Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Αυτό δεν το αμφισβήτησε κανείς.

Οι όποιες ενστάσεις ήταν για τους Μηχανικούς και όχι για το επίπεδο σπουδών, έρευνας και τεχνολογίας. Φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά.

 

Αυτό επίσης που ήθελα να πω είναι να μην θεοποιούμε χώρες, καταστάσεις και ανθρώπους.

Επειδή δε η φωτογραφία μιλάει από μόνη της, αφήνω στα μέλη του forum να κρίνουν αν η τόσο μεγάλη Thyssenkrupp και οι πολλοί και καλοί μηχανικοί της δεν κάνουν λάθη σε στοιχειώδη όπως ο υπολογισμός του Κ.Β. και του Κ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αντί του Καραμπίνη θα εννοείς ίσως τον Βλαδίμηρο Καλευρά...(αυτό για το ΔΠΘ) Τάσιος γνωστός και Πενέλης, για τους υπόλοιπους δεν έχω ακούσει κάτι...

Πάνω από όλα είμαι Ελληνας και υποστηρίζω παντού και όπου βρεθώ τον ελληνικό πολιτισμό, παιδεία και γενικά την χώρα. Αλλα μερικά γεγονότα με πνίγουν και με θίγουν και μένω εκτεθιμένος !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στα νεύρα σου πάντως πρέπει να ελέγχεις και τι γράφεις.Μας έχεις αποκαλέσει ουκ ολίγες φορές άσχετους και Ελλαδιστάν πράγμα το οποίο με θίγει πολύ.Πρέπει να προσέχουμε το τι γράφουμε.Αυτά που έγραψες για την έρευνα δεν μπορούσες να τα πεις χωρίς χαρακτηρισμούς από την αρχή?!Αν ξέρεις κάποια πράγματα για τα ελληνικά πανεπιστημία "από μέσα" πες τα μας να τα μάθουμε και εμείς αλλιώς αυτά που λες είναι αστήριχτες γενικότητες.Δεν θέλω να συνεχίσω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Pappos

όλους μας πνίγουν και μας θίγουν πολλά γεγονότα και καταστάσεις. Επαναλαμβάνω, με κίνδυνο να γίνω κουραστικός, ότι η συνολική απαξίωση και ισοπέδωση είναι λάθος. Οσον αφορά τα ονόματα για τα οποία δεν έχεις ακούσει τίποτα σχετικό με μια πολύ μικρή έρευνα στην διεθνή βιβλιογραφία νομίζω ότι μπορείς να πάρεις νια εικόνα. Φυσικά, αν και αναφέρω το ονομά σου, η απάντηση δεν είναι σε προσωπικό επίπεδο. Αυτό γίνεται γιατί οι χαρακτηρισμοί σου είναι πολύ οξείς και εγώ που έχω σπουδάσει και έχω κάνει έρευνα σε ελληνικό πανεπιστήμιο δεν μπορώ να στους αφήσω ασχολίαστους. Μπορώ όμως να δικαιολογήσω και να συμμεριστώ την απογοητευση σου για την ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι αποκαλώ την Ελλαδα Ελλαδιστάν καλά κάνω και δεν χρειάζομαι κανέναν να μου υποδείξει τι θα πω. Ολοι γνωρίζεται το μαυρο χάλι της ελληνικής παιδείας και των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Για αυτο λοιπό μην κρυβόμαστε και προσπαθούμε να πουλήσουμε πνεύμα περί προσβολών και θίξεως. Έχω πει και σε αλλο σημείο του forum ότι και εγώ Ελληνας μηχανικός είμαι, αλλά πάνω από όλα είμαι Ελληνας. Μην με προκαλείται λοιπόν γιατί θα δίνω από εδώ και πέρα τις ανάλογες απαντήσεις. Και οι απαντήσεις μου είναι πάντα τεκμηριωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, δε χρειάζεται να ανεβαίνουν οι τόνοι.

Όλοι λέμε την Ελλάδα "Ελλαδιστάν" ο ένας, "μπανανία" ο άλλος (μεταξύ των οποίων και εγώ) και όλοι πονούμε αυτή τη χώρα και επιθυμούμε το καλύτερο. Εδώ ζούμε, εδώ είναι οι οικογένειές μας, εδώ είναι οι περιουσίες μας.

