Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων


apostolos55

Recommended Posts

νομιζω ετσι ειναι ...αλλα ο προισταμενος του ΙΚΑ...τι λεεί ? ;)

ηρθαν για ελεγχο? μηπως οι εργασιες ..θα...γινουν τωρα!!!

 

υ.γ: για κανε δοκιμη... με λιγα ενσημα ...να τα βαλεις ηλεκτρονικα.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά δυστυχώς δε μπορούμε να πούμε πως οι εργασές γίναν τώρα...

 

Απ'οσο μου ειπε ο φιλος ειχαν περισσέψει και ενσημα μπετών κτλ...Το κτίριο φυσικά περατώθηκε και λειτουργούσε σε 5 μήνες. Οπότε ποιον να κοροϊδέψουμε στο ΙΚΑ; Οτι κάναμε τη πλάκα...χτές; 

 

Χμμ...ηλεκτρονικά πως ακριβώς; να πάρουμε κωδικούς σήμερα; διότι δε νομίζω το 2005 να γινόταν ηλεκτρονικά ή έστω δε νομίζω ο φίλος να τα έκανα έτσι τότε.

 

Απο την άλλη το ΙΚΑ σήμερα γνωρίζει τη περίπτωση και επίσης εχει ενημερώσει το φίλο. Αν το κάνουμε ηλεκτρονικά και πάει ο φίλος να κλείσει το φάκελο στο ΙΚΑ, ο υπάλληλος θα καταλάβει τι έγινε...μήπως δημιουργήσει κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε γινει εναρξη στο ΙΚΑ τοτε.... και ξερεις τα στοιχεια του εργου ...τοτε μια χαρα κανεις δηλωση ΑΠΔ ηλεκτρονικα.

Γενικα το θεμα ειναι οτι γνωριζουν την κατασταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το θεμα ειναι οτι γνωριζουν την κατασταση!!!

 

 

Aυτο ακριβως..

Αλλα τι θα κανουν?

Θα αποδειξουν οτι εγινε εκπροσθεσμη υποβολλη ΑΠΔ?

Πως?

Θα ακυρωσουν την εξοφλημενη ΑΠΔ?

Πως?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάει πολύς καιρός που έχω να ασχοληθώ με ΑΠΔ., η υποβολή τους πλέον απαιτείται να γίνεται μόνο ηλεκτρονικά για ένα έργο, ή ισχύει παράλληλα και η κατάθεση τους χειρόγραφα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μπορεί να σε στείλει στον εισαγγελέα για ψευδή δήλωση ημερομισθίων, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Μία πιθανή λύση είναι να πιάσεις τον υπάλληλο στο μπούρου - μπούρου και να τους πεις ότι είναι κρίμα να πάνε υπέρ αγνώστων, με τόσους που δε μπορούν να συμπληρώσουν ένσημα και αν έχουν και εκείνοι κανέναν δικό τους εργάτη, να βάλεις και σε αυτόν.

Μου έχει τύχει κι εμένα, με λιγότερα ένσημα και έτσι λύθηκε το θέμα. Αλλά, όπως και να έχει, είναι και αυτό παράτυπο, γιατί ουσιαστικά κάνουν τα στραβά μάτια.

 

Υ.Γ.: Χειρόγραφα νομίζω μέχρι 2 ή 3 εργαζόμενους σε ιδιωτικά έργα, στα δημόσια μόνο ηλεκτρονικά.

Edited by ted78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Υ.Γ.: Χειρόγραφα νομίζω μέχρι 2 ή 3 εργαζόμενους σε ιδιωτικά έργα, στα δημόσια μόνο ηλεκτρονικά.

Ευχαριστώ συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάει πολύς καιρός που έχω να ασχοληθώ με ΑΠΔ., η υποβολή τους πλέον απαιτείται να γίνεται μόνο ηλεκτρονικά για ένα έργο, ή ισχύει παράλληλα και η κατάθεση τους χειρόγραφα?

 

Χειρογραφα μπορει να γινει μεχρι 10 καθε επομενου μηνα

ενω Ηλεκρονικα και μεχρι τελος του επομενου μηνα.

 

 

 

 

....

Μία πιθανή λύση είναι να πιάσεις τον υπάλληλο στο μπούρου - μπούρου και να τους πεις ότι είναι κρίμα να πάνε υπέρ αγνώστων, με τόσους που δε μπορούν να συμπληρώσουν ένσημα και αν έχουν και εκείνοι κανέναν δικό τους εργάτη, να βάλεις και σε αυτόν.

....

Αυτο ακριβως ειπα και πιο πανω.

πιασε υπαλληλο...δ/ντη...οποιoν νομιζεις και πες αυτα που λεει και ο ted78.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι.

Μπορούμε ηλεκτρονικά αλλά κ χειρόγραφα να καταθέσουμε ΑΠΔ μέχρι την τελευταία μέρα του επόμενου μήνα.

Κατέθεσα τέλη Σεπτεμβρίου χειρόγραφα για ένσημα του Αυγούστου.

Η πληρωμή γίνεται μόνο σε τράπεζα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.