Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

εξαερισμός σε τριτογενή είναι υποχρεωτικός ,οπότε πρέπει να συμπληρώσεις ΚΚΜ μονο για εξαερισμό συμφωνα με όσα λέει η ΤΟΤΕΕ (άσχετα εαν δεν υπάρχει) και φυσικά τον φωτισμό που παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην κατάταξη.

 

Εαν δεν υπάρχει εξαερισμό δηλαδή πως θεωρω καποιον;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς Inzaghi

Το υπόγειο θα το θεωρήσεις ΜΘΧ εφόσον είναι ανοικτό με το ισόγειο ????

Δεν ξερω τι να το κανω, προφανως και δε θα επρεπε απο τη στιγμη που δεν ειναι αποκομμενο εστω και με καποια πορτα η καποιο κλειστο ανοιγμα κατα τα αλλα...

Απο τη στιγμη που επικοινωνει, υπαρχει μεταδοση θερμοτητας απο τον εναν χωρο στον αλλο και οχι μεσω της πλακας...

 

Οποτε υπαρχει ενα πολυ σοβαρο ενδεχομενο να θεωρηθει και το υπογειο ως θερμαινομενος χωρος αγνοωντας την πλακα ως μη διαβατικη και θεωρωντας τα τοιχωματα του υπογειου εν επαφη με χωμα ως πληρως αμονωτα αλλα με κανονικες απωλειες, οχι ως τοιχωματων ΜΘΧ...

 

Δεν ξερω, θα ηθελα γνωμες...

 

Εαν δεν υπάρχει εξαερισμό δηλαδή πως θεωρω καποιον;

Αυτην την απορια εχω κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει εξαερισμός, θεωρείς ένα σύστημα με παροχή ίση με αυτή του πιν. 2.3 της ΤΟΤΕΕ1.

Δηλαδή τα τετρ. μέτρα της ζώνης Χ Νωπός αέρας (m3/h/m2).

Βγάζεις τα κυβικά ανά ώρα της απαιτούμενης παροχής.

Πας στην καρτέλα της ΚΚΜ. Βάζεις στα Fh και Fc αυτή την τιμή ενώ στα R,Q αφήνεις την τιμή 0 (τα Q είναι 0 γιατί το δικό σου θεωρητικό σύστημα δεν έχει ανάκτηση ενώ του κτιρίου αναφοράς έχει). Τέλος βάζεις στην τιμή της ειδικής ηλεκτρικής ισχύος Event την τιμή 1.

Ετσι νομίζω ότι είναι.

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει εξαερισμός, θεωρείς ένα σύστημα με παροχή ίση με αυτή του πιν. 2.3 της ΤΟΤΕΕ1.

Δηλαδή τα τετρ. μέτρα της ζώνης Χ Νωπός αέρας (m3/h/m2).

Βγάζεις τα κυβικά ανά ώρα της απαιτούμενης παροχής.

Πας στην καρτέλα της ΚΚΜ. Βάζεις στα Fh και Fc αυτή την τιμή ενώ στα R,Q αφήνεις την τιμή 0 (τα Q είναι 0 γιατί το δικό σου θεωρητικό σύστημα δεν έχει ανάκτηση ενώ του κτιρίου αναφοράς έχει). Τέλος βάζεις στην τιμή της ειδικής ηλεκτρικής ισχύος Event την τιμή 1.

Ετσι νομίζω ότι είναι.

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Ολα αυτα χωρις να εχω κλικαρισμενα τα κελια θερμανσης και ψυξης, σωστα?

 

Για να λειτουργησει ως αερισμος μονο...

 

Με το υπογειο που επικοινωνει με το ισογειο τι μελλει γεννεσται?

Μπορω να το λαβω ως ΜΘΧ αν και δεν εχει πορτα και επικοινωνει κανονικα μεσω της ανοικτης σκαλας?