 

Όλοι επίσης και ιδιαίτερα αυτοί που σπούδασαν σε Ελληνικά πανεπιστήμια γνωρίζουν τα προβλήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, πονάνε γι αυτή και θέλουν να αναβαθμιστεί. Πολλοί δεν μένουν μόνο στον εντοπισμό των προβλημάτων αλλά προτείνουν και λύσεις.

 

Η όποια ένσταση στα λεγόμενά σου pappos ήταν αυτό που είπες απαξιωτικά, υποτιμητικά και προσβλητικά προς όλους τους Έλληνες Μηχανικούς που σπούδασαν σε Ελληνικά Πανεπιστήμια "...σε σχέση με τους μηχανικούς της Γερμανίας είναι αστείο ως και γελοίο να συγκρίνεσαι με αυτούς...". Μετά βέβαια ανακάλεσες λέγοντας "...Επαναλαμβάνω δεν συγκρίνω συναδέλφους με αυτούς της Γερμανίας..." οπότε ας θεωρήσουμε ότι το θέμα έληξε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και τονίζω το κάποια γιατί μετάδοση θερμότητας δεν έχεις κάνει, όπως δεν έχεις κάνει και μηχανική των ρευστών, ροϊκά πεδία, οριακό στρώμα,τυρβώδης ροές και ρευστοδυναμικές μηχανές.

 

Ρε παιδιά αγνοήτε βασικά πράματα.

Εγω που έχω κατεύθυνση εδαφοτεχνικού τα προαναφερθέντα τα διδάχτηκα αναγκαστικά στο τρίτο έτος. Εννοείται πως οι υδραυλικοί έχουν εμβαθύνει περισσότερο και γιαυτό εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με υδραυλικά που ούτε τα γνωρίζω ούτε μου αρέσουν.

Το αντικείμενο σπουδών και η ευρύτητα των γνώσεων ενός πολ. μηχανικού είναι πολύ μεγάλη και αυτός είναι ο κύριος λόγος που ασχολούνται με τα περισσότερα.

Είναι σαν να λέγαμε οτι σαν σχολή είναι η λιγότερο ειδικευμένη σε κάτι.

πχ. διδασκόμαστε: οικοδομική , τοπογραφία, στατικές, δομικά υλικά, υδρολογία, υδραυλική, οδοποιία ....κτλ κτλ κτλ...

Απο κει ξεκινάνε όλα απο το γνωστικό πεδίο της κάθε σχολής!

 

κατα τα άλλα συμφωνώ με avgoust.

Εγώ πάντως διαφωνώ καθέτως με τις άποψης των μηχανολόγων στα εξής σημεία

1 οι πολιτικοί μηχανικοί τουλάχιστον στο εξωτερικό που σπούδασα εγώ κάνουν όλα αυτά τα μαθήματα μετάδοση θερμότητας, μηχανική των ρευστών, πεδία, οριακό στρώμα (και υπολογισμό του drag force όπως λέγετε στα αγγλικά) , τυρβώδης ροές και ρευστοδυναμικές μηχανές συν πολύ περισσότερα όπως μηχανές που μετατρέπουν την κινητική ενεργεία του ρευστού σε μηχανική ενεργεία , αριθμητικές μέθοδοι για δυναμική ροΐ ρευστών και περιβαλλοντική γεωτεχνική ως κύριο μάθημα (εγώ είμαι δόμο στατικός) . Ο πολίτικος μηχανικός πρέπει να υπολογίσει τις δυνάμεις που θα δεχτεί μια γέφυρα από το νερό αλλά και από τον αέρα (καθώς και ένα κτίριο) και όλες αυτές οι γνώσεις δεν είναι μονοπώλιο κανενός.

2 το ότι έμαθες θεωρία ελαστικότητας δεν σημαίνει ότι έμαθες να μελετάς. Στην Ελλάδα μου φαίνετε δεν έχετε καταλάβει καν την διάφορα μεταξύ μελέτης και ανάλυσης . Θα σου θυμίσω ότι πολλά σημεία από τους κωδικούς δεν είναι στηριγμένα σε θεωρητικές βάσεις.

