Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Οι συγκεκριμένες σχολές άλλαξαν όνομα πρόσφατα myri. Το 1995 υπήρχε μια σχολή με αυτό τον τίτλο αλλά όπως προείπα δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε κάποια σχολή και λάθος μου η χρήση του συγκεκριμένου τίτλου. Πάντως εγώ ξέρω ότι οι Δασολόγοι επιπέδου ΑΕΙ έχουν δικαίωμα σε έργα πρασίνου όπως και οι Γεωπόνοι άλλωστε. Φαντάζομαι όμως ότι δεν ενοχλείσαι από αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Το διευκρίνισες ότι δεν αναφερόσουν στη συγκεκριμένη σχολή. Μια όμως και το έθιξες καλό είναι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

 

Το πρόβλημά μου δεν είναι ποιός υπογράφει έργα πρασίνου από ΑΕΙ ή από ΤΕΙ.

Ενοχλούμαι όταν κάποιος οικειοποιείται τον τίτλο του Αρχιτέκτονα για να προσδώσει αίγλη στις σπουδές του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλοι πολ.μηχανικοί...

Διαβάζοντας το θέμα αυτό συμπεραίνω ότι ο τίτλος του θέματος αποτελεί μια αδιαμφισβήτητη αλήθεια στην Ελλάδα που ενστερνίζονται ΟΛΟΙ πλήν των πολ.μηχανικών. Αυτό από μόνο του λέει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Στο Ελλαδιστάν υπάρχει το φαινόμενο να πάρεις κατεύθυνση συγκοινωνιολόγου και να ασχολείσαι με στατικά και σιδηρές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις αφού τα βασικά μαθήματα στατικής και μπετού τα έχεις διδαχθεί στα γενικής παιδείας.Οι κατευθύνσεις προσφέρουν κάποια εξειδικευμένα μαθήματα όπως πλαστική μελέτη,φαινόμενα δευτέρας τάξεως,προεντεταμένο κ.τ.λ τουλάχιστον στην Πάτρα που τελείωσα.Πολύ σημασία δίνετε στις κατευθύνσεις μου φαίνεται..Δηλαδή εγώ που είμαι δομοστατικός δεν μπορώ να κάνω οδοποιία ή γεωτεχνικά αν διααβάσω κάποια πράγματα μόνος μου και κάνω μία επανάληψη?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που είμαι δομοστατικός δεν μπορώ να κάνω οδοποιία ή γεωτεχνικά αν διααβάσω κάποια πράγματα μόνος μου και κάνω μία επανάληψη?

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό που λες nik.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε ολοι που έχουμε βασική παιδεία να κάτσουμε να διαβάσουμε και να κάνουμε γέφυρες και ουρανοξύστες. Οι αλλοι μηχανικοί που εξειδικεύονται είναι φαίνεται κορόϊδα και εδώ στο Ελλαδιστάν είμαστε μάγκες και τα κάνουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ από ποια σχολή είσαι και που τελείωσες?Αν είσαι πολιτικός μηχανικός σου είπαν στο πανεπιστήμιο που ήσουν όταν διάλεγες κατεύθυνση (στο τέλος του 4ου έτους από τα πέντε!) οτι με την επιλογή σου εξειδικεύεσαι και φοράς την ταμπέλα εδαφοτεχνικός,υδραυλικός,δομοστατικός όλη σου τη ζωή και τελείωσε?Αφού ο συγκοινωνιολόγος,ο υδραυλικός μηχανικός κ.τ.λ διδαχτήκανε 3-4 στατικές , δυναμική , 3 μπετά , 2 μεταλλικές καλά κάνουν και υπογράφουν ουρανοξίστες και γέφυρες και ας μην έχουν κάνει πλαστική μελέτη και προεντεταμένο.Γνώμες είναι αυτές αλλά για να μην τσακωνόμαστε στο 99% των περιπτώσεων όλοι οι πολιτικοί μηχανικοί εξειδικεύονται σε κάτι και ασχολούνται μόνο με αυτό.Εγώ όσους ξέρω κάνουν το ίδιο πράγμα εδώ και χρόνια αλλά εάν τους κάτσει και ένας τοίχος αντιστήριξης ή ένας δρόμος δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια.Απλά είναι τα πράγματα ας μην γενικεύουμε και ας μην φωνάζουμε για Ελλαδιστάν συνέχεια.Ελπίζω να μην συγκρίνεις τα ξένα πολυτεχνία των 3 ετών σπουδών με 30-40 μαθήματα με τα πενταετή ελληνικά των 60-70...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τότε γιατι αυτες οι κατευθύνσεις; Δηλαδη αλλα μαθηματα κάνει ο ένας, αλλα μαθήματα κάνει ο άλλος, άλλα μαθήματα κάνει ένας 3ος άλλα σε όλα όλοι ειναι το ίδιο καλοι; Αφού αυτή η διαφορετικότητα στα μαθήματα δεν εκφράζετε κ με διαφορετικότητα στις γνώσεις τότε είναι τελείως ασήμαντα; Αν ναι τι τα κάνετε κιόλας; Αν όχι γιατί δεν επιθυμείτε να μπεί μία τάξη;

 

Κ επειδή έχουν αναφερθεί πως με κάποια μαθήματα δικαιολογούνται όλοι να κάνουν μέχρι κ ουρανοξύστες ας απαριθμήσει κάποιος τα επ. δικαιώματα του πολ. μηχανικού κ να τα δικαιολογήσει με βάση τα μαθήματα που διδάσκονται, να μάθουμε κ εμείς που δεν ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.