Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Δηλαδή εσείς είστε άλλη κάστα που με προσωπική προσπάθεια μπορείτε να φτάσετε το έργο του αρχιτέκτονα, ενώ εμείς με αντίστοιχη προσπάθεια ούτε καν project manager;

 

Σε Αρχιτεκτονικό διαγωνισμό εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα κατέβαινα....το τετράγωνο διοροφάκι που εγγράφεται σε οικόπεδο 150 τ.μ. θα το πάλευα όμως...Ομοίως κ για τους Αρχιτέκτονες:πιστεύω ότι θα πάλευαν τα στατικά στο διοροφάκι.

 

Project Managers-Directors:Πολεοδόμος-Χωροτάκτης σε έργα σηράγγων ΚΑΙ κτιριακά (γεια σου σειρά!!!),Αρχιτέκτων σε έργα σηράγγων,Τοπογράφος σε Γέφυρα,Μηχανολόγος σε εργοτάξιο ΜΕΤΡΟ.......όλοι αυτοί ασχολούνται με ΝΟΥΜΕΡΑ και ΜΑΖΕΜΑΤΑ πίνοντας the finest scotch , dada , όχι με αρχιτεκτονιές κ χωροθετήσεις και θεωρίες,ούτε καν με Δημόσιες Υπηρεσίες,βάζουν τα μικλά τα παιζάκια που τσακώνονται ποιά σχολή είναι η καλύτελη να τλέχουν για να φτιάτσουν το έλγο.Κ άααααααμα είναι φλόνιμα,στο τέλος τους αγοράζουν κ ένα μεγάααααααλο παγωτό κ αυτοί πηγαίνουν να φάνε τα bonus στην Ibiza μόλις τελειώσει το έργο.......

 

όσο για μένα,όντως είμαι άλλη κάστα γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΦΕΝΤΙΚΑ,ΧΟΧΟΧΟ!!!!Κ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, είμαι ό,τι δηλώσω,ακόμα κ χορευτής!!!!

 

 

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΛΑΛΗΣΑ

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε Αρχιτεκτονικό διαγωνισμό εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα κατέβαινα....το τετράγωνο διοροφάκι που εγγράφεται σε οικόπεδο 150 τ.μ. θα το πάλευα όμως...Ομοίως κ για τους Αρχιτέκτονες:πιστεύω ότι θα πάλευαν τα στατικά στο διοροφάκι.

 

Project managers-directors:Πολεοδόμος-Χωροτάκτης σε έργα σηράγγων ΚΑΙ κτιριακά (γεια σου σειρά!!!),Αρχιτέκτων σε έργα σηράγγων,Τοπογράφος σε Γέφυρα,Μηχανολόγος σε εργοτάξιο ΜΕΤΡΟ.......όλοι αυτοί ασχολούνται με ΝΟΥΜΕΡΑ και ΜΑΖΕΜΑΤΑ dada,όχι με αρχιτεκτονιές κ χωροθετήσεις και θεωρίες,ούτε καν με Δημόσιες Υπηρεσίες,βάζουν τα μικλά τα παιζάκια που τσακώνονται ποιά σχολή είναι η καλύτελη να τλέχουν για να φτιάτσουν το έλγο.Κ άααααααμα είναι φλόνιμα,στο τέλος τους αγοράζουν κ ένα μεγάααααααλο παγωτό κ αυτοί πηγαίνουν να φάνε τα bonus στην ibiza μόλις τελειώσει το έργο.......

 

όσο για μένα,όντως είμαι άλλη κάστα γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΦΕΝΤΙΚΑ,ΧΟΧΟΧΟ!!!!Κ είμαι ό,τι δηλώσω,ακόμα κ χορευτής!!!!

 

 

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΛΑΛΗΣΑ

 

:)

 

Εγώ πάλι λάλησα από το γέλιο, νάσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μπορώ να ξέρω τι κάνουν σε άλλες σχολές Αρχιτεκτονικής, αλλά στο Μετσόβιο, όπου τελείωσα εγώ, πιστεύω πως πήραμε πολύ γερές βάσεις για να μπορούμε να διαχειριστούμε εργοτάξιο και να κάνουμε τον project manager.