3 τελευταίο και πιο σημαντικό είναι ότι ζούμε σε μια χώρα που δυστυχώς η βιομηχανία δεν πάει καθόλου καλά. Ο πατέρας μου έχει εργοστάσιο και το ξέρω καλά και μάλιστα ήθελα μικρός να γίνω μηχανολόγος . Από την άλλη είναι λίγο καλυτέρα τα πράγματα στις κατασκευές . Δηλαδή αν ήμασταν σε μια άλλη χώρα όπως πχ η Αγγλία ή η ΗΠΑ που η ζήτηση μηχανολόγων είναι πολύ πιο υψηλή.και πάρουμε υπόψη μας τις γνώσεις που έχει ο πολιτικός μηχανικός στα ρευστά . τότε θα έπρεπε να διαμαρτυρηθούμε γιατί δεν έχουμε δικαιώματα για μηχανολογικά μιας και έχουμε γνώσεις.

Εγώ έγινα δομοστατικος όχι για τα δικαιώματα αλλά γιατί ήθελα να ασχοληθώ με αυτό.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι αν κάποιος νιώθει αδικία γιατί δεν μπορεί να μελετήσει στατικά σπούδασε κάτι που δεν του αρέσει και είναι καταδικασμένος στην αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το 95% αυτων που σπουδαζουν στο εξωτερικο δεν το επελεξαν, απλα δεν περασαν εδω στο πολυτεχνειο. Το μεγαλυτερο ποσοστο (ισως και ολοι) απο αυτους σπουδαζει σε σχολες κατωτερες των ελληνικων πολυτεχνειων. Ειναι χαρακτηριστικα τα ποσοστα αυτων που σπουδαζουν σε Ρουμανια και Βουλγαρια. Οσοι επιλεγουν την Αγγλια πηγαινουν στα 3ετους φοιτησης polytechnics τα οποια δεν ειναι πολυτεχνεια.

To 5% που επιλεγει να παει εξωτερικο για σπουδες, το εχει αποφασισει πριν δωσει πανελληνιες. Αυτοι δεν πηγαινουν στις παραπανω σχολες (της Ρουμανιας, της βουλγαριας, στα polytechnics της αγγλιας). πηγαινουν σε παγκοσμιου φημης πανεπιστημια της Αγγλιας, Γαλλιας, Αμερικης κτλ. που ειναι 4ετους και παρα πολλες φορες 5ετους φοιτησης για το πρωτο πτυχιο (οπως τα ελληνικα πολυτεχνεια).

 

Οι πολιτικοι μηχανικοι ειναι η πλεον ευνοημενη ειδικοτητα. Η αποψη αυτη δεν μπορει να ειναι υποκειμενικη, διοτι υπαρχουν αντικειμενικα στοιχεια που το υποστηριζουν.

1) Οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν ολα τα δικαιωματα των τοπογραφων (οι κακομοιρηδες οι τοπογραφοι στα δικαιωματα μαλλον ειναι οι πιο αδικημενοι).

2) Οι πολιτικοι εχουν τα δικαιωματα των αρχιτεκτονων, αντιθετα οι αρχιτεκτονες δεν εχουν των πολιτικων.

3) Οι πολιτικοι για απλες κατασκευες εχουν και ηλεκτρομηχανολογικα δικαιωματα, αντιθετα οι ηλεκτρομηχανολογοι δεν εχουν κανενα δικαιωμα των πολιτικων, ουτε αναθεωρηση αδειας παραγκας δεν μπορουν να υπογραψουν, ουτε τοπογραφικο απο 50 τ.μ. αγροτεμαχιο. Καποτε οι ηλεκτρομηχανολογοι ειχαν δικαιωμα υπογραφης για οικοδομες μεχρι 2 οροφων νομιζω. Τους τα εκοψαν με ενα νόμο γυρω στο 1950.

