Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στύλος ΔΕΗ


BIL

Recommended Posts

Σ ευχαριστώ πολύ georges.Το ψαχνω το θέμα γιατί οι τύποι πανε να περάσουν εξυπηρέτηση και αυτό ειναι που με ενοχλεί!!!το δικό μου σπίτι υπάρχει απο το 1982 ενώ του άλλου ειναι νεο.ασε που βρηκα και νόμο οποίος λέει οτι πριν ξεκινήσει η οικοδομη πρέπει να μεταφέρονται οι κολώνες και όχι τώρα που θέλει να πάρει ρευμα ο κύριος.εκει που θέλουν να την βάλουν στο 1 μετρο είναι η ταμπέλα του γραφείου μου με απτέλεσμα να μου την κόβει στην μέση.

αν καποίος συνάδελφος γνωρίζει κατι θα με βοηθούσε αρκετά.

ευχαριστω πολυ και οταν μαθω κατι θα επανελθω για να ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στη διευθυνση http://www.dei.gr/Default.aspx?id=1708&nt=18&lang=1

μεταξυ αλλων λεει:

 

Η εισφορά υπέρ ΕΡΤ, με το Νόμο 3419/2005 (ΦΕΚ 297/6.12.2005), καθορίστηκε στην τιμή των 4,24€/μήνα. Με τον ίδιο Νόμο, μετά την 6.12.2005, δεν επιβάλλεται ανταποδοτικό τέλος (εισφορά) για τους μετρητές από τους οποίους ηλεκτροδοτούνται κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών, ανεξαρτήτως της χρήσης τους.

 

 

Για ελεγξτε τους λογαριασμους της κοινοχρηστης παροχης της πολυκατοικιας σας γιατι εχω την εντυπωση οτι η ΔΕΗ κλεβει απο πολυ κοσμο 4,24€ το μηνα. Σε πολλες πολυκατοικιες χρεωνει ΕΡΤ και στο κοινοχρηστο ρολόι και βεβαιως ελαχιστοι το εχουμε καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας

Είμαι νέος στο forum, και αν και ηλεκτρολόγος μηχανικός θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα θέμα σχετικό με τη ΔΕΗ.

Πρόκειται να χτίσω κατοικία σε περιοχή εκτός σχεδίου (το αγροτμχ. είναι οικοδομήσιμο) και στο σημείο που θέλω να τοποθετήσω το κτίριο διέρχεται γραμμή διανομής μέσης τάσης (20kV) που καταλήγει σε στύλο μέσα στην ιδιοκτησία μου και απο εκεί διανέμεται προς άλλο σημείο. Λόγω και της κλίσης του εδάφους, τα καλώδια βρίσκονται σε μικρό σχετικά ύψος, οπότε έκανα έγγραφο ερώτημα στη ΔΕΗ για το αν και υπό ποίες προϋποθέσεις μετακινούν με δικά τους έξοδα τη γραμμή. Η απάντηση ήταν ότι τη μετακινούν εφ' όσον υποβάλλω άδεια οικοδομής αλλά ενδέχεται να γίνει απλώς ανύψωση της γραμμής ώστε να τηρούνται τα απαραίτητα όρια ασφαλείας (3μ. καθ' ύψος και 2 κατά πλάτος), παραπέμποντας στους νόμους του Κράτους (ΚΕΣΗΓΗΕ - τι είναι αυτό;).

 

Δεδομένου ότι δεν θα αισθανόμουνα καθόλου ασφαλής να περνάνε 20 kV πάνω από το κεφάλι μου (τι γίνεται σε περίπτωση πτώσης των καλωδίων;), θα ήθελα να μάθω πού μπορεί κανείς να βρει όλη τη σχετική νομοθεσία και τους κανονισμούς ασφαλείας που διέπουν την διέλευση γραμμών μέσης τάσης από κατοικημένες περιοχές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια και ζητώ συγγνώμη για τη φλυαρία.

