Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πάτε από δουλειά;


maximos75

Recommended Posts

saltapidas, κακία... μεγάλη...

 

αθηνούλα μου, συνονόματη, στα Χανιά μηχανικός περιβαλλοντος δε παίζει να βρεις... δες κανά Ηρακλειο... Και υπομονή...

 

και εγώ από Ηράκλειο είμαι αλλά χλωμό μέχρι στιγμής....:(

Αθηνούλα Χανιά σπούδασες και εσύ ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Big_Mama, είπα για Ηράκλειο γτ έχει περισσότερες εταιρίες άρα και περισσότερες δουλειές... Βέβαια τέτοια ώτρα τέτοια λόγια...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ τελειόφοιτος Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, εγγεγραμμένος στο Τεχνικό Επιμελητήριο ζητείται από εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ τελειόφοιτος Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, εγγεγραμμένος στο Τεχνικό Επιμελητήριο ζητείται από εταιρεία

καλό! γελασα και σήμερα !

 

βασικά ήθελε να γράψει:

Αριστούχος με τεραστια εμπειρία και μελος ΤΕΕ ζητειται να δουλέψει αμισθί στην εταιρία μας για να εμπλουτίσει το βιογραφικο του.

 

Διότι τα αγαθά κόποις κτώνται , δηλαδή στη σύνταξη ! :P

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν αναθέσει εδώ και 1 μήνα μια μελέτη ΚΕΝΑΚ και αναμένονται και άλλες. Δυστυχώς το κτίριο είναι από αυτά για τα οποία δεν μου βγάζει κατάταξη το λογισμικό του ΤΕΕ και δεν ρισκάρω να καταθέσω μελέτη με μη εγκεκριμένο.

Δυστυχώς άλλοι συνάδελφοι καταθέτουν μελέτες "ότι να ναι" και φαίνονται ότι είναι πιο καλοί. Σε 1 με 2 χρόνια που θα περάσει ο ενεργειακός επιθεωρητής από τα κτίρια που έχουν μελετήσει να δω τι θα κάνουνε.

 

Από εκεί και πέρα όλο και κάτι προκύπτει, να πληρώνουμε τα πάγια, το ΤΣΜΕΔΕ και να βγάζουμε και κάτι παραπάνω. Δεν πεινάω αλλά δεν είναι και όπως πρόπερσι. Με αυτούς τους ρυθμούς δεν θα κάνω απόσβεση το δίπλωμα. 6 χρόνια σπουδές σε άλλη πόλη με 1000€/μήνα κατά μέσο όρο(όλα μέσα, ενοίκιο, κοινόχρηστα, μεταφορά, βιβλία, υπολογιστής για τις εργασίες, κτλ) = 6*12*1000=72.000€. Συν 2 χρόνια φροντιστήρια, συν αρχικό ΤΣΜΕΔΕ, κτλ, η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος έχει κοστίσει πάνω από 80.000€.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλώς σας βρήκα. Μόλις επανέκαμψα εκ του εξωτερικού και σας ασπάζομαι!

Ζήτω η Παγκοσμιοποίηση!

Δουλειά; -ΧΑΛΕΙΑ, όλοι κοροϊδεύουν, ημεδαποί και κυρίως αλλοδαποί κύριοι EU - CERTIFIED (ντε και καλά λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Μη γίνεσαι πεζός φίλε μου...

 

1+ χρόνο μετά, τα φαινόμενα δείχνουν ότι ανεξάρτητα από το αν είμαι πεζός ή όχι, σίγουρα είμαι αντικειμενικός. Τα χρήματα και τα χρόνια των σπουδών είναι το κεφάλαιο που επενδύσαμε για το επάγγελμά μας και δύσκολα θα το αποσβέσουμε.

 

Με τον έλεγχο δόμησης, το ΠΕΑ, τις νέες ΥΔΕ, κτλ, όλο και περισσότερο μας ζορίζουν (οι νομοθέτες, όχι οι συνάδελφοι) με την γραφειοκρατία.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.