Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Δε νομιζω πως με παιρνει χρονικα να κατσω να ασχοληθω με την ψησταρια και την καθε φουφου με καρβουνα...

Απλως μου εκανε εντυπωση γιατι δε θα περνουσε ποτε απο το μυαλο μου...

Anyway, το θεμα μου εμενα δεν ηταν η ψησταρια,που στην τελικη δεν ξερω καν αν υπαρχει, οσο το υπογειο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαν ενεργειακός επιθεωρητής δεν σε ενδιαφέρει η νομιμότητα του υπάρχοντος. Εκδίδεις πιστοποιητικο για ότι υπάρχει κατασκευασμένο. Δεν σε απασχολεί η άδεια του.

 

Σχέδια δεν είναι απαραίτητα εάν μπορείς να δουλεψεις και με απλό σκαριφημα όπως είναι ένα διαμέρισμα. Ακόμη και στατικά να μην βρεις ή ναών υπάρχουν παίρνεις το ποσοστό σκελετου που ορίζεται στις ΤΟΤΕΕ. Εάν υπάρχουν σαφώς και σε διευκολύνουν.

 

Θεώρω πάντως πιο λογική μια αμοιβή των 100 ευρω για να πας στην πολεοδομια και να βγάλεις δυο σχέδια φωτοτυπίες. Ξέρω απο Αθηνα. 4 χρόνια εκτιζα οικοδομές εκει. Την καυσαναλυση την προγραμματιζεις μόνος σου. Με μια επίσκεψη μπορείς να ξεμπερδεψεις. Παίρνεις σχέδια και μετα πας για έλεγχο την ημέρα που προγραμματισες την καυσαναλυση.

 

Ο καθένας κοστολογει βέβαια τον χρόνο του όπως νομιζει. Ρωτησες και είπα απλά την γνώμη μου. Μακάρι να στα δωσουν και να μπορούμε ολοι να κοστολογούμε αναλόγως.

 

το ΠΕΑ αφορά κτίρια η μέρη κτιρίων και όταν σε καλεί ο Ιδιοκτήτης που σου λέει ότι το χρειάζεται για πώληση και διαπιστώνεις από τα αρχιτεκτονικά σχέδια της Ο.Α ότι έχει παρανομίες στην κατασκευή, είσαι υποχρεωμένος να τον ενημερώσεις ότι όσο το κτίριό του δεν είναι νόμιμο το ΠΕΑ είναι άχρηστο για το σκοπό που το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

δεν εκδίδεις για ότι είναι κατασκευασμένο αλλά γιά ότι λέει η άδεια αφού ο η/χ αν είναι ατακτοποίητος ή το υπόγειο να χρησιμοποιήται ώς κατοικία αλλά δεν έχει τακτοποιηθεί εσύ τα βάζεις στο ΠΕΑ ώς η/χ και ώς αποθήκη και ας είναι ΘΧ.

αν δέν υπάρχει άδεια π.χ με τον νόμο Τρίτση σε περιοχή ακόμη εκτός σχεδίου βγαίνει ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

δεν εκδίδεις για ότι είναι κατασκευασμένο αλλά γιά ότι λέει η άδεια αφού ο η/χ αν είναι ατακτοποίητος ή το υπόγειο να χρησιμοποιήται ώς κατοικία αλλά δεν έχει τακτοποιηθεί εσύ τα βάζεις στο ΠΕΑ ώς η/χ και ώς αποθήκη και ας είναι ΘΧ.

αν δέν υπάρχει άδεια π.χ με τον νόμο Τρίτση σε περιοχή ακόμη εκτός σχεδίου βγαίνει ΠΕΑ;

Μια χαρα βγαινει το ΠΕΑ και χωρις αδεια, απο τη στιγμη που το κτισμα μας ειναι πριν το 1983, αρα δε χρειαζεται να καταχωρησουμε αριθμο αδειας στο συστημα...

 

Οσον αφορα τους Η/Χ, δε μας ενδιαφερει αμα ειναι παρανομα η τακτοποιημενα κλειστοι, δεν ελεγχουμε εμεις...

Εμεις καταγραφουμε την ηδη υπαρχουσα κατασταση και βγαζουμε ΠΕΑ για οτι βλεπουν τα ματια μας...

Τι θα πει για οτι λεει η αδεια? Σε διαμερισμα που πηγα την παρασκευη ειδα με τα ματια μου στο σχεδιο παραθυρο που δεν κατασκευαστηκε... Τι σημαινει αυτο? Οτι θα το υπολογισω στο ΠΕΑ?

Τοτε βγαζουμε ενα ΠΕΑ εντελως πλασματικο (οχι οτι τωρα αυτο που βγαζουμε ανταποκρινεται πληρως στην πραγματικοτητα αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα)

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει για οτι λεει η αδεια? Σε διαμερισμα που πηγα την παρασκευη ειδα με τα ματια μου στο σχεδιο παραθυρο που δεν κατασκευαστηκε... Τι σημαινει αυτο? Οτι θα το υπολογισω στο ΠΕΑ?