Η πλακα ειναι εντελως αμονωτη, τα πλευρικα τοιχεια εν επαφη με εδαφος εντελως αμονωτα και θερμομονωση -πρεπει να- εχουνε τα κατακορυφα δομικα στοιχεια του ισογειου καταστηματος....

 

Το λαμβανω ολο πανω-κατω ως θερμαινομενο χωρο με τις αναλογες απωλειες?

 

Αμφισβητω η δεν αμφισβητω εδω την εφαρμογη της μελετης θερμομονωσης (που δεν την εχω καν στα χερια μου και στο στελεχος αδειας αναφερεται επιγραμματικα οτι εγινε καταθεση μελετων Η/Μ και τιποτα πιο συγκεκριμενο)?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν τσεκάρεις τα κελιά, θέρμανσης, ψύξης, ύγρανσης.

 

Βέβαια, η εικόνα για το πως χειριζόμαστε τον εξαερισμό, είναι θολή. Η θολούρα οφείλεται κυρίως στις επεξηγήσεις του help και στο ακατανόητο που διέπει τα κεφάλαια των ΗΜ της ΤΟΤΕΕ.

Αλλά νομίζω ότι αυτός είναι ο σωστός χειρισμός.

 

Τώρα για το υπόγειο, νομίζω ότι αφού έχει επικοινωνία, δεν μπορείς να το πάρεις ως μθχ.

 

Αφού στο στέλεχος γράφει ότι έγινε μελέτη θερμομόνωσης και δεν την βρίσκεις (το πιο πιθανό είναι να μην έγινε ποτέ), πρέπει να ακολουθήσεις τις ΤΟΤΕΕ και να πάρεις τους μέγιστους συντελεστές.

 

Αν αμφισβητείς την μόνωση κάποιων δομικών στοιχείων, όπως στην περίπτωση της πλάκας, όπου εμφανώς, υποθέτω, είναι αμόνωτη, τότε αυτά τα συγκεκριμένα δομικά στοιχεία θα τα πάρεις με συντελεστές από τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ, ως αμόνωτα.

 

Στο πιστοποιητικό θα αναφέρεις τα τμ της οικ. άδειας. Σαν τμ όμως θερμαινόμενου χώρου θα πάρεις τα πραγματικά. Την αμοιβή σου, θα την ορίσεις εσύ. Δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις την ελάχιστη.

Ετσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν τσεκάρεις τα κελιά, θέρμανσης, ψύξης, ύγρανσης.

 

Βέβαια, η εικόνα για το πως χειριζόμαστε τον εξαερισμό, είναι θολή. Η θολούρα οφείλεται κυρίως στις επεξηγήσεις του help και στο ακατανόητο που διέπει τα κεφάλαια των ΗΜ της ΤΟΤΕΕ.

Αλλά νομίζω ότι αυτός είναι ο σωστός χειρισμός.

 

Τώρα για το υπόγειο, νομίζω ότι αφού έχει επικοινωνία, δεν μπορείς να το πάρεις ως μθχ.

 

Αφού στο στέλεχος γράφει ότι έγινε μελέτη θερμομόνωσης και δεν την βρίσκεις (το πιο πιθανό είναι να μην έγινε ποτέ), πρέπει να ακολουθήσεις τις ΤΟΤΕΕ και να πάρεις τους μέγιστους συντελεστές.

 

Αν αμφισβητείς την μόνωση κάποιων δομικών στοιχείων, όπως στην περίπτωση της πλάκας, όπου εμφανώς, υποθέτω, είναι αμόνωτη, τότε αυτά τα συγκεκριμένα δομικά στοιχεία θα τα πάρεις με συντελεστές από τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ, ως αμόνωτα.

 

Στο πιστοποιητικό θα αναφέρεις τα τμ της οικ. άδειας. Σαν τμ όμως θερμαινόμενου χώρου θα πάρεις τα πραγματικά. Την αμοιβή σου, θα την ορίσεις εσύ. Δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις την ελάχιστη.

