Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

εγω θα ήθελα να μου πει κάποιος απο τους πολ.μηχανικους της παρέας πότε διδάχθηκαν αρχιτεκτονικη συνθεση ολοι αυτοι οι συνάδελφοι που υπογραφουν αρχιτεκτονικες μελέτες για πολεοδομικες αδειες. Και ερωτω εν πληρη επιγνωση των δικαιωματων που εχω εγω σαν αρχιτεκτονας να υπογραφω στατικα καποιου μεγεθους (δικαιωμα που δεν ασκω, αφου δεν το διδαχθηκα και θεωρω οτι για να το μαθω πρεπει να αφοσιωσω μερικα χρονια.

 

επισης, επειδη εγινε αναφορα στις "παχυλες αμοιβες" των αρχιτεκτονων, θα προτεινα στον συναδελφο να εξετασει δειγματολειπτικα 10 φακελλους στην πολεοδομια της περιοχης του και να δει αν εχουν υπογραφει τα αρχιτεκτονικα απο αρχιτεκτονες ή πολιτικους μηχανικους για να δουμε ποιος τις εισπρατει τελικα τις αμοιβες αυτες.

 

αντιλαμβανομαι τα περι "καπελωματος" αλλων ειδικοτητων απο τους πολ.μηχανικους αλλα οφειλω να επισημανω πως η ειδικοτητα του πολιτικου μηχανικου παγκοσμιως και δια παντος "καπελωνε" τους παντες και τα παντα στην βιομηχανια της κατασκευης. Ισως γιατι με πτυχιο civil και μεταπτυχιακο επι καθε ειδικοτητας, εχει κανεις ολες τις απαραιτητες γνωσεις για να ηγηθει στο εργοταξιο (εκτος φυσικα της αρχιτεκτονικης, και δεν ειναι τυχαιο που ειναι και το μονο που δεν κανουν πουθενα εκτος της ελλαδας.)

 

Δεν θα ξεχασω ποτε, σε μαθημα project management εναν τεραστιο καθηγητη να ωρυεται σε 50 φοιτητες αρχιτεκτονικης "αφησατε τους πολιτικους μηχανικους να αναλαβουν τον ρολο του project manager - ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΛΑ - ο ρολος αυτος επρεπε να ειναι του αρχιτεκτονα οπως παλια" (εννοουσε απο πλευρα εξουσιας και επιρροης στο εργο)

 

Τα παραπανω σε πληρη ηρεμια, αφου εχω καταλαβει εδω και καιρο πως εντος ΤΕΕ δεν προκειται ποτε αυτα να διορθωθουν/βελτιωθουν - παγκοσμιως υπάρχουν και ξεχωριστα επαγγελματικα σωματα για μηχανικους και για αρχιτεκτονες (που δεν οριζονται πολλες φορες καν σαν "μηχανικοι" στο εξωτερικο)

 

Πιστευω ομως οτι υπαρχει ευθυνη στους πολιτικους μηχανικους για το οτι ουσιαστικα παρεχουν εμπειρικη αρχιτεκτονικη υπηρεσια (με καταστροφικα συνθετικα αποτελεσματα συνήθως) ενω δεν θα επρεπε. Γιατι σιγουρα περισσοτεροι πολ.μηχανικοι υπογραφουν αρχιτεκτονικα που δεν ξερουν, παρα αρχιτεκτονες στατικα. Και αν οι αρχιτεκτονες τα παιρνουν και φασον απο καποιον πολιτικο μηχανικο, η αρχιτεκτονικη μελετη θεωρειται απο τους πολιτικους κατι το ευκολο, "ελα μωρε βαλε αυτο εδω και αυτο εκει κλπ" και για να γλυτωσουν και την οποια αμοιβη, τα κανουν μονοι τους. Ολοι τα ξερουμε.

 

Διαφωνει κανεις οτι ο απολυτως διαχωρισμος θα ηταν το καλυτερο? Και μονο με σπουδες αναλογες θα μπορουσε να υπαρχει επικαλυψη αρμοδιοτητων?

Link to comment
Share on other sites

howard_roark

 

Σε ένα κόσμο ηθικά κ ονειρικά πλασμένο ΙΣΩΣ να είχες δίκιο.

