Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Ευχαριστώ stayros.

 

Οί τέλειες συνθήκες διαρκουν 1h, 2h, 4h πόσο?

Ενας μέσος όρος ή οι τυπικές συνθηκες ποιές είναι?

Θά υπάρχουν στατιστικές φαντάζομαι για 365 μερες - 1 έτος.

 

 

Γιατί τά ρωτάω όλα αυτά:

Αυτό πού ειχα κατά νού καί θά ηθελα νά κανω (κάποτε) ειναι να χρησιμοποιω

τά ΦΒ γιά (μερικές απο) τις αναγκες του σπιτιου, δηλαδή φωτισμούς,

πλυντηριο, καφετιερες, τοστιερες, τηλεοράσεις, ψυγεία, PC, servers etc.

Δέν ξέρω άν αξιζει ή συμφέρει, τουλάχιστον γιά τώρα μέ €0.11/KWh.

 

Θά διάλεγα (εαν είχα επιλογή) μπαταρίες 2V διοτι είναι ανεξαρτητες και το

χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι να πεταξεις ενα στοιχείο, ενω στίς 12V

ακομα και ενα στοιχείο να χαλασει πετας ολη τήν συστοιχία.

Μιλάω για sealed VRLA. Εχω καει απο μπαταρίες στό παρελθον οταν είχα

UPSes. Η χρήση θά είναι cyclic use.

Τό charge/discharge efficiency από μιά τυπική μπαταρία (12V απο φορτηγό)

ελπιζω νά φτάσει τουλάχιστον 80%. (?)

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι για εγγυηση...

 

Εγω και τα εντυπα στα χερια μου..

 

Δεν υποστηριζω καμια εταιρεια απλα οτι διαβασα λεω...

 

Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι καταφεραν να πανε στα 25 χρονια την εγγυηση απο τον κατασκευαστη (Γερμανια) και γιαυτο οι ασφλαιστικες (allianz, generali) δεχτηκαν να ασφαλισουν την εγκατασταση για 25χρονια...Επισης τονισε οτι αυτο καμια αλλη εταιρεα στην Ελλαδα δεν το κανει και ηταν κατηγορηματικος....

 

Ξαναλαω, οτι διαβασα και ακουσα λεω.. Τα εντυπα των εγγυησεων, την γραπτη εγγυηση αυξηση της αποδοσης 10% λογω ρυθμισης τις κλισης 4 φορες το χρονο και ολα τα αλλα μου τα εδωσε και σε αντιγραφο για να τα διαβασω....

 

Τωρα αν εχει κανενα παραθυρακι μισης φρασης που θα πιαστει απο αυτο για να σε κρεμασει δεν το ξερω και δεν καθομαι να διαβασψω τωρα μεχρι και τα κομματα στα εντυπα..

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με την αύξηση της απόδοσης το ακούω βερεσέ. Γιατί για να μπορείς να συγκρίνεις απόδοση και να δεις την αύξηση πρέπει να έχεις ένα δίδυμο σε όλες τις παραμέτρους σύστημα. Πως θα το πετύχεις αυτό;

Δεν ξέρω για ποια εταιρεία μιλάς αλλά μου φαίνονται πολύ διαστημικά αυτά. Πρόσεξε μην πάει ο πελάτης για μαλλί και έρθει κουρούπα...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω. Ο στόχος αν δεν κάνω λάθος είναι να φτάσουν τα φωτοβολταικά στα 1500 MW το 2014. Δηλαδή πάνω κάτω 10-15% επι του συνόλου. Χωρίς να υπολογίζονται τα οικιακά. Αυτο το, ας πούμε, 10% θα το πληρώνει η ΔΕΗ 3-5 φορές απο την τιμή που πουλάει; Δεν θα αναγκαστεί να αυξήσει σημαντικά την τιμή πώλησης; Έστω, κερδίζει σε κόστος παραγωγής, δίκτυα, πρόστιμα κτλ. Αλλά πάλι...

Και ο στόχος είναι το 20%, που λογικά θα γίνει επιδοτούμενο με τον ίδιο τρόπο.

 

Μάλλον κάτι ουσιαστικό έχω χάσει και θα ήθελα να καταλάβω πως θα λειτουργήσει το πράγμα.

