Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

 

howard_roark θα σου θέσω ένα ερώτημα.

 

Στην σχολή των αρχιτεκτόνων διδάχθηκες ηλεκτρολογικά ? ένα ναι ή ένα όχι αρκεί.

 

 

φυσικά και όχι, εκει που εκανα εγω αρχιτεκτονικη ουτε στατικά κάναμε, οποιος ήθελε ασχολιόταν. Είπα, ο αρχιτεκτονας στον υπολοιπο κοσμο ειναι αρχιτεκτονας, δεν ειναι μηχανικος.

 

εγω ομως δεν υπογραφω καμμια μελέτη πλην αρχιτεκτονικων, ασχετως των δικαιωματων που εχω απο το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και το επάγγελμα των πολιτικών μηχανικών μαζί φυσικά με των αρχιτεκτόνων να είναι απο τα παλαιότερα.

 

Έτσι η ανάγκη ώθησε το γνωστικό αντικείμενο να είναι διευρυμένο εξ ορισμού και απο την αρχή.

 

Για τα λεγόμενα συνήθη οικοδομικά θέλω να πιστεύω οτι ο Π.Μ είναι ικανός να ανταπεξέλθει σε όλα.

 

Όλα εξαρτώνται απο τη κλίμακα του εργου, όσο πιο μεγάλο και σύνθετο τόσο οι ειδικεύσεις αρχίζουν και παίζουν ρόλο. Προσωπικά εκτιμώ τους Μηχανικούς με Μ κεφαλαίο όλων των ειδικοτήτων που καταφέρνουν και διευρύνουν τις γνώσεις τους τόσο σε πλάτος (κυρίως) όσο και σε βάθος (στη συνέχεια).

 

Στο κάτω κάτω για μένα όλοι συνάδελφοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αδίκως τσακωνόμαστε.

 

Για να αλλάξουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΠΜ και των ΑΜ (διαφωνώ ως προς το Μ και ας με συγχωρέσουν οι συνάδελφοι Αρχ.) και να περιοριστούν στο πεδίο του ο καθένας πρέπει να γίνουν μια σειρά άλλων αλλαγών ειδάλλως εγώ ειλικρινώς σας μιλώ, σαν ΠΜ θα πολεμήσω όποια αλλαγή με θίξει επαγγελματικά και οικονομικά αν δεν έχω αντάλλαγμα. Ατομικά αλλά και συλλογικά.

 

τι εννοώ ?

 

1)Ας γίνει το ΜΗΚΙΕ σε 1η φάση.

2) Ας αναπροσαρμοστούν οι αμοιβές βάσει αυτών των Δημ. έργων για τις στατικές μελέτες που θα κάνω μόνο. Δεν θα βγάζω τη μπέμπελη για 500€ παίρνοντας ευθύνη αιωνίως και θα πληρώνομαι λιγότερο κατά πολύ της αρχ. μελέτης.

3) Ανάπτυξη και οικονομική πρόοδος του κράτους. Τέλειωσα τον ΤΣΟ στο ΑΠΘ. Δλδ θα κάνω συγκοινωνιακές μελέτες και μόνο ? μόνο στατικά επίσης ? Σε ποια έργα ? Σε ιδιωτικά έργα? χαχαχαχαχα ....ας γελάσω.....

Σε ποια χώρα που εκτιμά αυτό που κάνω και έμαθα ?

4) Μελέτη της υπάρχουσας κατάστασης και αναδιάρθρωση όλων των ειδικοτήτων των μηχανικών και κατάργηση κάποιων δικαιωμάτων σε παλιές σχολές.

Πχ....σχολή εργοδηγών ........Έχουν δικαιώματα σχεδόν ίδια με των ΤΕΙ, νομίζω. Έλεος !!!!

 

 

Δε διαφωνώ ότι οι ΠΜ έχουν γίνει οι "νταβατζήδες" των μηχ/κων αλλά από την άλλη ίσως είμαστε η μοναδική σχολή που μαθαίνουμε λίγο από όλους και καλά τα δικά μας ενώ όλοι οι άλλοι καθόλου τα δικά μας.

