Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Σας έχει τύχει ποτέ περίπτωση πολλών ιδιοκτητών σε διαμέρισμα προς επιθεώρηση?

 

Έχω ένα που έχει τρεις, με τρεις διαφορετικούς Α.Π. (Αριθμούς Πρωτοκόλλου) δήλωσης στο κτηματολόγιο και τρεις διαφορετικούς Κ.Ι. (Κωδικούς Ιδιοκτησίας).

 

Τι περνάμε σχετικά με αυτό στο buildingcert?

 

Η ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010 αναφέρει "όταν έχουν δηλωθεί περισσότερα του ενός δικαιώματα, καταγράφεταο ο Κ.Ι. για κάθε ένα". Υπάρχει όμως μόνο ένα πεδίο για αυτά και αν τα βάλω και τα 3 χωρισμένα με κόμμα εμφανίζεται ένα μήνυμα και γράφει ότι οι χαρακτήρες είναι πάνω από 50 και "κόβει" αυτούς που περισσεύουν (δηλαδή του τελευταίους 5-6 από τον τρίτο Κ.Ι.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας έχει τύχει ποτέ περίπτωση πολλών ιδιοκτητών σε διαμέρισμα προς επιθεώρηση?

 

Έχω ένα που έχει τρεις, με τρεις διαφορετικούς Α.Π. (Αριθμούς Πρωτοκόλλου) δήλωσης στο κτηματολόγιο και τρεις διαφορετικούς Κ.Ι. (Κωδικούς Ιδιοκτησίας).

 

Τι περνάμε σχετικά με αυτό στο buildingcert?

 

Η ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010 αναφέρει "όταν έχουν δηλωθεί περισσότερα του ενός δικαιώματα, καταγράφεταο ο Κ.Ι. για κάθε ένα". Υπάρχει όμως μόνο ένα πεδίο για αυτά και αν τα βάλω και τα 3 χωρισμένα με κόμμα εμφανίζεται ένα μήνυμα και γράφει ότι οι χαρακτήρες είναι πάνω από 50 και "κόβει" αυτούς που περισσεύουν (δηλαδή του τελευταίους 5-6 από τον τρίτο Κ.Ι.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα?

Εμενα μου χει τυχει ΠΕΑ διαμερισματος με 2 ιδιοκτητες, τους καταχωρησα και τους 2 με ονοματεπωνυμο, ΑΦΜ κλπ αλλα εβαλα για το Κτηματολογιο μονο τον εναν.... Αυτον που μου ζητησε το ΠΕΑ...

 

Σε νεο ΠΕΑ που θα βγαλω για Εξοικονομω, ο ανθρωπος δεν εχει περασει Κτηματολογιο το σπιτι του, οποτε προφανως και δε χρειαζονται ολα αυτα...

Μια απλη επιλογη στο "Δεν υπαρχει" και τελος...

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία με το ΤΕΕ, για το θέμα των πολλών ιδιοκτητών:

"Προς το παρόν ως αριθμός κτηματολογίου λαμβάνεται ένας και μόνο αριθμός

κατά την επιθεώρηση. Ο αριθμός αυτός χρειάζεται μόνο για να επιβεβαιώνεται

η ακριβής θέση του κτηρίου ή της ιδιοκτησίας προς επιθεώρηση."

 

Οι παραπάνω του ενός ιδοκτήτες μπορούν να οριστούν όταν περνάμαι τα στοιχεία στο http://www.buildingcert.gr , δηλαδή: Όνομα, Επίθετο και ΑΦΜ.

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία με το ΤΕΕ, για το θέμα των πολλών ιδιοκτητών:

"Προς το παρόν ως αριθμός κτηματολογίου λαμβάνεται ένας και μόνο αριθμός

κατά την επιθεώρηση. Ο αριθμός αυτός χρειάζεται μόνο για να επιβεβαιώνεται

η ακριβής θέση του κτηρίου ή της ιδιοκτησίας προς επιθεώρηση."

 

Οι παραπάνω του ενός ιδοκτήτες μπορούν να οριστούν όταν περνάμαι τα στοιχεία στο http://www.buildingcert.gr , δηλαδή: Όνομα, Επίθετο και ΑΦΜ.

 

gamvro ήσουνα σαφέστατος! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εχω μια περίπτωση με ισόγειο και υπόγεια αποθήκη που εχουν γίνει ενιαίο διαμέρισμα.

εχω καεκ και για την αποθηκη και για το ισόγειο.

 

1. βγάζω 1 πιστοποιητικό για διαμέρισμα και 1 για την πρώην αποθήκη ξεχωριστά?

 

2. βγάζω 1 πιστοποιητικό σαν μεζονέτα που έχω όλους τους χώρους?

Link to comment
Share on other sites

εχω μια περίπτωση με ισόγειο και υπόγεια αποθήκη που εχουν γίνει ενιαίο διαμέρισμα.

εχω καεκ και για την αποθηκη και για το ισόγειο.

 

1. βγάζω 1 πιστοποιητικό για διαμέρισμα και 1 για την πρώην αποθήκη ξεχωριστά?

 

2. βγάζω 1 πιστοποιητικό σαν μεζονέτα που έχω όλους τους χώρους?

 

1. Εχει γινει τακτοποιηση με τον 3843/2010 για την αποθηκη που εγινε διαμερισμα?

