Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

To πως μετράμε είναι ξεκάθαρο στην ΤΟΤΕΕ,δηλαδή ότι είναι κατοικία , γιαυτό κάνουμε και την επιθεώρηση..

Αυτο το τμημα της ΤΟΤΕΕ δεν μπορεσα να το βρω.... Αν στην κατοικια υπαρχουν και 10τ.μ. αποθηκης ή αντίστοιχα υπογεια αποθηκη ως ΜΘΧ, τα υπολογιζεις μεν για τις απωλειες αλλα δεν τα υπολογιζεις στην εμβαδομετρηση για την αμοιβη? Δηλαδη βαζεις μονο τα καθαρα κατοικησιμα τ.μ. η τα βαζεις ολα?

 

Σύμφωνα με την ερωτηση-απάντηση του ΥΠΕΚΑ, ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να έχει παρανομίες πχ δόμηση έξω από περίγραμμα δηλ. να μην είναι παράνομο το σπίτι του και να έχει τακτοποιήσει οπωσδήποτε τους χώρους με τον 3843/2010.Τότε το σπίτι του είναι ότι λέει η άδεια συν ότι έχει τακτοποιήσει.Αν δεν τα έχει κάνει όλα αυτά, θα πάρει ένα ΠΕΑ με τμ της πραγματικής κατοικίας.Αν του δώσεις ότι δεν έχει κάνει όπως αναφέρω πάνω τότε κινδυνεύεις ο επόμενος ιδιοκτήτης που θα έχει το ΠΕΑ στα χέρια του να πάει το ΥΠΕΚΑ και αν δεν έχεις καταγράψει την πραγματική κατάσταση θα είσαι εκτεθιμένος γιατί δεν υπάρχει καμοία δικαιολογία οι οδηγίες είναι σαφέστατες.

Δεν ισχύει το αν δεν έχουν νομιμοποιηθεί δεν μπαίνουν.Οι πολίτες είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόζουν τους νόμους και να τακτοποιούν τις παρανομίες τους σύμφωνα με αυτούς.

Σε ολο το υπολοιπο ειμαι 100% συμφωνος. Δεν προκειται να καλυψω την παρανομια κανενος εργολαβου η ιδιοκτητη για 150-200€ και να κινδυνευσω εγω την αδεια μου η ενδεχομενα προστιμα για βλακειες...

Το ΠΕΑ δεν ειναι εγγραφο που νομιμοποιει τις παρανομιες των ιδιοκτητων επειδη τις συμπεριλαμβανει, ουτε προκειται κανενας εξαιτιας ενος τετοιου ΠΕΑ να αντιμετωπισει κανενα προβλημα οπως αναφερθηκε προηγουμενως...

Ας ερθει οποιος θελει να κινηθει νομικα εναντιον μου επειδη εκανα σωστα τη δουλεια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Inzaghi

ΤΟΤΕΕ 1 σελ.39:

"...ο ιδιοκτήτης πρέπει να διαθέσει στο μηχανικό τα αρχιτεκτονικά σχέδια (κατόψεις τομές) "ως κατασκευασθέντος".Σε περίπτωση απόκλισης της γεωμετρίας του κτιρίου από τα τελικά αρχιτεκτονικά σχέδια,λαμβάνεται υπόψη η σχηματική αποτύπωση γεωμετρίας του κτιρίου απο΄τον επιθεωρητή.

Την αποθήκη υπογείου μόνο την οροφή της για τμ προς μθχ με U κλπ., σπάνια μέσα στο σπίτι,και εφόσον είναι εξωτερικά του σπιτιού καθόλου στους υπολογισμούς.Αν είναι εσωτερικά ως μθχ με διαχωριστική επιφάνεια κλπ.Αν είναι 1 μ2 ....

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

ΤΟΤΕΕ 1 σελ.39:

"...ο ιδιοκτήτης πρέπει να διαθέσει στο μηχανικό τα αρχιτεκτονικά σχέδια (κατόψεις τομές) "ως κατασκευασθέντος".Σε περίπτωση απόκλισης της γεωμετρίας του κτιρίου από τα τελικά αρχιτεκτονικά σχέδια,λαμβάνεται υπόψη η σχηματική αποτύπωση γεωμετρίας του κτιρίου απο΄τον επιθεωρητή.

Την αποθήκη υπογείου μόνο την οροφή της για τμ προς μθχ με U κλπ., σπάνια μέσα στο σπίτι,και εφόσον είναι εξωτερικά του σπιτιού καθόλου στους υπολογισμούς.Αν είναι εσωτερικά ως μθχ με διαχωριστική επιφάνεια κλπ.Αν είναι 1 μ2 ....

Διφορούμενο....

Καταστημα 66τ.μ. με αλλα τοσα υπογεια αποθηκη, αλλοι μου ειπανε να υπολογιζω 132τ.μ. x 2,50€/τ.μ. και αλλοι 66τ.μ.x 2,50€/τ.μ.

 

Κανεις δε μου απαγορευει να χρησιμοποιησω το εμβαδον της για τον υπολογισμο της αμοιβης μιας και δεν εχω μεγιστη αμοιβη αλλα ελαχιστη...

