Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Η παραπληροφόρηση ποτέ θα σταματήσει?

 

Γειά χαρά σε όλους,

Πριν λίγο μου τηλεφώνησε ένας υποψήφιος πελάτης μου ο οποίος το ψάχνει εδώ και καιρό το θέμα φ/β σε στέγες… και μου είπε δυο πράγματα:

 

1. Οι τράπεζες δεν δίνουν πλέον δάνεια για φωτοβολταικα…… Του απαντώ εγώ δεν έχω κάποια ενημέρωση τέτοια…..

2. Καθώς ο αδερφός του λόγω δουλειά του….. γνωρίζω και εγώ ότι έχει πολλές γνωριμίες…. Συνομίλησε ο ίδιος με την διευθύντρια ενός υποκαταστήματος της Αlpha Bank και του είπε δεν αξίζει να εγκαταστήσει φ/β στην σκεπή του διότι σε 10 χρονιά που θα ξεχρεωθεί από την τράπεζα θα γίνει κάτι….. σημείωση: δικά του χρήματα δεν θέλει να βάλει….

Και σας ρωτώ όλους αν υπάρχουν τόσοι πολλοί παπαγάλοι στην κοινωνία έξω και συγκεκριμένα τραπεζικοί παπαγάλοι πως θα πάμε μπροστά και πως θα πείσουμε τους πελάτες μας μετά από όλα αυτά?

Παρακαλώ πολύ αν το post δεν ανταποκρίνεται στους κανόνες του φόρουμ να το διαγράψετε, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η κάθε τράπεζα για να καλύψει την έλλειψη ρευστότητας χωρίς να φανεί αδύναμη, λέει ότι #&$┘ της κατέβει...

 

1-2 τράπεζες δίνουν δάνεια για Φ/Β αυτή τη στιγμή και η Alpha δεν είναι μία από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Σταύρο για την απάντηση σου, συγνώμη αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένος-απογοητευμένος με αυτά που ακούω από πελάτες που τους <<είχα σίγουρους>>….

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας και όσο για το ότι ο πελάτης μου ήταν σίγουρος δεν είναι τυχαίο… 1. Είναι κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο, 2. Έχω κάνει πολλές δουλειές και συναλλαγές μαζί του στο παρελθόν, συνεχίζω να κάνω με δικούς του ανθρώπους (αδερφός του) και αυτός με δικούς μου και ποτέ δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Που θέλω να καταλήξω? Ζω σε μια κλειστή κοινωνία όπου ο κόσμος δεν ξέρει και πολλά από τέτοια θέματα και πιστεύει σίγουρα την γνώμη των πολλών κακοπροαίρετων που μας <<κυνηγούν μέρα νύχτα>> και ποσό μάλλον από μια διευθύντρια τοπικού υποκαταστήματος τράπεζας…. Δυστυχώς για εμάς εδώ δεν είναι Αθήνα να είναι ο κόσμος ποιο ανοικτόμυαλος… Πιστεύω να καταλαβαίνεται τι εννοώ…. Βέβαια άλλο να στο διηγούνται και άλλο να ζεις κάθε μέρα…. Σας ευχαριστώ όλους θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή τα Φ/Β συμφέρουν σαν επένδυση αλλά όχι τόσο όσο διαφημίζουν.

 

Η απόσβεση γίνεται 2-3 χρόνια πιο αργά απ'ότι διαφημίζουν οι περισσότεροι. Σε καμία κάποιος που θα αρχίσει τώρα την διαδικασία για νέο πάρκο δεν θα κάνει απόσβεση πριν τα 6-8 χρόνια.

 

Αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο (δεν ξέρω αν έχει ήδη ψηφιστεί) που θα υποχρεώνει τους μετόχους με 3% και πάνω σε Φ/Β άνω των 20KW να ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ, η απόσβεση στα 20+KW θα γίνεται αρκετά πιο αργά. Βέβαια όσο μεγαλώνει η ισχύς ελαττώνεται η επίδραση της ασφάλισης στην απόσβεση.

 

Υπάρχει τέλος και ένας ακόμα κίνδυνος: η μείωση της τιμής πώλησης στην ΔΕΗ. Η τιμή είναι κλειδωμένη με μια εξαίρεση: την περίπτωση που θα εκδοθεί προεδρικό διάταγμα για να την αλλάξει. Η Ισπανική κυβέρνηση μείωσε 30% την τιμή πώλησης στην αντίστοιχη ΔΕΗ των υφιαστάμενων συμβάσεων. Αν τα βρει δύσκολα η ΔΕΗ, και ιδιαίτερα αν γίνει ιδιωτική, πιθανόν το "κοινό συμφέρον" των μετόχων να πιέσει το κράτος για μια τέτοια μείωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέλος και ένας ακόμα κίνδυνος: η μείωση της τιμής πώλησης στην ΔΕΗ. Η τιμή είναι κλειδωμένη με μια εξαίρεση: την περίπτωση που θα εκδοθεί προεδρικό διάταγμα για να την αλλάξει. Η Ισπανική κυβέρνηση μείωσε 30% την τιμή πώλησης στην αντίστοιχη ΔΕΗ των υφιαστάμενων συμβάσεων. Αν τα βρει δύσκολα η ΔΕΗ, και ιδιαίτερα αν γίνει ιδιωτική, πιθανόν το "κοινό συμφέρον" των μετόχων να πιέσει το κράτος για μια τέτοια μείωση.

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια... Να το δείτε, του χρόνου (ή και πιο νωρίς) οι τιμές πώλησης kwh των Φ/Β δε θα είναι σαν τις σημερινές. Σιγά μη κρατηθουν αυτές οι υψηλές τιμές ακόμα. Τώρα που θα αποκρατικοποιηθεί και η ΔΕΗ, ξεχάστε τα 55 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα αποκρατικοποιηθεί και η ΔΕΗ, ξεχάστε τα 55 λεπτά...

 

Πάντοτε ήμουνα κατά στην πώληση των εργοστασίων παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος , αλλά μετά το σκάνδαλο που ακούστηκε και ακούγεται για τους συνδικαλιστές καλύτερα να πουληθούν σε ξένους .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.