Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Έλεγχος από μηχανικό πριν την αγορά


jacobi

Recommended Posts

Έλεγχοι μηχανικού πριν από την αγορά οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

1.Έλεγχος πολεοδομικών σχεδίων οριζόντιας ιδιοκτησίας, διαγράμματος κάλυψης, εξασφάλισης θέσης στάθμευσης ( προαιρετικά κ αποθήκης) κ εξασφάλισης πολεοδομικής χρήσης χώρων.

2.Έλεγχος κοινόχρηστων χώρων, ακαλύπτων χώρων,περιφράξεων, εξασφάλισης αποστάσεων ΓΟΚ κ τήρησης προδιαγραφών κοινοχρήστων εγκαταστάσεων.

3.Έλεγχος πιστοποιητικών δοκιμίων σκυροδέματος

4.Έλεγχος πιστοποιητικών κουφωμάτων κ σωληνώσεων φυσικού αερίου

5.Έλεγχος λήψης σήματος τηλεοπτικής κεραίας (από ηλεκτρονικό μηχανικό)

6.Έλεγχος εξασφάλισης ρύσεων χώρων υγιεινής,ημιυπαιθρίων κ εξωστών.

7.Έλεγχος μηχανισμών ιματιοθηκών.

8.Έλεγχος επιφάνειας ΤΑΠ κ αποχέτευσης.

 

 

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ

 

Παρακαλώ σταματήστε να μου στέλνετε πμ.Το φόρουμ το χρησιμοποιώ για την πλάκα μου κ με ενοχλείτε.Δεν με ενδιαφέρουν τα προβλήματά σας,πραγματικά,αν θέλετε προσφέρω τις υπηρεσίες μου επ' αμοιβή.Το μόνο που μου μεταφέρετε είναι άγχος,διότι παίζετε με τη συνείδησή μου.Απαντώ μόνο δημοσίως σε θέματα,κάντε ένα καλό search κ θα βρείτε τις απαντήσεις σας.Δεν ψαρεύω δουλειές από το φόρουμ.Όσοι από εσάς είστε νέοι συνάδελφοι,εδώ έχει ένα τόνο πληροφορίες,διαβάστε να ξεστραβωθείτε,όπως κάναμε όλοι μας.Το να λυθεί στιγμιαία μια ερώτησή σας μόνο κακό σας κάνει,γιατί γίνεστε βολευτάκηδες.Τα πμς που μου στέλνετε δεν πρόκειται να απαντηθούν,διότι οι υποχρεώσεις μου τελευταία έχουν αυξηθεί κατακόρυφα.Όποιος θέλει,ας περιμένει από Φεβρουάριο μεριά,εκτός κ αν περάσει από το γραφείο μου.

Link to comment
Share on other sites

@myri

όχι αποκλειστικά.

Από τη στιγμή που γνωρίζουμε, αν μας ζητηθεί ενημερώνουμε. Αν δεις σε έναν έλεγχο ότι κάτι δεν πάει καλά με την κάθετη, δεν θα πεις τίποτα και θα περιμένεις να το δει ο συμβολαιογράφος; Άσε που ο συμβολαιογράφος δεν ξέρει διάφορες λεπτομέρειες, του τύπου παράνομη περίφραξη σε κάθετες που οι εργολάβοι κατασκευάζουν κτ' επανάληψιν.

Link to comment
Share on other sites

ό,τι δουμε πως δεν πάει καλά θα το πούμε, εννοείται

 

αλλά δεν πρέπει να δεσμευόμαστε και για πράγματα που δεν εμπίπτουν την αρμοδιότητά μας ;)

 

υγ ναι πράγματι η περίφραξη είναι δικό μας θέμα, όχι συμβολαιογράφου :)

Link to comment
Share on other sites

Στον έλεγχο δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα ως δεδομένο!

 

Η στατική μελέτη, ακόμα και αυτή, θέλει έλεγχο.

Αν ξανατρέξεις το μοντέλο, πολλές φορές θα βρεθείς μπροστά σε εκπλήξεις...

Link to comment
Share on other sites

Για να τρεξεις το "μοντελο" θελεις ολα τα δεδομενα της κατασκευης...

 

Διαπιστωμενες αντοχες, διαμετρους ραβδων, θεσεις ραβδων, θεμελιωση κτλ κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως ο ενδιαφερόμενος αγοραστής θέλει να εξασφαλιστεί

και πληρώνει για ένα πλήρες έλεγχο.

 

Ο πολεοδομικός έλεγχος ναι μεν είναι απαραίτητος και απαιτείται από ένα μεγάλο ποσοστό των όσων επενδύουν σε αγορά ακινήτου,

αλλά τα τελευταία χρόνια οι απαιτήσεις του κόσμου έχουν αυξηθεί

και θέλουν να γνωρίζουν πόσο εξασφαλισμένη είναι η περιουσία τους αλλά και η ζωή τους σε περίπτωση ισχυρού σεισμού.

Έτσι όλο και περισσότερος κόσμος απαιτεί από τον μηχανικό να κάνει πλήρη αποτύπωση και επίλυση φορέα. Ιδιαίτερα με τις τιμές που έχουν πιάσει τα ακίνητα, το κόστος ΠΛΗΡΟΥΣ ελέγχου ακινήτου είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό (της τάξης του 5%) της συνολικής αξίας.

 

Σκεφτείτε πως η θεσμοθετημένη αμοιβή του μεσίτη είναι 2%

και πως δεν σου παρέχεται καμία εξασφάλιση για την νομιμότητα ή την κατασκευαστική αρτιότητα του ακινήτου...

 

Υ.Γ. Υπάρχουν περιπτώσεις που το ακίνητου συμφωνεί με τις εγκεκριμένες μελέτες,

αλλά οι ίδιες οι μελέτες να είναι εκτός προδιαγραφών νομοθεσίας, ή να παρουσιάζουν μία πλαστή υπάρχουσα κατάσταση (συνήθως στο τοπογραφικό) προκειμένου να μην "κολλήσει" η έκδοση της αδείας. Έχουν τύχει περιπτώσεις όπου άδειες ανακλήθηκαν και φαινομενικά νόμιμα κτίσματα καθίστανται αυθαίρετα!!

 

Ο μηχανικός που προβαίνει σε ελέγχους ακινήτων προκειμένου να συμβουλέψει υποψήφιους αγοραστές,

πρέπει να έχει πολύ βαθιά γνώση όλων των παραμέτρων της πολεοδομικής νομοθεσίας, κατασκευαστική εμπειρία, καθώς και κατάλληλο εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.