Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Νομίζω πάνω από 6000€ θεωρείται το συμφωνητικό πριν την έναρξη του έργου (στα φωτοβολταϊκά είναι πάντα παραπάνω, αφού το τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών του υπεργολάβου θα περιλαμβάνει και τα υλικά, με βάση ότι είπε και ο ge_liakos), αλλιώς κατάθεση τριμηνιαίων καταστάσεων στη ΔΟΥ....

Edited by panbak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακράτηση σου κάνει μόνο επαγγελματίας. Αν εσύ κάνεις τη δουλεία σε ιδιώτη τι παρακράτηση να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο θέμα. Αν έχεις υπεργολάβους του κάνεις παρακράτηση ασχετος απο το ποιος είναι ο κύριος του έργου.

 

Εγώ μίλησα πότε έχουν παρακράτηση τα δικά σου τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

τελικα η παρακράτηση ειναι 3% ή 1,5%?

Στα τιμολόγια που μας κοβουν οι υπεργολαβοι κανουμε παντα παρακρατηση ανεξαρτητως ποσου?

 

Παρακρατηση για τα τιμολογια προς τον πελατη μας υποτιθεται οτι γινεται οταν ειναι επιτηδευματιας. Ομως αυτο αφορα οποιαδηποτε εργασια ή μονο οταν προκειτε για ενα καινουριο και ολοκληρωμενο εργο? Δηλ εργασιες συντηρησης/προσθηκης κλπ σε ενα κτιριο ενος επαγγελματια χρειαζεται παρακρατηση στο εκδοθεν τιμολογιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πάρεις εσύ σε άλλο χώρο και μετα χρειάζεται ΔΑ και ίσως τότε μπορεί να θεωρείται εμπορία.

Δεν προκύπτει τέτοιο θέμα, αρκει η αξία του υλικού να μην είναι δυσανάλογη της αξίας του έργου

3% ΜΟΝΟ στα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών (υπεργολάβοι) και ΟΧΙ στα τιμολόγια υλικών.

Η σύμβαση θεωρείται στην εφορία μόνον αν ξεπερνά κάποιο ποσόν (5.000 Ευρώ αν θυμάμαι καλά)

παρακράτηση 3% γίνεται μόνο εφόσον πρόκειται για νεο οικοδομικό έργο και εφόσον είναι τεχνικό εργο κατά την εφορία

Link to comment
Share on other sites

Η παρακράτηση είχε γίνει 1% και από 1.1.2011 ξαναέγινε 3% για όσα έργα θεωρούνται τεχνικά έργα (όχι δλδ συντήρησης, κλπ).

 

Έχω την εντύπωση και με βάση όσα διάβασα στο tax heaven ότι παρακράτηση 3% διενεργείτε και όταν ο εργοδότης είναι ιδιώτης και είναι σε αυτή την περίπτωση υποχρεωμένος να την κάνει ο εργολάβος... Ας πουν και οι υπόλοιποι...

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο... Αν τα υλικά ξεπερνάνε το 1/3 της συνολικής αμοιβής, εξακολουθούμε να κόβουμε ΤΠΥ; Στο βιβλίο εσόδων-εξόδων τα υλικά τα περνάμε σαν αγορές ή σαν δαπάνες όταν κόβουμε ΤΠΥ;

Edited by panbak
Link to comment
Share on other sites

Η παρακράτηση είχε γίνει 1% και από 1.1.2011 ξαναέγινε 3% για όσα έργα θεωρούνται τεχνικά έργα (όχι δλδ συντήρησης, κλπ).

ούτε οι ακανκαιν΄σεις θεωρούνται τεχνικά έργα κλπ θελει λιγη προσοχή

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε ΤΠΥ για Φ/Β με δικά μου υλικά, προς ιδιώτη, υπάρχει κάποια παρακράτηση φόρου πχ 3% ή κάτι άλλο; Αν είναι προς επιτηδευματία τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το διπλοτσέκαρα και ισχύουν τα παρακάτω: Εφόσον το θεωρήσουμε τεχνικό έργο (και έτσι το πάμε απ' ότι φαίνεται) έχει παρακράτηση 3% ανεξάρτητα άμα ο πελάτης είναι επαγγελματίας ή ιδιώτης (ο νόμος αναφέρει σαν υποχρεό κάθε φυσικό πρόσωπο και υπάρχει και έγγραφο που το αναφέρει συγκεκριμένα) και αποδίδεται με το έντυπο παρακράτησης του φόρου εργολάβου στον προϊστάμενο της ΔΟΥ στο τμήμα εισοδήματος μέχρι τις 15 του επόμενου μήνα.

Άν δεν κάνει την παρακράτηση ο ιδιώτης (που μάλλον θα αποτελεί μπέρδεμα γι' αυτόν) ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ο εργολάβος να αποδόσει ο ίδιος το 3%. Σε περίπτωση που κάνει την παρακράτηση ο ιδιώτης δίνει στον εργολάβο μια απλή υπεύθυνη δήλωση με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής ότι έκανε παρακράτηση το τάδε ποσό από τον τάδε εργολάβο για το τάδε τιμολόγιο, ώστε να την συμπεριλάβει ο εργολάβος στην φορολογική του δήλωση...

Αυτά..!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.