Τοτε βγαζουμε ενα ΠΕΑ εντελως πλασματικο (οχι οτι τωρα αυτο που βγαζουμε ανταποκρινεται πληρως στην πραγματικοτητα αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα)

φιλαράκο συμφωνώ απόλυτα και αυτή ήταν και μένα η γνώμη μου για τα ΠΕΑ ότι καταγράφουμε ότι βλέπουμε.

Όμως σε ημερίδα πού πρόσφατα παρακολούθησα τέθηκε το θέμα πού προανέφερα , εγώ επέμενα ότι αποτυπώνεται η πραγματική κατάσταση και μού παρέθεσαν την 4η ερωτοαπάντηση πού έχει το υπεκα στό site του .

 

Ενεργειακοί επιθεωρητές πού έκαναν και παλιότερα επιθεωρήσεις μού είπαν ότι τώρα ποιά αναγκάζονται να ρωτούν αν είναι τακτοποιημένοι οι Η/Χ και τα υπόγεια , ζητούν να δούν τις τακτοποιήσεις αλλιώς βάζουν ότι λέει η άδεια παρόλο πού ουσιαστικά είναι ένα αχρηστο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Τοτε να μου απαντησουν οι εισηγητες του σεμιναριου τι γινεται οταν βλεπουμε λιγοτερα κουφωματα η γενικα αλλαγμενες διαστασεις....

 

Σε σοφιτα παρανομη τι κανουμε? Οτι βλεπουμε η οτι λεει η αδεια?

 

Εγω συνεχιζω να κανω οτι βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Οτι βλέπω το καταγράφω.... Την ευθύνη την έχουμε εμείς και όχι αυτοί που "απαντάνε" σε ερωτήσεις....

 

Αν θέλουν να καταγράφουμε μόνο τα "νόμιμα" να βγάλουν επίσημη οδηγία....

 

Η ερωτοαπάντηση "4" αναφέρεται στο τί μετράει στην δόμηση και δεν "θίγει" τί γίνεται στην περίπτωση υπερβάσεων....

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σας κι εγώ. Μάλλιστα πριν πάω για κάτι αυτοψίες για ΠΕΑ σε γνωστό κυκλαδονήσι γεμάτο αυθαίρετους χωρους κυριας χρήσης σε ξεμπαζωμένα υπόγεια εκτός περιγράμματος κάλυψης κλπ κλπ, το είχα συζητήσει άτυπα με υψηλόβαθμο στέλεχος του ΥΠΕΚΑ στους διαδρόμους του κτιρίου της Μεσογείων και μου είχε πεί χαρακτηριστικά: "Οτι βλέπεις να το καταχωρείς, νομίζεις δεν ξέρουμε τι γίνεται απο αυθαιρεσίες στο νησί? εσάς (τους επιθεωρητές) περιμέναμε να μας το πείτε? πες στους πελάτες σου να μην ανησυχούν, ακόμα και σαν ένδειξη να πάρουμε την αυτοψία σας ότι κάτι υπάρχει στο τάδε ακίνητο μετα απο διασταύρωση με στοιχεία της πολεοδομίας, θα έπρεπε να στείλουμε υπαλλήλους της πολεο. για να βεβαιώσουν αυθαίρετα και να κόψουν πρόστιμα, (η δική σας αυτοψία δε μετράει, είστε ιδιώτες). Ε!, τόσα χρόνια δεν είχαμε τη δυνατότητα να το κανουμε, το διαθέσιμο χρόνο, το προσωπικό, τα χρήματα για τις μετακινήσεις κλπ, Τώρα θα το κάνουμε?"

 

Η ίσως να μην είχαν και τη βούληση προσθέτω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν προδιαγραφές για τη σφραγίδα του προσωρινού ενεργειακού επιθεωρητή? Μήπως απλά βάζουμε την κλασσική σφραγίδα?

Link to comment
Share on other sites

Help...

 

Σε περιπτωση καταστηματος τριτογενους τομεα, οπου υπαρχει ΚΚΜ, τι στοιχεια ακριβως καταγραφουμε που θα μας χρειαστουν στο προγραμμα?

 

Δυνατοτητα θερμανσης η ψυξης αερα, παροχη θερμου και κλιματιζομενου αερα, συντελεστης ανακυκλοφοριας αερα και συντελεστης ανακτησης θερμοτητος?

 

Και ολα αυτα τα στοιχεια αναγραφονται στο ταμπελακι της ΚΚΜ?

 

Τα στοιχεια για τον αερισμο του καταστηματος που τα καταχωρουμε? Στην καρτελα της ΚΚΜ απενεργοποιωντας τη θερμανση και την ψυξη?

 

Και αμα δεν εχει συστημα μηχανικου αερισμου τι στοιχεια καταχωρουμε για το Κ.Α.?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.