 

Αν ήσουν Τοπογράφος,θα έλεγες ότι οι managers θα έπρεπε να είναι Τοπογράφοι,όπως προειπώθηκε.Αν ήσουν Μηχανολόγος,θα έλεγες ''οι Μηχανολόγοι''.Αν ήσουν Εργοδηγός,θα έλεγες ''οι Εργοδηγοί''.Αν ήσουν μάστορας,''οι μάστορες''.Δεν λες κάτι ουσιαστικό δηλαδή,πέρα από το να υπερασπιστείς την ειδικότητά σου,όπως όλοι μας,οπότε η συζήτηση θα τραβάει μέχρι τον ερχομό του Nibiru,δηλ μέχρι το Δεκέμβριο του 2012.

 

Η κάθε ειδικότητα οφείλει να υπερασπιστεί μέχρις εσχάτων τα δικαιώματά της,οπότε καλά κάνεις κ εσύ κ όλοι μας.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ?Παλιότερα όλοι οι φοιτητές ανεξαρτήτως ειδικότητας ήταν στους δρόμους κ φώναζαν εναντίον της εξειδίκευσης,κ τώρα που αυτοί έπιασαν δουλειά κ ξύπνησαν ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ????Λίγο υποκριτική δεν είναι αυτή η στάση?

 

Ο κόσμος μας ΔΕΝ θα γίνει καλύτερος ούτε πρόκειται ν' αλλάξει,καθώς οι εργασίες ανάπλασης κανονίζονται στο στάδιο της ΜΠΙΖΝΑΣ,όχι στο στάδιο της επιστημονικής διεκπεραίωσης...οπότε κ ο manager κ ο director εφαρμόζουν το πλάνο της ΜΠΙΖΝΑΣ,όχι της επιστήμης....άρα δεν έχει σημασία όπως προείπα τί ειδικότητα θα έχει αυτός,αλλά αποκλειστικά αν θα είναι ΕΥΣΤΡΟΦΟΣ κ ΔΗΜΟΣΙΟΣΧΕΣΙΤΗΣ.

 

Μην καταφέρεστε εναντίον των συναδέλφων Πολιτικών,γιατί αν αποφασίσουν αυτοί να καταφερθούν εναντίον σας κλαδικά παραπάνω απ' ό,τι κάνουν ήδη ΘΑ ΣΒΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ Κ-Υ-Ρ-Ι-Ο-Λ-Ε-Κ-Τ-Ι-Κ-Α,όπως κάποιες άλλες ειδικότητες που προανέφερα.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου κ ζητώ συγγνώμη αν θίγονται συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων,η γνώμη μου τουλάχιστον είναι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κόσμο ηθικά κ ονειρικά πλασμένο ΙΣΩΣ να είχες δίκιο.

 

για αυτό δεν προσπαθούμε?

 

 

Αν ήσουν Τοπογράφος,θα έλεγες ότι οι managers θα έπρεπε να είναι Τοπογράφοι,όπως προειπώθηκε.Αν ήσουν Μηχανολόγος,θα έλεγες ''οι Μηχανολόγοι''.Αν ήσουν Εργοδηγός,θα έλεγες ''οι Εργοδηγοί''.Αν ήσουν μάστορας,''οι μάστορες''.Δεν λες κάτι ουσιαστικό δηλαδή,πέρα από το να υπερασπιστείς την ειδικότητά σου,όπως όλοι μας,οπότε η συζήτηση θα τραβάει μέχρι τον ερχομό του nibiru,δηλ μέχρι το Δεκέμβριο του 2012.

 

νομίζω ήμουν σαφής, και υπερασπίσθηκα και τους πολ.μηχανικους αφου ανέφερα την πραγματικότητα παγκοσμίως που σας ευννοεί. Νομίζω με αδικείς. Το να λέει ο τοπογραφος πως εγώ κι εσύ δεν ξέρουμε να τοπογραφούμε δεν ειναι "υπεράσπιση της ειδικότητας του" ειναι η αλήθεια.

 

 

 

ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ?Παλιότερα όλοι οι φοιτητές ανεξαρτήτως ειδικότητας ήταν στους δρόμους κ φώναζαν εναντίον της εξειδίκευσης,κ τώρα που αυτοί έπιασαν δουλειά κ ξύπνησαν ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ????Λίγο υποκριτική δεν είναι αυτή η στάση?

 

δεν νομίζω οτι τετοιες γενικεύσεις βοηθούν την κουβέντα αφου εγω δεν ήμουν ποτε σε κανένα δρόμο και δεν φώναζα ποτέ εναντίον ή υπέρ κανενός και για τίποτα, γιαυτό και δεν διαμαρτύρομαι τώρα, απλά παραθέτω τις απόψεις μου σαν επιστήμονας, με συναδέλφους. Μην τα ισοπεδώσουμε και όλα. Άσε που δεν καταλαβαίνω καν σε τι αναφέρεσαι, μάλλον επειδή ζούσα στο εξωτερικό για πολλά χρόνια.

