Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Επειδη είναι η πρώτη μου κατασκευαστική δουλειά πήγα να θεωρήσω ένα μπλόκ ΤΠΥ όπως μου είπε ο λογιστής. Στην εφορία όμως μου είπαν να αγοράσω μπλόκ Τιμολογίου στο οποίο έγραψαν πάνω "τεχνικού έργου" και τελικά θεώρησα αυτό.

Το ΤΠΥ δεν μου το θεώρησαν. Τελικά τι ήταν το σωστό; Αυτό που μου είπαν στην εφορία ή αυτό που μου είπε ο λογιστής. Και ποια η διαφορά μεταξύ των δύο; Μήπως έπρεπε να θεωρήσω και το ΤΠΥ ή δεν χρειάζεται; Να σημειώσω οτι είχα ήδη ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, να γράφει μόνο ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. (το παλιό Τιμολόγιο Εργου που έλεγαν)

 

Μέχρι να μπούμε κι εμείς στον 21ο αιώνα και να έχουμε απλά ένα τιμολόγιο και ενα Δ.Α. όπως όλος ο πολιτισμένος κόσμος.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μού είπαν απο την εφορία και θεώρησα τελικά γράφει σκέτο τιμολόγιο και συμπλήρωσαν αυτοί στο χαρτί της θεώρησης με στυλό "τεχνικού έργου".

 

terry προφανώς και γίνεται αλλα αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να μπλέξει καθόλου με τιμόλογια και θέλει ενα συγκεντρωτικό στο τέλος, τι κάνεις;

 

Το ΤΠΥ θα μου χρειαστεί πουθενά ή να μην το θεωρήσω καθόλου; Στην εφορία μου είπαν δεν χρειάζεται. Για παροχή υπηρεσίων έιτε έιναι ιδιώτης είτε επιτηδευματίας ΑΠΥ πρέπει να κόβω μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να γράφει μόνο ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. (το παλιό Τιμολόγιο Εργου που έλεγαν)

 

Μέχρι να μπούμε κι εμείς στον 21ο αιώνα και να έχουμε απλά ένα τιμολόγιο και ενα Δ.Α. όπως όλος ο πολιτισμένος κόσμος.....

Στο ζήτημα αυτό είμαστε εδώ και πολλά χρόνια στον 21ο αιώνα.

Με βάση τον ΚΒΣ θέλεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (θεωρημένο) για την περίπτωση της χονδρικής τιμιλόγησης ή ΑΠΥ (Θεωρημένη) για την περίπτωση της λιανικής τιμολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για όλους... να υπάρχει ΕΝΑ χαρτί...

Αυτή τη στιγμή υπάρχει Τιμολόγιο Πώλησης, Τιμολόγιο Πώλησης + Δ.Α. σε ένα έντυπο, Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών, Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών, Δελτίο Αποστολής σκέτο....

Επίσης, άλλα διπλότυπα, τριπλότυπα, τετραπλότυπα... Αλλα θεωρημένα και άλλα αθεώρητα...

Αλλα δίνει ο ένας και άλλα ο άλλος... Π.χ. σε έργο μου, λαμβάνω τιμολόγιο-Δ.Α. όταν θα πρέπει το Δ.Α. να είναι σκέτο και να δίνεται στον ιδιοκτήτη, αντίγραφο να παίρνω εγώ και το τιμολόγιο να είναι επίσης απλό τιμολογιο πώλησης προς εμένα, στην έδρα μου. Αν π.χ. φτιάχνω γραφεία εταιρίας, τότε πρέπει να βγάλω Φ/Α τα τιμολόγια και να σβήσω τις τιμές;;;

Ασε που είναι υποχρεωμένος να μου αφήσει το Δ.Α. εκεί... έτσι δεν είναι; το Δ.Α. συνοδεύει το εμπόρευμα... Μετά για τα δικά μου βιβλία, μου στέλνει ακριβές αντίγραφο....

 

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ...

 

Δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο, σαφώς και ξέρεις καλύτερα, αλλά κι εγώ έχω πήξει με τα διάφορα παλιόχαρτα, απλώς επειδή κανείς δεν υπήρξε ικανός να αλλάξει και να απλοποιήσει ένα συρφετό νόμων!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνάδελφοι μέχρι τώρα κόβω πάντα ΤΠΥ για δημόσια έργα καθώς και για ιδιωτικά με συμφωνητικό (εργολαβίες). Δεν μου ζητηθηκε ποτέ τιμολόγιο έργου απ΄την ΔΟΥ. Σε όλα τα υπόλοιπα κόβω ΑΠΥ (συνήθως άδειες και παροχή διαφόρων υπηρεσιών). Και προφανώς έχω τα αντίστοιχα τιμολόγια υπεργολάβων και προμηθευτών στο όνομά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για όλους... να υπάρχει ΕΝΑ χαρτί...

