Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

εχω ισογεια κατοικια χωρις θερμανση με δυο κλιματιστικα και ενα τζακι.το προγραμμα για το ΠΕΑ μου το βγαζει κατηγορια Η.βαζω κεντρικη θερμανση και αλλαζω κουφωματα.μου το βγαζει παλι Η.ειναι δυνατον?

 

οταν βαζω και θερμομονωση στην οροφη το ανεβαζει δυο κατηγοριες.

 

τι αλλο πρεπει να κανω εκτος απο θερμανση κ κουφωματα για να ανεβει μια κατηγορια?

 

 

καμια γνωμη κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνέδελφοι.

Έκανα την πρώτη μου εργασία για ΠΕΑ καιθέλω να σας παραθέσω τα αποτελέσματα για να μου πείτε εάν σας φαίνονται λογικά.

Παραθέτω τα στοιχεία χωρίς λεπτομέρειες, όπως θέλω να είναι η άποψή σας.

Σπίτι δυόροφο 77 ΤΜ του 1972 (μας ενδιαφέρει το ισόγειο και έχει έναν όροφο από πάνω.

3 πλευρές εκτεθιμένες, χωρία σκιάσεις και μία με όμορο κτίριο.

Λέβητας 46kW για θέρμανση και ΖΝΧ μς β.α. 0,75

Ηλιακός

Όχι κλιματισμός

 

Αποτελέσματα:

Κατηγορία Ζ

Κατανάλωση συνολική 495kW/m2 (ΚΑ 193.5)

Θέρμανση 408.3 (ΚΑ 123.3)

Ψύξη 87.4 (70.2)

Τα υπόλοιπα μηδεν

 

Σας φαίνονται λογικά με μία πρώτη ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αμφιβολίες, αν κάποιος γνωρίζει εταιρεία που δίνει κουφώματα με θερμοδιακοπή στις τιμές του "εξοικονομώ" (οι οποίες περιέχουν ΦΠΑ) τον παρακαλώ να μου στείλει το όνομά της με pm.

 

εντασσεται στην κατηγορια Γ

 

Δ ειναι οταν δεν υπαρχει αυτόματος έλεγχος

δηλαδη αφη-σβεση λεβητα - κυκλοφορητη χειροκινητα χωρις καμια θερμοστατηση σε χωρο ή περιβαλλον

 

Σε ότι αφορά τις ερμηνείες που δίνετε συμφωνώ αλλά τυπικά από το κείμενο νομίζω δεν προκύπτουν.

Είναι θέμα ελλιπούς διατύπωσης στο κείμενο της ΤΟΤΕΕ ή όχι, υπάρχει ζήτημα πιστεύω.

Αρχικά έβαζα Δ ωστόσο σε ημερίδα στο ΤΕΕ ειπώθηκε ότι είναι Γ .

Link to comment
Share on other sites

εχω ισογεια κατοικια χωρις θερμανση με δυο κλιματιστικα και ενα τζακι.το προγραμμα για το ΠΕΑ μου το βγαζει κατηγορια Η.βαζω κεντρικη θερμανση και αλλαζω κουφωματα.μου το βγαζει παλι Η.ειναι δυνατον?

 

οταν βαζω και θερμομονωση στην οροφη το ανεβαζει δυο κατηγοριες.

 

τι αλλο πρεπει να κανω εκτος απο θερμανση κ κουφωματα για να ανεβει μια κατηγορια?

 

 

καμια γνωμη κανεις?

 

καμμια γνωμη κανεις?

Link to comment
Share on other sites

εχω ισογεια κατοικια χωρις θερμανση με δυο κλιματιστικα και ενα τζακι.το προγραμμα για το ΠΕΑ μου το βγαζει κατηγορια Η.βαζω κεντρικη θερμανση και αλλαζω κουφωματα.μου το βγαζει παλι Η.ειναι δυνατον?

 

οταν βαζω και θερμομονωση στην οροφη το ανεβαζει δυο κατηγοριες.

 

τι αλλο πρεπει να κανω εκτος απο θερμανση κ κουφωματα για να ανεβει μια κατηγορια?

Απο τη στιγμη που δεν εχεις θερμανση, το προγραμμα λαμβανει υποψιν του ενα θεωρητικο συστημα θερμανσης το οποιο ειναι πολυ ευνοικοτερο απο οποιαδηποτε αλλη κεντρικη θερμανση, υπαρκτη παντοτε...

Δυσκολα να πετυχεις 93,5% β.α. σε κεντρικη θερμανση. Το παραδειγμα του ΤΕΕ το βγαζει 88% και με υπερδιαστασιολογηση πεφτει στο 60κατι...

