Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Τι συγκεντρωτικά λες senninha ? Για το γραφείο μου που σκέφτηκα να κάνω δοκιμαστικά ΠΕΑ, που πρόκειται για δυάρι 55 μ2 στον 1ο όροφο πολυκατοικίας με pilotis απο κάτω, προ '80, υπολόγισα ότι πρέπει να εισάγω τιμές σε καμιά 400 πεδία. Πολλά απ αυτά είναι η τιμή 1 η 0, αλλά δε σημαίνει οτι δεν θελει σκέψη για να τα καταχωρήσεις. Για τη δημιουργία xml στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ αναφέρομαι.

 

Φυσικά και δεν ειναι εύκολη η έκδοση ενός ΠΕΑ για αυτές τις αμοιβές (οι οποίες μπορεί να μικρίνουν όταν και εφόσον βρεθούν πελάτες). Το ΠΕΑ ως γνωστόν χρειάζεται στις αγοραπωλησίες.

Γνωρίζει κανένας Συνάδελφος ο Δικηγόρος στις αγοραπωλησίες τι χρειάζεται (επί της ουσίας) και πόσο αμοίβεται?

---------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα, για την έκδοση του ΠΕΑ είναι προϋπόθεση η επιθεώρηση του συστήματος θέρμανσης ?

 

Χρειάζονται:

1. Ισχύς & Βαθμός απόδοσης Λέβητα

2. Βαθμός απόδοσης συστήματος μεταφοράς θερμού μέσου

3. Βαθμός απόδοσης θερ. σωμάτων

4. Ισχύς βοηθητικών συστημάτων πχ κυκλ/της

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και δεν ειναι εύκολη η έκδοση ενός ΠΕΑ για αυτές τις αμοιβές (οι οποίες μπορεί να μικρίνουν όταν και εφόσον βρεθούν πελάτες).
Γιατί να μικρύνουν Λιακουρα? Πελάτες έχουν βρεθεί και τους έχω standby. Θα ξεκινήσω απο τα 350 € το διαμέρισμα και βλέπουμε. Αν δε κανω κανα 2 να δω ποσα απιδια βαζει ο σάκος βέβαια, δε μπορω να γνωρίζω πραγματικά ποσο πρέπει να τα πληρωνώμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρωτικα εννοουαα το αρχείο .xml και ότι δεν χρειαζεται να επισυναψεις ένα τεύχος υπολογισμού όλων των παραμέτρων που είσαγεις σε αυτό (πχ υπολογισμός γωνιων σκιασης και συντελεστών σκιασης).

 

Σαφώς και το κόστος του ΠΕΑ ειναι εξαιρετικά μικρο για την δουλεια και την ώρα που πρέπει να διαθέσεις.

 

Αλλα αντε πες το στους Παπαδακηδες της TV αυτό που εδω και 4 μέρες σκούζουν κάθε πρωί για χαράτσι.

 

Εάν υπολογίσεις ότι το ΠΕΑ περιλαμβάνει:

- ΠΕΑ

- 3 συγκεκριμένες προτάσεις βελτίωσης

- κοστολογιο για κάθε πρόταση βελτίωσης

- υπολογισμο ενεργειακού κέρδους για κάθε πρόταση

- χρόνο αποσβεσης του κόστους κάθε πρότασης

Τότε διαπιστώνεις ότι στην πράξη ειναι ΤΖΑΜΠΑ

 

Κανεις εκτος του ΠΕΑ μια μικρη οικονομοτεχνικη μελέτη αναβάθμισης χωρίς ν πληρωθεις τίποτε. Και μάλιστα εχοντάς την στα χέρια του κάποιος προστατεύεται απο το να ξοδέψει άσκοπα χρήματα με αμφιβολα αποτελέσματα ακούγοντας τον γνωστό, τον φίλο, τον γείτονα, τον υδραυλικό...

 

Κατα τα αλλα το ΠΕΑ ειναι χαράτσι ...

Link to comment
Share on other sites

Aν η μελέτη θέρμανσης της πολεοδομίας προέβλεπε κλασσική θέρμανση με σώματα και στην κατασκευή γίνει ενδοδαπέδια θέρμανση , είτε με πετρέλαιο , είτε με αντλία θερμότητας , αυτό θα έχει πρόβλημα με το πιστοποιητικό ?

Θα απαιτείται αναθεώρηση της άδειας ?

 

Μιλάμε γιά άδειες πρό ΚΕΝΑΚ .

Link to comment
Share on other sites

Να αυξηθούν οι αμοιβές το καταλαβαίνω, να μειωθούν μου φαίνεται αδύνατο, είναι ήδη πολύ χαμηλά.

 

Υποψιάζομαι ότι ήδη οι προσωρινοί ενεργειακοί επιθεωρητές χρεώνουν επιπλέον της ελάχιστης αμοιβής πίσω από την πλάτη προκειμένου να ελέγξουν πιο γρήγορα το ακίνητο. Μπορεί να μην είναι μεγάλη η αγορά, αλλά είναι μόνο 400 για όλη την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας Συνάδελφος ο Δικηγόρος στις αγοραπωλησίες τι χρειάζεται (επί της ουσίας) και πόσο αμοίβεται?

 

 

Ενταξει ρε παιδια, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

Οι δικηγόροι στις αγοραπωλησιες :

 

α) Δεν χρειάζονται υποχρεωτικά σε ΟΛΕΣ τις αγοραπωλησίες αλλά νομιζω απο τις αντικειμενικές των 30.000Ε και άνω

 

β) Η δουλεια για την οποία πληρώνονται και ΚΑΛΩΣ πληρωνονται, ειναι να ελεγχουν το ακίνητο απο θέμα βαρών κτλ και γενικά το ιδιοκτησιακό παρελθον του...