Εφοσον αγνοησω το ΜΘΧ και λαβω τη διαχωριστικη επιφανεια ως εν επαφη με αερα με το ημισυ του συντελεστη, τοτε θα χρεωσω ελαχιστη αμοιβη αφου τα 66τ.μ. δεν υπερβαινουν τα 300€ minimum

Αν ομως τον μελετησω, τοτε τα 132τ.μ. υπερβαινουν την ελαχιστη αμοιβη, οποτε και θα ζητησω οσα προκυψουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λύσει το παράδειγμα του ΤΕΕ με το κτίριο στη Θεσσαλονίκη του 1982 ? Μπορεί κάποιος να μου πει σε τι ενεργειακή κατηγορία το κατέταξε ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά ... διαβάστε πιο πίσω σε αυτό το θέμα, διάφορα προφητικά, σελ.148 έως 160 ...

Συγνώμη λάθος μου, σελ. 15 σχόλια #148 έως #160 ήθελα να πώ. Πήγες αυτοψία inaghi??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι. ετοιμάζομαι να κανω την πρώτη μου επιθεώρηση σε μια ισόγεια μονοκατοικία περ. 70 τ.μ. με ο.α. του 1970 περίπου η οποία θα μεταβιβαστεί. Η οικία είναι εγκαταλελειμμένη πολλά χρόνια (σπασμένα κουφώματα, κ.λ.π.) και χρήζει αδρής επισκευής. εννοείται ότι δεν υπάρχει θέρμανση ούτε κλιματισμός. Κατά την επιθεώρηση θα θεωρήσω ότι τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται (τοίχοι, κουφώματα, κ.λ.π.) είναι σε καλή κατάσταση και έτσι θα την υπολογίσω;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λάθος μου, σελ. 15 σχόλια #148 έως #160 ήθελα να πώ. Πήγες αυτοψία inzaghi??

 

Πηγα και μολις γυρισα...

Τελικα ουτε ΚΚΜ ειχε ουτε τιποτα... Ουτε καν θερμανση ειχε ο ανθρωπος... Ενα 25αρι A/C ειχε ολο κι ολο αλλα η ζεστη απο τους φουρνους δεν παλευοτανε...!

 

Τωρα που ως θερμανση θα θεσω το A/C και οχι τη θερμανση του Κ.Α. και ως ψυξη προφανως το A/C, θα πρεπει να θεσω και καποια αλλη παραμετρο για μηχανικο αερισμο Κ.Α. μιας και αυτο δεν εχει τιποτα?

 

Ενα βασικο χαρακτηριστικο που μου εκανε εντυπωση παντως ηταν το οτι το υπογειο επικοινωνουσε κανονικοτατα με το ισογειο με εσωτερικη σκαλα και μαλιστα χωρις καμια πορτα... Σαν να λεμε οτι ο θερμαινομενος χωρος επικοινωνουσε με το ΜΘΧ....

 

Με την κλασσικη μεθοδο του χτυπηματος του τοιχοι μεσα και εξω, διαπιστωσα υπαρξη θερμομονωσης (ποσου παχους μη με ρωτησει κανενας...) αλλα η πλακα οροφης του υπογειου προφανως και δεν ητανε μονωμενη...

 

Πως αντιμετωπιζεται σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και μολις γυρισα...

Τελικα ουτε ΚΚΜ ειχε ουτε τιποτα... Ουτε καν θερμανση ειχε ο ανθρωπος... Ενα 25αρι A/C ειχε ολο κι ολο αλλα η ζεστη απο τους φουρνους δεν παλευοτανε...!

 

Τωρα που ως θερμανση θα θεσω το A/C και οχι τη θερμανση του Κ.Α. και ως ψυξη προφανως το A/C, θα πρεπει να θεσω και καποια αλλη παραμετρο για μηχανικο αερισμο Κ.Α. μιας και αυτο δεν εχει τιποτα?

 

Πως αντιμετωπιζεται σε αυτην την περιπτωση?

 

εξαερισμός σε τριτογενή είναι υποχρεωτικός ,οπότε πρέπει να συμπληρώσεις ΚΚΜ μονο για εξαερισμό συμφωνα με όσα λέει η ΤΟΤΕΕ (άσχετα εαν δεν υπάρχει) και φυσικά τον φωτισμό που παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Το φανταστηκα πως πρεπει να παιξει καποιο τετοιο σεναριο αλλα δεν ξερω τι στοιχεια πρεπει να βαλω για την ΚΚΜ μονο για τον μηχανικο αερισμο μιας και το help του προγραμματος σε αυτην την περιπτωση δεν ειναι διαφωτιστικο...

 

Any help?

 

Παντως στο θεμα της θερμομονωσης, η πλακα ισογειου αμονωτη θα ληφθει, ακομα και αν στη μελετη θερμομονωσης (δεν την εχω στα χερια μου) φαινοταν μονωμενη... Ηλιου φαεινοτερο, εχει και οπες για καλωδια μηχανηματων...

Τωρα για τις υπολοιπες επιφανειες, ειναι ελαχιστες, με τις τεραστιες επιφανειες των κουφωματων να ειναι εξαιρετικα ενεργοβορες....

Προβλεπω χαμηλη καταταξη, χωρις ακομα να εχω κανει ουτε τη στοιχειωδη προεργασια, μιας και θερμανση δεν υπαρχει (κλιματιστικο) ενω τα 60τ.μ. περιπου κουφωματων με U=6 θα παιξουν καταλυτικοτατο ρολο, σε συνδυασμο με το αμονωτο υπογειο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.