 

Για μένα ο σύγχρονος ΠΜ στην Ελλάδα πρέπει να αναλάβει το ρόλο του project manager ως μηχ/κος.

 

και θα ξαναπώ κάτι ίσως πεζό και κουτό και εριστικό για κάποιους.

 

Ήθελα να γίνω ΠΜ. Αλλά για να επιλέξω, συνυπολόγισα και τη πληθώρα αρμοδιοτήτων και δικαιωμάτων που έχει ο ΠΜ, ελέγχοντας το μέλλον μου με καθαρά βιοποριστούς παράγοντες.

 

 

Επίσης να θίξω κάτι που διάβασα περί αριχτεκτονικής σύνθεσης.

 

Πολλοί μπορεί να μην βγάλαμε αρχιτεκτονική αλλά με διάβασμα, θέληση και ταλέντο ίσως και να καταφέρνουμε κάτι καλύτερο από τις φασόν ομολογουμένως "όμορφες και εμπορικές" αρχιτεκτονικές λύσεις.

Εξάλλου για ποια σύνθεση μιλάμε στην ελλάδα?

Εκτός και αν σαν αρχιτέκτονες νοούμε μόνο Τομπάζη, Αγιοστρατίτη, Ποτηρόπουλο, παρθένιο και λοιπούς μεγαλοαρχιτέκτονες που διαλέγουν τις δουλειές.

 

Εγώ όσες φορές προσπάθησα να περάσω ιδέες βρήκα στον τοίχο που ακούει στο όνομα "όνειρεμένο σπίτι του μικρομεσαίου έλληνα"---->

 

ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ και δε σε χρειάζομαι για ιδέες αλλά για την άδεια.

 

Αναγνωρίζω την Αρχιτεκτονική σαν από τις κορυφαίες επιστήμες στον κόσμο αλλά όχι στην ελλάδα.

 

εδώ ο κόσμος θέλει κουτάκια με max κάλυψη, δόμηση, Η/Χ, εξώστες, ύψος και εξτρά από αυτά !!!

 

Οπότε αυτά περί σύνθεσης μου ακούγονται κάπως ουτοπικά.

Εκτός και αν είμαι τόσο νέος στα 33 μου και στα 55 μου ίσως μου δοθεί λευκή επιταγή από πελάτη να αγαπήσω το κτίριο που θα μελετήσω και έτσι εν τέλει να συνθέσω.

 

Συναδελφικά πάντα παιδιά

 

Theo

Link to comment
Share on other sites

Οι ΠΜ είναι τελικά εξωγήινοι ανώτερης τάξης, το ξέρω γιατί ρώτησα και μου το είπε ο Λιακόπουλος για αυτό και τα περισσότερα δικαιώματα.

 

Δεν έχουμε ελπίδα να τα βάλουμε μαζί τους και ούτε το υπερόπλο του Γκιόλβα μας σώνει. Για αυτό μην τα βάζετε μαζί τους και μην φέρνετε αντιρρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις πως συναδελφοι που σου εμπνεουν τον απολυτο σεβασμο για τις γνωσεις τους στον τομεα τους, πατανε ναρκη....

 

 

 

Επίσης να θίξω κάτι που διάβασα περί αριχτεκτονικής σύνθεσης.

 

Πολλοί μπορεί να μην βγάλαμε αρχιτεκτονική αλλά με διάβασμα, θέληση και ταλέντο ίσως και να καταφέρνουμε κάτι καλύτερο από τις φασόν ομολογουμένως "όμορφες και εμπορικές" αρχιτεκτονικές λύσεις.

