Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Καταλαβαινω την άποψη του συνάδελφου zavi περι επιβίωσης αλλά το προβλημα ειναι οτι στους Χ που το κανουν για λόγω επιβίωσης υπάρχουν και Υ που το κάνουν για γρήγορο κέρδος εκμεταλλευόμενοι την απουσια έλέγχου με τα γνωστα άσχημα αποτελεσμα στην ποιότητα των μελετών.Οτι εσυ ΔΕΝ κάνεις κάτι που δεν ξέρεις ΔΕΝ σημαίνει οτι πράττουν το ίδιο και όλοι οι συνάδελφοι

 

Κοίτα ZaXoYs,

 

οι περισσότερες μελέτες πλην των μελετών εφαρμογής είναι για τα πανηγύρια,στην καλύτερη περίπτωση είναι ένας μπούσουλας ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ για τό τί πρόκειται να κατασκευαστεί.Όποιος έχει λίγο εμπειρία στην κατασκευή στο επιβεβαιώνει,αν δεν θες να εμπιστευτείς την κρίση μου.

 

Πιστεύω στις επιστήμες κ στην ποιότητα των μελετών κ των προδιαγραφών.Πιστεύω όμως κ σε μία πραγματικότητα που όσοι δεν έχουν χτυπηθεί σαν χταπόδι στην κατασκευή ΔΕΝ νοούν να το αντιληφθούν:η ποιότητα στην Ελλάδα είναι σαφώς οριοθετημένη κ πεπερασμένη.Το γράφημα κόστους-ποιότητας έχει ΟΡΙΟ ΔΙΑΡΡΟΗΣ,δεν ανεβαίνει η ποιότητα πάνω από ένα ορισμένο κόστος.

 

Από μελέτες φασόν πες μου τί θέλεις να σου δώσω...τί μου δίνουν κατά καιρούς -ΕΙΔΙΚΑ από Η/Μ- κ νομίζω ότι έχω μπει στη χρονομηχανή κ βρέθηκα στο 1960...κ όσο κ να τριβομαι είναι 2009....

 

Αυτό τί σημαίνει?Ότι τα τσογλάνια-''συνάδελφοι'', παρόλο που πληρώθηκαν παχυλώς,θεώρησαν σωστό να μου προσαρμόσουν το φασόν στις ανάγκες του έργου μου...στην πολεοδομία το δέχονται,στην κατασκευή όμως φίλε ΔΕΝ περνάνε τέτοια κόλπα...κ εγώ δεν δηλώνω ούτε ''μελετητής'',ούτε ''αδειάς'',αλλά δηλώνω ''μηχανικός κατασκευής'' κ φροντίζω να συνεργάζομαι με έμπειρα κ ποιοτικά συνεργεία.

Κ όσο για τις δουλειές γραφείου,όντως προσπαθώ να κάνω τα πάντα,σύμφωνα πάντα με την κατασκευαστική μου εμπειρία....Ξέρεις πόσες φορές έχω βγάλει foul σεβαστούς μελετητές 60χρονους????Ξέρεις πόσο κακό σπυρί στον πισινούλη τους έχω γίνει κ φροντίζω πλέον να κάνω τον κινέζο όταν αυτοί απευθύνονται στον κοινό μας πελάτη???Κ πίστεψέ με,αυτοί ξέρουν καλά τη δουλειά τους,γιατί οι ''μελετητές'' πάντα βρίσκουν ένα κορόιδο που θα τους συμμαζέψει στην κατασκευή την άγνοιά τους...

 

Κ τους μελετητάδες,δεν σας βλέπουμε συχνά παιδάκια επί του έργου που δημιουργήσατε με το μυαλό σας...τί έγινε,φοβάστε να βγείτε από το καβούκι της γραφειάρας με τη φραπεδούμπα κ το air condition??Για βγείτε σας παρακαλώ κ λίγο έξω να διαπιστώσετε κ κάνα λαθάκι,καλό θα σας κάνει για τις επόμενες μελέτες σας.:lol:

 

Όσο για το δικό σου αντικείμενο φίλε μου ZaXoYs,μόνο σεβασμό μπορεί να έχω,για τους λόγους που έχω αναφέρει.Δυστυχώς από την Ελλάδα δεν υπάρχει ο ανάλογος σεβασμός για τον τομέα σου,κ όταν αυτός αποκτηθεί η κατάσταση θα έχει γίνει μή αναστρέψιμη.

