Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο δικό μου παράδειγμα κάνω αλλαγή κουφωμάτων (μόνο τα 5 παράθυρα και όχι τις 2 πόρτες) και από U=5 & 6 τα μεταρέπω σε U-2,2

Ταυτόχρονα μειώνεται ο αερισμός μου και το τελικό αποτέλεσμα είναι μείωση κατανάλωσης από 462 (Ζ) σε 405 (Ε), δηλαδή 12,4%

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου παράδειγμα κάνω αλλαγή κουφωμάτων (μόνο τα 5 παράθυρα και όχι τις 2 πόρτες) και από U=5 & 6 τα μεταρέπω σε U-2,2

Ταυτόχρονα μειώνεται ο αερισμός μου και το τελικό αποτέλεσμα είναι μείωση κατανάλωσης από 462 (Ζ) σε 405 (Ε), δηλαδή 12,4%

 

Τον αερισμό τον υπολογίζεις ανά επιφάνεια κουφώματος από τον πιν. 3.26 ΤΟΤΕΕ - 1 σελ. 79 ή υπολογίζεις από τον τύπο 3.9 σελ.77 ; δε βγάζω ίδια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Από το πίνακα 3.26, στην συνολική επιφάνεια κουφωμάτων.

Ο τύπος 3.9 είναι εισαγωγή.

Μέχρι τον πίνακα 3.26 όλα είναι πρόλογος.

Στο τέλος εφαρμόζεις τον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον υπολόγισα από τον τύπο, αλλά τώρα που το είπες και τσέκαρα και τον πίνακα,βλέπω πολύ μικρές αποκλίσεις, οπότε στο μέλλον θα χρησιμοποιώ τον πίνακα για ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας είναι υποχρεωτικός στον ΚΕΝΑΚ.

Απλώς οι συνάδελφοι ΗΜ που έγραψαν την παρ. 3.4.2 το θεώρησαν αυτονόητο ότι διαβάζοντας το <<Για τους υπολογισμούς του αερισμού λόγω της ύπαρξης χαραμάδων καταγράφεται ......και κατόπιν λαμβάνεται η τιμή αερισμού.....>> θα καταλαβαίναμε ότι υποχρεωτικά χρησιμοποιούμε τον πίνακα 3.26 και δεν συμπεριέλαβαν κάποια έκφραση όπως: ... υποχρεωτικά ...

Τα όσα γράφουν πριν τον πίνακα μπορείς να τα θεωρήσεις σαν φιλολογική εισαγωγή ή καλύτερα να τα χρησιμοποιείς στην διαστασιολόγηση του συστήματος κεντρικής θέρμανσης (R,H..)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

για έκδοση ενος ΠΕΑ σε οικοδομη πριν το 80 ισόγεια στα σχέδια αλλα υπερυψωμένη ένα μέτρο.( στα σχέδια) για να υπολογίσω τιμή σκίασης των τοίχων θα πάρω το ύψος απο το έδαφος...όπως και για τα κουφώματα και όχι του ορόφου? η πρέπει να θεωρήσω ξεχωριστή μη θερμενόμενη επιφάνεια την επιφάνεια απο κάτω? η οποία είναι 1μ πανω απο το έδαφος στην πίσω πλευρά και 2μ απο μπροστα...( το έχουν κάνει αποθήκη...) η οποία είναι ανοιχτή μπροστά και κάτω έχει χώμα..:(

επίσης υπάρχει και μία σκεπούλα αντι για πλακα...θα έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης αν την λάβω υπόψιν μου? :confused:

Αν πω ότι απο κάτω είναι κενο θα βάλω λογικα δαπεδο σαν piloti και θα είναι σε επαφή με αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου παράδειγμα κάνω αλλαγή κουφωμάτων (μόνο τα 5 παράθυρα και όχι τις 2 πόρτες) και από U=5 & 6 τα μεταρέπω σε U-2,2

Ταυτόχρονα μειώνεται ο αερισμός μου και το τελικό αποτέλεσμα είναι μείωση κατανάλωσης από 462 (Ζ) σε 405 (Ε), δηλαδή 12,4%

 

Τα ανοίγματα που τα μετατρέπεις σε Uw=2.2, τι διαστάσεις έχουν, τι προφίλ και τι υαλοπίνακα;

 

Προσπαθώ να βρω αντίστοιχη λύση αλλά τουλάχιστον στην αγορά δεν έχω βρει λογική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Από το πίνακα 3.26, στην συνολική επιφάνεια κουφωμάτων.

Ο τύπος 3.9 είναι εισαγωγή.

Μέχρι τον πίνακα 3.26 όλα είναι πρόλογος.

Στο τέλος εφαρμόζεις τον πίνακα.

 

Γιατί στον πίνακα δίνει άλλες τιμές για πόρτα και άλλες για παράθυρο; Ανοίγματα δεν είναι και τα δύο; Δηλαδή από πίνακα: πόρτα 1,40Χ2,20 παίρνει π.χ. τιμή αερισμού 7,4 ενώ 1,40Χ1,20 παράθυρο παίρνει 8,7;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.