Η απορία είναι, πως θα πληρώσει αυτές τις τιμές η ΔΕΗ; Επιδοτείται με τη σειρά της απο την ΕΕ;

 

Επίσης (για επιβεβαίωση κάποιων πρόχειρων υπολογισμών), ποιά είναι η ισοδύναμη επένδυση, αν κλείσει κανείς τα ίδια λεφτά για 25 χρόνια; Με τί επιτόκιο θα έχει τα ίδια κέρδη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι τιμες αυτες ειναι με επιδοτηση...

 

Για να βγαλλεις 150000Ε σε 25χρονια με 30000Ε καταθεση σε τραπεζα μαλλον ειναι αδυνατο...

Link to comment
Share on other sites

Για το κομμάτι της ΔΕΗ, να ξέρεις πως πληρώνουμε όλοι "τέλος ΑΠΕ".

 

Όσο για τις κλειστές καταθέσεις σε σχέση με τα φωτοβολταϊκά υστερούν υπερβολικά. Εκτός ότι τα επιτόκια είναι πολύ χαμηλά, δε υπάρχει τράπεζα που κλείνει χρήματα για τόσο πολύ. Μόνο κρατικά ομόλογα. Επίσης στα ΦΒ δεν κλείνεις τα χρήματα σου για 25 χρόνια. Το αντίστοιχο θα ήταν να θεωρείς πως τα κλείνεις μέχρι να γίνει η απόσβεση δηλαδή 6-7 χρόνια. Μετά είναι καθαρό ρευστό στη τσέπη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο υπολογισμός της ισοδύναμης είναι για να έχω μια ιδέα για το πόσο καλή είναι η επένδυση. Δεν παει κανείς να τα κλείσει για 25 χρόνια. Αλλωστε στα φωτοβολταικά τα βάζει η τράπεζα. Πάντως με ένα πρόχειρο υπολογισμό τα 30 γίνονται 150 σε 25 χρόνια με ετήσιο επιτόκιο 6,6%.

Αλλά χρειάζονται και άλλοι υπολογισμοί και δεν είναι η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Οι βασεις αν μιλαμε για αλουμινιο εχουν 25 χρονια εγγυηση αλλα και παραπανω.Σου εγγυωμαι εγω προσωπικα.Τωρα για τα πανελ δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ εταιρια που να δινει εγγυηση καλης λειτουργιας για 25 χρονια.Μονο εγγυση αποδοσης στο 80-85% αναλογα την εταιρια.

Καλο ειναι να ψαχνετε πολλα πριν προχωρησετε σε μια επενδυση,

Οσο για την ασφαλιση που γραφτηκε πολλα σε ζητησαν.Εγω ασφαλιζω με 80 ευρω το χρονο για οτι θες με εταιρια που συνεργαζομαι για τις εγκαταστασεις μου.Μια ασφαλιστικη ρωτηστε να σας εξηγησει.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ασφαλεια με ασφαλεια εχει διαφορες το ξερεις...

Aλλα 80Ε*25χρονια = 2000Ε...

Εμενα μου ειπαν για το συστημα με τα 10Kw το εξτρα πακετο κοστιζει περιπου 3000Ε και περιλαμβανει ασφαλεια. εγγυηση για 25 χρονια και ρυθμιση της κλισης των πανελ 4 φορες το χρονο

 

 

Και γω ασφαλισζω το αμαξι μου στην εθνικη με 270Ε αλλα μπορουσα να βρω και με 150Ε το εξαμηνο....

 

Θα ρωτησω την εταιρεια αν μπορω να ανεβασω το υλικο που μου εδωσαν ....

Link to comment
Share on other sites

terry, επέτρεψέ μου να είμαι επιφυλακτικός με τον προμηθευτή σου. Νομίζω ότι η εταιρεία που σου έδωσε τέτοια εγγύηση μάλλον έχει σκοπό να κάνει αρπαχτή, να πουλήσει ότι μπορεί και να κλείσει.

 

3000€ για αυτά που αναφέρεις είναι προκλητικά λίγα.

Μόνο για την ρύθμιση της κλίσης που ανέφερες, θα πρέπει να επισκεφτεί την εγκατάσταση 100 φορές (25*4). Και δώρο να έκανε την ασφάλεια, είναι δυνατόν να του κοστίζει μόνο 30€ η κάθε επίσκεψη για ρύθμιση; Ούτε για το ένσημο του εργάτη (ή το ΤΣΜΕΔΕ του) και τα μεταφορικά δεν φτάνουν 30€.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.