Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Ισχύει αυτό που λέει ο nikomech..;; Έχω εγώ το δικαίωμα με τον ΚΑΔ των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων που έχω κάνει έναρξη χωρίς να έχω ΚΑΔ εμπορίου να αγοράσω τα υλικά για τα φωτοβολταϊκά (αξίας πχ 20.000 ευρώ), να κάνω την εγκατάσταση ο ίδιος (αξίας πχ 5.000 ευρώ) και να τιμολογήσω με ένα Δ.Α-Τ.Π. πχ το εξής "Προμήθεια υλικών και ηλεκτρολογική εγκατάσταση διασυνδεδεμενου φωτοβολταϊκού συστήματος αποτελούμενο από 20 πανελ, 1 ινβέρτερ, 100 μέτρα καλώδιο, 20 βύσματα, κλπ" συνολικής αξίας 25.000 ευρώ...;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν καταλαβαίνω καλά μπορεί να γίνει αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ.

Συμπληρώνω υποστηρικτά για το παραπάνω από Α.6991/ΠΟΛ.214/12.7.1971:

 

 

Β. Εννοια Εργολάβου Τεχνικών Εργων

 

Εργολάβος ή εργολήπτης τεχνικών έργων, ως έχει ερμηνευθή υπό των Φορολογικών Δικαστηρίων και έχει γίνει δεκτόν υπό της Διοικήσεως, είναι παν φυσικόν ή νομικόν πρόσωπον του οποίου κυρία επαγγελματική απασχόλησις είναι η εργολαβική εκτέλεσις τεχνικών έργων, ήτοι οικοδομικών, λιμενικών, υδραυλικών, οδοποιϊας, γεφυροποιϊας, σιδηροδρόμων και έργων υπαίθρου εν γένει ασχέτως της διατηρήσεως ή μη επαγγελματικής στέγης.

 

Ως τεχνικόν έργον θεωρείται και η εργασία προσθήκης, επί υφισταμένου ήδη πράγματος, νέου τινός στοιχείου ή ιδιότης, ανεξαρτήτως αν τα συνδεόμενα θα αποτελέσουν ενιαίον πράγμα ή μη (π.χ. εγκατάστασις μηχανημάτων).

 

Ειδικώτερον, επί των οικοδομικών έργων διευκρινίζεται ότι, εργολαβικαί εργασίαι είναι αι αφορώσαι εις τας κατεδαφίσεις, εκσκαφάς θεμελίων, κατασκευάς μπετόν αρμέ, λιθοδομάς, αμμοκονιάσματα, υδραυλικάς και ηλεκτρικάς εγκαταστάσεις, πλακοστρώσεις, ξυλουργικάς εργασίες, υδροχρωματισμούς και ελαιοχρωματισμούς, διακοσμήσεις, εγκαταστάσεις ανελκυστήρων κ.λπ.

 

Εις την ανωτέρω έννοιαν του εργολάβου, δεν περιλαμβάνονται κατ' αρχήν οι ασκούντες εμπορικήν ή βιοτεχνικήν επιχείρησιν προμηθευταί οικοδομικών προϊόντων και αν έτι, κατά τας συναλλακτικάς συνηθείας, πλην της πωλήσεως των προϊόντων της επιχειρήσεώς των, εκτελούν και την παρεπομένην εργασίαν της τοποθετήσεως αυτών εν τω πλαισίω του όλου εκτελούμενου έργου. Τούτο δε διότι, εις τας περιπτώσεις ταύτας το κύριον στοιχείον είναι η πώλησις του είδους και ουχί η ανάληψις κατασκευής έργου, δι' ο και εφαρμόζονται αι περί πωλήσεως διατάξεις, καθ' ας ούτι δικαιούνται εις απόληψιν τιμήματος (άρθρον 513 Α.Κ.) και ουχί αμοιβής.

