλλειολογους,Αρχιτεκτονες,Χημικους Μηχανικους,Τοπογραφους,Μηχανικους Περιβαλλοντος,Μηχανικους Ορυκτων Πορων,Μηχανικους Η/Υ.

Πλεον προστεθηκαν και οι Γεωλογοι.Μηπως θα επρεπε να φτιαξουμε κανενα συλλογο συναδελφοι??????

Link to comment
Share on other sites

thodoris1982 σε μερικά συμφωνώ - σε μερικά διαφωνώ κάθετα

Αν θες να ασκείς κριτική στους πολ.μηχ δεν μπορείς να μας μιλάς για τα περι ενιαίων δικαιωμάτων ηλεκτρολόγων-μηχανολόγων

 

Ρίξε πχ μια ματιά εδώ (Ηλεκτρολόγοι Θεσσαλονίκης) :

http://www.ee.auth.gr/greek/akadhmaika/proptuxiakes-spoudes/neo-programma-spoudwn.html

 

Πέρα από την ενεργειακή κατεύθυνση που έχει κάποια (ελάχιστα μαθήματα κοινά με τους μηχανολόγους) οι άλλες δεν έχουν σχέση με Μηχανολογικά

Εδώ μιλάμε οτι έχουν μεταφορά θερμότητας μάθημα επιλογής , δεν έχουν καν στοιχεία μηχανών και υπογράφουν απεριόριστα μηχανολογικα΄τι να λέμε τώρα,,,

 

 

Είμαστε off topic και μπορούμε να το συζητήσουμε αλλού αλλά όχι "την πέφτουμε" μόνο στους πολιτικούς και να μην β΄λέπουμε τα δικά μας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.