Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση υπογείου


omorfh

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!έχω να κάνω μια τακτοποίηση υπογείου με τον νόμο της Μπιρμπίλη και έχω την εξής απορία : σαν εμβαδόν του χώρου που άλλαξε χρήση βάζω όπως και στους Η/Χ το καθαρό χωρίς τοίχους??και αν υπάρχει κολώνα στη μέση μετράει στα τετραγωνικά ή την αφαιρώ??

 

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

1.η εσωτερική σκάλα που φαίνεται στην άδεια πρός το υπόγειο;

2. χώρος αποθήκης πού δημιουργήθηκε κάτω από την σκάλα εξαιρείται;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Υπάρχει και αυτό:

 

"Εφ΄ όσον η οικοδομή είναι νομίμως υφισταμένη είναι δυνατή και η προσθήκη υπογείων στο νόμιμο περίγραμμα" (εγγρ. 77971/14514/10.12.86)

Link to comment
Share on other sites

Εντός κάλυψης μεν εκτός νομίμου περιτυπώματος του υπογείου δε. Νομίζω (δεν το ξέρω) ότι το καθ υπέρβαση του περιτυπώματος δεν ταχτοποιείται με τον νόμο Μπιμπίλη το εντός ναι (σε θέμα αλλαγής χρήσης του).

 

Το καθ υπέρβαση με διαδικασίες νομιμοποίησης αφού το έχει το δικαίωμα και δεν χρειάζεται Σ.Δ..

Αλλά θα απαιτηθούν και νέες στατικές μελέτες.

 

Πίκρα η κατάσταση για τον πελάτη...

αρκετό έργο για εσένα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια σύντομη ερώτηση για τακτοποίηση μέτρων υπογείου (απο χρήση αποθήκης σε κύριας χρήσης): Τακτοποιώ μερικά μέτρα του υπογείου ως κύριας χρήσης ώστε να μπορώ να κατεβάσω στο υπόγειο τουαλέτες στην περίπτωση που το κατάστημα λειτουργήσει ως υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Εμπλέκεται κάπου η εφορία; Θα πρέπει να μετατρέψω το Ε9 ώστε να μην φαίνεται πχ 90τμ ισόγειο + 90 τμ υπόγειο αλλά 97 τμ ισόγειο και 83 υπόγειο ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να τακτοποιήσω υπόγειο μονοκατοικίας που έχει μετατραπεί σε χώρο κατοικίας. Συνδέεται με εσωτερική σκάλα με το ισόγειο. Το εμβαδόν του υπογείου που καταλαμβάνει η σκάλα προσμετράται;

Κατά την άποψή μου όχι. Σκάλα ήταν στην Ο.Α., σκάλα έμεινε. Δεν άλλαξε χρήση ούτε χιλιοστό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.