 

Δυνατόν όμως και εις τας περιπτώσεις ταύτας, ως και εις πάσαν ετέραν περίπτωσιν καθ' ην, την, δια την κατασκευήν του έργου, απαιτουμένην ύλην χορηγεί ο εργολάβος (π.χ. προμήθεια και εγκατάστασις μηχανημάτων), η εργασία της τοποθετήσεως ή εγκαταστάσεως, το στοιχείον τουτέστιν της εκτελέσεως του έργου, να εμφανίζεται δια της συμβάσεως ως κύριον (προέχον) έναντι του τοιούτου της πωλήσεως, ότε έχουσιν εφαρμογήν αι περί μισθώσεως έργου διατάξεις και ουχί αι τοιαύται περί πωλήσεως, καθ' όσον, κατά το άρθρον 683 Α.Κ., μόνον εν αμφιβολία, δηλονότι οσάκις εκ της συμβάσεως δεν προκύπτει η κυρία παροχή, εφαρμόζονται αι περί πωλήσεως διατάξεις.

 

Κατ' ακολουθίαν, ο νομικός χαρακτηρισμός συμβάσεως τινος εις ην αι παροχαί των συμβαλλομένων ανήκουσι εις πλείονας τύπους συμβάσεων, είναι θέμα πραγματικόν, και συνεπώς, εν εκάστη περιπτώσει δέον όπως εξευρίσκεται, εκ του περιεχομένου της συμβάσεως και των συγκεκριμένων πραγματικών περιστατικών, ποία παροχή τυγχάνει κυρία, προκειμένου βάσει αυτής να χαρακτηρισθή η συναφθείσα σύμβασις, ως πώλησις ή μίσθωσις έργου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνω από: Μελέτες - Αναλύσεις, 04/11/2005, LP-014 , ΜΕΛΕΤΗ-ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΣΠ. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ

 

ε) Τεχνικά έργα. Ως τεχνικά έργα νοούνται τα οικοδομικά έργα, τα λιμενικά, τα υδραυλικά, οδοποιίας, γεφυροποιίας, σιδηροδρόμων και γενικά έργα υπαίθρου και όχι η κατασκευή βιομηχανικών και βιοτεχνικών προϊόντων (Σ.τ.Ε. 1582/1964, 227/1961 και Φορ.Εφ.Αθηνών 2504/1974). Στην περίπτωση οικοδομικών έργων, εργολαβικές εργασίες, ειδικότερα, είναι εκείνες που αφορούν τις κατεδαφίσεις, εκσκαφές θεμελίων, κατασκευές μπετόν αρμέ, λιθοδομές, αμμοκονιάμματα, ξυλουργικές εργασίες, υδροχρωματισμούς και ελαιοχρωματισμούς, διακοσμήσεις, εγκαταστάσεις ανελκυστήρων κ.λπ., που έχουν ως αποτέλεσμα τη δημιουργία συστατικών μερών του ακινήτου.

στ) Υλικά. Το Σ.τ.Ε. με την υπ’ αριθ. 792/1982 απόφασή του δέχεται ότι ως χρησιμοποιούμενα υλικά λογίζονται μόνο τα υλικά για το έργο αυτό καθεαυτό, δηλαδή εκείνα που ενσωματώνονται σε αυτό για την υλική διαμόρφωσή του και όχι τα κάθε είδους εφόδια, τα οποία δεν ενσωματώνονται στο έργο αυτό καθεαυτό, αλλά χρησιμοποιούνται για την κίνηση του παραγωγικού μηχανισμού της οικείας εργολαβικής επιχείρησης, όπως είναι τα καύσιμα, τα λιπαντικά των μηχανημάτων κ.λπ.

 

Τεχνικά και μη τεχνικά έργα

Όπως εύκολα μπορεί κανείς να διακρίνει, δεν αποτελούν τεχνικά έργα: οι εργασίες συντήρησης - επισκευής ήδη υφιστάμενων εγκαταστάσεων (π.χ. των μηχανολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων, καθώς και οι ελαιο(υδρο)χρωματισμοί κ.ά.