 

Απαγορεύεται η δημιουργία του ίδου θέματος σε παραπάνω από μια κατηγορίες

Επίσης χρησιμοποιούμε την αναζήτηση

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΕΣΥΓΗΕ είναι ο Κανονισμός Εξωτερικών Σταθμών Υποσταθμών & Γραμμών Ηλεκτρικής Ενέργειας. Αυτός ο κανονισμός γράφει για τις αποστάσεις ασφαλείας από γραμμές μεταφοράς, ΟΣΕ, ΟΤΕ κ.τ.λ. Αν κάποιος συνάδελφος έχει τον κανονισμό, ίσως σε διαφωτίσει καλύτερα :(

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος οι πυλώνες σαν αυτόν στην φωτογραφία αν μεταφέρουν ρεύμα μέσης ή υψηλής τάσης? Ευχαριστώ!

 

150kv ειναι η γραμμη αυτή υψηλη ταση δηλαδη.

 

και του φιλου στη φωτο στην αρχικη ειναι 150kv (φαίνεται απο τους μονωτήρες). την εχω δει απο κοντα την γραμμη ειναι στη Ποτίδαια στην Χαλκιδική. Μετα συνεχίζει με κανονικούς πυλώνες 150kv. ενα κομματι είναι με τέτοιους στύλους και είναι το κομμάτι στην διώρυγα κοντά που είναι στενό το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έξω από το σπίτι μου (εξοχικό) και σε απόσταση περίπου 5 μέτρα από το υπνοδωμάτιο των παιδιών μου υπάρχει ένας ξύλινος στύλος της ΔΕΗ ο οποίος όμως είναι φορτωμένος (πέραν του συνηθισμένου) με διάφορα εξαρτήματα κατασκευασμένα (αν κρίνω σωστά) από πορσελάνη. Πως θα βεβαιωθώ πως δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας για την ασφάλεια και υγεία των παιδιών μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Άνοιξες νέο θέμα για το ερώτημά σου. Θα παραμείνει ένα από τα δυο μηνύματα.

 

Ρίξε μια ματιά στους κανόνες συμμετοχής

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα σας.

Παραθέτω δυο φωτογραφίες από ξύλινο στύλο ΔΕΗ μέσα σε γήπεδο εκτός σχεδίου. Από την κορυφή της συνδέεται καλώδιο με υπάρχουσα ισόγεια κατοικία (υπάρχει μετρητής ΔΕΗ) και ένα καλώδιο "φεύγει" προς την κατοικία όμορου γηπέδου (ενδεχομένως να μεσολαβεί και άλλη ξύλινη κολώνα καθώς η κατοικία στο όμορο γήπεδο βρίσκεται αρκετά μακριά). Η κολώνα της φωτογραφίας έχει τοποθετηθεί στη θέση αυτή κάποιες δεκαετίες.

Παρατήρησα στη βάση της κολώνας αυτό που έχω βάλει σε κόκκινο κύκλο στη φωτογραφία, σαν ένα χοντρό σύρμα το οποίο όμως δεν βρίσκεται εντός του εδάφους. Θα ήθελα τους συναδέλφους να με ενημερώσουν για το τι ακριβώς είναι και αν δημιουργεί επικινδυνότητα, η οποία πρέπει να αρθεί. Ευχαριστώ

στυλος ΔΕΗ 1.jpg

στυλος ΔΕΗ 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

είναι η γείωση της γραμμής, θα πρέπει να υπάρχει σε μερικά cm και ένα ηλεκτρόδιο μέσα στο έδαφος που συνδέεται (ή συνδεόταν το καλώδιο). Αν το καλώδιο είναι ασύνδετο οι παροχές που τροφοδοτεί η γραμμή παίρνουν τον ουδέτερο τους όχι σωστά γειωμένο. Την άρση την κάνει ο δεδδηε.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αυτό το μεταλλικό σαν χοντρό σύρμα που είναι κάπως στριμμένο στη βάση της κολώνας δεν φαίνεται να συνεχίζει μέσα στο έδαφος. Άρα, αν αντιλαμβάνομαι σωστά, υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας και θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον ΔΕΔΔΗΕ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.