Άσχετα με το ότι πληρώνονται κάποια λεφτα για την παράσταση στα συμβόλαια, στην ουσία αυτα τα λεφτά αφορούν την προεργασία που έχει γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται σε όλες τις αγοραπωλησίες εκτός από ένα ανύπαρκτο ποσό που έχει μείνει από το 70 .

Νομίζω 150.000 δρχ δηλαδή 450 Ε .

 

Γιά τον έλεγχο βαρών κλπ πληρώνονται έξτρα από την αμοιβή παράστασης , αλλά το αστείο είναι ότι χρειάζεται δικηγόρο και ο πωλητής ο οποίος απλώς παίρνει τα λεφτά και φεύγει .

Και βέβαια σε αρκετές περιπτώσεις είναι χρήσιμος , αλλά άλλο χρήσιμος και άλλο υποχρεωτικός .

Link to comment
Share on other sites

1) Συνάδελφοι , χωρίς να θέλω να spam-άρω, θα ήθελα να μάθω πότε κάνατε αιτήσεις. Εγώ ας πούμε πήγα 29/11. Ένας φίλος πήγε στις 30/11 και γινόταν χαμός , μέχρι να κλείσουν ΕΛΤΑ κλπ. Επειδή το παρακολουθώ το θέμα , όπως και εσείς βέβαια αν μου επιτρέπετε να πω ότι άλλη μία φορά μας πιάνει πανικός. Είμαστε ως λαός πονηροί. Η διάρκεια των αδειών των προσωρινών επιθεωρητών είναι 1 έτος. Όμως ήδη έχουν περάσει από τον Οκτώβριο πόσοι μήνες και τελικά το πρόβλημα ήταν να ξεκινήσει το Μητρώο με όποιο τρόπο γίνεται.

2) Είναι φανερό ότι τα 417 άτομα +114 είναι ένας μικρός αριθμός για 3 επιτροπές που έγιναν. Μάλλον δεν "περίμεναν" τόση συμμετοχή. Ένας φίλος μου έχει πρωτόκολλο 14 χιλιάδες ++ και όχι 12000 που είπε κάποιος (διάβασα όλο το thread). Εμένα ας πούμε γράφει ακόμα "υπό εξέταση" .

Απόψε η κα Καραβασίλη είπε στην τηλεόραση πως μέχρι το τέλος Ιανουαρίου θα υπάρχουν 3500-4000 άδειες. Όλα αυτά μέχρι τον Οκτώβριο του 2011 αν δεν κάνω λάθος και προκειμένου να αρχίσουν τα σεμινάρια που θα έχουν και υψηλό κόστος.

3) Είναι φανερό πως για τους μηχανικούς ανοίγει μία νέα ειδικότητα. Όμως σε μία εποχή που γίνεται συζήτηση για κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής , εδώ υπάρχει ελάχιστη. Άκουσα λοιπόν πως από αυτούς που το μέτρο γίνεται δεκτό ως "χαράτσι" ζητείται και η κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής.

Δεν υπάρχει θέμα πως "κάθε αρχή και δύσκολη" , αλλά το ζητούμενο είναι κατά τα λεγόμενα οι δράσεις εξοικονόμησης ενέργειας και όχι η έκδοση ΠΕΑ.

4)Το πρόγραμμα του ΤΕΕ το έτρεξα και από ότι είδα δεν διαφοροποιείται σημαντικά με μεταβολή του u, αλλά με έναν ηλιακό έχεις αλλαγή σημαντική. Ο ηλιακός που κάποτε έλεγαν ότι δεν αποσβένει "ποτέ" , τώρα με την αύξηση της τιμής του ρεύματος αποσβένει και με το παραπάνω.

 

Πιστεύω πως η νέα γενιά μηχανικών δεν θέλει να κάνει εμπόριο πιστοποιητικών , αλλά αυτό δυστυχώς θα φανεί στην πορεία.

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι σε κάθε πράγμα ξεκινάμε με τις καλύτερες προθέσεις και συνήθως μετά από σύντομο χρονικό διάστημα προσγειωνόμαστε στην πραγματικότητα.

Συγγνώμη αν κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Aν η μελέτη θέρμανσης της πολεοδομίας προέβλεπε κλασσική θέρμανση με σώματα και στην κατασκευή γίνει ενδοδαπέδια θέρμανση , είτε με πετρέλαιο , είτε με αντλία θερμότητας , αυτό θα έχει πρόβλημα με το πιστοποιητικό ?

Θα απαιτείται αναθεώρηση της άδειας ?

 

Μιλάμε γιά άδειες πρό ΚΕΝΑΚ .

 

Το πιστοποιητικο δεν ελέγχει την σωστη ή όχι εφαρμογη της οικοδομικής άδειας (με ΚΕΝΑΚ ή χωρίς). Καταγράφει την υπαρχουσα κατάσταση και με βάση αυτη υπολογίζεται η κατανάλωση και βγαίνει η κατηγορία του κτιρίου. Τίποτε άλλο.

 

Αναθεώρηση χρειάζεται αλλα όχι όμως λόγω προβλήματος με την έκδοση του πιστοποιητικού

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιά την απάντηση .

Γιά την αναθεώρηση το ξέρω , αλλά νομίζω ότι κάποια στιγμή αυτά θα απλοποιηθούν .

Ισως η κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών και των αυθαιρεσιών , μας κάνει περισσότερο απαιτητικούς με τις πολεοδομίες , γιατί δεν μπορεί μιά άδεια αλλαγής χρήσης να κάνει 45 μέρες και 15 επισκέψεις , γιατί πότε ο Ερμής ήταν ανάδρομος , πότε είχε λαική , πότε έπρεπε να πάει στην τράπεζα κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.