 

μαλιστα. δηλαδη σε μια γραμμη απαξιωσες ενα επαγγελμα και πενταετεις σπουδες. Δεν διδαχθηκατε ποτε συνθεση και δεν ειναι κατι που μαθαινεται με linguaphone. Γεμισε η ελλαδα αυτοδιδακτους tadao ando. Κι αν εσυ προσωπικα εισαι τοσο ψαγμενος και κατι κοντα σε calatrava και tadao ando (που μπορει και να εισαι - δεν ειρωνευομαι) υπαρχουν φιλε μου καλε χιλιαδες αλλοι επικινδυνοι που δεν ειναι. Και εχω δει εγω μελετες ουφο για δυο χιλιαδες ζωες.

 

 

 

 

Εξάλλου για ποια σύνθεση μιλάμε στην ελλάδα?

Εκτός και αν σαν αρχιτέκτονες νοούμε μόνο Τομπάζη, Αγιοστρατίτη, Ποτηρόπουλο, παρθένιο και λοιπούς μεγαλοαρχιτέκτονες που διαλέγουν τις δουλειές.

 

Εγώ όσες φορές προσπάθησα να περάσω ιδέες βρήκα στον τοίχο που ακούει στο όνομα "όνειρεμένο σπίτι του μικρομεσαίου έλληνα"---->

 

και δυστυχως αγαπητε μου φιλε δεν εχεις τις γνωσεις για να περασεις μια ποιοτητα μελετης στην προτασή σου, ακομη κι αν ο καθε κυριουλης λεει τα δικα του. Γιατι μελετη δεν ειναι μονο τα εντυπωσιακα, ή τα κομμενα αετωματα και οι λοιπες νεοελληνικες μαλακιες στις οψεις, ή τα κλοπιραιτ της isv που γεμισαμε απο καθε αταλαντο και τεμπελη (αρχιτεκτονα ΚΑΙ πολιτικο μηχανικο). Η αρχιτεκτονικη μελετη ειναι τοσο σοβαρο και δυσκολο που ακομη και αυτοι που την διδασκονται, δηλαδη οι αρχιτεκτονες, ΔΕΝ τα καταφερνουν παντα. Πώς νομιζετε οτι εσεις χωρις σπουδες θα τα καταφερετε ειναι ενα μυστηριο για τα x-files.

 

 

 

ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ και δε σε χρειάζομαι για ιδέες αλλά για την άδεια.

 

ποση αλαζονεια αγαπητε στα λογια σου....ουτε ξερεις τι θελεις (πού το εμαθες? απαντησε μου!) ουτε τον πελατη σου ξερεις να βοηθησεις να καταλαβει τι θελει. Γιατι απλα, δεν το διδαχθηκατε και ΔΕΝ μαθαινεται ετσι απλα.

 

 

 

εδώ ο κόσμος θέλει κουτάκια με max κάλυψη, δόμηση, Η/Χ, εξώστες, ύψος και εξτρά από αυτά !!!

 

ευκολη απαντηση:

γιαυτο υπογραφουν αρχιτεκτονικες μελετες οι πολιτικοι μηχανικοι.

 

σοβαρη απαντηση:

μονος σου φιλε μου αποκαλυψες εδω ποσα λιγα καταλαβαινεις για το τι ειναι αρχιτεκτονικη μελετη. Παντου υπαρχουν περιορισμοι δομησης, σε ολο το κοσμο. Εντος των περιορισμων αυτων τι κανουμε? Σε ολο τον κοσμο, διαπρεπουν. Εδω, επειδη εσεις χαλατε την πιατσα (για να τα πουμε και λιγο εξω απο τα δοντια) ολοι εχουμε υποχωρησει στον ελαχιστο κοινο παρονομαστη.

 

Ο πολιτικος μηχανικος κανει ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ αρχιτεκτονικη μελετη για καθε ημιμαθη πελατη. Μονο που ειναι ολα τα παραπανω γιατι δεν κανει ΜΕΛΕΤΗ. κανει πασαλειμα.

 

 

 

Οπότε αυτά περί σύνθεσης μου ακούγονται κάπως ουτοπικά.

