Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ.

Δηλαδή για να καταλάβω, αν η αξία των υλικών δεν υπερβαίνει το 1/3, τότε μπορώ να κόψω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών μόνο ,και να γράψω τη συνολική αξία των υλικών και της εργασίας εκει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aσε το τι μπορείς . Φορολογικά (για ενδεχόμενο αυτοέλεγχο ) σε συμφέρει να έχεις δύο διακεκριμένες πράξεις δηλ. πώληση εμπορευμάτων και παροχή υπηρεσιών

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!μήπως ξέρετε και τι δικαιολογητικά χρειάζονται για τη θεώρηση ΤΔΑ στη ΔΟΥ?ασφαλιστικη ενημερότητα από το ΕΤΑΑ μηπως?

 

(αγόρασα ΤΔΑ 50x3 και τώρα το πρόσεξα..μήπως έπρεπε να είναι 50x2?)

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή σου αν θα θεωρήσεις στέλεχος που έχει 2 αντίτυπα ή 3 . Απλά στο σημείωμα θεωρήσεως το δηλώνεις .

Για τη θεωρήση : ενημερότητα από ΙΚΑ, ενημερότητα από ΕΤΑΑ, ενημερότητα από επιμελητήριο.

Link to comment
Share on other sites

είπατε ότι "Εφόσον τιμολογήσει τεχνικό έργο (προσοχή : τεχνικό έργο με την ένοια που έχει στη φορολογία εισοδήματος) για την τιμολόγηση χρειάζεται σκέτο τιμολόγιο (όχι ΤΔΑ)"

Τι εννοούμε όταν λέμε τεχνικό έργο? Στη δική μου περίπτωση με τους θερμποπομπούς δεν έχουμε τεχνικό έργο λογικά...

Και κάτι τελευταίο, στη ΔΟΥ σήμερα μου ανέφεραν ένα τιμολόγιο έργων, και μήπως χρειάζομαι αυτό και να το ψάξω κτλ..Τι είναι πάλι αυτό το τιμολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

To τιμολόγιο έργου (τεχνικού) είναι΄το τιμολόγιο που εκδίδεται για την τιμολόγηση του τεχνικού έργου. Μπορεί να είναι θεωρημένο άλλα μπορεί και αθεώρητο (κατά περίπτωση και ανάλογα με τις συνθήκες). Χονδρικά είναι το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. Αν έχεις τέτοιο (που πάντα είναι θεωρημένο) το χρησιμοποιηείς χωρίς πρόβλημα και στην τιμολόγηση του τεχνικού έργου.

 

Οπως το βλέπω εγώ η περίπτωσή σου δεν εμπίπτει στα τεχνικά έργα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν σε ιδιώτη εκδόσεις τιμολόγιο τεχνικού έργου θεωρήται παράβαση του Κ.Β.Σ.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπττωση (τεχνικό έργο σε ιδιώτη με υλικά του ανάδοχου του έργου ) ?

Link to comment
Share on other sites

Αν στο εκδοθέν στοιχείο αναγράφονται όλα όσα έπρεπε να αναγραφούν στο στοιχείο που κανονικά έπρεπε να εκδοθεί , δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στην περίπτωση του τεχνικού έργου με υλικά του εργοδότη, τότε εκδίδεις για την τιμολόγηση θεωρημένο στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ανακαίνησης μιας κατοικίας έχω δώσει μια προσφορά που περιλαμβάνει όλη την ανακαίνηση σαν σύνολο. Δηλαδή υλικά, αμοιβές εργατών και αμοιβή δική μου.

Τι διαδικασία πρέπει να ακολούθησω;

Τα τιμολόγια των υλικών θα κόβονται στο όνομα μου;

Τα τιμολόγια αμοιβών απο τα συνεργεία στο όνομα μου;

Στο τέλος θα του κόψω ΤΠΥ; στο οποίο τη θα γράφω σαν εργασίες; Απλώς ανακαίνηση και το συνολικό πόσο ή αναλυτικά πχ για υλικά τόσο, αμοιβές εργαζομένων τόσο αμοιβή δική μου τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.