Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Φίλε SOTHRIS, μιας και φαίνεται ότι το κατέχεις το θέμα θα σε παρακαλούσα να μου απαντήσεις στο εξής ερώτημα:

 

Σχετικά με την αμοιβή εργολαβίας που αφορούσε κατασκευή εγκατάστασης θέρμανσης σε Ιερό Ναό πληρώθηκαν κρατήσεις σε διάφορους φορείς και ταμία (όπως ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΤΕΕ, ΜΤΠΥ, ΤΠΕΔΕ, Αποστολική Διακονία κλπ). Το συνολικό ποσό των κρατήσεων ανέρχεται σε 16,5% της αμοιβής του έργου.

 

Το ποσό αυτό των κρατήσεων θεωρείται έξοδο και αφαιρείται από το φορολογητέο εισόδημα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το φορολογητέο εισόδημα πως προέκυψε ? Προσδιορίστηκε λογιστικά (ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ) ή εξωλογιστικά (ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ) ?

Σε κάθε περίπτωση η κρατήσεις υπέρ τρίτων αποτελούν δαπάνη της επιχειρήσεως , πλην όμως σε περίπτωση εξωλογιστικού προσδιορισμού του φορολογητέου εισοδήματος δεν έχουν επίπτωση σε αυτό δηλ δεν το μειώνουν (κέρδος).

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για εργολαβία μέσα στο 2010 άρα αν δεν κάνω λάθος αναγκαστικά πάμε με έσοδα-έξοδα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1. H φορολογία εισοδήματος για τις τεχνικές επιχειρήσεις γίνεται πλέον με βάση το λογιστικό αποτέλεσμα (έσοδα - έξοδα).

1. Η τιμολόγηση του τεχνικού έργου γίνεται με έκδοση είτε τιμολογίου (τιμολόγιο τεχνικού έργου) αν ο πελάτης είναι επιχείρηση (ατομική , εταιρεία, δημόσιο), είτε με έκδοση ΑΛΠ (απόδειξη λιανικής πώλησης) όταν τιμολογείται τεχνικό έργο σε ιδιώτη μη επιτηδευματία. Η ΑΛΠ εκδίδεται πάντοτε από θεωρημένο στη ΔΟΥ στέλεχος, ενώ στην περίπτωση εκτέλεσης τεχνικού έργου με ίδια υλικά το τιμολόγιο που θα εκδοθεί δεν απαιτείται να είναι θεωρήμένο από την ΔΟΥ.

 

Σωτήρη καλημέρα,

πάνω σε αυτό που έγραψες θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Στην περίπτωση που ο μηχανικός αναλάβει ένα έργο και το παραδώσει στον πελάτη ολόκληρο το έργο τότε στο τιμολόγιο (μπορεί να είναι και Τιμολόγιο - Δελτίο αποστολής?) ή απόδειξη λιανικής πώλησης θα πρέπει να βάλει και τα υλικά και την εργασία μαζί ή θα πρέπει να κόψει ξεχωριστά παραστατικά?

2. για να έχεις δικαίωμα να κάνεις το προηγούμενο, φορολογικά χρειάζεται να έχεις κάνει έναρξη και για κάποιο ΚΑΔ λιανικού εμπορίου? (το ίδιο ισχύει και για οποιοδήποτε ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό? - δηλαδή έχει την ίδια αντιμετώπιση αν τα υλικά που εγκαθιστάς είναι καλώδια ή είναι ένα ανσανσερ ή κάποια φωτοβολταϊκά πάνελ?)

3. στην ΑΛΠ και στο εν λόγω τιμολόγιο υπάρχει παρακρατηθέν φόρος εισοδήματος?

και τέλος

4. σε περίπτωση εργολαβίας όπως περιέγραψε ένας συνάδελφος για μία μονή που έκανε το σύστημα θέρμανσης (δεν αντιλαμβάνομαι που και αν διαφέρει αυτό από την εργολαβία κατασκευής ενός ΦΒ σε έναν ιδιότη?) πρέπει πάντα να πληρώνονται κρατήσεις σε ταμία? π.χ. αν αναλάβω εργολαβία την κατασκευή του ΗΜ ενός σπιτιού πρέπει να πληρώσω αυτά που ανέφερ ο συνάδελφος?

ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο που διαθέσεις για να μας λύσεις αυτές τις απορείες.

Link to comment
Share on other sites

1. Εφόσον τιμολογήσει τεχνικό έργο (προσοχή : τεχνικό έργο με την ένοια που έχει στη φορολογία εισοδήματος) για την τιμολόγηση χρειάζεται σκέτο τιμολόγιο (όχι ΤΔΑ). Τιμολογείται συνολικά το τεχνικό έργο και όχι ξεχωριστά τα υλικά και ξεχωριστά η εργασία. (για τιμολόγηση τεχνικού έργου σε ιδιώτη εκδίδεται ΑΛΠ).

2. Εάν εκτελείς τεχνικά έργα θα κάνεις και σχετική δήλωση στο μητρώο της ΔΟΥ και θα δηλώσεις τους κατάλληλους ΚΑΔ.

3. Υπάρχει παρακρατούμενος φόρος 3% στην αξία του εκτελεσμένου και τιμολογημένου έργου (τον αποδίδει ο λήπτης του τιμολογίου ή και ο εργολάβος αν δεν τον αποδόσει ο λήπτης ή αν ο εργοδότης είναι μη επαγγελματίας)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραίτητη πάντα η προκαταβολή φόρου 3%

 

για εκγαταστάσεις Λεβητων κλπ

θέλει λίγη προσοχή, διοτι το βιβλίο της Λεμπέση μιλά για εμπορία, από ότι θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι και εγώ..

εχει κοπεί τιμολόγιο-δελτίο αποστολής στην επιχείρησή μου για κάτι θερμοπομπούς που πρόκειται να εγκατασταθούν σε σχολείο.Η τιμή των θερμοπομπών υπερβαίνει κατά πολύ την αξία της εργασίας μου (πάνω από το 1/3).

Ρώτησα στη ΔΟΥ και μου είπαν ότι εφόσον έχω δηλώσει σαν ΚΑΔ τους σχετικούς με ηλεκτρ.εγκαταστάσεις, πρέπει να θεωρήσω και τιμολόγιο πωλήσεων-δελτίο αποστολής.

Την αξία των θερμοπομπών την χρεώνω στο τιμολόγιο πωλήσεων-δελτίο αποστολής και την εργασία μου στο ΤΔΑ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το τιμολόγιο πωλήσεων-δελτίο αποστολής είναι διαφορετικό φορολογικό στοιχείο από το ΤΔΑ ?

 

Πάντως θα σας πρότεινα το εξής :

 

Tην αξία των υλικών (θερμοπομπών) να την τιμολογήστε με ΤΔΑ - αποτελεί στοιχείο που εκδίδεται από θεωρημένο στέλεχος- (Εναλλακτικά με έκδοση θεωρημένου δελτίου αποστολής και αθεώρητου τιμολογίου )

Την αξία της εργασίας να την τιμιλογήσετε με έκδοση τιμολογίου (το γνωστό τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών , το οποίο εκδίδεται από θεωρημένο στέλεχος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.