Εκτός και αν είμαι τόσο νέος στα 33 μου και στα 55 μου ίσως μου δοθεί λευκή επιταγή από πελάτη να αγαπήσω το κτίριο που θα μελετήσω και έτσι εν τέλει να συνθέσω.

 

 

Στο ευχομαι ολοψυχα και πολυ σοβαρα. Εγω ειμαι 35 και αγαπω καθε κτιριο που μελεταω, οσο δυστροπος κι αν ειναι ο πελατης. Βλεπεις, μαθαμε να αγαπαμε την συνθεση γιατι επιλεξαμε το επαγγελμα μας σε μια χωρα καφενειο ακριβως επειδη πασχαμε απο αναγκη να το κανουμε, οχι απο υπολογισμο.

 

Εχω πολυ σεβασμο συναδελφε σε εσενα, μην τα παρεις προσωπικα, αλλα τις ιδιες αποψεις ακουω απο πολλους συνομιληκους μας μηχανικους και μου κανει εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

 

1) μαλιστα. δηλαδη σε μια γραμμη απαξιωσες ενα επαγγελμα και πενταετεις σπουδες. Δεν διδαχθηκατε ποτε συνθεση και δεν ειναι κατι που μαθαινεται με linguaphone. Γεμισε η ελλαδα αυτοδιδακτους tadao ando. Κι αν εσυ προσωπικα εισαι τοσο ψαγμενος και κατι κοντα σε calatrava και tadao ando (που μπορει και να εισαι - δεν ειρωνευομαι) υπαρχουν φιλε μου καλε χιλιαδες αλλοι επικινδυνοι που δεν ειναι. Και εχω δει εγω μελετες ουφο για δυο χιλιαδες ζωες.

 

2)

και δυστυχως αγαπητε μου φιλε δεν εχεις τις γνωσεις για να περασεις μια ποιοτητα μελετης στην προτασή σου, ακομη κι αν ο καθε κυριουλης λεει τα δικα του. Γιατι μελετη δεν ειναι μονο τα εντυπωσιακα, ή τα κομμενα αετωματα και οι λοιπες νεοελληνικες μαλακιες στις οψεις, ή τα κλοπιραιτ της isv που γεμισαμε απο καθε αταλαντο και τεμπελη (αρχιτεκτονα ΚΑΙ πολιτικο μηχανικο). Η αρχιτεκτονικη μελετη ειναι τοσο σοβαρο και δυσκολο που ακομη και αυτοι που την διδασκονται, δηλαδη οι αρχιτεκτονες, ΔΕΝ τα καταφερνουν παντα. Πώς νομιζετε οτι εσεις χωρις σπουδες θα τα καταφερετε ειναι ενα μυστηριο για τα x-files.

 

 

3) ποση αλαζονεια αγαπητε στα λογια σου....ουτε ξερεις τι θελεις (πού το εμαθες? απαντησε μου!) ουτε τον πελατη σου ξερεις να βοηθησεις να καταλαβει τι θελει. Γιατι απλα, δεν το διδαχθηκατε και ΔΕΝ μαθαινεται ετσι απλα.

 

4)

ευκολη απαντηση:

γιαυτο υπογραφουν αρχιτεκτονικες μελετες οι πολιτικοι μηχανικοι.

 

5)σοβαρη απαντηση:

μονος σου φιλε μου αποκαλυψες εδω ποσα λιγα καταλαβαινεις για το τι ειναι αρχιτεκτονικη μελετη. Παντου υπαρχουν περιορισμοι δομησης, σε ολο το κοσμο. Εντος των περιορισμων αυτων τι κανουμε? Σε ολο τον κοσμο, διαπρεπουν. Εδω, επειδη εσεις χαλατε την πιατσα (για να τα πουμε και λιγο εξω απο τα δοντια) ολοι εχουμε υποχωρησει στον ελαχιστο κοινο παρονομαστη.