 

Απόφοιτος project manager... Για κανένα project αφισοκόλλησης εκλογών ίσως, για construction project ούτε με σφαίρες. Πρέπει να λιώσεις πολλές σόλες σε εργοτάξια και γραφεία για να γίνεις project manager, εκτός κι αν αυτός ο τίτλος του PM χάθηκε στην μετάφραση...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα προβλημα με τους ελευθερους επαγγελματιες που ασχολουνται με μελετες. π.χ. παει Ο ηλεκτρομηχανολογος να κανει μια μικρη μελετη. Του ζητανε απ τις υπηρεσιες τοπογραφικο του χωρου και διαγραμμα καλυψης. Βγαζει ο ηλεκτρομηχανολογος φωτοτυπια απο ενα υπαρχον τοπογραφικο και θελει τωρα υπογραφη του τοπογραφικου απο πολιτικο ή τοπογραφο. Ο τοπογραφος λεει οτι δεν μπορει, γιατι ειναι παλιο το τοπογραφικο και πρεπει να γινει καινουριο κτλ. Οποτε θελει τωρα ο τοπογραφος 500 ευρω για να υπογραψει το τοπογραφικο και ο ηλεκτρομηχανολογος εχει παρει τη δουλεια με 300 ευρω. και ερωτω: γιατι ο ηλεκτρομηχανολογος να μην μπορει να παρουσιασει το τοπογραφικο με δικη του υπογραφη; Γιατι να κρεμεται απ τον καθε τοπογραφο που θελει για μια υπογραφη να βγαλει οσα του λειπουν; Γιατι ο πολιτικος δεν κρεμεται απ τον ηλεκτρομηχανολογο οταν θελει να δειξει μια γραμμη φωτων;

θελει ο ηλεκτρομηχανολογος να βαλει φωτα σε ενα υπαιθριο μαγαζι. Για την στηριξη απαιτουνται κολωνες μεταλλικες. κανονικα πρεπει να βγει πολεοδομικη αδεια. Ομως ο ηλεκτρομηχανολογος παρολο που εχει κανει αναλυσεις δικτυωματων και εν γενει "τεχνικη μηχανικη" δεν εχει δικαιωμα να βγαλει αυτος την αδεια για τις κολωνες. πρεπει να παει στον πολιτικο μηχανικο. Γιατι αυτο; Για να παρει ο πολιτικος 2000 ευρω για την αδεια ή για να μπουν τελικα οι κολωνες χωρις αδεια;

τώρα καταλαβαίνεις γιατί δεν προκειται να λυθεί ποτέ το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα προβλημα με τους ελευθερους επαγγελματιες που ασχολουνται με μελετες. π.χ. παει Ο ηλεκτρομηχανολογος να κανει μια μικρη μελετη. Του ζητανε απ τις υπηρεσιες τοπογραφικο του χωρου και διαγραμμα καλυψης. Βγαζει ο ηλεκτρομηχανολογος φωτοτυπια απο ενα υπαρχον τοπογραφικο και θελει τωρα υπογραφη του τοπογραφικου απο πολιτικο ή τοπογραφο. Ο τοπογραφος λεει οτι δεν μπορει, γιατι ειναι παλιο το τοπογραφικο και πρεπει να γινει καινουριο κτλ. Οποτε θελει τωρα ο τοπογραφος 500 ευρω για να υπογραψει το τοπογραφικο και ο ηλεκτρομηχανολογος εχει παρει τη δουλεια με 300 ευρω. και ερωτω: γιατι ο ηλεκτρομηχανολογος να μην μπορει να παρουσιασει το τοπογραφικο με δικη του υπογραφη;

 

Εδώ το θέμα δεν είναι γιατί να τα πάρει τα χρήματα τοπογράφος αλλά γιατι να τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης.

Αυτό είναι θέμα γραφειοκρατίας γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε υφιστάμενο νόμιμο κτίριο θέλουν σημερινό τοπογραφικό. Δηλαδή αν έχει αλλάξει κάτι στην περιοχή τι θα κάνουν!?

