Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Για μια ακομα φορα η τυχη μου γυρναει την πλατη....

 

Το μοναδικο απογευμα που η συμβολαιογραφος θα ηταν στο γραφειο, εχει προβλημα ο server του buildingcert και δε με βαζει στις επιθεωρησεις για να κανω την οριστικη καταχωρηση...

 

Ωραια πραγματα.... Αντε, αυριο παλι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα έλεγα μία καμινάδα και έναν εξαερισμό, αλλά πείτε και άλλες γνώμες.

 

Edit. Ξαναείδα την ΤΟΤΕΕ και νομίζω πως πρέπει να βάλεις 2 καμινάδες, καθώς η σόμπα είναι εστία καύσης

 

ΟΚ.πινακας 3.22

Link to comment
Share on other sites

Κρίσιμη ενημέρωση έκδοσης ΚΕΝΑΚ 1.18

 

Από το site του ΤΕΕ, ξανά:

 

"Λόγω του ότι διαπιστώθηκε η ύπαρξη λογικού σφάλματος μεταξύ του Ευρωπαϊκού Προτύπου και των εθνικών σταθερών ωραρίου λειτουργίας των κτηρίων, εφαρμόστηκε η απαραίτητη διόρθωση. Το αρχείο αυτό πρέπει να εκτελεστεί μετά την εγκατάσταση της έκδοσης v1.28 για την διόρθωση αυτής της ασυμβατότητας Μέγεθος εγγράφου: 995778 bytes"

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 2004 με 25αρι τοιχο και 5cm μόνωση, διπλά τζάμια και θέρμανση με λέβητα και αιρκοντίσιον αλλα ΧΩΡΙΣ ηλιακούς, σας φαινεται λογικο να βγαινει κατηγορία Ε? Μια γενική αποψη ( το ξερω οτι τα στοιχεια που δινω ειναι λίγα) , αλλα εγω θα περίμενα κατηγορία Δ. ίσως και Γ ???

Link to comment
Share on other sites

Σαν "πρώτη" ανάγνωση δεν φαίνεται λογικό....Προς "Δ" θα το περίμενα και εγώ....

Τί νούμερα έβαλες:

1. Στα U???.... Θεώρησες ότι εφαρμόστηκε η μελέτη???

2. Στον βαθμό απόδοσης του λέβητα???

3. Στον βαθμό απόδοσης του A/C???

Link to comment
Share on other sites

θεωρησα οτι εφαρμόστηκε η μελετη θερμομόνωσης, οποτε ακριβως τα ιδια δομικα στοιχεια, αποδοση λέβητα 0,93 και δικτυο διανομης 0.85 και για τα air-condition βαθμος απόδοσης 3,00

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έχει βγει μεζονετα 4ου-5ου κατηγορία Ε.Πρέπει να παίζει μεγάλο ρόλο ο προσανατολισμός μεγάλων όψεων

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα χτες προς οριστικη υποβολη μια επιθεωρηση με την εκδοση 1.28.1.67 και παραθετω τις αλλαγες που εγιναν με την 1.28.1.70

 

1.28.1.67

http://img851.imageshack.us/i/128167.jpg

 

1.28.1.70

http://img651.imageshack.us/i/128170.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 2004 με 25αρι τοιχο και 5cm μόνωση, διπλά τζάμια και θέρμανση με λέβητα και αιρκοντίσιον αλλα ΧΩΡΙΣ ηλιακούς, σας φαινεται λογικο να βγαινει κατηγορία Ε? Μια γενική αποψη ( το ξερω οτι τα στοιχεια που δινω ειναι λίγα) , αλλα εγω θα περίμενα κατηγορία Δ. ίσως και Γ ???
θεωρησα οτι εφαρμόστηκε η μελετη θερμομόνωσης, οποτε ακριβως τα ιδια δομικα στοιχεια, αποδοση λέβητα 0,93 και δικτυο διανομης 0.85 και για τα air-condition βαθμος απόδοσης 3,00

 

Εξαρταται....

Ειχε κεντρικη θερμανση? Σε σκιζει το 88% του δικτυου διανομης.... Υπερδιαστασιολογηση λεβητα εκανες η εβαλες β.α. απο καυσαναλυσεις?

Τι οροφος ηταν? Ειχε ταρατσα απο πανω η πυλωτη απο κατω η ηταν ενδιαμεσος οροφος?

ΖΝΧ πως σου παραγει? Με ηλεκτρικο ρευμα η πετρελαιο?

 

Εγω χτες εβγαλα ΠΕΑ οικοδομης 30ετιας με μελετη θερμομονωσης, χαλια κουφωματα και μεγαλα ανοιγματα γενικα, αλλα με ατομικο λεβητα πετρελαιου, μποιλερ διπλης ενεργειας και οχι γωνιακο αλλα διαμπερες.

 

Αποτελεσμα? Οριακα Δ απο Ε...

Μολις αλλαξα κουφωματα μου ανεβηκε στο Γ για πλακα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.