 

6) Ο πολιτικος μηχανικος κανει ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ αρχιτεκτονικη μελετη για καθε ημιμαθη πελατη. Μονο που ειναι ολα τα παραπανω γιατι δεν κανει ΜΕΛΕΤΗ. κανει πασαλειμα.

 

 

 

 

7) Στο ευχομαι ολοψυχα και πολυ σοβαρα. Εγω ειμαι 35 και αγαπω καθε κτιριο που μελεταω, οσο δυστροπος κι αν ειναι ο πελατης. Βλεπεις, μαθαμε να αγαπαμε την συνθεση γιατι επιλεξαμε το επαγγελμα μας σε μια χωρα καφενειο ακριβως επειδη πασχαμε απο αναγκη να το κανουμε, οχι απο υπολογισμο.

 

8 ) Εχω πολυ σεβασμο συναδελφε σε εσενα, μην τα παρεις προσωπικα, αλλα τις ιδιες αποψεις ακουω απο πολλους συνομιληκους μας μηχανικους και μου κανει εντυπωση.

 

 

1) συνάδελφε δεν με κατάλαβες. Εννοώ ότι έχει γεμίσει ο τόπος δήθεν αρχιτέκτονες που πουλάνε την ίδια λύση σε διαφορετικά οικόπεδα. ιδιαίτερα επαρχία πχ Αγρίνιο είναι το θέαμα αποκρουστικό. Δίπλα δίπλα και οι αρχ μελέτες να είναι ίδιες. Από αυτούς τους συναδέφλους εικάζω ότι μάλλον καλύτερη λύση θα βγάλει ένας ΠΜ που ενδιαφέρεται, διαβάζει και επιμορφώνεται.

Δεν πιστεύω ότι απαξίωσα, αντιθέτως έθεσα το όριο διαχωρισμού των αρχιτεκτόνων με τους αρχιτέκτονες της κακιάς ώρας.

 

2) Γιατί υποβαθμίζεις τόσο την κουβέντα μιλώντας για αετώματα, μετώπες και στοιχεία όψεων? Αυτό είναι νομίζεις η εικόνα που έχουν οι Πμ για την αρχ. μελέτη? ότι περιορίζεται στις όψεις ? Για όνομα του θεού.

Επέτρεψέ μου όμως να εκφράζω τη γνώμη μου που πηγάζει από την έως τώρα εμπειρία μου.

Μάλλον δεν είμαι ,ως φαίνεται , αρκετά εξωστρεφής και δημοσιοσχετίστας......αν και πιστεύω το αντίθετο.

Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν είναι καθόλου εύκολο.

 

3):smile::smile: ρε συ...δεν με κατάλαβες....δεν μιλούσα για μένα :smile:!!! έπρεπε να βάλω εισαγωγικά μάλλον για να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψα ήταν η έμμεση απάντηση των πελατών. Δεν ξέρω αν πετυχαίνω τους δύστροπους όπως λες αλλά .......όλοι οι δύστροποι σε μένα τον δύστροπο ? Στατιστικά δεν μου κάθεται !!!

 

4) Μαζί σου....αλλά δεν είναι μόνο οι ΠΜ.....υπάρχουν και οι φασονατζήδες ΑΜ. Δλδ για το αίσχος που αντικρίζουμε στην Αθήνα ευθύνονται οι Πμ και οι διευρυμένες επαγγελματικές τους δυνατότητες και δικαιώματα ?

 

5) Θεωρώ τεράστιο σφάλμα τη σύγκριση που κάνεις. άλλες συνθήκες, άλλη παιδεία, άλλη οικονομία και τέλος..........άλλοι θεσμοί και τρόπος διαχείρισης τέτοιων θεμάτων. Δεν θα επεκταθώ καθώς για μένα δεν έχει βάση.

Επ΄ευκαιρίας να ρωτήσω κάτι ? Γιατί Φιλοθέη, Π. Ψυχικό, Καστρί, Πολιτεία, Εκάλη και λοιπές φτωχογειτονιές βλέπεις πραγματικά ωραίες μελέτες ?