Με κάτι τέτοιες ... βαρέθηκε ο κοσμάκης να πληρώνει και κοιτάει να τη βγάλει όπως μπορεί και είμαστε μονίμως μέσα στη λαμογιά!!!

 

Γιατι να κρεμεται απ τον καθε τοπογραφο που θελει για μια υπογραφη να βγαλει οσα του λειπουν;

 

Αυτό που λες είναι έως και προσβλητικό. Ένας τοπογράφος σωστός επαγγελματίας θα σε χρεώσει για να το ελέγξει κιόλας και όχι μόνο να το υπογράψει. Και παίρνει και μια ευθύνη πάνω του!

Link to comment
Share on other sites

[...βάζουν τα μικλά τα παιζάκια που τσακώνονται ποιά σχολή είναι η καλύτελη να τλέχουν για να φτιάτσουν το έλγο.Κ άααααααμα είναι φλόνιμα,στο τέλος τους αγοράζουν κ ένα μεγάααααααλο παγωτό κ αυτοί πηγαίνουν να φάνε τα bonus στην Ibiza μόλις τελειώσει το έργο.......]

:)

 

respect (με κάλυψε απόλυτα)

Link to comment
Share on other sites

εισαι κι εσυ ρε zavi εριστικος ωρες ωρες.πες τα λιγοτερο ωμα τουλαχιστον.

 

εχεις βεβαια και παραπανω εμπειρια,οποτε μαλλον παω πασο.

Link to comment
Share on other sites

sundance μου χαλάς το image,διότι με υποχρεώνεις να απαντήσω δημοσίως,παρόλο που είπα ''είπα κ ελάλησα''...:lol:

 

Δεν αποσκοπούσα στο να γίνω εριστικός,απλά να δείξω ότι η διαφωνία που έχει ανάψει σχετικά με τον τίτλο του θέματος ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΗ,γιατί όλα αυτά που είπε ο/η dada είναι σωστά,απλά δεν υπάρχει κανένας λόγος από την οπτική μου γωνία να συνεχίσει αυτή η ''αντιπαλότητα'' απέναντι στους ΠΜ.

 

Προφανώς οι εικόνες που έχουμε όλοι μας έτσι ώστε να λέμε τη γνώμη μας οφείλονται στις αμαρτίες των προηγούμενων γενεών μηχανικών.Εμείς όμως,με εξαίρεση κάποιους ηλικιωμένους συμφορουμίτες,είμαστε η καινούρια γενιά,κ απ'΄ότι φαίνεται τα ίδια μυαλά και τους ίδιους συμπλεγματισμούς κουβαλάμε παρόλες τις σπουδές μας.Η ανασφάλεια που μας έχουν μεταδώσει τα ''αφεντικά'' μας έχει ριζώσει σε σημείο να μην εμπιστευόμαστε την υπογραφή μας....

 

Λοιπόν εγώ ΜΑΤΩΣΑ τόσο για το δίπλωμά μου,όσο κ για τον ακρογωνιαίο λίθο της καριέρας μου που λέγεται ΕΜΠΕΙΡΙΑ.Κ απ' ότι ξέρω,το Γιουνανιστάν πέρα από τα κακά του έχει κ έν μεγάλο πλεονέκτημα,ίσως από τα λίγα θετικά που έχουν κληροδοτηθεί από την Ιστορία του:την ελεύθερη σκέψη.Ακόμα κ τα ζωντόβολα σε αυτόν τον τόπο έχουν δικαίωμα κ καταφέρνουν να επιβιώσουν.Κ εγώ το ίδιο σκοπεύω να κάνω,ακόμα κ αύριο το πρωί να μου κοπούν τα πάντα από δικαιώματα.Ή θα πάω μπροστά,ή θα μεταναστεύσω.Για Έλληνες businessmen-αφεντικά ΔΕΝ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΥΩ.Μου παίρνουν ###### να πάω κ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΩ sundance.....Προτιμώ τις μικρομαλακίες που ασχολούμαι,πολλές φορές εκτός αντικειμένου......