 

Αναφέρθηκε επίσης ότι ΜΟΝΟ οι τοπογράφοι ΞΕΡΟΥΝ να κάνουν τοπογραφικά...Μόνο οι Αρχιτέκτονες ΞΕΡΟΥΝ να αρχιτεκτονίσουν...Συνάδελφοι,με όλο το σεβασμό για τη δουλειά σας κ τις σπουδές σας,οι γνώσεις ΟΛΩΝ μας έχουν μπει σε ένα καλούπι το οποίο για τους Τοπογράφους λέγεται ''Τίτλος ιδιοκτησίας'' και '''Έφορος'' όσονα αφορά τους τοπογράφους,''ΓΟΚ'' και "Κτιριοδομικός'' όσον αφορά τους Αρχιτέκτονες,''ΕΚΩΣ'' ,''ΕΑΚ'' και ''Ευροκώδικες'' όσον αφορά τους Πολτικούς κ πάει λέγοντας....Ας μην καμαρώνουμε κ τόσο πολύ για την επιστήμη μας,στο ίδιο οικόπεδο άλλη δημιουργία θα πραγματοποιούσατε βάσει ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ κ άλλη βάσει ΣΠΟΥΔΩΝ κ ελεύθερης σκέψης....Όλοι μας όμως πάνω κάτω την ίδια δημιουργία θα πραγματοποιούσαμε βάσει Κανονισμών....Για τους Τοπογράφους ΔΕΝ μπορώ να πώ κάτι,έργο υποδομής χωρίς τοπογράφο είναι αδύνατον να πραγματοποιηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καταχωρημένο από TheoTDM900

1.(ΑΜ-διαφωνώ ως προς το Μ )

2.Ας αναπροσαρμοστούν οι αμοιβές βάσει αυτών των Δημ. έργων για τις στατικές μελέτες που θα κάνω μόνο. Δεν θα βγάζω τη μπέμπελη για 500€ παίρνοντας ευθύνη αιωνίως και θα πληρώνομαι λιγότερο κατά πολύ της αρχ. μελέτης.

με καλυψες πληρως.

 

Για το 1 διαφωνώ κι εγώ ως προς το Μ και δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο αυτός ο τίτλος, μάλλον είναι άλλη μία ελληνική εφεύρεση-πατέντα. Από την άλλη όμως, από την αρχαιότητα, ήταν οι αρχιτέκτονες και μηχανικοί οι ίδιοι, (δηλαδή συνυπήρχε αυτή η ιδιότητα σε ένα πρόσωπο, από εκεί ξεκίνησε), για να στήσουν τις κατασκευές που είχαν οραματισθεί. Δεν ήταν δηλαδή μόνο αρτίστες είχαν και την αγωνία του πως θα στήσουν το οικοδόμημα και είχαν εφοδιαστεί με τις απαραίτητες γνώσεις. Σήμερα αυτό δεν συμβαίνει (κακώς όμως κατά την γνώμη μου), στις περισσότερες σχολές από ότι ξέρω διδάσκονται υποτυπώδη στατικά και αντοχή υλικών. Σε όλα τα μνημεία της αρχαιότητας, και όχι μόνο, ο κόσμος συνήθως αναφέρεται στους αρχιτέκτονες που τα έστησαν. Αργότερα και σχετικά πρόσφατα, έγινε ο διαχωρισμός σε αρχιτέκτονες και πολιτικούς μηχανικούς και αυτό ξεκίνησε από το στρατό, κάνανε τις πρώτες στρατιωτικές σχολές μηχανικών για γέφυρες κλπ. Στην Ελλάδα, δεν ξέρω αν εσείς θυμάστε την ΜΟΜΑ, και αν είδατε ποτέ τα μηχανήματά της στους δρόμους. Στην Θεσσαλονίκη θυμάμαι, υπήρχε μάνδρα μηχανημάτων-στρατόπεδο της ΜΟΜΑ απέναντι από τα ανάκτορα στην Καλαμαριά.