 

6) Συμφωνώ 99%.

 

7) Σε ευχαριστώ και αντεύχομαι πάντα να σου πηγαίνουν όλα ρολόι.

 

8 ) Κουβέντα κάνουμε. Ποιος ο λόγος να το πάρω προσωπικά ? Αν είναι δυνατόν ?!?

Πάντως αυτό που θίγεις πρέπει ίσως να μας προβληματίσει γενικότερα. δλδ ακούς πάνω κάτω τα ίδια από πολλούς ΠΜ?

Τι φταέι κατά τη γνώμη σου και έχουμε σχηματίσει τέτοια άποψη ?(δεν ειρωνεύομαι.....προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

 

 

Φιλικά και συναδελφικά

Theo

Link to comment
Share on other sites

στις....φτωχογειτονιες φιλε μου που αναφερεις επειδη οι ανθρωποι εχουν λεφτα, το θεωρουν δεδομενο οτι θα απευθυνθουν σε αρχιτεκτονα για την μελετη του σπιτιου τους. ακομη και οι κατασκευαστες (εχω σχετικη πειρα) ξερουν οτι για να δικαιολογησουν τις 7 και 8 και 9 χιλιαδες που θα ζητησουν (αντε και 11-12 στο π.ψυχικο) θα πρεπει η μελετη να "τα σπαει" που λεει και η νεολαια σημερα, αρα πολιτικος μηχανικος μελετητης = τζιζ και για τα αρχιτεκτονικα παμε σε αρχιτεκτονα. και δεν δουλευουν εκει μονο οι γνωστοι, απλα οι καλοι. μεσα στους οποιος και αρκετοι νεοι αρχιτεκτονες.

 

οσο για το τελευταιο ερωτημα, οφειλω να ομολογησω πως η απαξιωση του αρχιτεκτονικου εργου που ξεκινησε απο τις φιλοτιμες προσπαθειες των πολιτικων μηχανικων και την πλειψηφικη τους θεση στο ΤΕΕ, βρηκε συμμαχο την βλακεια, τεμπελια, ημιμαθεια των ιδιων των ελληνων αρχιτεκτονων οι οποιοι με εξαιρεση κατι ινδους και αφρικανους που εχω δει, μαλλον ειναι οι χειροτεροι της ευρωπης. αλλα επειδη εδω θα γινω αντιπαθης και στους αρχιτεκτονες συνφορουμιτες, θεωρω οτι εγινα αρκετα controversial για μία μερα και σταματω. :)

Link to comment
Share on other sites

1)Το να λέει ο τοπογραφος πως εγώ κι εσύ δεν ξέρουμε να τοπογραφούμε δεν ειναι "υπεράσπιση της ειδικότητας του" ειναι η αλήθεια.

 

2)δεν νομίζω οτι τετοιες γενικεύσεις βοηθούν την κουβέντα αφου εγω δεν ήμουν ποτε σε κανένα δρόμο και δεν φώναζα ποτέ εναντίον ή υπέρ κανενός και για τίποτα, γιαυτό και δεν διαμαρτύρομαι τώρα, απλά παραθέτω τις απόψεις μου σαν επιστήμονας, με συναδέλφους. Μην τα ισοπεδώσουμε και όλα. Άσε που δεν καταλαβαίνω καν σε τι αναφέρεσαι, μάλλον επειδή ζούσα στο εξωτερικό για πολλά χρόνια.

 

3)δεν νομίζω πως αυτη η απειλή έχει βάση. Γιατι αν εξωθούσε κανείς τα πράγματα εκεί, ίσως ξυπνάγαν οι αρχιτέκτονες (για να μιλήσω για τα δικά μου) και υπερασπίζαν τα δικαιώματά τους. Μην ξεχνάς οτι αυτη τη στιγμη το ΤΕΕ ειναι το μονο οργανο των μηχανικων στο οποιο πλειοψηφουν οι πολιτικοι - κανεις λοιπον δεν λεει δημοσιως τα αυτονοητα, ουτε καν οι συλλογοι αρχιτεκτονων. Αν αυριο υπηρχε διαχωρισμος και ανεξαρτησια (ακομη και με προσωρινο κοστος) θα μπαιναν ολοι στη θεση τους. Άποψη μου.