Αυτή τη στιγμή υπάρχει Τιμολόγιο Πώλησης, Τιμολόγιο Πώλησης + Δ.Α. σε ένα έντυπο, Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών, Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών, Δελτίο Αποστολής σκέτο....

Επίσης, άλλα διπλότυπα, τριπλότυπα, τετραπλότυπα... Αλλα θεωρημένα και άλλα αθεώρητα...

Αλλα δίνει ο ένας και άλλα ο άλλος... Π.χ. σε έργο μου, λαμβάνω τιμολόγιο-Δ.Α. όταν θα πρέπει το Δ.Α. να είναι σκέτο και να δίνεται στον ιδιοκτήτη, αντίγραφο να παίρνω εγώ και το τιμολόγιο να είναι επίσης απλό τιμολογιο πώλησης προς εμένα, στην έδρα μου. Αν π.χ. φτιάχνω γραφεία εταιρίας, τότε πρέπει να βγάλω Φ/Α τα τιμολόγια και να σβήσω τις τιμές;;;

Ασε που είναι υποχρεωμένος να μου αφήσει το Δ.Α. εκεί... έτσι δεν είναι; το Δ.Α. συνοδεύει το εμπόρευμα... Μετά για τα δικά μου βιβλία, μου στέλνει ακριβές αντίγραφο....

 

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ...

 

Δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο, σαφώς και ξέρεις καλύτερα, αλλά κι εγώ έχω πήξει με τα διάφορα παλιόχαρτα, απλώς επειδή κανείς δεν υπήρξε ικανός να αλλάξει και να απλοποιήσει ένα συρφετό νόμων!

 

 

Ο νόμος έχει απλοποιηθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια (επιδέχεται όμως και άλλη απλοποίηση) με κατάργηση άχρηστων και παρωχημένων διατάξεων, οπότε ο ΚΒΣ πλέον για την περίπτωση του τιμολογίου έχει ένα άρθρο (το υπ. αριθ. 12 /ΠΔ 186-1992).

Σε αδρές γραμμές αυτή τη στιγμή υπάρχει το παραστατικό ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , το οποίο για την περίπτωση παροχής υπηρεσιών εκδίδεται από θεωρημένο στέλεχος και το οποίο μπορεί να συνενωθεί με παραστατικό αποστολής, το γνωστό ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ και να προκύψει το Τ -ΔΑ ( θεωρημένο πάντα γιατί πάντα το ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ, εκδίδεται από θεωρημένο στέλεχος).

Με το τιμολόγιο μπορείς να τιμολογήσεις πώληση αγαθών, παροχή υπηρεσίας, τεχνικό έργο.

Αν θα εκδίδονται διπλότυπα, τριπλότυπα ή δεκαπασπλότυπα είναι επιλογή του εκδότη (και καλώς υπάρχει).

Η περίπτωση τιμολόγησης και διακίνησης σε τεχνικό έργο εξαρτάται από τη συμφωνία. Κατασκευή με δικά σου υλικά ή με υλικά του εργοδότη. Οπότε ΄θα κινηθείς ανάλογα. Το ΔΑ θα δίνεται στον ιδιοκτήτη μόνο αν αυτός τιμολογείται με τα υλικά δηλ. αν ο ιδιοκτήτης παρέχει κάποια υλικά κατασκευής. Διαφορετικά το ΔΑ είναι δικό σου (πρέπει να απευθύνεται σε εσένα τον κατασκευαστή).Συνοδεύει τα υλικά μέχρι τον τόπο παράδοσης και κατόπιν το παίρνεις (ή στο δίνουν, στο στέλνουν κλπ) και το κολλάς πίσω από το σχετικό τιμολόγιο. (δεν θα παραμείνει εσαεί στο εργοτάξιο..) Το ζήτημα είναι μάλλον απλό και δεν επιδέχεται διαφορετική ερμηνεία και φυσικά δεν χρειάζεται να βγάλεις Φ/Α . (τα Φ/Α δεν αποτελούν νόμιμο παραστατικό του ΚΒΣ)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κύριε SOTHRI για έργολαβία με υλικά δικά μας τι είναι σωστότερο να κόβεται; ΤΠΥ ή Τιμολόγιο τεχνικού έργου;

Αν τα υλικά είναι του ιδιοκτητη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.