Ετσι νομίζω.

Στο στελεχος της οικοδομικης αδειας αναγραφεται οτι οι μελετες ηλεκτρομηχανολογικων εγιναν απο τον Κο.........

Χωρις να αποσαφηνιζει τι περιλαμβανει αυτος ο γενικος ορος... υδρευση, αποχετευση, θερμανση, θερμομονωσης κλπ. Η οικοδομη ειναι του 90...

Τις μελετες δεν ειχα την πολυτελεια χρονου να τις ψαξω στην πολεοδομια, δεν ειναι το οτι δεν τις βρισκω αλλα οτι δεν τις εχω στα χερια μου.

Καταλαβαινετε ολοι φανταζομαι...

Οποτε. σκοπευα να παρω εντελως αμονωτα τα δομικα στοιχεια του υπογειου περιμετρικως που το ξερω κιολας και ακομα και οποιαδηποτε μελετη θερμομονωσης βασει ΚΘΚ τα ειχε αμονωτα, την πλακα να την αγνοησω ως μη διαβατικη και τα κατακορυφα δομικα στοιχεια του ισογειου ως μονωμενα βασει ΚΘΚ (με την κλασσικη μεθοδο του χτυπηματος ακουγεται διαφορετικος ηχος απο μεσα και απο εξω...;))

Link to comment
Share on other sites

......................

Αν ομως τον μελετησω, τοτε τα 132τ.μ. υπερβαινουν την ελαχιστη αμοιβη, οποτε και θα ζητησω οσα προκυψουν...

 

Πολύ σωστά!!!

 

Ότι μετράς πρέπει να το πληρωθείς.

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Σχετικά με όσα λέει ο hkamp περί υπολογισμού του θεωρητικού συστήματος αερισμού/εξαερισμού συμφωνώ κι εγώ. Σε κτίριο αιθουσών πολλαπλής χρήσης που είχα επιθεωρήσει έτσι ακριβώς το είχα κάνει.

Τώρα για την περίπτωση του ισογείου που επικοινωνεί μέσω ανοικτής σκάλας με το υπόγειο, θα αγνοούσα τελείως την ενδιάμεση πλάκα και θα έπαιρνα έναν ενιαίο θερμαινόμενο / ψυχόμενο χώρο με διαφορετικά -εννοείται- δομικά στοιχεία στο επάνω και κάτω τμήμα αυτού. Και αναγραφή στο πιστοποιητικό των τ.μ. όσα ακριβώς μετράς.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει εξαερισμός, θεωρείς ένα σύστημα με παροχή ίση με αυτή του πιν. 2.3 της ΤΟΤΕΕ1.

Δηλαδή τα τετρ. μέτρα της ζώνης Χ Νωπός αέρας (m3/h/m2).

Βγάζεις τα κυβικά ανά ώρα της απαιτούμενης παροχής.

Πας στην καρτέλα της ΚΚΜ. Βάζεις στα Fh και Fc αυτή την τιμή ενώ στα R,Q αφήνεις την τιμή 0 (τα Q είναι 0 γιατί το δικό σου θεωρητικό σύστημα δεν έχει ανάκτηση ενώ του κτιρίου αναφοράς έχει). Τέλος βάζεις στην τιμή της ειδικής ηλεκτρικής ισχύος Event την τιμή 1.

Ετσι νομίζω ότι είναι.

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

 

σωστά,έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο hkamp στο 1554 αλλά το κατάστημα του Inzaghi είχε εξαερισμό. Οπότε πρέπει να συμπληρώσει τα στοιχεία του υπάρχοντος ανεμιστήρα και αν η παροχή του είναι μικρότερη από την απαιτούμενη να συμπληρώσει την υπόλοιπη με τα στοιχεία του θεωρητικού συστήματος. (όπως στην περίπτωση μερικής θέρμανσης)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.