 

Ο κόσμος μας ΔΕΝ θα γίνει καλύτερος ούτε πρόκειται ν' αλλάξει,καθώς οι εργασίες ανάπλασης κανονίζονται στο στάδιο της ΜΠΙΖΝΑΣ,όχι στο στάδιο της επιστημονικής διεκπεραίωσης...οπότε κ ο manager κ ο director εφαρμόζουν το πλάνο της ΜΠΙΖΝΑΣ,όχι της επιστήμης....άρα δεν έχει σημασία όπως προείπα τί ειδικότητα θα έχει αυτός,αλλά αποκλειστικά αν θα είναι ΕΥΣΤΡΟΦΟΣ κ ΔΗΜΟΣΙΟΣΧΕΣΙΤΗΣ.

 

η πραγματικότητα είναι ακριβώς αυτή που περιγράφεις.

 

Μην καταφέρεστε εναντίον των συναδέλφων Πολιτικών,γιατί αν αποφασίσουν αυτοί να καταφερθούν εναντίον σας κλαδικά παραπάνω απ' ό,τι κάνουν ήδη ΘΑ ΣΒΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ Κ-Υ-Ρ-Ι-Ο-Λ-Ε-Κ-Τ-Ι-Κ-Α,όπως κάποιες άλλες ειδικότητες που προανέφερα.

 

δεν νομίζω πως αυτη η απειλή έχει βάση. Γιατι αν εξωθούσε κανείς τα πράγματα εκεί, ίσως ξυπνάγαν οι αρχιτέκτονες (για να μιλήσω για τα δικά μου) και υπερασπίζαν τα δικαιώματά τους. Μην ξεχνάς οτι αυτη τη στιγμη το ΤΕΕ ειναι το μονο οργανο των μηχανικων στο οποιο πλειοψηφουν οι πολιτικοι - κανεις λοιπον δεν λεει δημοσιως τα αυτονοητα, ουτε καν οι συλλογοι αρχιτεκτονων. Αν αυριο υπηρχε διαχωρισμος και ανεξαρτησια (ακομη και με προσωρινο κοστος) θα μπαιναν ολοι στη θεση τους. Άποψη μου.

 

 

Αυτή είναι η γνώμη μου κ ζητώ συγγνώμη αν θίγονται συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων,η γνώμη μου τουλάχιστον είναι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ

 

κανεις δεν πρεπει να θιχτει απο την παραθεση αποψεων. Η ενσταση μου ειναι στο "ρεαλιστικον" του πραγματος, γιατι αυτός ο ρεαλισμος μας εφαγε σε αυτη τη μικρη αφρικανικη δημοκρατια που ζουμε....

 

άσε που το να "σβήσουν οι αρχιτεκτονες απο τον χαρτη", θα ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια και θα πεσει και πολυ γελιο. Μηπως λιγο εχετε παρεξηγησει μερικα πραγματα?

 

Και για να το κανω και λιγο προσωπικο γιατι σε θεωρω πολυ εξυπνο τυπο, εσυ κανεις αρχιτεκτονικες μελετες για πελάτες σου? Ειναι υπηρεσια που προσφερεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μάθει να λέω αυτό που σκέφτομαι ονομαστικώς χωρίς να κρύβομαι πίσω από ψευδώνυμα (σεβαστή όμως η επιλογή του καθενός) ώστε να το παίζω τσαμπουκάς και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, έχω να πω μόνο τα εξής:

 

Τα τερατουργήματα και οι όψη των κτιρίων που κατασκευάζονται στην Ελλάδα καθημερινά είναι η καλύτερη απάντηση σε όλα όσα έχουν παραθέσει οι αγαπητοί συνάδελφοι παραπάνω.

 

Το δίκαιο, ηθικό και σωστό για την ποιότητα και την αισθητική των κατασκευών, χωρίς να κρυβόμαστε πίσω (από το δάχτυλο μας) από αναχρονιστικές νομοθεσίες περασμένων χιλιετιών και σύμφωνα πάντα με τα δεδομένα του 2009 είναι:

 

- Οι πολιτικοί μηχανικοί να υπογράφουν αυτά που διδάσκονται. (οχι σχεδόν τα πάντα ωστέ να γίνονται πλούσιοι ενώ οι υπόλοιπες ειδικότητες πεινάνε). (φάγανε, φάγανε)

- Τα ίδια ισχύουν και για τους Αρχιτέκτονες αλλά ως ένα βαθμό.