 

Κ αν η πλειονότητα των συναδέλφων αποκτήσουν την τόλμη να σκεφτούν έτσι,ποιός ξέρει,ίσως η νέα γενιά ελλήνων μηχανικών να γίνει καλύτερη.Γιατί τους κανόνες της αγοράς ΕΜΕΙΣ τους διαμορφώνουμε....

 

Οι συμπλεγματισμοί δεν αρμόζουν σε μορφωμένους κ έξυπνους ανθρώπους.Είμαι με το μέρος των σκεπτόμενων ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ανθρώπων.Αυτών που δεν φοβούνται για το ψωμί τους...κ υπερασπίζομαι μέχρις εσχάτων αυτούς που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ κλαδικά να το αποκτήσουν-βλ. τομέα ZaXoYs..........Μέχρι κ οι Μαθηματικοί τους τρώνε τις ΜΠΕ,ξέχωρα από Μηχανικούς-Δασολόγους-Γεωπόνους κ ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.Αυτούς τους ταλαίπωρους που έχουν εξειδικευτεί σε ένα αντικείμενο που ο ανταγωνισμός τους είναι ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ κ η εξαπάτησή τους είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ από αποφοίτους σχολών-μαιμού ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ?Κ δεν μιλάνε κιόλας....

 

Αν ο 60άρης ο Αρχιτέκτονας είναι τόσο δειλός που με φοβάται,είναι λόγος αυτός να με φοβάται κ ο 35άρης ο Αρχιτέκτονας?Ή ο Τοπογράφος?Ή να φοβάμαι εγώ τους ΑΤΕΙ?ή τους ΙΕΚ?Δηλαδή η αγορά νομίζεις ότι δεν μπορεί να καταλάβει ποιός είναι λαμόγιος κ ποιός όχι?Για τόσο βλακες έχεις τον κόσμο?Θα μου σκιστεί κανένα καλσόν αν παραδεχτώ δηλαδή ότι π.χ. ο Pappos με κάνει σκόνη στα στατικά,εγώ Ε.Μ.Π. κ αυτός ΤΕΙ?Αφού είναι καλός,ΕΓΩ θα του κλέψω τη δουλειά?Μια-δυο ,δεν θα με πάρουν χαμπάρι ότι τις παίρνω και τις δίνω στον Pappos?Δεν θα πάνε σε αυτόν στο τέλος?

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι όσο περισσότεροι γινόμαστε,τόσο αυξάνεται κ ο ανταγωνισμός και φαίνεται ότι ΜΑΣ ΚΑΕΙ...διότι τον ανταγωνισμό δεν τον θέλει κανείς,γιατί όλοι προτιμάμε το εύκολο......να καθόμαστε στο θρόνο επικαλούμενοι κάτι παπαριές τύπου ''τί μαθαίναμε στη σχολή''.Για μένα σημασία έχει το σφραγιδάκι κ η σωστή κ έντεχνη διεκπεραίωση της δουλειάς μέχρι να χρειαστεί να το μελανώσω για να το βαρέσω...ας σκεφτούν το ίδιο κ οι υπόλοιποι αντί να μαλλιοτραβιούνται...όπως άκουσα για κάτι αρχιτεκτονάκια 25 χρονών που μαζεύτηκαν 3 για να μοιραστούν τα έξοδα για γεωδαιτικό σταθμό για να ξεκινήσουν να τρέφονται κ συγκινήθηκα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κ τα θαύμασα......ΜΠΡΑΒΟ τους.

 

Στη τελική ο κάθε πελάτης είναι μ******* να μην μπορεί να ξεχωρίσει τί πληρώνει?Νομίζεις ότι όταν θα φτιάχνουν το μέγαρο θα έρθουν σε μένα για τη σύνθεση,ή ότι θα μου αναθέσουν ογκομετρήσεις εκσκαφών με διατομές?Τέτοιου είδους πελάτες θα έρθουν ΜΟΝΟ για αυτό που είμαι ΚΑΛΟΣ.Τα υπόλοιπα είναι πίτουρα,κ ξέρουμε πολύ καλά τί παθαίνει όποιος ανακατεύεται με αυτά......:lol:

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.