Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Πληκτρολογείς στο google τη διεύθυνση και τη λέξη "Χάρτης" και θα σου βγάλει ό,τι υπάρχει σε αυτή την περιοχή σε χάρτη. Διαφορετικά βρες οποιοδήποτε χάρτη της πόλης (όλοι έχουμε στα αυτοκίνητά μας από την προ GPS εποχή)

 

Μετά τα πράγμστα είναι απλά: βρίσκεις προσανατολισμό πεζοδρομίου, τοποθετείς περίπου το κτίριο (συνήθως παράλληλο) και μετράς γωνίες.

 

Άλλες λύσεις από την επιτόπια επιθεώρηση: αν έχεις οπτική επαφή με εκκλησία, το ιερό είναι πάντα στην ανατολή...

 

Όλα αυτά αν θέλεις να είσαι απόλυτα ακριβής...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φανταζομαι αστειευεσαι......

 

Δεν αστειεύομαι, αν έχει λάθη η άποψή μου την διορθώνεις.

 

Έτσι κάνω πρόχειρο έλεγχο στα τοπογραφικά που μου δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως μπορω να βρω τον προσανατολισμο Βορρα-Νοτου μιας οικοδομης

 

εγκαθιστας Google Earth

menu -> εργαλεια -> χαρακας

τραβας μια γραμμη στο χαρτη και σου γραφει μηκος και απο κατω προσανατολισμο σε μοιρες

 

ή στο gis.ktimanet.gr οπως αναφερθηκε το πανω μερος ειναι ο βορρας (0 μοιρες)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, για διαμερισμα του 65 ανευ θερμομονωσης, θερμανσης κλπ, δε νομιζω να μπω σε τοσες λεπτομερειες για να βρω ακριβεις γωνιες προσανατολισμου, οπως μου αναφερεις Τονια.

Ετσι κι αλλιως Η θα βγει με γερες καταναλωσεις...

Σε ευχαριστω πολυ παντως!

 

εγκαθιστας Google Earth

menu -> εργαλεια -> χαρακας

τραβας μια γραμμη στο χαρτη και σου γραφει μηκος και απο κατω προσανατολισμο σε μοιρες

 

ή στο gis.ktimanet.gr οπως αναφερθηκε το πανω μερος ειναι ο βορρας (0 μοιρες)

0 η 90 ο Βορρας?

Οπως και να χει, πανω ειναι ο Βορρας και κατω ο Νοτος.

Ανοιξα 3 διαφορετικους χαρτες, χωρις προσανατολισμο και ειναι ιδια τοποθετημενο το οικοδομικο τετραγωνο στους χαρτες

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας 3.2. Γωνίες αζιμουθίου επιφανειών ανάλογα με τον προσανατολισμό τους.

Προσανατολισμός Βόρειος Ανατολικός Νότιος Δυτικός

Γωνία αζιμουθίου [ο] 0 90 180 270

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας 3.2. Γωνίες αζιμουθίου επιφανειών ανάλογα με τον προσανατολισμό τους.

Προσανατολισμός Βόρειος Ανατολικός Νότιος Δυτικός

Γωνία αζιμουθίου [ο] 0 90 180 270

 

ΟΚ σε ευχαριστω.

Απλως αναφερθηκε πιο πανω σε αλλα posts οτι ο Βορρας ειναι παντα προς τα πανω και καθετα 90 μοιρες, γι αυτο μπερδευτηκα

 

Στα gis ο Βορράς είναι πάντοτε προς τα πάνω κάθετα, 90°.

 

Και στο google maps παντως, ο Βορράς ειναι κάθετα 90 μοιρες προς τα πανω...

Προφανως και οι συναδελφοι αναφεροντουσαν σε 90 μοιρες γωνιας κατακορυφου, ως προς την οριζοντιο και οχι στο πως εισαγεται στο προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομή του 1980 με Ισόγειο, Α' και Β' όροφο όπου κάθε όροφος έχει ένα διαμέρισμα.

Θέλει να πουλήσει τον Α' όροφο.

Μπορεί να γίνει έκδοση ΠΕΑ μόνο για ένα όροφο ή επιβάλλεται σε όλο το κτίριο;

Στο Παράρτημα 2 της Δ6/Β/οικ 5825 (ΦΕΚ 407/Β/09-04-2010) υπάρχει check box με ονομασία "Τμήμα κτιρίου". Γιατί όμως σε όλη την Υπ.Αποφ. αναφέρεται συνεχώς η λέξη "κτίριο" κι όχι "τμήμα κτιρίου";

Τελικά μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ για έναν όροφο για την πώληση του;

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πάντως... κάθομαι από τι πρωί και διαβάζω 93 σελίδες για να μην επαναλάβω απορίες και ορισμένοι κάνουν ένα post μια ερώτηση χωρίς να σέβονται όλα τα προηγούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, τοτε θα σεβαστειτε εμενα και θα απαντησετε (αν ξερετε) σε κατι που δεν εχει ξαναρωτηθει.... :P

 

Αρχικως, η ΤΟΤΕΕ αναφερει οτι σε περιπτωση υπαρξης τεντας, αγνοειται η σκιαση του προβολου.... Ολα καλα ως εδω, αλλα θεωρει οτι η τεντα μας ξεκιναει απο τη συμβολη του προβολου με τον τοιχο και οχι απο την ακρη του, οπως συμβαινει κανονικα...

 

Εγω στη σχηματικη μου παρασταση για να βρω γωνιες κλπ την εχω απεικονισει οπως ειναι πργαματικα...

Τι γινεται ομως οταν η τεντα μας κατεβαινει σε υψος 1,70 απο την οροφη, αρα βρισκεται πιο κατω απο το μεσο του δομικου στοιχειου?

 

Η γωνια που προκυπτει ειναι αμβλεια, >90, αρα χρησιμοποιω ολικη σκιαση ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.