- Οι τοπογράφοι τα τοπογραφικα.

- Οι μηχανολόγοι τα μηχανολογικά.

- Οι ηλεκτρολόγοι τα ηλεκτρολογικά.

κτλπ

 

Αν γινόταν τα παραπάνω πιστεύω ότι όλες οι ειδικότητες θα ήταν σε καλύτερη μοίρα (πλην των ΠΜ που την έχουν ήδη).

 

Τα παραπάνω είναι καθαρά η άποψη μου γύρω από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μάθει να λέω αυτό που σκέφτομαι ονομαστικώς χωρίς να κρύβομαι πίσω από ψευδώνυμα (σεβαστή όμως η επιλογή του καθενός) ώστε να το παίζω τσαμπουκάς και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, έχω να πω μόνο τα εξής:

 

 

αγαπητέ το forum διαβάζεται και απο ιδιώτες - προσφατα δε ενας συναδελφος επιασε "στα πρασα" τον πελάτη του να ειναι εδω και να ζηταει συμβουλες και να τον κακολογει. το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και αντιστροφως. επειδη λοιπόν πρώτα ειναι το γραφείο μας και η δουλεια μας και μετα το φορουμ και τα συναισθηματα των συναδελφων, καποιοι οπως κι εγω, εχουν επιλεξει να μην αναγραφονται τα ονοματεπωνυμα τους.

 

Κάντε το φορουμ κλειστο με συνδρομη και να ειμαστε ολοι με ονοματεπωνυμο και αριθμο μητρωου τεε.

 

Κανεις δεν το επαιξε παντως τσαμπουκας ουτε υπαρχει αναγκη να κρυφτει κανεις απο κανεναν. νομιζω δεν χρειαζονται τετοια σχολια. συναδελφοι ειμαστε ολοι και κανουμε κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν είναι και το σωστό ???

 

Ο καθένας τον τομέα του.

 

Ακόμα κοι πολιτικοί μηχανικοί να δηλώνουν στο επιμελητήριο την κατεύθνση.

 

Δομοστατικός μόνο στατικά, υδραυλικός μόνο υδραυλικά, κ.ο.κ.

 

Μην βγει κανείς από καμία γωνία και πεί μα εγώ σαν πολιτικός μηχανικός μαθαίνω και τοπογραφία. Μαθαίνεις τοπογραφία για να μπορείς να συνεργάζεσαι και να διαβάζεις σχέδια τοπογραφίας. Δεν σημαίνει ότι γνωρίζεις και την δουλειά του τοπογράφου.

 

Ειδικά το ανέκδοτο με τα αρχιτεκτονικά από πολιτικό μεγάλο ανέκδοτο. Μεγάλο σου λέω. Εκεί στο ΤΕΕ όταν παίρνονται αποφάσεις ήθελα να ήξερα πως τις παίρνουν. Μεθυσμένοι ή νυφάλιοι ??

 

Το ΤΕΕ έπρεπε να πάρει θέση γιατί αυτό το μαύρο χάλι ωφείλεται σήμερα στο ΤΕΕ. Δεν μπορεί να φτάνουμε στα χέρια συνάδελφοι μηχανικοί για τέτοια σοβαρά θέματα. Έχουμε καταντήσει ανέκδοτο. Μα όχι και εγώ κάνω τοπογραφικά, μα τι λέτε κ. συνάδελφε μα και εγώ ξέρω από αρχιτεκτονικά κ.ο.κ.

 

Ο καθένας στον τομέα του.

Link to comment
Share on other sites

howard_roark

 

 

Μην καταφέρεστε εναντίον των συναδέλφων Πολιτικών,γιατί αν αποφασίσουν αυτοί να καταφερθούν εναντίον σας κλαδικά παραπάνω απ' ό,τι κάνουν ήδη ΘΑ ΣΒΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ Κ-Υ-Ρ-Ι-Ο-Λ-Ε-Κ-Τ-Ι-Κ-Α,όπως κάποιες άλλες ειδικότητες που προανέφερα.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου κ ζητώ συγγνώμη αν θίγονται συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων,η γνώμη μου τουλάχιστον είναι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ

 

