Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό πυρασφάλειας και παθητική


nikpap5

Recommended Posts

Ναι, μου είπαν ότι παίρνει απαλλαγή και θέλει αίτηση και κάτοψη με τα μέσα πυρασφάλειας. Και ρωτάω, αυτήν την απλή περίπτωση, χωρίς μόνιμα μέσα και συστήματα ενεργητικής, μπορώ να το υπογράψω ως πολιτικός μηχανικός ή θέλει υποχρεωτικά μηχανολόγο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για έκδοση πιστοποιητικού πυρασφάλειας για ξενοδοχεία τι δικαιολογιτικά απαιτούνται? Απαιτείται ηλεκτρολόγος μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας.Λόγω των ΗΜ που έχουν τα ξενοδοχεία απαιτείται ΜΜ ή ΗΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια ερώτηση ρε παιδιά, πολύ μπλέξιμο και είμαι καινούριος... σύμφωνα με το παρακάτω:

 

« Προϋποθέσεις έγκρισης μελέτης πυροπροστασίας και καθορισμός διαδικασιών 
χορήγησης πιστοποιητικού πυροπροστασίας εγκαταστάσεων-τροποποίηση και 
κατάργηση διευκρινιστικών-ερμηνευτικών εγκύκλιων διαταγών Α.Π.Σ.» 
...

...

...

Παράγραφος 2β

 

β) Εξαιρουμένων των περιπτώσεων 2αi και 2αii της παραπάνω παραγράφου, δεν 
χορηγείται πιστοποιητικό πυροπροστασίας για χώρους καταστημάτων υγειονομικού 
ενδιαφέροντος και άλλων δραστηριοτήτων που αδειοδοτούνται από δημοτικές ή άλλες 
αδειοδοτούσες αρχές και εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής: 
i) Της 3/1981 (Β’20) πυροσβεστικής διάταξης όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, 
αναφορικά με χώρους συνάθροισης κοινού με θεωρητικό πληθυσμό που δεν 
υπερβαίνει τα 50 άτομα, ανεξαρτήτως της χρησιμοποιούμενης επιφάνειας. 
 

Έχω άδεια λειτουργίας για μπαρ, σύμφωνα με την πδ 3/81 (ο.α. του '62), με πληθυσμό μικρότερο από 50, δεν απαιτείται καμία διαδικασία για την πυρασφάλεια ;;

 

Στην πυροσβεστική που πήγα για κάποιες ερωτήσεις, δεν μου είπαν κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσχυε πριν απο περίπου 1,5 χρόνο αν δεν κάνω λάθος... αλλά όπως συνήθως με την νομοθεσία της Πυροσβεστικής έχει αλλάξει και απαιτείται πιστοποιητικό για όλες τις δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ και εμένα στην πυροσβεστική δεν μου είπαν τίποτα, απλά για τον πελάτη το σκέφτηκα, μην τα σκάσει τζάμπα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

μια ερώτηση,

 

Κομμωτήριο με οικοδ. άδεια του '92. Σύμφωνα με τα τετραγωνικά (είναι 67 m2), αρκεί μια έξοδος κινδύνου, αλλά για τα καινούργια (μετά το '89) είδα ότι απαιτείται και απόσταση μικρότερη των 12m του πιο απομακρυσμένου σημείου από την έξοδο. Εγώ βγάζω 14m. Το όριο ισχύει για όλα τα εμπορικά; Το κομμωτήριο εντάσσεται στην κατηγορία Ζ1...

 

Πολλές διευκρινιστικές κλπ. κ έχω χαθεί λίγο και δεν τον βλέπω να βάζει δεύτερη πόρτα ο ιδιοκτήτης

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.