Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Το καλο ειναι οτι εχουμε απλο φορολογικο συστημα.... :smile:

και που να κάνεις ερώτηση στην εφορία!!!

20 υπάλληλοι 20 διαφορετικες απαντησες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω παντως αρχιζω και αδιαφορω με την ολη γελοια κατασταση.

Εχω βγαλει ΤΠΥ για τις κατασκευες. Παρακρατηση εκανα μονο την πρωτη φορα (ηταν 1,5%) και ο λογιστης της εταιρειας (του πελατη) μου εβαλε τις φωνες και το εσβησε γιατι δεν θα πηγαινε στην εφορια για 15€ που ηταν η παρακρατηση.

Μετα μου ηρθε και η λυπητερη (πελατης "βαρεσε κανονακι" ) οπου η παρακρατηση (20%) και ο ΦΠΑ και φυσικα και το υπολοιπο πληρωμης πηγε υπερ πιστεως και πατριδος.

Η εφορια ωραια τα λεει . Μας ρωταει ομως αν θα παρουμε τα λεφτα μας?

Και ακομα και αν τα βαλει ο πελατης, η εφορια ποτε θα μας τα δωσει? Εγω περσι χρειαστηκε να παω πανω απο 10 φορες για να παρω τα χρηματα μου (και εχω και λογιστη....) προς το τελος του χρονου.

ΚΑι ενω η εφορια μου χρωσταγε, εγω πληρωσα και επιβαρυσνη στο ΦΠΑ και δεν πηρα τη μειωση στις εκτακτες εισφορες.

Νυσαφι ποια....

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι ο ιδιώτης κάνει παρακράτηση ΑΝ ΑΦΟΡΑ τεχνικό έργο... Ο νόμος λέει κάθε φυσικό πρόσωπο και το παρακάτω έγγραφο της εφορίας το αναφέρει συγκεκριμένα:

http://www.taxheaven...&attach_id=1328

 

Το θέμα είναι αν τελικά θεωρείται τεχνικό έργο η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και δεν έχει συζητηθεί πουθενά αλλού... Γιατί στη δική μου εφορία μου είπαν ότι μόνο αν τα βιδώνω στην ταράτσα ή την στέγη και μένουν σταθερά είναι τεχνικό έργο..! Κανείς άλλος καμιά γνώμη..;; Αν τελικά δεν είναι τεχνικό έργο πως τα χειριζόμαστε φορολογικά;

 

Στο φόρουμ δεν έχει ξανασυζητηθεί αν δεν κάνω λάθος γιατί το ψάχνω και εγώ καιρό...

Edited by panbak
Link to comment
Share on other sites

ο εργολάβος τεχνικών έργων φορολογειται τεκματρά στο 15% του κέρδους του, αυτός ο εργολάβος έχει την υποχρεωση να προπληρωνει το 3%

όταν δεν είναι τεχνικό εργο, δεν φορολογείσαι τεκμαρτά και δεν προπληρώνεις το 3%

 

η εφορία ΔΕΝ μπορεί να τα έχει μονά-ζυγά δικά της.

 

Υπάρχουν ορισμοί, τους έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά στο παρελθόν .... βρίσκονται και μέσα στο Forum .... όταν τους ξαναβρώ θα τους ξαναβάλω και σε αυτήν τη συζ'ητηση.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μηχανισμος ωστε ο ιδιωτης να κανει παρακρατηση????

Δλδ αν ο ιδιωτης με βαλλει να του κανω μερεμετια στους σοβαδες θα μου κανει παρακρατηση 3%???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

α) Για τον panbak. To ίδιο ερώτημα έιχα και εγώ και η απάντηση απο την ΔΟΥ κοζάνης ήταν "για να χαρακτηριστεί τεχνικό έργο μια κατασκευή πρέπει να συνδεέται σταθερά με έδαφος ή κατασκευή με τρόπο που όταν προσπαθήσεις να το μετακινήσεις/μεταφέρεις να καταστρέφεται". Αρα τα ΦΒ δεν είναι τεχνικό έργο γιατί άνετα μπορείς να τα ξεβιδώσεις και να τα πας αλλού. Εξαίρεση που μου ανέφεραν και αυτοί είναι τα θεμέλια των ΦΒ πάρκων.

Εργο μπορεί να χαρακτηριστεί. Τεχνικό έργο όμως όχι.

 

β1) Myri ισχύει ακόμα το τεκμαρτό σύστημα;

Και μιας και τα ΦΒ δεν ειναι τεχνικο εργο αρα δεν πάει τεκμαρτα αλλα έσοδα-εξοδα, όταν η εγκατάσταση γίνεται προς επαγγελματία υπάρχει πάλι η παρακράτηση 3%; Ή κάποια άλλη παρακράτηση; Για ιδιώτες προφανώς δεν ύπαρχει παρακράτηση.

 

β2) Στην περίπτωση που ιδιώτης σου αναθέτει την κατασκευή της κατοικίας του. Αυτό προφανώς είναι τεχικο έργο ή μάλλον είναι ο ορισμός του τεχνικού έργου. Υπάρχει 3% σε αυτή την περίπτωση; Ο ιδιώτης με ποιο τρόπο κάνει την παρακράτηση; Εσύ σαν εργολάβος πως φορολογείσαι; Τεκμαρτά ή έσοδα-εξοδα;

Link to comment
Share on other sites

β1) το τεκμαρτό πλέον δεν ισχυει, όμως οι προϋποθέσεις όμως για το 3% δεν άλλαξαν ;)

β3)ειναι νεα κατασκευή άρα έχει 3% , επίσης ψάχνοντας βρήκα πως 3% εχει και η προσθήκη

 

όμως πχ οι εσωτερικές γυψοασνίδες δεν έχουν 3%

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που δεν ειναι τεχνικό εργο πχ ΦΒ, γυψοσανίδες κλπ. τι γίνεται; Υπάρχει παρακράτηση; Υπάρχει διαφορά αν είναι προς ιδιώτη ή επαγγελματία;

Link to comment
Share on other sites

Άρα καταλήγουμε πως τα φωτοβολταϊκά είναι έργο (με ότι συνεπάγεται -> ΤΠΥ κλπ), αλλά έχει παρακράτηση 3% μόνο στην περίπτωση σταθερής θεμελίωσης στο έδαφος...

Άρα καμία παρακράτηση από ιδιώτη και μένει ερώτημα τι γίνεται στην περίπτωση επαγγελματία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.