Ο όρος πολιτικός-civil μηχανικός, υπάρχει για να γίνεται η διάκριση από τους πρώτους μηχανικούς που ήταν οι στρατιωτικοί. Αυτά για την ιστορία. Τώρα για τους αρχιτέκτονες και πολλούς άλλους και το τι γίνεται στην ελληνική πραγματικότητα σχετικά με το μηχανηλίκι και τις οικοδομές, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και τα εξηγεί απλά και σε άσπρο-μαύρο φόντο ο φίλος zavi που βιώνει την πραγματικότητα.

Προσωπικά επειδή είμαι της ίδιας φιλοσοφίας του zavi, του ότι κινείται εκτελείται, κι επειδή ζούμε στην ίδια χώρα και είμαστε πατριώτες, έστρωσα τον κ#λο μου κάτω κι έμαθα ή μαθαίνω ότι δεν ήξερα για να μην κάνω τον μακάκα και για να έχω επίγνωση του τι υπογράφω, κι εξασκώ και προασπίζομαι πλήρως τα επαγγελματικά μου δικαιώματα στο Ελλαδιστάν.

Δεν θα έδινα δίπλωμα δε σε κανέναν, αν δεν κατάπινε μπροστά μου από μια κουταλιά των υλικών που χρησιμοποιεί στις μελέτες του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έδινα δίπλωμα δε σε κανέναν, αν δεν κατάπινε μπροστά μου από μια κουταλιά των υλικών που χρησιμοποιεί στις μελέτες του.

 

 

Ψψψψψψψψψψψψψψ!!!!!!!!!Πολύ καλό φίλε!!!!Είσαι σωστόοοοοος!!!!!8-)

Link to comment
Share on other sites

@dada με κάλυψε ο συνάδελφος SIRADRAB

 

Αυτό μπορεί να το κάνει και ο Αρχιτέκτονας μια χαρά!!! (και να μην πω οτι αυτο λέει και η ετοιμολογια του ονοματος του)

 

όχι δεν μπορεί. Υπήρξα βοηθός εργοταξιάρχη, εργοταξιάρχης, project manager με την ελληνική διάσταση του θέματος και πίστεψέ με αλλά οι περισσότεροι αρχιτέκτονες στο εργοτάξιο πελαγοδρομούσαν.

 

Δηλαδή τι προτείνεις; Να παραιτηθούμε των ονείρων και των προσπαθειών μας επειδή υπάρχουν υδροκέφαλοι πελάτες;

Είναι δυνατόν να το λέει αυτό επιστήμονας;

 

Με κάλυψε ο [email protected] με την τελευταία του παράγραφο.

Και όχι δεν πρέπει να παρατηθείς αλλά χαλάρωσε λίγο το όνειρο.

Εγώ αυτό έκανα.

Και ναι είναι δυνατόν να το λέει επιστήμονας. Γιατί δλδ να μην το λέει ?

Απλά μην πετάμε στα σύννεφα.

 

Ας μας που νπαλαιότεροι συνάδελφοι με πολλά χρόνια εμπειρία .....

"πόσες φορές εφάρμοσαν απλά κανονισμούς και λίγο επιστήμη και υποτάχθηκαν στις θελήσεις του ιδιοκτήτη? και πόσες φορές πείραν λευκή επιταγή ?"

 

 

Και βλέπω γενικό τσίτωμα......χαλαρώστε συνάδελφοι.

 

Μιλάμε δεν αρπαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καταχωρημένο από theotdm900

1.(ΑΜ-διαφωνώ ως προς το Μ )...