 

Στην Ελλαδα η οικονομια βασιζεται πολυ στην οικοδομη. Ετσι λοιπον αν οι πολιτικοι, που ειναι παρα μα παρα πολλοι, δεν μπορουσαν να υπογραφουν αρχιτεκτονικα και τοπογραφικα, με τα στατικα θα επεφτε πεινα, μεγαλη πεινα.

 

Το ιδιο θα συνεβαινε με τους ηλεκτρομηχανολογους. Απλα οι ηλεκτρομηχανολογοι γλιτωσαν γιατι εδω και 20 χρονια υπαρχει μια εκρηξη των νεων τεχνολογιων. Ετσι αυτο τον κλαδο ελαχιστα τον ενδιαφερει η οικοδομη. Απασχολουνται στον Αυτοματο ελεγχο, τηλεπικοιωνιες, υπολογιστικα συστηματα, ηλεκτρονικα.

Υπαρχει ενα προβλημα με τους ελευθερους επαγγελματιες που ασχολουνται με μελετες. π.χ. παει Ο ηλεκτρομηχανολογος να κανει μια μικρη μελετη. Του ζητανε απ τις υπηρεσιες τοπογραφικο του χωρου και διαγραμμα καλυψης. Βγαζει ο ηλεκτρομηχανολογος φωτοτυπια απο ενα υπαρχον τοπογραφικο και θελει τωρα υπογραφη του τοπογραφικου απο πολιτικο ή τοπογραφο. Ο τοπογραφος λεει οτι δεν μπορει, γιατι ειναι παλιο το τοπογραφικο και πρεπει να γινει καινουριο κτλ. Οποτε θελει τωρα ο τοπογραφος 500 ευρω για να υπογραψει το τοπογραφικο και ο ηλεκτρομηχανολογος εχει παρει τη δουλεια με 300 ευρω. και ερωτω: γιατι ο ηλεκτρομηχανολογος να μην μπορει να παρουσιασει το τοπογραφικο με δικη του υπογραφη; Γιατι να κρεμεται απ τον καθε τοπογραφο που θελει για μια υπογραφη να βγαλει οσα του λειπουν; Γιατι ο πολιτικος δεν κρεμεται απ τον ηλεκτρομηχανολογο οταν θελει να δειξει μια γραμμη φωτων;

θελει ο ηλεκτρομηχανολογος να βαλει φωτα σε ενα υπαιθριο μαγαζι. Για την στηριξη απαιτουνται κολωνες μεταλλικες. κανονικα πρεπει να βγει πολεοδομικη αδεια. Ομως ο ηλεκτρομηχανολογος παρολο που εχει κανει αναλυσεις δικτυωματων και εν γενει "τεχνικη μηχανικη" δεν εχει δικαιωμα να βγαλει αυτος την αδεια για τις κολωνες. πρεπει να παει στον πολιτικο μηχανικο. Γιατι αυτο; Για να παρει ο πολιτικος 2000 ευρω για την αδεια ή για να μπουν τελικα οι κολωνες χωρις αδεια;

 

Ο κλαδος των πολιτικων, τοπογραφων, αρχιτεκτονων, δεν ειναι απλα πολυπληθης αλλα εδω και 50 χρονια δεν εχει υπαρξει κατι νεο που να κανει ενα "μπαμ" και να δημιουργησει δουλειες.

 

 

Αποψη μου ειναι οτι 1) πρεπει να μειωθουν οι θεσεις στην τριτοβαθμια που αφορουν τους πολιτικους μηχανικους και τα συναφη, 2) Οι εξωθεν μηχανικοι οπως και οι εσωθεν να μην γινονται δεκτοι ως μελη του ΤΕΕ αλογιστα. Εξετασεις και μαλιστα αυστηρες. Οποιος κοβεται 2-3 φορες να ξεχναει την αδεια. 3) η αδεια να μην αφορα ενα ευρυ πεδιο. π.χ. Οταν καποιος ερχεται απ το εξωτερικο και εχει σπουδασει μηχανολογος μηχανικος στην τεχνολογια αυτοκινητων, ειναι αδιανοητο να τον αναγνωριζουν εδω ως μηχανολογο μηχανικο. Δεν ειναι μηχανολογος μηχανικος με την Ελληνικη εννοια. 4) Ευθυνες μηχανικων. οποιος υπογραφει μελετη και αποδυκνυεται οτι εχει λαθη να ειναι υπολογος. Να φευγει και καμια αδεια απο τα χερια ασχετων.

