Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ΦΒ όμως δεν ανήκουν στα τεχνικά έργα. Εργο μπορεί να είναι, τεχνικό όμως με τον ορισμό της εφορίας δεν είναι.

Αρα μήπως δεν ισχύει το 3%; Μήπως όταν είναι σε ιδιωτή δεν έχει καθόλου παρακράτηση; Και όταν είναι για επαγγελματία έχει 20%;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα τα λεγόμενα του panbak... Μπορούμε να τα δούμε κάπου γραμμένα ώστε να τα τσεκάρουμε με τους λογιστές μας; Υπάρχει τέτοια δυνατότητα; Παρακράτηση από ιδιώτες μου φαίνεται κουλό... Να πάω μόνος μου να τα δώσω, επίσης....

Οι ανακαινίσεις δεν είναι τεχνικό έργο; Εδώ μερικές χρειάζονται οικ. άδεια..

Τα ΦΒ δεν είναι τεχνικό έργο;;; Τότε δεν θα είναι κανένα ηλεκτρολογικό...

Επειδή έχω την εντύπωση ότι είμαστε η μόνη χώρα με 4-5 είδη τιμολογίων, αυτό που διαφοροποιεί τα ΦΒ είναι ότι μπορείς ίσως να κόψεις ένα τιμολόγιο πώλησης με την εγκατάσταση μέσα γιατί πάντα είναι πολύ μικρότερο ποσό... Ετσι δεν έχεις παρακράτηση...

Πάντως ο οποιοσδήποτε που σέβεται τον εαυτό του, ανεξαρτήτως αν είναι ο εργολάβος, ή ο λογιστής... θα πρέπει να βλέπει πόσο βλακώδη είναι αυτά... ελπίζω να μην είμαι ο μόνος...

Link to comment
Share on other sites

JTB τα ΦΒ δεν ειναι τεχνικό εργο γιατί μπορεί να αφαιρεθει οποιαδήποτε στιγμή και να μεταφερθει αλλού. Απάντηση απο ΔΟΥ. Αρα δεν μπορείς να κόψεις τιμολόγιο έργου που έχει 3% φόρο. Αρα πας ή με ΤΠΥ ή με Τιμολόγιο πώλησης.

 

Το θέμα με τα είδη τιμολογίων είναι γελοίο και μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πρέπει να έχει ξανασυζητηθεί

 

διαβάστε προσχετικά τι ειναι τεχνικο έργο, άρα αν υπάρχει ή όχι η υποχρέωση της παρακράτησης 3%

διότι οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν υπάρχει ρευστότητα ούτε γίνονται εύκολα επιστροφές φόρου

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Myri αν κατι δεν ειναι τεχνικό έργο δεν εχει 3%; Αν όμως είναι για επαγγελματία δεν πρέπει να κανει παρακράτηση 20%; Για ιδιώτες λογικά δεν υπάρχει καθόλου παράκρατηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτηση με την εφορία μου είπαν τα ΦΒ δεν ειναι τεχνικό έργο. Αλλα δεν είναι όυτε πώληση γιατί δεν έχω κατάστημα που πουλάει ουτε αποθήκη. Εγώ κάνω την εγκατάσταση με υλικά που αγοράζω για την συγκεκριμένη εγκατάσταση και τα ενσωματώνω σε αυτήν. Τα υλικά φτάνουν με ΔΑ στον τόπο της εγκατάστασεις απευθείας απο τους προμηθευτές. Αυτοί μου ειπαν να κόψω ΤΠΥ γιατί προέχουσα πράξη είναι η παροχή υπηρεσίας εγκατάστασης.

 

Το θέμα είναι αν έχει παρακράτηση.

Edited by ge_liakos
Link to comment
Share on other sites

το έψαξα πρόχειρα όμως δεν το βρήκα

αν θες ξανακοίταξε τον ορισμό του τεχνικού εργου κατα την ΔΟΥ

 

μολις βρω χρόνο θα το κοιταξω αναλυτικά

 

ΥΓ από τον ορισμο προκύπτει η τεκματρη φορολογία (η οποία σήμερα έχει καταργηθεί) και η υποχρεωση παρακράτησης 3%

----

σιγουρα έχει ξανασυζhθεί στο Forum

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα παντος οτι:

-Παρακρατηση 3% απο ιδιωτη δεν νοειται..

-Παρακρατηση απο σενα για λογαριασμο σου παλι δεν νοειται..

-Το 20% πρωτη φορα το ακουω...

 

 

ΥΓ. Το καλο ειναι οτι εχουμε απλο φορολογικο συστημα.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.