Για το 1 διαφωνώ κι εγώ ως προς το Μ και δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο αυτός ο τίτλος, μάλλον είναι άλλη μία ελληνική εφεύρεση-πατέντα...

Και όμως, ο τίτλος "Αρχιτέκτονας Μηχανικός" δεν χρησιμοποιείται μόνο στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μπορεί. Υπήρξα βοηθός εργοταξιάρχη, εργοταξιάρχης, project manager με την ελληνική διάσταση του θέματος και πίστεψέ με αλλά οι περισσότεροι αρχιτέκτονες στο εργοτάξιο πελαγοδρομούσαν.

 

Το ότι οι περισσότεροι πελαγοδρομούσαν δεν σημαίνει και όλοι.

 

Δεν μπορώ να ξέρω τι κάνουν σε άλλες σχολές Αρχιτεκτονικής, αλλά στο Μετσόβιο, όπου τελείωσα εγώ, πιστεύω πως πήραμε πολύ γερές βάσεις για να μπορούμε να διαχειριστούμε εργοτάξιο και να κάνουμε τον project manager. Από εκεί και πέρα είναι και λίγο προσωπικό θέμα του καθενός το πως θα εξελιχθεί πάνω στις βάσεις που του έδωσαν.

 

Στο κάτω κάτω εργοτάξιο καμία σχολή δεν διδάσκεται, είναι κάτι που όλοι μαθαίνουμε στην πράξη. Και υπάρχουν και σχετικά μεταπτυχιακά.

 

Άλλωστε ο ίδιος ανέφερες το παρακάτω :

 

Πολλοί μπορεί να μην βγάλαμε αρχιτεκτονική αλλά με διάβασμα, θέληση και ταλέντο ίσως και να καταφέρνουμε κάτι καλύτερο από τις φασόν ομολογουμένως "όμορφες και εμπορικές" αρχιτεκτονικές λύσεις.

 

Δηλαδή εσείς είστε άλλη κάστα που με προσωπική προσπάθεια μπορείτε να φτάσετε το έργο του αρχιτέκτονα, ενώ εμείς με αντίστοιχη προσπάθεια ούτε καν project manager;

 

Όσο για τα λεγόμενα του SIRADRAB με κάλυψε ο Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάς στο πολυτεχνείο της Ξάνθης λειτουργεί όποτε θέλουνε και έχουνε όρεξη. Κάτι τέτοιο σε καμία ευρωπαϊκή χώρα δεν γίνεται. Να ρημάζουν να καταστρέφουν δημόσιους χώρους και όποτε γουστάρουν να κάνουν και κανένα μάθημα.

 

Συνάδελφε έχεις ίδια άποψη επί του θέματος? Γιατί αν δεν έχεις θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις! Εμένα, ως απόφοιτο της πολυτεχνικής σχολης του Δ.Π.Θ. αλλά και ως μεταπτυχιακό φοιτητή της συγκεκριμένης σχολής με θίγουν τα λεγόμενά σου όπως πιστεύω και τους συναδέλφους-απόφοιτους της συγκεκριμένης πολυτεχνικής σχολής. Άλλωστε απέχουν πολύ από την πραγματικότητα ;)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, ο τίτλος "Αρχιτέκτονας Μηχανικός" δεν χρησιμοποιείται μόνο στην Ελλάδα.

 

Δυο χώρες που μπορεί να συμβαίνει και υποψιάζομαι, μου έρχονται έτσι πρόχειρα στο μυαλό, είναι η Αλβανία και το Κογκό.

Είμαστε οι τρείς χώρες που δεν έχουν ακόμα κτηματολόγιο, αν συμπιπτουμε και σ' αυτό, τότε χαλάλι μας!

Link to comment
Share on other sites

Η Νότια Κορέα αν δεν κάνω λάθος είναι μία απ' αυτές. Χώρα πολύ πιο προηγμένη τεχνολογικά από εμάς.

 

Εκεί τουλάχιστον για να το δηλώνουνε θα είναι κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.