Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

77 m2 είναι ο κάθε όροφος και ο λέβητας εξυπηρετεί και τα 2 σπίτια.

Από επάνω έχει το 2ο θερμενόμενο διαμέρισμα

Από κάτω έχει έδαφος, οπότε απώλειες βάζω μόνο πλευρικά. Αν έβαζα και από πάνω κ κάτω θα ήμουν ακόμη χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

77 m2 είναι ο κάθε όροφος και ο λέβητας εξυπηρετεί και τα 2 σπίτια.

Από επάνω έχει το 2ο θερμενόμενο διαμέρισμα

Από κάτω έχει έδαφος, οπότε απώλειες βάζω μόνο πλευρικά. Αν έβαζα και από πάνω κ κάτω θα ήμουν ακόμη χειρότερα.

Πανω απο το 2ο θερμαινομενο διαμερισμα η πλακα με τι συνορευει?

Εχει κι αλλο θερμαινομενο οροφο η επαφιεται σε αερα?

Για πλακα σε επαφη με εδαφος οφειλεις να υπολογισεις απωλειες... Υφιστανται

Link to comment
Share on other sites

Λάθος που δεν το ανέφερα. Προς έδαφος βάζω εμβαδό 77, U=3.1, K.Bάθος=0, και περίμετρος 35,6 οπότε υπολογίζω απώλειες και προς το έδαφος. Αν αφαιρέσω αυτές τις απώλειες έχω κέρδος 110kWh/m2

 

Επάνω από τον επάνω όροφο έχει στέγη με κλίση.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ 2010α (§2.5. Κατανάλωση ζεστού νερού χρήσης. Πίνακας 2.5

 

Παιδιά, επειδή σήμερα εγκατέστησα την έκδοση 1.28, ανακάλυψα ότι η βοήθεια του προγράμματος λέει πολλά περισσότερα πράγματα από ότι η βοήθεια του 1.27

Link to comment
Share on other sites

Στο buildingcert κανοντας ελεγχο εγκυροτητος του ΠΕΑ που εξεδωσα, μου βγαζει ολα τα στοιχεια μου αλλα για την ενεργειακη κλαση βγαζει ??

 

Εγω εχω εκτυπωσει και εχω παραδοσει κανονικα το ΠΕΑ που ειναι ενεργειακης κλασης Ζ και φαινεται στα υπογεγραμμενα χαρτια που εδωσα στον ιδιοκτητη...

 

Γιατι βγαινουν τα ερωτηματικα?

 

με πηρε η συμβολαιογραφος και με ρωτησε αν επηρεαζει αυτο τα συμβολαια για να προχωρησει

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχει να κάνει ο συμβολαιογράφος με το ΠΕΑ είναι να εξετάσει τον κωδικό σου. Τίποτα άλλο. Ούτε να δει τα τετραγωνικά, ούτε την κατηγορία.... τίποτα.

Το μόνο που εξετάζει είναι αν με τον κωδικό είναι έγκυρο το ΠΕΑ.

Τους το έχουν εξηγήσει και υποτίθεται ότι έπρεπε να ήταν ξεκάθαρο. Δεν επηρεάζει τα συμβόλαια σε τίποτα, ακόμα και αν το ΠΕΑ έχει τη φάτσα του micky maous πάνω.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ 2010α (§2.5. Κατανάλωση ζεστού νερού χρήσης. Πίνακας 2.5

 

Παιδιά, επειδή σήμερα εγκατέστησα την έκδοση 1.28, ανακάλυψα ότι η βοήθεια του προγράμματος λέει πολλά περισσότερα πράγματα από ότι η βοήθεια του 1.27

 

Στην περίπτοση που βγάζεις ΠΕΑ για ένα μόνο διαμέρισμα τι βάζεις;

Στον πίνακα έχει μόνο "Μονοκατοικία, Πολυκατοικία (περισσότερα του ενός διαμερίσματα)

Link to comment
Share on other sites

Προβληματα με τον server εχουν παλι στο buildingcert...

 

Τους δωσαν εντολη, λεει, να εκτυπωνουν τη σελιδα που εμφανιζει το buildingcert οταν κανει ελεγχο εγκυροτητος.

 

?? στην ενεργειακη κλαση και null/null σε καταναλωση πρωτογενους ενεργειας και εκπομπες CO2

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.