Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στύλος ΔΕΗ


BIL

Recommended Posts

η τελευταια φωτογραφία από που είναι ?

 

Απο το google :D

Πιθανον να ειναι απο δυτικη Θεσσαλονικη. Εχει υποσταθμο κ εκει καταληγουν/περνουν 3-4 γραμμες αν θυμαμαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

ckiriako πολύ καλές οι φωτό! thanks!

Από το χωριό της λευχαιμίας

:lol: :lol:

Σε τι χώρα ζούμε..θέλω να δω τοπογραφικό με δουλίες της ΔΕΗ χοχοχο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητέ, πρόκειται για πυλώνα υψηλής τάσης και μάλιστα με τυποιημένη τιμή 150 kV. Στην Ελλάδα η μεταφορά ισχύος στα 150kV γίνεται με πυλώνες 2 τύπων. Ο ένας είναι αυτός της φωτογραφίας και ο άλλος αυτός που φαίνεται στο δεξί μέρος της αν μπορώ να διακρίνω καλά. Ο δεύτερος τύπος μοιάζει και με την τυποποιημένη κατασκευή για τάση 400 kV με τη διαφορά ότι στο πάνω πάνω μέρος έχει να τις ονομάσω δύο μεταλλικές προεξοχές (σαν κέρατα :) ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισρώ GeorgeS, πήρα την φωτογραφία γιατί μου έκανε εντύπωση που η περιοχή είναι κατοικημένη και μπροστά μου είναι γήπεδο ποδοσφαίρου ενώ πίσω μου είναι σχολείο που ακόμα δεν έχει παραδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι πολιτικός μηχανικός και θα ήθελα την βοήθεια σας.Ανα πόσα μέτρα τοποθετούνται οι στύλοι της ΔΕΗ οταν είναι σε παράλληλη δίαταξη?Υπάρχει κάποιος κανονισμός?? Έχω μια απόσταση 57 μέτρων απο την πρώτη κολώνα και έβγαλε η Δεη άλλες 2, τη μια στα 19 και την άλλη στα 38 με αποτέλεσμα μπροστά απο το σπίτι μου να έχω 2 στύλους ενώ ο γείτονας 1 και στην άκρη του οικοπέδου του.Δε θα έπρεπε στα 57 μέτρα να μπεί στη μέση,δηλ στα 28,5 μέτρα ? αν γίνει αυτο τοτε η κολώνα θα παεί στο γείτονα.

ο στύλος είναι χαμηλής τάσης και όλο αυτό έγινε με αίτημα μεταφόρας του γείτονα αφου την έχει μέσα στην ιδιοκτησία του

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω μόνο η ΔΕΗ μπορεί να στο απαντήσει. Αν και από τη στιγμή που οι κολώνες τοποθετήθηκαν κάπως δύσκολο το βλέπω να βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν μπει μήπως πρέπει να πας από τη ΔΕΗ της περιοχής σου ή το τμήμα της ΔΕΗ που ασχολείται με αυτά (δεν το ξέρω, ρώτα όμως στη ΔΕΗ και τηλεφωνικά) να προλάβεις ή να τους θέσεις το θέμα σου ? Δυστυχώς αυτά τα θέματα τα γνωρίζουν μόνο αυτοί και εμείς ότι και να πούμε μπορεί να είναι άκυρο. Εκτός αν υπάρχει κανείς που να του έχει τύχει κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.