Αντίθετα, έχουμε τεχνικό έργο στις περιπτώσεις που την απαραίτητη για την κατασκευή του έργου ύλη χορηγεί ο εργολάβος (π.χ. προμήθεια και εγκατάσταση μηχανημάτων) που με τη σύμβαση η τοποθέτηση - εγκατάσταση, το στοιχείο δηλαδή της εκτέλεσης του έργου, να εμφανίζεται ως κύριο (προέχον) έναντι του στοιχείου της πώλησης.

Απεναντίας, προέχει το στοιχείο της πώλησης όταν εμπορική - βιοτεχνική επιχείρηση αναλαμβάνει, παράλληλα με την πώληση των αγαθών που εμπορεύεται ή παράγει, και την τοποθέτηση αυτών.

Τελικά, για τον χαρακτηρισμό ενός έργου ως τεχνικού (προκειμένου της εφαρμογής των διατάξεων περί τεχνικών έργων του άρθρου 34 του Ν.2238/1994) κρίνεται επί αμφιβολιών η μελέτη της συναπτόμενης κάθε φορά σύμβασης.

 

 

Ας τα επιβεβαιώσει κάποιος που είναι σίγουρος για να μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι!!! :mrgreen:

Edited by panbak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αυτή τη συζήτηση σήμερα με το λογιστή και καταλήξανε οτι εφόσον έχω δηλωμένο το ΚΑΔ που αναφέρει κατασκευή μονάδων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας 42.κατι δεν το θυμαμαι ακριβως, δεν χρειάζομαι ΚΑΔ εμπορίου αρκεί στο συμφωνητικό να αναφέρεται ξεκάθαρα η λέξη κατασκευή ή εγκατάσταση και ολα τα υλικά να έρθουν στον τόπο εγκατάστασης με ΔΑ απο τους προμηθευτές στο όνομα μου για το συγκεκριμένο έργο.

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι στο θεμα..

 

Εργολαβια με υλικα δικα μας, συνεργεια δικα μας και αμοιβη δικη μας...

 

Κοβω τα τιμολογια στο ονομα μου, τα συνεργεια μου κοβουν ΤΠΥ για την εργασια τους..

Εγω κοβω μια ΑΠΥ για ολη τη δουλεια???

 

Τα τιμολογια των υλικων και των συνεργειων πανε στα εξοδα μου??

Ο λογιστης μου ειπε οτι πανε στις "αγορες" και υπολογιζονται με ποσοστο στα εξοδα μου..

 

Ειναι σωστο αυτο??

 

Μπορω να κοψω απλη ΑΠΥ ή πρεπει να θεωρησω νεο μπλοκ ΤΠΥ οπως αναφερθηκε παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

terry

ΔΕΝ κόβεις ΑΠΥ.

Πρέπει να έχεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.

Κατά τα άλλα τα τιμολόγια των προμηθευτών, των υπεργολάβων όπως και το ΙΚΑ και οποιαδήποτε άλλη δαπάνη αφορά το έργο περνά στα βιβλία σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κόψεις εσυ δελτιο αποστολης-τιμολογιο;

Αφου απο κάπου θα τα αγορασεις. Και αυτος θα σου τα φέρει απευθειας στον τοπο του έργου με δικό του ΔΑ.

Αν τα πάρεις εσύ σε άλλο χώρο και μετα χρειάζεται ΔΑ και ίσως τότε μπορεί να θεωρείται εμπορία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok κατανοητό...

Τελευταία ερώτηση...! Κάνουμε παρακράτηση 3% φόρου εργολάβων και θεωρούμε τη σύμβαση του έργου στην εφορία πριν την έναρξη του, έτσι;

 

Ευχαριστώ..! :shock:

Link to comment
Share on other sites

3% ΜΟΝΟ στα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών (υπεργολάβοι) και ΟΧΙ στα τιμολόγια υλικών.

Η σύμβαση θεωρείται στην εφορία μόνον αν ξεπερνά κάποιο ποσόν (5.000 Ευρώ αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.