Οποτε σε πρωτη φαση ειναι λογικο...

 

Τωρα για τη θερμομονωση στην οροφη ειναι επισησ λογικο να σου ανεβαινει κατηγορια, αλλα για τις 2 κατηγοριες δεν γνωριζω. Ισως να εισαι στο μεταιχμιο Ζ με Η και να σου ανεβαινει 2 με αυτες τις βελτιωσεις.

 

Καλημέρα συνέδελφοι.

Έκανα την πρώτη μου εργασία για ΠΕΑ καιθέλω να σας παραθέσω τα αποτελέσματα για να μου πείτε εάν σας φαίνονται λογικά.

Παραθέτω τα στοιχεία χωρίς λεπτομέρειες, όπως θέλω να είναι η άποψή σας.

Σπίτι δυόροφο 77 ΤΜ του 1972 (μας ενδιαφέρει το ισόγειο και έχει έναν όροφο από πάνω.

3 πλευρές εκτεθιμένες, χωρία σκιάσεις και μία με όμορο κτίριο.

Λέβητας 46kW για θέρμανση και ΖΝΧ μς β.α. 0,75

Ηλιακός

Όχι κλιματισμός

 

Αποτελέσματα:

Κατηγορία Ζ

Κατανάλωση συνολική 495kW/m2 (ΚΑ 193.5)

Θέρμανση 408.3 (ΚΑ 123.3)

Ψύξη 87.4 (70.2)

Τα υπόλοιπα μηδεν

 

Σας φαίνονται λογικά με μία πρώτη ματιά;

 

Προσωπικα μου φαινονται πολυ υψηλα τα νουμερα των καταναλωσεων...

87,4 η ψυξη? Εγω για διαμερισμα παλιο ανευ θερμομονωσης κανα 250αρικο βγαζω συνολικη...

Ψαξου μην εκανες κανα λαθος...

Link to comment
Share on other sites

@tsx, είναι υψηλές οι τιμές.

 

Επίσης έχεις ΖΝΧ κατανάλωση 0 που είναι λάθος, μάλλον ξέχασες να συμπληρώσεις την κατανάλωση στο σχετικό πεδίο.

 

@eminkol, που βρίσκουμε τη σχέση που αναφέρεις ?

 

Αν δεν αλλάξει κατηγορία υπάρχει θέμα: "...... διαπιστωθεί η μη

επίτευξη του ενεργειακού στόχου, η δανειακή σύμβαση δεν διέπεται πλέον από τους

όρους του Προγράμματος επισύροντας τις συνέπειες που προβλέπονται στους όρους

αυτής.''

Link to comment
Share on other sites

πεδίο.

 

@eminkol, που βρίσκουμε τη σχέση που αναφέρεις ?

 

Αν δεν αλλάξει κατηγορία υπάρχει θέμα: "...... διαπιστωθεί η μη

επίτευξη του ενεργειακού στόχου, η δανειακή σύμβαση δεν διέπεται πλέον από τους

όρους του Προγράμματος επισύροντας τις συνέπειες που προβλέπονται στους όρους

αυτής.''

 

Αυτό ρωτάω. ΠΩΣ υπολογίζεται το νέο U σ' αυτήν την περίπτωση;

( Επειδή U=1/Rολ σχ. 1.6 σελ. 14 ΤΟΤΕΕ1 και Rολ=R1+R2+... σχ. 1.5 σελ. 14 ΤΟΤΕΕ1 σκέφτηκα ότι με βάση αυτά και έχοντας το Rτοιχου παλιού και το Rθερμομ. υλικού θα ισχύει: U'=1/(Rτοιχου παλιού +Rθερμομ. υλικού) δηλαδή U'=1/[(1/Uτοιχου παλιού)+(1/Uθερμομ. υλικού)]

Link to comment
Share on other sites

Στη σελ που αναφέρεις (ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010) βλέπω άλλα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου, πχ αλλάζω ένα κούφωμα και βάζω τον νέο συντελεστή απλό δεν είναι ?

 

Edit: Δεν είναι κούφωμα αλλά προσθήκη σε υπάρχουσα επιφάνεια άρα έχεις δίκιο κάνεις εφαρμογή της γνωστής σχέσης για να υπολογίσεις αυτό που έχεις υλοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Για θερμομονωση μιλαει...

 

Νομιζω πρεπει να υπολογισει το νεο συντελεστη θερμοπερατοτητας της πυλωτης για συγκεκριμενο παχος θερμομονωσης.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.