 

4)κανεις δεν πρεπει να θιχτει απο την παραθεση αποψεων. Η ενσταση μου ειναι στο "ρεαλιστικον" του πραγματος, γιατι αυτός ο ρεαλισμος μας εφαγε σε αυτη τη μικρη αφρικανικη δημοκρατια που ζουμε....

 

5)άσε που το να "σβήσουν οι αρχιτεκτονες απο τον χαρτη", θα ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια και θα πεσει και πολυ γελιο. Μηπως λιγο εχετε παρεξηγησει μερικα πραγματα?

 

6)Και για να το κανω και λιγο προσωπικο γιατι σε θεωρω πολυ εξυπνο τυπο, εσυ κανεις αρχιτεκτονικες μελετες για πελάτες σου? Ειναι υπηρεσια που προσφερεις?

 

1)Η αλήθεια είναι συνάδελφε ότι αν ο καθένας μας έκανε μόνο αυτό που ειδικεύτηκε είτε θα είμασταν σκλάβοι αυτών που κλείνουν τις δουλειές,ή θα μεταναστεύαμε.Συμφωνώ στο θεωρητικό σου κομμάτι,διαφωνώ στην εφαρμογή του.Γιατί αν μου κόψεις εμένα του μικρού τα τοπογραφικά,δεν θα μπορέσω να επιβιώσω,ενώ έχω κάθε δικαίωμα.Θα πρέπει να το γυρίσω στο να πουλάω καλσόν.Ε,λοιπόν,θεωρώ ότι η ποιότητα των υπηρεσιών μου είναι σε ανεκτό επίπεδο ώστε να μπορώ να κάνω αξιοπρεπέστατα τοπογραφικά κ ας γκρινιάζουν οι τοπογράφοι.Κ δεν γουστάρω να δουλέψω υπάλληλος για κανένα πούστη κοιλαρά μηχανικό-μεγαλοεταιρεία πλέον.Όσο μεγαλώνουν οι γνωριμίες μου,ελπίζω να ασχοληθώ με αυτό που πραγματικά μου αρέσει,η οικονομική διαχείριση έργου.Μήπως πρέπει να γίνω κ οικονομολόγος για να έχω δικαίωμα κ σε αυτό?Έχω προυπηρεσία που σκοτώνει κ νεκρούς ανασταίνει...:lol:

 

2)Έτσι έγινε εν έτει 1998-2002....

 

3)ΠΟΛΛΗ βάση.Δες τα δικαιώματά σας στα Δημόσια Έργα σε Σχέση-δεν σου λέω με τους Πολιτικούς-αλλά με τους Τοπογράφους...

 

4)Αφρικανική-Ασιατική διορθώνω...:lol:

 

5)Στην Ελλάδα ζούμε,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.Κ έχουμε πρωτοτυπήσει σαφώς σε πολλούς τομείς.....:lol:

 

6)Προσφέρω τα ΠΑΝΤΑ,κ αν μπορώ να τα κάνω μόνος μου τα κάνω,ειδάλλως τα δίνω σε άλλους να τα κάνουν.Ό,τι κινείται,εκτελείται.Δεν επιβιώνεις αλλιώς,κ αν θες είσαι ελεύθερος να με διαψεύσεις.ΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΩΣ Freelancer......

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα το "ο,τι κινειται εκτελειται" το λεω κι εγω στην γυναικα μου οταν με ρωταει "καλα πως θα το σχεδιασεις εσυ αυτο? δεν εχεις ξανακανει τετοιο πραγμα"

 

ετσι ειναι για οσους ζουν απο το ελευθερο επαγγελμα, συμφωνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.