5) Τελος παντων μια αξιλογηση των σχολων, απο μια επιτροπη αντικειμενικη. Στην Ελλαδα εχουμε πολυτεχνεια στα οποια μπαινουν φοιτητες που αριστευουν στις πανελληνιες, τα πολυτεχνεια εχουν τεραστιο αριθμο ωρών διδασκαλιας και απασχολησης σε σχεση με καλα ξενα πανεπιστημια, μερικοι καθηγητες ζητανε απο αυτους τους φοιτητες στις εξετασεις περιεργα πραγματα και τελικα καταληγουμε οι "επιλεγμενοι" αυτοι φοιτητες να βγαινουν μερικες φορες ημιμαθεις και στις περισσοτερες να σπουδαζουν για 7-8-9 χρονια για 1 πτυχιο. Δεν ειναι δυνατον, κατι συμβαινει, ενας μαθητης που αριστευσε στις πανελληνιες να χρειαζεται 7 χρονια για να τελειωσει το πολυτεχνειο, με βαθμους 5-6-7 ενω καποιος που πατωσε στις πανελληνιες να ερχεται 3-4 χρονια μετα ως επαγγελματιας μηχανικος απ το εξωτερικο, με βαθμους 9-10 και με master.

 

Εχουμε πολυτεχνεια, εχουμε ΤΕΙ, εχουμε αλλοδαπα αμφιβολου ποιοτητας πανεπιστημια, εχουμε κολλεγια, εχουμε της παναγιας τα ματια, μια αξιολογηση δεν μπορουμε να κανουμε ολων αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να γράψω, αλλά θέλω να πω την προσωπική μου άποψη. Δεν είναι δυνατόν ούτε το δέχομαι τα ελληνικά πολυτεχνεία να συγκρίνονται με τα γερμανικά και ειδικά στις ειδικότητες μηχανικών, ηλεκτρολόγων και ηλεκτρονικών.

Πόσο μάλλον με το ελβετικό ΕΤΗ. Οποιος έχει σπουδάσει και έξω και Ελλάδα μπορεί να εκφέρει άποψη.

Μην λέτε ανέκδοτα περί έρευνας στα ελληνικά πολυτεχνεία. Δεν κατεβήκαμε από τα βουνά.

Και για να ολοκληρώσω αυτά που λέω τα υποστηρίζω και το δηλώνω και επίσημα.

Αν πάς στο πολυτεχνείο της Ξάνθης λειτουργεί όποτε θέλουνε και έχουνε όρεξη. Κάτι τέτοιο σε καμία ευρωπαϊκή χώρα δεν γίνεται. Να ρημάζουν να καταστρέφουν δημόσιους χώρους και όποτε γουστάρουν να κάνουν και κανένα μάθημα. Είμαστε για να μας μοιράζουνε μπανάνες.

Για αυτό μην μου λέτε για ανέκδοτα περί ελληνικών πολυτεχνείων και ελληνικής παιδείας γιατί μόνο γέλια μου προκαλείτε.

Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου. Αντε να δούμε πότε θα γίνουμε κράτος. Αλλά να ξέρετε όλα ξεκινάνε από την παιδεία. Και παιδεία το Ελλαδιστάν ΔΕΝ έχει !!!!

Δεν μπορώ να προτείνω λύση για την παιδεία γιατί εδώ μερικοί υποτίθεται μορφωμένοι έχουν μπερδέψει το πνευματικό άσυλο των πολυτεχνείων με το άσυλο της αναρχίας και της μπανανίας. Τα πολυτεχνεία δίνουν πνευματικό άσυλο όχι άσυλο να μπαίνει μέσα ο κάθε ψυχολογικά καραγκίοζης και να βρίσκει κάλυψη εκεί. Οταν καταλάβουν και διαχωρίσουν το άσυλο τότε είμαι έτοιμος για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.