2. Οι αποθηκες αυτουσιες δεν θελουν ΠΕΑ

3. Εχει κι αλλους οροφους απο πανω? Αν ναι, απεκλεισε το ενδεχομενο μεζονετας... Με 2€/τ.μ. παει αλλα δεν ξερω τι παιζει με την αποθηκη...

Link to comment
Share on other sites

1. έχει γίνει τακτοποίηση σε τμήμα της αποθήκης που ενώθηκε με εσωτερική σκάλα με το ισόγειο.

2. Θεωρητικά βάση συμβολαιογράφου θα γίνει μεταβίβαση της αποθήκης σαν αποθήκη και μετά θα δηλωθεί οτι έχει τακτοποιηθεί με τον 3843/2010 (έχουν εγκύκλιο απο τον σύλλογο τους) άρα δεν χρειάζεται ΠΕΑ. Όμως στην αυτοψία φαίνεται οτι είναι διαμέρισμα

3. απο πάνω έχει και άλλους ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια περίπτωση με ισόγειο και υπόγεια αποθήκη που εχουν γίνει ενιαίο διαμέρισμα.

εχω καεκ και για την αποθηκη και για το ισόγειο.

 

1. βγάζω 1 πιστοποιητικό για διαμέρισμα και 1 για την πρώην αποθήκη ξεχωριστά?

 

2. βγάζω 1 πιστοποιητικό σαν μεζονέτα που έχω όλους τους χώρους?

 

Επειδή στο ΠΕΑ υπολογίζουμε το κτίριο με βάση αυτό που βλέπουμε, νομίζω πρέπει να δώσεις ένα ΠΕΑ για τη μαιζονέτα. Δε σε αφορά άν έχει κάνει τακτοποίηση ή είναι τελείως αυθαίρετο ή ότι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Αμα σε καλεσουν να βγαλεις ΠΕΑ για το συνολακι, θα βγαλεις ενα για ολο το χωρο και θα τον θεωρησεις ως οτι βλεπουν τα ματια σου.

Πληρωνεται με 2€/τ.μ.

Αμα σε καλεσουν να βγαλεις ΠΕΑ για την αποθηκη, απλως δε χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οσους εφαρμοζουν κανονικα τις διευκρινισεις της 1ης ΤΟΤΕΕ

 

Το U επιφανειας σε επαφη με ΜΘΧ το λαμβανετε ισο με το μισο του συντελεστη για επιφανεια εν επαφη με αερα ΜΟΝΟ οταν προκειται για πολυκατοικια και ΜΘΧ κλιμακοστασιο ας πουμε?

 

Για περιπτωση μονοκατοικιας υπερυψωμενης λογω και κεκλιμενου εδαφους, που στη μια πλευρα απο κατω κιολας λογω κλισης δημιουργηθηκε μικρη αποθηκουλα (αρα ΜΘΧ), την πλακα δαπεδου θα τη μελετουσατε κανονικα ως διαχωριστικη επιφανεια θερμαινομενου απο ΜΘΧ η θα παιρνατε το μισο του συντελεστη πλακας εν επαφη με αερα και δε θα μελετουσατε καθολου τα δομικα στοιχεια του ΜΘΧ πιο κατω?

 

Όπως ρωτά και άλλος συνάδελφος αν είναι για πώληση της κατοικίας και του ΜΘΧ, τον εξετάζω και προσθέτω και τα τ.μ. στην αμοιβή. Όταν είναι για το εξοικονομώ εξετάζω μόνο την κατοικία σαν τμήμα κτιρίου και στην επαφή με ΜΘΧ χρησιμοποιώ το U/2.

 

 

Είχα και εγώ την ίδια απορία, το έψαξα και τελικά ανακάλυψα ότι αναφέρεται αυτή η περίπτωση στην αντίστοιχη ΤΟΤΕΕ.

Σε περίπτωση επαφής μιας θερμικής ζώνης με Μ.Θ.Χ., θεωρούμε έναν μειωτικό συντελεστή bu (εξ. 2.21) ο οποίος υπολογίζεται αναλυτικά. Για απλοποίηση της διαδικασίας το bu μπορεί να ληφθεί ίσο με 0.5.

 

 

Μετά από αρκετο ψαξιμο, και αφου προσπαθησα να χρησιμοποιησω τις συμβουλες σας περι του θεματος, κατεληξα στο οτι στη συγκεκριμενη δικη μου περιπτωση, ειναι ασυγκριτα πιο δυσκολο να καταχωρησεις ολο το ΜΘΧ της μονοκατοικιας απο το να τον αγνοησεις και να παρεις τις διαχωριστικες εν επαφη με αερα με το ημισυ του συντελεστη...

 

Μιλαμε για μονοκατοικια χτισμενη σε πλαγια, με ΜΘΧ με στοιχεια τριγωνικης και τραπεζοειδους διατομης παρακαλω, εν επαφη με αερα και χωμα, μπαζωματα, σκαψιματα και μεσα σε ολα αυτα να εχω να υπολογισω και σκιασεις χωρια για στεγαστρα, βουνο στον οριζοντα, δεντρα μπροστα και δε συμμαζευεται....

 

Βρε δε γ...........

 

Ασε που με την απλοποιηση μου βγαινουν ευμενεστερες τελικα καταναλωσεις και ανεβαινω κατηγορια ευκολοτερα, ενω με την αναλυτικοτερη που να χτυπουσα τον κωλο μου κατω, οριακα και με το ζορι...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.