Δεν είναι καθόλου ρεαλιστική η γνώμη σου φίλε zavi γιατί απλούστατα ο ένας χρειάζεται τον άλλο. Αν στο ίδιο πρόσωπο ενσωματόνονται δύο, τρείς ή δεκατρείς ειδικότητες λόγω γνώσεων αυτό είναι άλλο πράγμα και καλά κάνει (το πρόσωπο) και εξασκεί το κάθε επάγγελμα σύμφωνα με τις γνώσεις που διαθέτει. Λόγω ''βασικών γνώσεων'' (σχολής πολυτεχνείου), πάλι θα συμφωνήσω ότι οι Πολιτικοί μηχανικοί μπορούν να καλύψουν ένα μεγάλο μέρος στο επάγγελμα αν βρουν τον χρόνο και την όρεξη να μετατρέψουν την βασική σε κύρια γνώση-εις. Οι περισσότεροι πάντως που ξέρω και συνεργάζομαι είναι σαν κι εμένα, δλδ τρέχουν και δεν προλαβαίνουν με το κύριο αντικείμενό τους. Πρόσεξε όμως την διαφορά. Άλλο γνώση και άλλο η βασική γνώση. Και οι άλλες όμως ειδικότητες, δεν κάθονται με σταυρωμένα χέρια. Οι γνώσεις είναι ελεύθερες για οποιονδήποτε αρκεί να έχει όρεξη και ενδιαφέρον. Στην τελική όμως όλοι προσπαθούν να την βγάλουν και χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους. Το κακό είναι ότι είμαστε όλοι πολίτες του Ελλαδιστάν που λέει κι ο pappos και την πέσαμε όλοι στην οικοδομή σαν την ακρίδα κι όποιον πάρει ο χάρος.

Για να φτιάξεις ένα 2-όροφο σύμφωνα με το πρωτόκολλο και άν θέλεις να είσαι τυπικός, χρειάζεσαι:

1. Τοπογράφο να σου κάνει το τοπογραφικό.

2. Αρχιτέκτονα για την σύνθεση

3. Πολιτικό για τα στατικά

4. Μηχανολόγο για τις εγκαταστάσεις

5. Τεχνικό ασφάλειας και υγίειας

6. Εναν παπά για τα εγκαίνια

 

Πολύ κόσμο βλέπω κι αν συνεχίσει κι άλλο η κρίση μας βλέπω όλους να κηνυγάμε τον παπά, αυτός φταίει!

Link to comment
Share on other sites

howard_roark δεν εννόουσα εσένα.

 

όταν κάποιοι εκτοξεύουν απειλές δεν είναι τσαμπουκάδες??? Οι κουβέντες δεν γίνονται εκτοξεύοντας απειλές.

 

Είπα: (σεβαστή όμως η επιλογή του καθενός).

 

Και στην τελική εγώ είπα την άποψη μου. Μηχανολόγος είμαι, ούτε ΠΜ , ούτε αρχιτέκτονας.

 

Και για να λέμε αλήθειες δεν είναι μόνο οι ΠΜ ευνοημένοι, είναι και οι αρχιτέκτονες.

 

howard_roark θα σου θέσω ένα ερώτημα.

 

Στην σχολή των αρχιτεκτόνων διδάχθηκες ηλεκτρολογικά ? ένα ναι ή ένα όχι αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

howard_roark δεν εννόουσα εσένα.

 

 

Στην σχολή των αρχιτεκτόνων διδάχθηκες ηλεκτρολογικά ? ένα ναι ή ένα όχι αρκεί.

 

'Οχι βέβαια, ούτε λάμπα να βιδώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν εξωθούσε κανείς τα πράγματα εκεί, ίσως ξυπνάγαν οι αρχιτέκτονες (για να μιλήσω για τα δικά μου) και υπερασπίζαν τα δικαιώματά τους. Μην ξεχνάς οτι αυτη τη στιγμη το ΤΕΕ ειναι το μονο οργανο των μηχανικων στο οποιο πλειοψηφουν οι πολιτικοι * - κανεις λοιπον δεν λεει δημοσιως τα αυτονοητα, ουτε καν οι συλλογοι αρχιτεκτονων. Αν αυριο υπηρχε διαχωρισμος και ανεξαρτησια (ακομη και με προσωρινο κοστος) θα μπαιναν ολοι στη θεση τους. Άποψη μου.

 

 

*Συναδελφε εννοεις απο αριθμο μελων??

Εχω την εντύπωση οτι απο αυτη την αποψη τα περισσοτερα μελη του ΤΕΕ ανηκουν στην ειδικοτητα των Η-Μ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (μηχανολογοι,ηλεκτρολογοι,ηλεκτρολογοι-μηχανολογοι,ναυπηγοι,παραγωγης κ διοικησης,βιομηχανιας κτλ)

 

το αθροισμα ολων αυτων υπερβαινει αυτο του πολιτικου μηχανικου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.